Sprawa Olewnika. Akt oskarżenia przeciwko policjantom

Krzysztof Olewnik

Krzysztof Olewnik (Fot. Archiwum rodzinne)

W piątek prokuratura wyśle do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm policjantom, którzy nie dopełnili obowiązków wyjaśniając porwanie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika - informuje Radio ZET. Z powodu przedawnienia śledczy prawdopodobnie umorzą wątki dotyczące nieprawidłowości, jakich dopuścili się prokuratorzy.
Oskarżeni zostali Remigiusz M., szef policyjnej grupy, która miała za zadanie odnaleźć Olewnika oraz członek tej grupy - płocki policjant Maciej L. Zarzuca się im niedopełnienie obowiązków, utrudnianie śledztwa, i narażenia jego życia na niebezpieczeństwo. W akcie oskarżenia nie znajdą się prokuratorzy z Sierpca, Olsztyna i Warszawy, którzy przed laty nieudolnie prowadzili śledztwo, czy też jej nadzorowali.

Konsekwencji nie poniesie śledczy z Olsztyna, mimo, że niedbale zabezpieczył miejsce ukrycia zwłok Olewnika. Cztery lata po odnalezieniu ciała prokuratorzy z Gdańska znaleźli w dole butelki, siatkę, w którą owinięte były zwłoki, odkryli też włosy ofiary.

Prokuratorzy apelacyjni z Gdańska na tym nie kończą swojej pracy. Nadal prowadzone będzie śledztwo, w którym ustalane są niewyjaśnione dotąd okoliczności porwania i zabójstwa. Wyniki eksperymentu przeprowadzonego w domu Krzysztofa w październiku tego roku podważają znaną do tej pory wersję przebiegu samego porwania.

11 lat od porwania

Do porwania Krzysztofa Olewnika doszło w październiku 2001 r. Sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak Krzysztof Olewnik nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r., a w 2010 r. - po ekshumacji na cmentarzu w Płocku - i badaniach genetycznych ostatecznie potwierdzono tożsamość ofiary.

Proces ws. uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika toczył się od października 2007 do marca 2008 r. Na ławie oskarżonych zasiadło w sumie 11 osób. Sąd Okręgowy w Płocku skazał wtedy dwóch zabójców Olewnika - Sławomira Kościuka i Roberta Pazika - na kary dożywotniego więzienia. Ośmioro skazano na kary od roku więzienia w zawieszeniu do 15 lat pozbawienia wolności; jednego z oskarżonych sąd uniewinnił. Trzech sprawców porwania i zabójstwa Olewnika popełniło samobójstwa w zakładach karnych.

Komentarze (70)
Sprawa Olewnika. Akt oskarżenia przeciwko policjantom
Zaloguj się
 • jogar

  Oceniono 118 razy 108

  Takie sprawy sie przedawniają? To skandal zwłaszcza, ze windykatorom i 15 lat pasuje by ściągać długi. Im sie nic nie przedawnia.

 • kingston.livingston

  Oceniono 117 razy 99

  Wszyscy lokalsi wiedzą jak było (rodzina też), tylko nikt z ucha nie strzeli.
  To jest właśnie Polska powiatowa.

 • cezar85

  Oceniono 100 razy 96

  już wiem czemu prokuratorzy czekali z oskarżeniami

 • drozd215

  Oceniono 86 razy 84

  Z powodu przedawnienia śledczy prawdopodobnie umorzą wątki dotyczące nieprawidłowości, jakich dopuścili się prokuratorzy.
  -----------------
  Ten paragraf jest stworzony właśnie tylko po to żeby można było uniknąć odpowiedzialności .
  Instytucja przedawnienia i znikomej szkodliwości społecznej służą jedynie mataczom i krętaczom wszelkiej maści.
  Jak trzeba, to można tak długo prowadzić śledztwo , aż się przedawni.

 • trombozuh

  Oceniono 92 razy 74

  " Trzech sprawców porwania i zabójstwa Olewnika popełniło samobójstwa w zakładach karnych."
  Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha !!!................
  To lepsze niż Python (Monty).

 • elton_dzwon

  Oceniono 51 razy 41

  ja już z 8 lat temu wiedziałem, że ta sprawa śmierdzi jak tylko ukazała się w tv informacja, że w Wawie ukradziono auto z dokumentami dotyczącymi tej sprawy, policjanci wieźli dokumenty do prokuratury czy sądu (jak dobrze pamiętam), obaj wysiedli i zostawili auto bez opieki w centrum wawy nie dojechawszy na miejsce, zostało skradzione, a była to Nexia czy Nubira, pewnie kilku wpływowych ludzi za okup postawiło sobie domy

 • josif47

  Oceniono 69 razy 31

  Cos tam u tych Olewnikow smierdzi...Nie mowia wszystkiego!...Za duzo tych lodow nakrecili no i jeden sie zapchal....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje