Chodorkowski wyjdzie na wolność w 2014 roku. Sąd skrócił wyrok

20.12.2012 13:25
Michaił Chodorkowski wyjdzie z więzienia w 2014 roku

Michaił Chodorkowski wyjdzie z więzienia w 2014 roku (fot. Wikipedia)

Sąd w Moskwie złagodził do 11 lat karę więzienia byłemu szefowi koncernu naftowego Jukos Michaiłowi Chodorkowskiemu i jego partnerowi biznesowemu Płatonowi Lebiediewowi. Wyjdą oni na wolność w 2014 roku - podało Radio Echo Moskwy.
Podejmując decyzję o skróceniu wyroku dwóch biznesmenów z 13 do 11 lat, sąd powołał się na zmiany w rosyjskim prawodawstwie dotyczącym kar za przestępstwa gospodarcze. Czwartkowa decyzja sądu oznacza, że Chodorkowski wyjdzie na wolność 25 października 2014 roku, a Lebiediew - 2 lipca 2014 roku - podało Echo Moskwy.

Adwokaci zaskarżą decyzję: Nasi klienci powinni być zwolnieni natychmiast

Decyzja nie satysfakcjonuje w pełni adwokatów Chodorkowskiego i Lebiediewa, ponieważ uważają oni, że konsekwencją nowych przepisów powinno być skrócenie kary do tej, którą dwaj biznesmeni już odbyli, i wobec tego powinni oni być zwolnieni natychmiast.

Według radia Echo Moskwy obrońcy zaskarżą decyzję sądu.

Wcześniej, w listopadzie, sąd rejonowy w Wielsku, gdzie Lebiediew odsiaduje wyrok, skrócił mu karę z 13 do 10 lat pozbawienia wolności, ale następnie sąd wyższej instancji uchylił tę decyzję.

Media rosyjskie zwracają uwagę, że czwartkowe orzeczenie sądu zbiegła się z doroczną konferencją prasową prezydenta Władimira Putina. Pytany przez dziennikarzy decyzję ws. Chodorkowskiego, Putin oświadczył, że w Rosji wymiar sprawiedliwości jest autonomiczny, a wyroku na byłego szefa Jukosu "nie można nazwać politycznym".

Wyrok za domniemane przestępstwa gospodarcze

Lebiediew i Chodorkowski odbywają kary 13 lat pozbawienia wolności za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy. Byli sądzeni w dwóch procesach. Według wyroku mieli wyjść na wolność w 2016 roku (Chodorkowski - 25 października, a Lebiediew - 2 lipca), gdyż w drugim procesie, w 2010 roku, na poczet kary zaliczono im wcześniejszy wyrok. W pierwszym procesie, w 2005 roku, biznesmeni zostali skazani na osiem lat pozbawienia wolności za rzekome oszustwa podatkowe i uchylanie się od płacenia podatków.

Aresztowani w 2003 roku Chodorkowski i Lebiediew konsekwentnie odpierali wszystkie wysunięte wobec nich zarzuty, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane.

Obaj odwoływali się od wyroku z 2010 roku, lecz Moskiewski Sąd Miejski odrzucił ich apelację, a Sąd Najwyższy FR podtrzymał tę decyzję. Obaj ubiegali się też o przedterminowe zwolnienie, argumentując, że odsiedzieli już więcej niż połowę wyroku. Również te wnioski zostały odrzucone.

Zobacz także
Komentarze (35)
Chodorkowski wyjdzie na wolność w 2014 roku. Sąd skrócił wyrok
Zaloguj się
 • rosa_de_vratislavia

  Oceniono 32 razy 10

  Wyjdzie, pod warunkiem,że nagle nie dozna "wylewu", "zawału serca" lub nie wpadnie do latryny.

 • mniklasp

  Oceniono 11 razy 9

  gazeta jest antyrosyjska mowac ze sa to domniemane, skad ta rezolucja? sad udowodnil mu ze nie placil podatkow.

 • kibic_rudego

  Oceniono 8 razy 8

  "Wyrok za domniemane przestępstwa gospodarcze " he, he, he, he, ale jaja i nic nie ma o morderstwach ?
  a prawda to szef jego ochrony robił bez wiedzy pryncypała

 • koniu800

  Oceniono 16 razy 8

  żyd myślał że będzie ruskim podskakiwał a tu zonk, niestety w wolsce mogą robić co chcą

 • vikaromaniuta

  Oceniono 19 razy 7

  Nie za domniemane a za dokonane - poza tym nie uwzględniono zabójstw dokonanych na zlecenie tych panów. Ale żyd Miedwiediew zadziałał !

 • trasat

  Oceniono 31 razy 7

  Bardzo mnie dziwi w Polsce sympata do jednego z największych aferzystów świata. Facet w kilka lat przejął ogromny majątek państwowy. W każdym innym cywilizowanym kraju dostałby większy wyrok

 • siostra_bozyslawa_powiada

  Oceniono 24 razy 6

  Niech żyje Platformizm i kolega ich Chodorkowski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje