Bronisław Komorowski podpisał ustawę o GMO

21.12.2012 18:52
Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o nasiennictwie, która zezwala w Polsce na rejestrację i obrót nasionami zmodyfikowanymi genetycznie. Rozporządzenia do tej ustawy mają zakazać uprawiania roślin GMO. Partie opozycji parlamentarnej rozważą zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.
"Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o nasiennictwie, która reguluje m.in. kwestie związane z wprowadzaniem do obrotu nasion roślin genetycznie modyfikowanych. W liście wysłanym 30 listopada 2012 r. do premiera Donalda Tuska Prezydent RP apelował o kompleksowe uregulowanie w jednej ustawie wszelkich kwestii związanych z GMO, co powinno być poprzedzone szerokimi konsultacjami i debatą publiczną" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Rozporządzenie zakazujące upraw roślin GMO

Jak zaznaczono, "prezydent został poinformowany przez szefa resortu rolnictwa, że Rada Ministrów wyda stosowne rozporządzenia zakazujące upraw roślin genetycznie modyfikowanych". "Projekty takich rozporządzeń zostały już przyjęte przez stały komitet Rady Ministrów na posiedzeniu w dniu 12 grudnia 2012 r. Wejście w życie tych rozporządzeń wraz z ustawą pozwoli na całkowity zakaz uprawy w Polsce kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora, jedynych w tej chwili roślin GMO dopuszczonych do obrotu na terenie UE" - napisano.

Ustawa o nasiennictwie zawiera zaledwie dwie regulacje dotyczące roślin genetycznie modyfikowanych. Dopuszcza ona rejestrację nasion GMO, a także legalizuje obrót nimi na terenie Polski.

Kary za niedostosowanie przepisów

Pozostałe przepisy dotyczą wytwarzania i wprowadzania do obrotu materiału siewnego, w tym także odmian regionalnych i amatorskich.

Z decyzją prezydenta nie zgadzają się przedstawiciele partii opozycyjnych. PiS, SP i SLD deklarują, że rozważą zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. RP zrobi to, jeśli nie wejdą w życie rozporządzenia do tej ustawy, które mają zakazać uprawiania GMO. - Przeanalizujemy tę ustawę i rozważymy jej skierowanie do Trybunału - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Przyznał zarazem, że trudno liczyć ze strony TK na inną postawę niż ta, którą zajął prezydent. Podkreślił, że jego klub, przewidując wcześniej decyzję prezydenta, złożył w czwartek w Sejmie własny projekt ustawy o GMO, według którego Polska stałaby się "strefą wolną od upraw roślin modyfikowanych genetycznie".

Nowy kształt ustawy jest konieczny, bowiem w przeciwnym wypadku Polska musiałaby zapłacić 1 mld zł (280 mln euro) kary za niedostosowanie przepisów do regulacji unijnych.

W Polsce obowiązywał do tej pory zakaz rejestracji i obrotu nasionami GMO; nie chroniło to jednak naszego rolnictwa - każdy mógł pojechać do sąsiednich krajów, kupić takie nasiona i bez kontroli wysiać na własnym polu.

Nowa ustawa pozwala tymczasem na kontrolowanie upraw. Nakłada kary za złamanie przepisów i przewiduje możliwość likwidacji uprawy na koszt rolnika.

Zobacz także
Komentarze (197)
Bronisław Komorowski podpisał ustawę o GMO
Zaloguj się
 • yarrrr

  Oceniono 288 razy 204

  "szerokimi konsultacjami i debatą publiczną" Takich nie było, zwłaszcza debaty.

  Włażą w tyłek Unii bo inaczej czekałaby nas kara. A co, jeśli za miesiąc Unia wprowadzi 100 nowych produktów GMO? Rada Ministrów wyda 100 rozporządzeń niedopuszczających ich na nasz rynek? Teraz to trzeba będzie władzy dokładnie patrzeć na ręce. Jak tylko cichcem zechcą coś przemycić, trzeba wszcząć alarm. O szkodliwości GMO dla harmonii upraw i środowiska, innych negatywnych aspektach, nawet nie chce mi się pisać.

 • gr_ub_y

  Oceniono 225 razy 137

  "Dopuszcza ona rejestrację nasion GMO, a także legalizuje obrót nimi na terenie Polski."

  Legalizacja GMO = delegalizacja Platformy!

 • zenblue1

  Oceniono 149 razy 105

  Ale sam GMO wchrzaniać nie będzie,monsanto będą jadły świnie i plebs

 • smok61

  Oceniono 133 razy 89

  Nareszcie...ludzie z jedną głową i bez ogonów zaczynają mnie nudzić.

 • vanrad

  Oceniono 92 razy 62

  Całe PO, chamstwo, obłuda i interesiki - a ludzie niech wpieprzaj... gówn...

 • derek.4

  Oceniono 89 razy 59

  Hańba!

 • pako19

  Oceniono 91 razy 53

  koniec świata.

 • berberysa

  Oceniono 42 razy 32

  Sądziłam, że Prezydent nie podpisze tej ustawy o GMO. Polacy chcą zdrowej żywności, byłoby to atutem naszego rolnictwa.
  Z tymi zarządzeniami to będzie jak ze stadionem=basenem narodowym, ktory przynosi tylko straty.
  Czegokolwiek się dotknie PO to spartoli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje