Bronisław Komorowski podpisał ustawę o GMO

21.12.2012 18:52
Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o nasiennictwie, która zezwala w Polsce na rejestrację i obrót nasionami zmodyfikowanymi genetycznie. Rozporządzenia do tej ustawy mają zakazać uprawiania roślin GMO. Partie opozycji parlamentarnej rozważą zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.
"Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o nasiennictwie, która reguluje m.in. kwestie związane z wprowadzaniem do obrotu nasion roślin genetycznie modyfikowanych. W liście wysłanym 30 listopada 2012 r. do premiera Donalda Tuska Prezydent RP apelował o kompleksowe uregulowanie w jednej ustawie wszelkich kwestii związanych z GMO, co powinno być poprzedzone szerokimi konsultacjami i debatą publiczną" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Rozporządzenie zakazujące upraw roślin GMO

Jak zaznaczono, "prezydent został poinformowany przez szefa resortu rolnictwa, że Rada Ministrów wyda stosowne rozporządzenia zakazujące upraw roślin genetycznie modyfikowanych". "Projekty takich rozporządzeń zostały już przyjęte przez stały komitet Rady Ministrów na posiedzeniu w dniu 12 grudnia 2012 r. Wejście w życie tych rozporządzeń wraz z ustawą pozwoli na całkowity zakaz uprawy w Polsce kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora, jedynych w tej chwili roślin GMO dopuszczonych do obrotu na terenie UE" - napisano.

Ustawa o nasiennictwie zawiera zaledwie dwie regulacje dotyczące roślin genetycznie modyfikowanych. Dopuszcza ona rejestrację nasion GMO, a także legalizuje obrót nimi na terenie Polski.

Kary za niedostosowanie przepisów

Pozostałe przepisy dotyczą wytwarzania i wprowadzania do obrotu materiału siewnego, w tym także odmian regionalnych i amatorskich.

Z decyzją prezydenta nie zgadzają się przedstawiciele partii opozycyjnych. PiS, SP i SLD deklarują, że rozważą zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. RP zrobi to, jeśli nie wejdą w życie rozporządzenia do tej ustawy, które mają zakazać uprawiania GMO. - Przeanalizujemy tę ustawę i rozważymy jej skierowanie do Trybunału - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Przyznał zarazem, że trudno liczyć ze strony TK na inną postawę niż ta, którą zajął prezydent. Podkreślił, że jego klub, przewidując wcześniej decyzję prezydenta, złożył w czwartek w Sejmie własny projekt ustawy o GMO, według którego Polska stałaby się "strefą wolną od upraw roślin modyfikowanych genetycznie".

Nowy kształt ustawy jest konieczny, bowiem w przeciwnym wypadku Polska musiałaby zapłacić 1 mld zł (280 mln euro) kary za niedostosowanie przepisów do regulacji unijnych.

W Polsce obowiązywał do tej pory zakaz rejestracji i obrotu nasionami GMO; nie chroniło to jednak naszego rolnictwa - każdy mógł pojechać do sąsiednich krajów, kupić takie nasiona i bez kontroli wysiać na własnym polu.

Nowa ustawa pozwala tymczasem na kontrolowanie upraw. Nakłada kary za złamanie przepisów i przewiduje możliwość likwidacji uprawy na koszt rolnika.

Zobacz także
Komentarze (197)
Zaloguj się
 • lukki69

  0

  mamy bardzo dobre mozliwosci produkcji dobrego jedzenia.....to sektor który trzeba wspierać...isc raczej w ekologie-być producentem na duza skale,eksportowac....niz sypać sól drogową i GMO.....nasz kraj ma ogromny potencjał,ktory sie od lat marnuje....opłacałyby sie nawet pgry zamiast tych fikcyjnych dopłat do małorolnych nierobów albo hektarów leżących odłogiem.....

 • miox

  0

  Kiedy politycy zrozumieją, że GMO dot. też żywych organizmów. Jest już wiele historii np. ta: w Stanach zmodyfikowane genetycznie ryby wyparły ze środowiska swój pierwowzór po czym się okazało, że 3, 4 pokoleniu ryba straciła zdolność do rozmnażania. Wyginęły oba gatunki rzecz jasna. Poza tym wiatr roznosi nasiona GMO jak zarazę - proces ten jest nieodwracalny.

 • kczyna

  0

  Wycofać meksykanki!!!!!!!!!!!!!!

 • 104i9

  Oceniono 4 razy 2

  kOMOROWSKI SPRZEDAŁ POLAKÓW!!!!!!!!!!!!!!!! życzę mu wszystkiego najgorszego !!!!!!!!!!!

 • karol_7

  Oceniono 7 razy 5

  kretunów ale i skrajnych cwaniaków mamy we wadzach
  Unia moża karać za BRAK MONITOROWANIA upraw GMO a nie za ich zakaz uprawiania.
  Tym razem intencje uniijne były nienajgorsze. Każde państwo samo decyduje czy zezwala na uprawę GMO czy nie ale ma OBOWIĄZEK MONITOROWANIA TAKICH UPRAW, np czy gdzieś nie ma nielegalnych w przypadku zakazu.

  Ale nie!! Te palanty muszą ustawą zezwolić, a rozporządzeniami zakazywać.
  Tak skrajnych idiotów trudno w eutokołchozie szukać

 • cyryldrab

  Oceniono 6 razy 4

  ja wnukow mial nie bede,a komorowskiemu wnuki beda sie rodzic jako potwory.nie zdolne nie do samodzielnej egzystencji.komorowski przerosl swojego protoplaste josifa wisarionowisza stalina.

 • mille666

  Oceniono 6 razy 4

  no to jesteśmy w d....

  co to za ludzie co dbają jedynie o kasę, bynajmniej nie naszą, za to naszym kosztemmm

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 5 razy 3

  PO i jej prezydent kpi ze społeczeństwa.Za chwilę będzie się ciskał na Rosjan,że nie wpuszczają polskiej żywności na swój rynek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje