Dwaj policjanci oskarżeni w sprawie Olewnika

21.12.2012 12:20
Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią prokuratura przesłała do sądu dwa oskarżenia przeciwko policjantom pracującym przy sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Chodzi o przekroczenie uprawnień, skutkujące narażeniem Olewnika na utratę życia. Grozi za to do trzech lat więzienia. Inny z wątków śledztwa został umorzony.
Ujawniona w piątek decyzja o akcie oskarżenia częściowo kończy wątek osobnego śledztwa w sprawie zaniedbań policjantów i innych osób w głównym śledztwie w sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Trwa jeszcze śledztwo wobec jednego policjanta - Henryka S. - oraz dwojga pracowników laboratorium kryminalistycznego. Śledztwo było prowadzone w różnych jednostkach prokuratury od Sierpca, przez Warszawę, Olsztyn, aż trafiło do Gdańska. Gdańska prokuratura nadal prowadzi śledztwo, w którym bada niewyjaśnione dotąd okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.

Sprawa trwa już 11 lat

Do porwania Krzysztofa Olewnika doszło w nocy z 26 na 27 październiku 2001 r. Mężczyzna został uprowadzony z własnego domu w Drobinie, w którym 26 października odbyła się impreza z udziałem m.in. lokalnych policjantów. Sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak uprowadzony nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r.

Wątek 24 prokuratorów ze sprawy Olewnika - umorzony

Wątek śledztwa dotyczący 24 prokuratorów prowadzących lub nadzorujących w latach 2001-2006 postępowanie dotyczące porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika został umorzony. Taką informację przekazała w piątek gdańska prokuratura apelacyjna.

- Postępowanie zostało umorzone wobec siedmiu prokuratorów z uwagi na to, że nastąpiło przedawnienie; w stosunku do jednego wobec stwierdzenia, że czynu nie popełniono; zaś wobec 16 - ponieważ czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego - powiedziała prok. Barbara Sworobowicz z Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Prokurator zastrzegła, że decyzja o umorzeniu nie obejmuje późniejszego etapu prowadzenia śledztwa w sprawie porwania i zabójstwa K. Olewnika przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie w latach 2006-2007. -Ten wątek sprawy zostanie poddany odrębnej ocenie w późniejszym czasie - dodała.

Jednocześnie gdańska prokuratura oskarżyła w piątek dwóch policjantów pracujących przy sprawie porwania Krzysztofa Olewnika - Remigiusza M. i Macieja L. - o przekroczenie uprawnień, skutkujące narażeniem Olewnika na utratę życia. Grozi za to do trzech lat więzienia.

Zobacz także
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • zenblue1

  Oceniono 1 raz 1

  Albo uniewinnią pały albo będą następni samobójcy

 • jegorism

  Oceniono 2 razy 2

  No fajnie prokuratorzy badali sprawę prokuratorów ,a potem jakby co to się zamienią .

 • krzych3891

  Oceniono 3 razy -3

  Za jazdę rowerem po pijaku grozi co najwyżej rok, więc mówienie o tym, że jest to zgrubsza to samo, co trzy lata jest trochę nie na miejscu. Maksymalna kara może być trzy razy wyższa. To jest tak jakby porównywać karę za zwykłe oszustwo (max. 8 lat) z karą za wytwarzania i wprowadzanie do obrotu fałszywych pieniędzy (max. 25 lat).

 • kawabis

  Oceniono 5 razy 5

  Prokuratorowi się przedawniło a policjantom nie, w prokuraturze chyba czas szybciej płynie. Ale to drobiazg. Jeżeli jest coś na rzeczy z tego, co media donoszą o zabójstwie nn laski, "zastawie" i braku współpracy ze strony rodzinki, to może się okazać, że trzeba będzie kolejny raz wypłacać odszkodowanie niesłusznie oskarżonym. Pamiętam wywiad z tym policjantem, który opowiadał jak wiozący okup członkowie rodzinki, wjechali nie tak jak się umówiono i w ten sposób zgubili "ogon" w świetle najnowszych informacji o "ekwiwalencie" za zastrzelenie laski miałoby to sens, jeszcze by psy kogoś złapały i wszystko by się wydało. Pożyjemy zobaczymy jak to się skończy.

 • ted-333

  Oceniono 3 razy 1

  CZy w PL nie moze cyc normalnie!.CI prokuratorzy powinni dostac W DUPE isc do paki-kiedy wreszcie komus bedzie sie cos chcialo DOBRZE I SOLIDNIE ZROBIC w tej zasranej Polsce ???

 • jg-k

  Oceniono 5 razy 5

  HAŃBA-winni policjanci a prokuratorzy, którzy są prowadzącymi każdej, podkreślam każdej sprawy są niewinni. Najdrobniejsza sprawa podlega już po 2 miesiącach ścisłej kontroli i podległości prokuraturze to jak więc oni są niewinni a winni są policjanci. Pod publikę kogoś trzeba ukarać a SWOIM umorzyć z przedawnienia. Przecież policjant nic w takiej sprawie nie może zrobić poza planem czynności w postępowaniu sporządzonym przez prokuratora.

 • karnisz1

  Oceniono 1 raz 1

  Wiyamy w polsce!!!

 • tomspeed

  Oceniono 3 razy 1

  Wszystkie dowody mówią, że policjanci byli zamieszani w porwanie...
  Dlaczego nie ma do tej pory oskarżenia o współudział w porwaniu i morderstwie?
  Czyżby policja bała się o swoją twarz, która i tak jest brzydka i skorumpowana....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje