Szwecja. Bezprecedensowe wystąpienie królowej Sylwii

20.12.2012 21:06
Królowa Sylwia podczas wystąpienia wideo

Królowa Sylwia podczas wystąpienia wideo (Fot. Kungahuse)

Bezprecedensowe wystąpienie królowej Sylwii. Na stronie internetowej szwedzkiego domu królewskiego zamieszczono sześciominutowe nagranie wideo, na którym pochodząca z Niemiec małżonka króla Karola 16. Gustawa opowiada o badaniach dotyczących przeszłości jej ojca - zmarłego w 1990 roku Waltera Sommerlatha.
Sommerlath urodził się w 1901 roku w Heidelbergu, ale w wieku 19 lat wyemigrował do Brazylii. Pracował tam w firmie-córce niemieckiego koncernu stalowego Roechling. Zanim w 1938 roku wrócił do Niemiec, wstąpił do NSDAP. W okresie powojennym był oskarżany o to, że w czasach nazizmu brał udział w "oczyszczaniu" niemieckiej gospodarki z Żydów. W 1939 roku przejął bowiem od żydowskiego przemysłowca Efima Wechslera fabrykę w Berlinie. Formalnie w zamian za udziały w plantacji kawy oraz trzy działki w Brazylii, jednak uważano dotąd za mało prawdopodobne, by Wechlser - zmuszony przez nazistowskie władze do emigracji - nie stracił na tej transakcji.

Królową Sylwię od lat dręczyło, że tak niewiele wie o przeszłości swojego ojca. Bolały ją także oskarżenia pod jego adresem. Jednak rodzice nigdy nie rozmawiali z nią na ten temat. - Jest wiele pytań, które chciałabym im zadać. Ale moi rodzice i krewni z ich pokolenia, niestety, już nie żyją. Być może wiele osób zastanawiało się, dlaczego wcześniej nie odpowiadałam na pytania dotyczące mojego ojca. Powodem były nie tylko trudne do opanowania emocje. Ta sprawa wymagała badań, wymagała wiedzy na temat wydarzeń, do których doszło siedemdziesiąt lat temu - mówi królowa.

Opracowanie pod tytułem "Ukryte dokumenty", zamieszczone na stronie internetowej szwedzkiego domu królewskiego, ma dowodzić, że Walter Sommerlath nie uczestniczył w prześladowaniu Żydów, a jego umowa z Efimem Wechslerem była uczciwa. Królowa Sylwia przyznaje jednak, że głęboko boli ją fakt wstąpienia jej ojca do NSDAP już w 1934 roku - zaledwie rok po przejęciu władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera. Królowa ostro potępia też nazizm. Autorem opracowania "Ukryte dokumenty" jest historyk, były królewski archiwista Erik Norberg.

Zobacz także
Komentarze (93)
Zaloguj się
 • jegorism

  Oceniono 2 razy -2

  A co nas obchodzi szwedzka królowa jej tatuś faszysta i rodzinka dorabiająca się na żydach.Szwecja przez całą wojnę handlowała z hitlerem i dostarczała mu surowce do prowadzenia wojny .I między innymi stąd ich powojenny dobrobyt.

 • 5rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 4 razy 0

  "Królową Sylwię od lat dręczyło, że tak niewiele wie o przeszłości swojego ojca. Bolały ją także oskarżenia pod jego adresem. Jednak rodzice nigdy nie rozmawiali z nią na ten temat. - Jest wiele pytań, które chciałabym im zadać. Ale moi rodzice i krewni z ich pokolenia, niestety, już nie żyją."

  Jak taka sierota została królową i chce rządzic krajem i innymi ludźmi,
  jak nawet nie zno najnowszej histroii swojej rodziny !!!

 • jozef_n

  Oceniono 5 razy 3

  Panie redaktorze, tytuł "Ukryte dokumenty" to Pana wymysł... królowa Sylvia opowiada o "Zapomniane dokumenty - histora o..."
  www.kungahuset.se/kungafamiljen/aktuellahandelser/aktuellt2012oktoberdecember/drottningenomdeglomdadokumentenberattelsenomwalthersommerlathochefimwechsler.5.292a62ce13848168ac54205.html
  www.kungahuset.se

 • topiramax

  Oceniono 2 razy 0

  Wreszcie jakaś normalna po każdym względem kobieta...

 • roggeven

  Oceniono 2 razy 0

  Pani krolowa Szwecji rychlo wczas sie "wyspowiadala"
  Gdyby jej tatus sie umoczyl wczesniej-nie mogla nia byc.
  W Niemczech jest miliony potomkow tych ktorzy oblowili sie na pozydowskim mieniu lub niewolniczej pracy
  przymusowej(Moja mama 5 lat w zakladach Borsig, zmarla przedwczesnie bez odszkodowania)
  Lepiej byloby gdyby p. Sylvia z refleksem szachistki korespondencyjnej, jesli chodzi o ciemne sprawy tatusia
  milczala

 • plumgazeta

  0

  Nowe słońce za pół godziny.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 6 razy -2

  Przy okazji warto odkłamać historię dojścia Hitlera do władzy i stosunków Niemiecko-Żydowskich przed wojną. Niemcy mieli dość mocne powody, żeby nie darzyć Żydów sympatią (oczywiście nie usprawiedliwiam ludobójstwa i wiem, że już "Mein Kempf" jest antyżydowskie) - jakoś w ogóle się o tym nie mówi:
  "Samuel Untermyer napisał przemówienie wydrukowane w New York Times w 1933 podburzające przeciwko Niemcom"
  Daily Express, 24 Marca 1933 r.; "JUDEA deklaruje wojnę przeciw Niemcom. Bojkotujcie Niemieckie produkty. Niech Żydzi na całym świecie zjednoczą się w działaniu"
  www.iamthewitness.com/DarylBradfordSmith_Untermyer.html
  Syjonista Theodore N. Kaufman proponuje w 1941 eksterminację Niemców: "Niemcy muszą zginąć !" (oczywiście jest opisywane w "bezstronnych i niezależnych" mediach jak Wikipedia jako narzędzie Nazistów...;-) )
  www.iamthewitness.com/books/Theodore.N.Kaufman/Germany.Must.Perish.htm

 • bastian_pl

  Oceniono 14 razy 14

  Nie rozumiem dlaczego dzieci, wnuki, prawnuki muszą tłumaczyć się z czynów (nawet tych najstraszniejszych) popełnianych przez swych przodków, na które nie mieli możliwości wpłynąć?!? Co to za mania narodowa w wyciąganie trupów z szafy historii i plucie na osoby nieżyjące które nie mogą się w żaden sposób bronić? Prawda, prawdą. Rozliczanie przeszłości, rozliczaniem przeszłości. Ale przyzwoitość powinna być przyzwoitością! Kiedyś panowała cudowna zasada nie mówienia źle o zmarłych. Cenię osoby które potrafią to zrozumieć i nawet gdy mają rację, potrafią zapomnieć i wybaczyć!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX