PLL LOT szuka prezesa. Musi mieć 5 lat doświadczenia i ukończone studia

21.12.2012 16:35
Boeing Dreamliner w barwach LOT-u, listopad 2012 r.

Boeing Dreamliner w barwach LOT-u, listopad 2012 r. (Fot. Stefan Romanik / Agencja Gazeta)

W piątkowej prasie pojawiły się ogłoszenia rady nadzorczej PLL LOT o rozpoczęciu konkursu na stanowiska prezesa spółki oraz członka zarządu ds. handlowych. Kandydaci mają czas na składanie aplikacji do 18 stycznia 2013 r. Kryteria? Pięcioletni staż pracy i ukończone studia.
Konkurs został ogłoszony po odwołaniu w ubiegłym tygodniu przez radę nadzorczą PLL LOT prezesa spółki Marcina Piróga. Rada poinformowała, że przyczyną podjęcia decyzji o zmianach w składzie zarządu była ocena dotychczasowej pracy prezesa i "funkcjonowania spółki w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym". Wcześniej minister skarbu Mikołaj Budzanowski mówił, że oczekuje od rady wyciągnięcia konsekwencji personalnych.

Wymagania? Wyższe studia i pięcioletni staż pracy

Zgodnie z piątkowymi ogłoszeniami kandydaci na prezesa spółki powinni mieć m.in. ukończone studia wyższe, co najmniej pięcioletni staż pracy, powinni korzystać z pełni praw publicznych, nie podlegać określonym w przepisach prawa ograniczeniom lub zakazom zajmowania stanowiska członka zarządu w spółkach handlowych, mieć doświadczenie w zakresie zarządzania dużymi przedsiębiorstwami o międzynarodowym charakterze, w tym ich restrukturyzacji.

Podobnie jak w przypadku aplikującego na prezesa spółki, od kandydata na stanowisko członka zarządu ds. handlowych oczekuje się m.in. ukończenia studiów wyższych, co najmniej pięcioletniego stażu pracy, korzystania z pełni praw publicznych.

U kandydatów oceniane będą m.in. wiedza o PLL LOT oraz o sektorze, w którym działa spółka, znajomość zagadnień związanych z zarządzaniem i kierowaniem ludźmi, zasad funkcjonowania spółek handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem spółek z udziałem skarbu państwa.

LOT przynosi straty

Minister Budzanowski mówił w czwartek dziennikarzom, że zdziwiła go różnica między tym, co zapowiadał b. prezes Piróg, gdy np. spółka odbierała dreamlinera - jak to LOT może się szybko rozwijać - a tym, co "nagle zobaczył po kilku tygodniach". "To spowodowało tak naprawdę mój wniosek o wotum nieufności wobec osoby prezesa czy sposobu zarządzania tą spółką" - dodał.

Minister przypomniał, że od 2008 r. LOT ponosił ogromne straty: od 150 do 200 mln zł.

- Wychodząc z LOT-u, szacowaliśmy stratę na ok. 220 mln zł. A więc jest ona większa od tego, co było w zeszłym roku - powiedział były prezes PLL LOT Marcin Piróg, cytowany w piątek przez portal Tvn24. Według wcześniejszych zapowiedzi Piróga, spółka na koniec roku miała wypracować zysk w wysokości ponad 50 mln zł.

Zobacz także
Komentarze (65)
PLL LOT szuka prezesa. Musi mieć 5 lat doświadczenia i ukończone studia
Zaloguj się
 • fjan

  Oceniono 141 razy 139

  No ten prezes z Kolei Slaskich juz jest wolny. Moze podejmie sie tej pracy za te " grosze " ?

 • zzziutek60

  Oceniono 121 razy 81

  Chętnie przyjmę tą odpowiedzialną robotę. :)) Mam studia, staż pracy nawet więcej niż 5 lat., na niczym się nie znam. Jak będę miał fajną i chętną sekretarkę nie będę wnikał gdzie znika kasa. No i najważniejsze, głosowałem na PO :)
  Rozumiem że się nadaję ?

 • dvla

  Oceniono 63 razy 53

  Josef Bąk się zna na samolotach

  doświadczenie w OLT Express i Lotnisku im Lecha Wałęsy

  nada się?

 • bren666

  Oceniono 55 razy 47

  I tak z góry wiadomo kto zostanie wybrany. Nie, nie mi. Im. To takie same "wybory" jak w urzędach.

 • naw18

  Oceniono 37 razy 37

  A o "pracy w młodym zespole" nic nie ma ? To na mnie nie liczcie

 • lulek.jadowity

  Oceniono 34 razy 34

  zapewne jakies znajomy albo krewny "osoby decyzyjnej" jak raz spelnia wszystkie wymogi najlepiej :)

 • niktwazny126

  Oceniono 39 razy 33

  Możliwe, że szukają albo ofiary, na którą można będzie zrzucić winy za cały balagan w PLL LOT, albo już mają kandydata, a konkurs jest tylko formalnością. Przy takich stratach tęga glowa jest potrzebna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje