Sprawa Olewnika. Akt oskarżenia przeciwko policjantom

20.12.2012 18:12
Krzysztof Olewnik

Krzysztof Olewnik (Fot. Archiwum rodzinne)

W piątek prokuratura wyśle do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm policjantom, którzy nie dopełnili obowiązków wyjaśniając porwanie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika - informuje Radio ZET. Z powodu przedawnienia śledczy prawdopodobnie umorzą wątki dotyczące nieprawidłowości, jakich dopuścili się prokuratorzy.
Oskarżeni zostali Remigiusz M., szef policyjnej grupy, która miała za zadanie odnaleźć Olewnika oraz członek tej grupy - płocki policjant Maciej L. Zarzuca się im niedopełnienie obowiązków, utrudnianie śledztwa, i narażenia jego życia na niebezpieczeństwo. W akcie oskarżenia nie znajdą się prokuratorzy z Sierpca, Olsztyna i Warszawy, którzy przed laty nieudolnie prowadzili śledztwo, czy też jej nadzorowali.

Konsekwencji nie poniesie śledczy z Olsztyna, mimo, że niedbale zabezpieczył miejsce ukrycia zwłok Olewnika. Cztery lata po odnalezieniu ciała prokuratorzy z Gdańska znaleźli w dole butelki, siatkę, w którą owinięte były zwłoki, odkryli też włosy ofiary.

Prokuratorzy apelacyjni z Gdańska na tym nie kończą swojej pracy. Nadal prowadzone będzie śledztwo, w którym ustalane są niewyjaśnione dotąd okoliczności porwania i zabójstwa. Wyniki eksperymentu przeprowadzonego w domu Krzysztofa w październiku tego roku podważają znaną do tej pory wersję przebiegu samego porwania.

11 lat od porwania

Do porwania Krzysztofa Olewnika doszło w październiku 2001 r. Sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak Krzysztof Olewnik nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r., a w 2010 r. - po ekshumacji na cmentarzu w Płocku - i badaniach genetycznych ostatecznie potwierdzono tożsamość ofiary.

Proces ws. uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika toczył się od października 2007 do marca 2008 r. Na ławie oskarżonych zasiadło w sumie 11 osób. Sąd Okręgowy w Płocku skazał wtedy dwóch zabójców Olewnika - Sławomira Kościuka i Roberta Pazika - na kary dożywotniego więzienia. Ośmioro skazano na kary od roku więzienia w zawieszeniu do 15 lat pozbawienia wolności; jednego z oskarżonych sąd uniewinnił. Trzech sprawców porwania i zabójstwa Olewnika popełniło samobójstwa w zakładach karnych.

Zobacz także
Komentarze (70)
Zaloguj się
 • edza4

  Oceniono 2 razy 2

  To następna sprawa gdzie widać jak w prokuraturze pracują ,inaczej mówiąc pracować to raczej im się nie chce,
  ponieważ państwo jest tak wyrozumiałe że tylko dba o ich kieszeń nie żądając nic w zamian.Niech przykładem będzie też prokurator wojskowy Przybył,który tak do siebie strzelał tylko po to żeby mieć lepiej,czyli nic nie robiąc a brać kasę.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 0

  Czyż nie jest to ciekawe, że byli UBcy i SBcy zaśmiecają to forum swoim szmatławymi komentarzami ?

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe czy kochający swój naród premier Tusk zwróci się z prośbą do min. sprawiedliwości Gowina o złożenie wniosków do prokuratury o przedłużenie i rozpoczęcie tych śledztw. Chyba jest taka możliwość?

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy 3

  Czy kiedyś doczekamy się ukrócenia bezkarności kasty "wymiaru sprawiedliwości" i "organów ścigania", za którą płacimy naszymi ciężko zapracowanymi pieniędzmi.

 • summer68

  Oceniono 3 razy 3

  To, że prokuratura i szerzej całe nasze sądownictwo to kumoterska, zadufana klika, taka "wesoła ferajna" to wiemy. Przeraża fakt, że do tego się przyzwyczajamy.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 4 razy 4

  "Z powodu przedawnienia śledczy prawdopodobnie umorzą wątki dotyczące nieprawidłowości, jakich dopuścili się prokuratorzy" - no i juz wiemy czemu "zledztwo" sie przeciagalo... Przepiekny kraj. Jak mozna wogole mowic o przedawnieniu w przypadku prokuratorow - ludzi ktorzy reprezentuja panstwo, ktorzy maja specjalne przywileje, ktorzy maja egzekwowac przestrzeganie prawa...

 • stan-1

  Oceniono 3 razy 3

  "W piątek prokuratura wyśle do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm policjantom, którzy nie dopełnili obowiązków wyjaśniając porwanie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika - informuje Radio ZET. Z powodu przedawnienia śledczy prawdopodobnie umorzą wątki dotyczące nieprawidłowości, jakich dopuścili się prokuratorzy. "

  Policjantów ukarać, śledczy i prokuratorzy wolni-DOBRE!
  Ta sprawa to ciemna plama na całym sądownictwie i organach ścigania. Jeden nieudolnie rozplątywał, drugi to wszystko zakręcał.

 • kj46

  Oceniono 4 razy 4

  Jaka prokuratura, tacy i prokuratorzy. W takim właśnie kraju żyjemy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje