Obama wybrał nowego sekretarza stanu. Zostanie nim John Kerry

Obama wybrał nowego sekretarza stanu. Zostanie nim John Kerry

Obama wybrał nowego sekretarza stanu. Zostanie nim John Kerry (Fot. Alex Brandon AP)

Prezydent USA nominował senatora Johna Kerry'ego na sekretarza stanu. Zastąpi on odchodzącą z urzędu Hillary Rodham Clinton. Były kandydat Demokratów na prezydenta już dziś zostanie nowym szefem amerykańskiej dyplomacji.
John Kerry obecnie przewodniczy komisji spraw zagranicznych w Senacie. Oprócz tego Kerry przygotował kilka misji dyplomatycznych. Pomógł między innymi w negocjacjach z prezydentem Afganistanu, zaangażował się też w mediacje w Syrii na początku konfliktu w tym kraju. W 2004 r. Kerry bez powodzenia kandydował w wyborach prezydenckich. Przegrał z George'em W. Bushem. Jego nominację prezydent Obama ma ogłosić po południu czasu miejscowego. Przed tygodniem z wyścigu o nominację odpadła żelazna kandydatka na to stanowisko Susan Rice. Sama wycofała się z ubiegania się o funkcję szefowej amerykańskiej dyplomacji.

Hillary Clinton już wcześniej zapowiadała, że funkcję sekretarza stanu będzie pełniła tylko przez jedną kadencję prezydencką. Zdaniem komentatorów jest to spowodowane tym, że ma startować w kolejnych wyborach prezydenckich. Ona sama odpierała te spekulacje.

Szef Departamentu Stanu to w USA odpowiednik ministra spraw zagranicznych. John Kerry będzie głównym doradcą Baracka Obamy w sprawach międzynarodowych. Sekretarz stanu jest także odpowiedzialny za wdrażanie prezydenckiej polityki międzynarodowej.

Zobacz także
 • Okładka najnowszego ''Time'a''. Barack Obama Człowiekiem Roku Barack Obama po raz drugi Człowiekiem Roku tygodnika "Time"
 • Mila Kunis na okładce magazynu "Esquire" ,który wybrał ją "najseksowniejszą żyjącą kobietą "Najseksowniejsza kobieta na świecie" krytykuje Republikanów
 • Monica Lewinsky Lewinsky opisze swój romans z Clintonem - jego upodobania do trójkątów, orgii, zabawek...
Komentarze (13)
Obama wybrał nowego sekretarza stanu. Zostanie nim John Kerry
Zaloguj się
 • calli

  Oceniono 8 razy 4

  Niezmiernie się cieszę, że Krwawa Hitlery Clinton jest już na wykończeniu, oby cierpiała jeszcze długo, podobnie jak ofiary jej krwiożerczego imperializmu na całym świecie.

  O radosnym 'wow' na wieść o przeniesieniu się tej zbrodniarki na łono Abrahama nie zapomnimy :)

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 3

  Postrzegany powszechnie jako zwolennik tylko umiarkowanego poparcia dla Izraela, w odróżnieniu od Hilary Cllinton i wszystkich (z wyyjątkiem Ron Paul) kandydatów Republikanów na prezydenta którzy ścigali się w poparciu dla Izraela i we wrogości wobec Iranu.

 • stanonly

  Oceniono 3 razy 3

  John Kerry nie zostal jeszcze sekretarzem stanu; on zotal nominowany na to stanowisko przez prezydenta Obame; dopiero gdy zostanie zatwierdzony przez Senat.

 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 2

  Na miejsce pani Clinton chłop? Czyżby zmiana orientacji....politycznej?

 • pedersdorfer

  Oceniono 8 razy 0

  Zapraszamy na łono Abrachama ,Wiecznosć czeka.

 • blski

  Oceniono 7 razy -3

  Trudno zrozumiec powody dla ktorych Obama zastapil, niezwykle inteligentna, H. Clinton tym nieudacznikiem.
  Nie pamietajacym wyborow 2004 chcialbym przypomniec, ze trudno bylo znalezc roznice miedzy polglowkiem G. H. Bushem a tym brylantem. Mam nadzieje, ze Clinton ustawila administracje tak, ze ten nie bedzie musial ingerowac, ale zawsze sa jakies nieprzewidziane wypadki.

 • zigzaur

  Oceniono 28 razy -14

  Mam nadzieję, że Kerry będzie energiczniejszy i nie będzie się cackał.
  To wstyd, żeby w Azji istniały antyamerykańskie reżimy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje