Ashton jednak rozmawiała z Ławrowem o zwrocie wraku tupolewa

21.12.2012 16:26
Radosław Sikorski i Catherine Ashton

Radosław Sikorski i Catherine Ashton (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta/ Geert Vanden Wijngaert AP)

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton na marginesie czwartkowo-piątkowego szczytu UE-Rosja poruszyła kwestię powrotu do Polski wraku TU-154. Zrobiła to na prośbę szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego, który podziękował jej za to na Twitterze.
- Kwestia samolotu nie była na formalnej agendzie szczytu UE-Rosja, ale wysoka przedstawiciel (UE Catherine Ashton) miała kilka kontaktów na marginesie tego szczytu i dyskutowała także kilka innych kwestii włącznie z tą kwestią - powiedziała polskim dziennikarzom po szczycie rzeczniczka Ashton Maja Kocijanczicz.

Dodała, że według jej informacji Ashton poruszyła kwestię powrotu wraku TU-154 do Polski z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Szczegóły tej rozmowy nie są jednak znane.

Sikorski podziękował Ashton za jej interwencję na Twitterze: "Dziękuję C. Ashton za podniesienie potrzeby zwrotu wraku TU-154M Polsce. Miejmy nadzieję, że to ostatecznie uświadomi Rosji pilność sprawy".

Sikorski: Nie działają dwustronne kanały komunikacji z Rosją

Polski minister zwrócił się do szefowej unijnej dyplomacji na forum Rady ds. Zagranicznych UE, aby "podczas szczytu z Rosją podnieść formalnie kwestię potrzeby zwrotu wraku prezydenckiego TU-154". - Skoro nie skutkują dwustronne kanały komunikacji z Rosją w tej sprawie, zmuszeni jesteśmy do przeniesienia kwestii na poziom międzynarodowy - mówił Sikorski.

Wcześniej szef MSZ rozmawiał o tym ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, ale nie uzyskał od niego informacji o dacie powrotu do Polski szczątków maszyny. Wrak - jak wyjaśniał Ławrow - ma zostać w Rosji do zakończenia śledztwa.

Zobacz także
Komentarze (66)
Zaloguj się
 • m.arco

  0

  Stenogram rozmowy:

  Ashton - Zwrócicie Polakom wrak?
  Ławrow - Niet

  Koniec zapisu.

 • arnoszt1957

  Oceniono 1 raz 1

  Tak, jeszcze zapomniałem napisać, ż część wraka powinna być na Okęciu, miejscu skąd nasz Prezydent - Bohater wyruszył w swą ostatnią podróż. Każdy kto przylatuje do Polski powinien od razu widzieć ile mu zawdzięczamy i jak zginął.
  Inna sprawa, że już dawno lotnisko powinno nosić Jego imię , a nie jakiegoś Chopina. Chopin- co to za Polak, nawet nie ma polskiego nazwiska, mieszkał we Francji z jakąś lesbą, napisał parę niby-mazurków i wielkie halo. Nie może się równać do Lecha Kaczyńskiego, który w parę lat uczynił Polskę uznawaną za mocarstwo, z która musiał się liczyć cały świat ( że przypomnę jego interwencję w Gruzji, gdzie Putin wziął nogi za pas i zrejterował do Moskwy). Kto to wymyślił by nazwiskiem Chopina nazwać największe w Polsce lotnisko, chyba ten sam co lotnisko w Gdańsku imieniem TW-Bolka

 • fjellveien11

  Oceniono 1 raz 1

  ,,"Fiat, Profesor Rybiński, Kasandra, Europa i inne katastrofy… " 19/12/2012
  "Czego Kaczyński chce od Niemców" 11/12/2012
  “Jak daleko od cząstki wysokoenergetycznej do zamachu” – bardzo krótka rozprawa" 11/12/2012
  "Smoleńsk – tragedia ofiar i komedia absurdu" 06/12/2012
  "Skandaliczny poziom etyki zawodowej lekarzy i pracowników służby zdrowia" 05/12/2012
  "WPP w CBA" 04/12/2012

  o polskiej polityce czuytaj blog: odyseja1948.wordpress.com/category/moje-opinie/

 • filthpurger

  0

  moze wreszcie Polska stanie sie rownorzednym partnerem do Rosji a nie "kondominium" rosyjskim jak to okreslil JK. hehehe. Widac administracja PO zauwazyla swoje bledy i chce je naprawic zeby jakos wyjsc z twarza w sytuacji gdzie Rosja kompletnie ich olala..

 • filthpurger

  Oceniono 1 raz -1

  sikorski wbrew wielu sceptykom w Polsce posunal sie do tego ze poprosil o interwencje z EU,
  ryzyko bylo duze ze temat nie zostanie poruszony, jednaki on ma swoje wyczucie i dobrze zrobil.
  Ta zmiana w POlityce w PO nie moze byc nie dostrzezona, pewno zauwazyli swoja bledna POlityke w stosunku do Rosji traktujac ja po 'partnersku" a nie po "kaczynskiemu" jak opozycja sugerowala.
  Lepiej pozno niz wcale...

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  i co Rosjanie oddali ten złom?
  Nie, wiec Ashton jest tyle samo warta co Sikorski

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 2

  Panie ministrze Ławrow - rzekła pani Ashton - podobno u was jakiś polski wrak zalega.
  - Da, da - odpowiedział Ławrow.
  No to jak dacie, to dobrze....

 • 2560a

  Oceniono 3 razy 1

  A może Sikorski powinien zwrócić się o pomoc do świętego Mikołaja. Kto wie może Mikołaj przyniesie złom pod choinkę.

 • 2560a

  Oceniono 5 razy 1

  Sikorski powinien odejść. Żaden poważny polityk nie prosi innych by pogadali w jego imieniu. Prosząc o wstawiennictwo Radek pokazał własna impotencje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje