Putin: Nie wtrącam się w śledztwo, nie upolityczniajmy tragedii smoleńskiej

Na konferencji prasowej Władymira Putina pojawiły się akcenty polskie

Na konferencji prasowej Władymira Putina pojawiły się akcenty polskie (Fot. screen Rosija 1)

Władimir Putin zaprosił ponad 1000 dziennikarzy z Rosji i innych państw na konferencję prasową podsumowującą 2012 rok. Nie zabrakło pytań o katastrofę smoleńską i wrak tupolewa.
Dzisiejsza doroczna konferencja prasowa jest ósmą prowadzoną przez Władimira Putina. Po czterech latach przerwy prezydent Rosyjskiej Federacji powrócił do organizacji wielkich spotkań z dziennikarzami, na których podsumowuje kończący się rok i odpowiada na pytania mediów.

Putin zadowolony z gospodarki

Władimir Putin przytoczył wskaźniki pokazujące stan rosyjskiej gospodarki. Zaznaczył, że jest zadowolony z tego, jak Rosja poradziła sobie z kryzysem. Powodem do zadowolenia określił przede wszystkim wzrost PKB wynoszący 3,7 proc. Wspomniał też o wyjątkowo pozytywnych efektach walki z bezrobociem, zaznaczając, że sytuacja w Rosji jest znacznie lepsza, niż w zachodniej Europie. W 2012 r. bezrobocie w Rosji spadło z 6,6 proc. w pierwszych miesiącach roku do 5,4 proc. Jednocześnie zauważył, że problem ten ciągle wymaga jeszcze rozwiązania w republikach kaukaskich. Za jeden z największych sukcesów kończącego się roku Putin uznał odwrócenie spadkowych tendencji demograficznych. W 2012 r. wskaźnik urodzeń był największy od 20 lat.

"Nie wtrącam się w śledztwo"

Podczas konferencji padło też pytanie o katastrofę smoleńską. Korespondent TVN Andrzej Zaucha zapytał, czy Putin może wpłynąć na komitet śledczy, by przyspieszyć zwrot wraku tupolewa. - To należy do komitetu śledczego. My nie wtrącamy się w śledztwo, nie znam jego detali - powiedział Putin. Dodał, że śledczy polscy i rosyjscy pracują razem i współpraca ta układa się dobrze. - To była wielka tragedia, nie powinniśmy jej upolityczniać - zaznaczył. Przypomniał też reakcje Rosjan bezpośrednio po katastrofie. - To było absolutnie szczere - podkreślił, dodając, że Rosji zależy na obiektywnym śledztwie i uzyskaniu odpowiedzi na wszystkie pojawiające się pytania. - Omówię te kwestie z komitetem śledczym - podsumował.

"Gdybyśmy w Rosji łamali prawa człowieka tak jak w USA..."

Jednym z najważniejszych tematów konferencji okazały się stosunki rosyjsko - amerykańskie i wprowadzony właśnie zakaz adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów. To polityczna odpowiedź Moskwy na tzw. prawo Magnitskiego, czyli przyjęty przez kongres USA zakaz wjazdu dla urzędników rosyjskich zamieszanych w śmierć prawnika Siergieja Magnitskiego. Na mocy tego aktu zablokowano też ich aktywa w Stanach Zjednoczonych. Rosja odpowiedziała "aktem Dimy Jakowlewa", nazwanym tak od imienia kilkulatka z Rosji, który zmarł pozostawiony przez adopcyjnego ojca w zaparkowanym samochodzie. Dziennikarze pytali Putina o jego osobisty stosunek do nowych przepisów. Sugerowali też, że to zamknięcie rosyjskim dzieciom szansy na lepsze życie.

Prezydent Rosji podkreślił, że nowe przepisy są reakcją na pobłażliwe traktowanie przez władze amerykańskie przypadków przestępstw, jakimi padają adoptowane rosyjskie dzieci. - Władze stanowe odsyłają nas do władz federalnych, a władze federalne - na szczebel stanowy. Sądy nie dopuszczają nawet obecności naszych obserwatorów. Tak nie można postępować - ostro stwierdził Putin. - Decyzja deputowanych jest emocjonalna, ale adekwatna - podsumował.

Władimir Putin zarzucił też Stanom Zjednoczonym łamanie praw człowieka. Przypomniał o Abu Ghraib i Guantanamo. - Więzienie w Guantanamo miało być zamknięte, a nadal funkcjonuje. Nie wiemy, czy nadal nie mają tam miejsca tortury. Gdyby takie rzeczy działy się w Rosji, mówiłby o nich cały świat, a tutaj jest cisza - powiedział.

Zobacz także
 • Jeden z zatrzymanych, koordynator radykalnego Frontu Lewicy Siergiej Udalcow Putin skutecznie wybił przeciwnikom z głowy protesty. Ale systemu może nie uratować - erozja [EKSPERT]
Komentarze (34)
Putin: Nie wtrącam się w śledztwo, nie upolityczniajmy tragedii smoleńskiej
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 40 razy 24

  Chyba ma rację. Chyba ma dość własnych krajowych i osobistych problemów. Gdyby się publicznie angażował, miałby strasznego wroga- malutkiego wodza, może się boi? ;) . Ale pewnie po cichu coś tam kontroluje.
  Ten wrak jednak mógłby oddać, choćby Jarkowi w prezencie gwiadkowym. Ciekawe, czy byłoby to odebrane jako znak pokoju :).

 • stoperan12

  Oceniono 21 razy 15

  Wrak ma już wylącznie wartosc symbolidczna i to czy będzie w Polosce za miesiac dwa c zy pół roku nie mka żadnego znaczenia> jak wróci do Polski to pisiory znow rozpętają piekło

 • supertlumacz

  Oceniono 21 razy 15

  1. Zamiast "Nie zabrakło pytań o katastrofę smoleńską i wrak tupolewa" powinno być "Korespondent polskiej TVN Andrzej Zaucha zapytał, czy Putin może wpłynąć na komitet śledczy, by przyspieszyć zwrot wraku tupolewa"
  2. Nie DEMOKRTYCZNY a DEMOGRAFICZNY. Od ucznia liceum, absolwenta gimnazjum, wymaga się rozróżniania tych pojęć...
  ...............................
  Dyskusji merytorycznej nie podejmuję . Oddaję pole związkowcom, sferze budżetowej i nowojorczykom z AIPAC

 • chi_neng1

  Oceniono 19 razy 11

  No i tak powinno byc ....

  Jarkacza to przekreci....

  Nie mowiac juz o Macierewiczu...

 • beretzantenka

  Oceniono 16 razy 10

  Katastrofa byla ponad 2,5 i pol roku temu . W Rosji od tego czasu wydarzylo sie wiele
  katastrof lotniczych , zatonal statek pasazerski , byly tez zamachy,; pozary a wszedzie zgineli
  masowo ludzie .
  Zamiast sie cieszyc , ze takie nieszczescia nas omijaja my ciagle miedlimy ten Smolensk
  jakby na swiecie nie bylo wojen , trzesien ziemi , powodzi .
  Polak nie docenia tego co ma a swiat jest pelen niebezpieczenstw . Niejeden kraj
  moglby nam pozazdroscic takich klopotow jak awantura o zwrot zlomu ...

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Milo mi że ukradkiem dokonano zmian redakcyjnych minimalizując wytknięte przeze mnie błędy.

  To może jeszcze poniższa wstawka?
  Korespondent TVN Andrzej Zaucha , z Polski , tj kraju w którym WŁADZA RUTYNOWO WPŁYWA NA PRACĘ ORGANÓW ŚCIGANIA I SĄDÓW, BO NIE SĄ ONE TAM NIEZALEŻNE...zapytał...

 • a.k.traper

  Oceniono 6 razy 2

  Nasze patrityczne środowiska już uznały, że W. Putin sie boi prawdy smoleńskiej i już.

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  co tak naprawdę w świecie slychać
  wstawić do wyszukiwarki пресс-конференция Владимира Путина
  Jeden z dluższych filmów, 160 minut z ogólnej liczby 270, zawierający początek
  www.youtube.com/watch?v=956yZzS-gYw

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje