Szwecja. Bezprecedensowe wystąpienie królowej Sylwii

Królowa Sylwia podczas wystąpienia wideo

Królowa Sylwia podczas wystąpienia wideo (Fot. Kungahuse)

Bezprecedensowe wystąpienie królowej Sylwii. Na stronie internetowej szwedzkiego domu królewskiego zamieszczono sześciominutowe nagranie wideo, na którym pochodząca z Niemiec małżonka króla Karola 16. Gustawa opowiada o badaniach dotyczących przeszłości jej ojca - zmarłego w 1990 roku Waltera Sommerlatha.
Sommerlath urodził się w 1901 roku w Heidelbergu, ale w wieku 19 lat wyemigrował do Brazylii. Pracował tam w firmie-córce niemieckiego koncernu stalowego Roechling. Zanim w 1938 roku wrócił do Niemiec, wstąpił do NSDAP. W okresie powojennym był oskarżany o to, że w czasach nazizmu brał udział w "oczyszczaniu" niemieckiej gospodarki z Żydów. W 1939 roku przejął bowiem od żydowskiego przemysłowca Efima Wechslera fabrykę w Berlinie. Formalnie w zamian za udziały w plantacji kawy oraz trzy działki w Brazylii, jednak uważano dotąd za mało prawdopodobne, by Wechlser - zmuszony przez nazistowskie władze do emigracji - nie stracił na tej transakcji.

Królową Sylwię od lat dręczyło, że tak niewiele wie o przeszłości swojego ojca. Bolały ją także oskarżenia pod jego adresem. Jednak rodzice nigdy nie rozmawiali z nią na ten temat. - Jest wiele pytań, które chciałabym im zadać. Ale moi rodzice i krewni z ich pokolenia, niestety, już nie żyją. Być może wiele osób zastanawiało się, dlaczego wcześniej nie odpowiadałam na pytania dotyczące mojego ojca. Powodem były nie tylko trudne do opanowania emocje. Ta sprawa wymagała badań, wymagała wiedzy na temat wydarzeń, do których doszło siedemdziesiąt lat temu - mówi królowa.

Opracowanie pod tytułem "Ukryte dokumenty", zamieszczone na stronie internetowej szwedzkiego domu królewskiego, ma dowodzić, że Walter Sommerlath nie uczestniczył w prześladowaniu Żydów, a jego umowa z Efimem Wechslerem była uczciwa. Królowa Sylwia przyznaje jednak, że głęboko boli ją fakt wstąpienia jej ojca do NSDAP już w 1934 roku - zaledwie rok po przejęciu władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera. Królowa ostro potępia też nazizm. Autorem opracowania "Ukryte dokumenty" jest historyk, były królewski archiwista Erik Norberg.

Zobacz także
 • Sally Roberts nie zgadza się na operację syna Operacja raka mózgu wbrew woli matki. Chciała ukryć dziecko
 • Nowi rekruci chińskiej Ludowej Armii Wyzwoleńczej czekają na pociąg w Nanjingu, prowincja Jiangsu, 10.12.2012 r. Chińscy żołnierze będą ćwiczyć za polską granicą. Z wojskami Łukaszenki
 • Okładka najnowszego ''Time'a''. Barack Obama Człowiekiem Roku Barack Obama po raz drugi Człowiekiem Roku tygodnika "Time"
Komentarze (93)
Szwecja. Bezprecedensowe wystąpienie królowej Sylwii
Zaloguj się
 • fedorczyk4

  Oceniono 329 razy 281

  Mozna, jesli jest sie uczciwym i madrym czlowiekiem, zmierzyc z niezbyt swietlana przeszloscia swojej rodziny, narodu, panstwa. Mozna spojrzec temu w twarz. Tylko trzeba chciec i byc inteligentnym i madrym czlowiekiem a nie zdebilalym narodowcem.

 • jodlo

  Oceniono 99 razy 83

  Podobno budzenie się sumienia postępuje z wiekiem. Im wiek jest satrszy, tym więcej pytań o własne życie i swoich przodków. I również więcej pytań pojawia się od świata. Wszak dostęp do źródeł informacji jest coraz bardziej powszechny. Archiwa Watykanu też pękną, to kwestia czasu.

 • dublet

  Oceniono 104 razy 74

  A w Polsce naziści maszerują co miesiąc i się nie wstydzą, a nawet zapowiadają, że będą strzelać do Polaków! Na pohybel!

 • tttkw

  Oceniono 69 razy 45

  Polska pomoże--wyśle ekipę specjalistów pod kierownictwem Antoniego Macierewicza i jakiegoś prof "Biniede" bis--prawda wyjdzie na jaw

 • robocoop

  Oceniono 38 razy 34

  temat drugiej wojny światowej to drażliwy temat.
  zwłaszcza w Polsce.

  ale w jakiś sposób o ile to możliwe trzeba
  do każdej sprawy podchodzic indiwidualnie.

  Królowa Szwecji z pochodzenia jest Niemką.
  i jak teraz by zapytac obywateli niemieckich co
  ich rodzice lub dziadowie robili podczas II wojny.
  to z pewnoscią 90% społeczenstwa odpowiedziałaby
  że służyła w wojsku lub pracowała w administracji panstwowej
  podległej trzeciej rzeszy.

  czyli każdego można na tym "trzasnąc".

  dlatego nie widze specjalnej przyczyny dlaczego
  Królowa Sylwia miałaby byc tutaj wyjatkiem.

  ran wojennych nikt nigdy nie uleczy.
  odpowiedzialni za nią dawno nie żyją.

  jedyne co można zrobic to wyciągnąc wnioski
  z historii i nie szukac tanich sensacji.

 • szczepapiorun

  Oceniono 36 razy 32

  A ja wierzę w dezercje... mój dziadek również był w wermachcie i również uciekł do andersa... jak i wielu krewnych moich znajomych którzy nie mieli możliwości odmówić może nie chcieli albo się bali ... było to 70 lat temu i nie mi ich osądzać. .. takie czasy i ich losy różnie się po wojnie układały. ..

 • kwiecien45

  Oceniono 54 razy 30

  3/4 obecnych elit w krajach postkomunistycznych zawdzięcza swoją pozycję rodzicom i dziadkom komunistom rządzącym krajami z namaszczeniem Stalina. Nie chcę być okrutny i wymienić czołowych beneficjentow komunizmu i ich dzisiejszych potomków w Polsce nadal przy konfiguracja tak jak ich dziadkowie. Eugeniusz Szyr był wicepremierem już w PeKaWeNie. Pozdrowienia dla zięcia. Dla chłopczyka który towarzyszowi Tomaszowi wręczał kwiatki również. Wszystkim lokatorom z Al. Przyjaciół, Al. Róż czy Górnośląskiej również. Włada upadła ale willa na Żoliborzu nie brzydzi jakiś.

 • bastian_pl

  Oceniono 14 razy 14

  Nie rozumiem dlaczego dzieci, wnuki, prawnuki muszą tłumaczyć się z czynów (nawet tych najstraszniejszych) popełnianych przez swych przodków, na które nie mieli możliwości wpłynąć?!? Co to za mania narodowa w wyciąganie trupów z szafy historii i plucie na osoby nieżyjące które nie mogą się w żaden sposób bronić? Prawda, prawdą. Rozliczanie przeszłości, rozliczaniem przeszłości. Ale przyzwoitość powinna być przyzwoitością! Kiedyś panowała cudowna zasada nie mówienia źle o zmarłych. Cenię osoby które potrafią to zrozumieć i nawet gdy mają rację, potrafią zapomnieć i wybaczyć!

 • mallory71

  Oceniono 71 razy 11

  Uogólnijmy.... co z dziećmi zbrodniarzy nazistów?

  A którzy to?

  ... były dwa systemy zbrodnicze. Jeden wojnę przegrał, drugi wygrał. Ale to ten drugi się namordował bardziej. Dzisiaj ten drugi pozostaje nierozliczony. Panowie w garniturkach i z wysokimi emeryturkami dożywają radośnie, organizują przyszłość swoim dzieciom i wnukom i plują w twarz swoim ofiarom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje