Kalisz ostro o Sikorskim: Ławrow zrobił z niego małego chłopczyka

21.12.2012 09:20
Ryszard Kalisz

Ryszard Kalisz (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Ręce opadają. Ławrow zrobił z niego małego chłopczyka - tak Ryszard Kalisz skomentował w Radiu ZET próby odzyskania wraku Tu-154 przez Radosława Sikorskiego. Jego zdaniem szef MSZ rozpoczął rozmowy bez przygotowania merytorycznego, a prawo rosyjskie i międzynarodowe pozwalają na zwrot wraku do Polski.
Zdaniem Kalisza, podobnie jak w kwietniu Tusk, Sikorski poleciał na rozmowy z szefem rosyjskiej dyplomacji nie znając prawa rosyjskiego i międzynarodowego ani nie mając ze sobą ekspertów w tym zakresie.

- Kiedy Ławrow powiedział publicznie "nie, bo my mamy swoje przepisy", Sikorski nie miał wiedzy, żeby odpowiedzieć. Ja żądam, żeby nasi ministrowie mieli przy sobie prawników, którzy tak podstawowe rzeczy wiedzą - mówił Kalisz w audycji Moniki Olejnik "Gość Radia ZET".

"Można zrobić wypożyczenie. Można zwrócić szczątki"

Poseł SLD stwierdził, że zarówno prawo rosyjskie jak i Konwencja Chicagowska umożliwiają powrót wraku do Polski. - Przepisy rosyjskiego prawa karnego mówią, że można zrobić tzw. wypożyczenie osobie, która jest zainteresowana tym, żeby zagwarantować stabilność tego dowodu - mówił Kalisz. Zdaniem posła SLD Załącznik 13 do Konwencji Chicagowskiej i sama Konwencja również umożliwiają przekazanie wraku Polsce. - Konwencja obowiązuje i Polskę, i Rosję i jest ponad ustawami. W tym załączniku jest wyraźnie mowa, że po zbadaniu wraku przez komisje techniczne to jest dowód w postępowaniu karnym i po badaniu można zwrócić szczątki do kraju, który jest właścicielem statku - tłumaczył Kalisz.

"Sikorski ogłosił swoją porażkę"

- Panie ministrze, no niech pan weźmie swoich chłopaków i to przeczytajcie wreszcie! (...) Musicie jeździć na takie spotkania mając podstawową wiedzę prawną! - apelował do Sikorskiego i Tuska. Skrytykował szefa MSZ również za próbę włączenia w sprawę wraku szefowej unijnej dyplomacji, Catherine Ashton. - Dyplomacja ma swoje prawa. W dyplomacji ogłasza się działania, jak wiadomo, że to będzie sukces. A Sikorski ogłosił swoją porażkę. Ręce opadają - uciął Ryszard Kalisz.

Zobacz także
Komentarze (126)
Zaloguj się
 • klarneta8

  Oceniono 1 raz 1

  Dla mnie p. Kalisz robi z siebie celebryte, wiecznie poucza wszystkich,az wstyd.

 • amron53

  Oceniono 1 raz 1

  ...ot powiedział sobie narcyzek Kalisz, co wiedział, jak zwykle mało konkretnie, czyli jak papuga...

 • klarneta8

  Oceniono 1 raz 1

  KALISZ nigdy nie dorowna SIKORSKIEMU.

 • fjellveien11

  Oceniono 1 raz 1

  ="Fiat, Profesor Rybiński, Kasandra, Europa i inne katastrofy… " 19/12/2012
  "Czego Kaczyński chce od Niemców" 11/12/2012
  “Jak daleko od cząstki wysokoenergetycznej do zamachu” – bardzo krótka rozprawa" 11/12/2012
  "Smoleńsk – tragedia ofiar i komedia absurdu" 06/12/2012
  "Skandaliczny poziom etyki zawodowej lekarzy i pracowników służby zdrowia" 05/12/2012
  "WPP w CBA" 04/12/2012

  o polskiej polityce czuytaj blog: odyseja1948.wordpress.com/category/moje-opinie/

 • tetradrachma

  Oceniono 2 razy 0

  Sikorski to nie jest "mały chłopczyk" to jest ....duzy parobek !

 • filthpurger

  0

  nie wiem czy Kalisz moze sie wypowiadac na takie tematy, ja myslalem ze on jest do gadulek polityycznych na nie tematy...

 • tadjan

  0

  to prawda panie Kalisz, występ Sikorskiego był niepotrzebny..... nie znaczy, że pan jesteś mężczyzną, bo tylko zapatrzony w swoją śmieszną gębę, śmiejący się z własnych dowcipów narcyz......

 • arno-ger

  Oceniono 2 razy 2

  Grubas pozjadał już wszystkie rozumy swiata i teraz wszystkich krytykuje bo sam uważa się za nieskończony autorytet, a w grucie rzeczy gamon jakich malo. Swoja "skuteczność" pokazał już kiedyś w sprawie Olewnika będąc ministrem spraw wewn. Kompromitacja tego mundrolka była totalna.

 • ryho61

  Oceniono 2 razy 2

  Kalisz i merytoryka: czyli duzo gadac i jednoczesnie opryskiwac przeciwnika slina

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje