"Poseł organizuje grupę, która systematycznie dezinformuje społeczeństwo. Tak być nie może"

20.12.2012 10:25
Jerzy Baczyński, Radosław Markowski i Paweł Wroński

Jerzy Baczyński, Radosław Markowski i Paweł Wroński (fot. Kamil Wróblewski/TOK FM)

- Nie ma prawa być tak, że poseł na Sejm Rzeczypospolitej organizuje grupę, która systematycznie dezinformuje społeczeństwo na temat ważnej sprawy społecznej - mówił w Poranku TOK FM o zespole Macierewicza prof. Radosław Markowski. - Ale obszar logiki smoleńskiej to jest dziwna przestrzeń... - dodał Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki".
Publicyści w Poranku TOK FM rozmawiali m.in. o dyskusji dotyczącej katastrofy smoleńskiej, posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego na ten temat oraz o pomyśle spotkania grup ekspertów, które miałyby dyskutować o przyczynach tragedii.

"Logika smoleńska. Zniekształca fizykę i logikę"

Komentatorzy zauważyli jednak, że nie każda dyskusja o katastrofie smoleńskiej jest ich zdaniem uprawniona. - Jeżeli na poziomie parlamentu powstaje komisja, która ewidentnie ze zdrowym rozsądkiem nie ma nic wspólnego i kreuje rzeczywistość, dla której nie ma żadnych dowodów, to może warto spojrzeć z punktu widzenia efektów jej pracy dla społeczeństwa - zauważył prof. Radosław Markowski, mówiąc o zespole Macierewicz. - Nie ma prawa być tak, że poseł na Sejm Rzeczypospolitej organizuje grupę, która systematycznie dezinformuje społeczeństwo na temat ważnej sprawy społecznej - dodał.

- Nie wypada się nie zgadzać z profesorem. Ale jak wejdziemy w obszar logiki smoleńskiej, to jest to dziwna przestrzeń, gdzie odkształcają się normalne reguły fizyki i logiki - zauważył z kolei Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika "Polityka". Tłumaczył: - Według tej logiki pewne rzeczy są uzasadnione, celowe, prawdopodobne, także posiedzenie RBN stawiające pytanie, czy Rosja ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski. Tak samo rozważania naukowe na temat betonowej brzozy. W tej logice się to mieści. Czasami próbuję się upominać, żebyśmy na ten obszar zapuszczali jak najrzadziej, ponieważ jeżeli wchodzi się w ten rodzaj dyskursu i dyskusji, to szansa na zwycięstwo jest niewielka. Wszyscy zostajemy wciągani do pewnej gry, w której sukcesu być nie może.

Spotkanie ekspertów? "Wyszliby poharatani..."

Baczyński argumentował, dlaczego nie wróży sukcesu ewentualnemu spotkaniu ekspertów ws. katastrofy smoleńskiej: - Próbuję sobie wyobrazić posiedzenie zespołu, o którym mówił pan Lasek i na który wstępnie zgadzał się pan Macierewicz. Nie mam wątpliwości, że naukowcy z komisji wyszliby silnie poharatani. Zwłaszcza gdyby odbyło się to przed kamerami, gdzie stonowanym profesorom z komisji odpowiadaliby ludzie rozgrzani, rozemocjonowani, przekonani o swojej racji. Tego się propagandowo nie da wygrać. Jeżeli wchodzi się w obszar tej logiki, to trzeba pogodzić się z tym, że wszyscy wyglądamy jak w krzywym lustrze. Jesteśmy w dziwnych miejscach pogięci, mamy dziwne głowy i krótkie nóżki - dodał naczelny "Polityki".

- Miałem przyjemność słuchać ekspertów Antoniego Macierewicza - wtrącił Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". - I w momencie, kiedy wychodzi profesor, który dostał na 40 minut kawałeczek poszycia samolotu i mówi, że to dowód na wybuch, bo to się tak a nie inaczej wygięło, a przy okazji mówi, że jego doświadczenie z lotnictwa polega na tym, że był modelarzem, to myślę, że rozmowa z panem profesorem na temat teorii wybuchu i odkształceń w takich warunkach nie ma sensu.

Zobacz także
Komentarze (51)
Zaloguj się
 • johniii

  0

  NIECH PRZYJDZIE LASEK NA DEBATE I OSMIESZY SWOIMI BADANIAMI EKSPERTOW MACIAREWICZA - jakie to proste - osmieszyc ich publicznie i JUZ. ................ pO CO TEN PUSTY SZCZEK???
  Ta debata odbędzie się 5 lutego. Serdecznie zapraszamy ekspertów premiera Donalda Tuska - powiedział Macierewicz na konferencji prasowej w Sejmie.

  Jak poinformował, spośród ekspertów współpracujących z zespołem gotowość do udziału w debacie potwierdzili m.in.: prof. Wiesław Binienda i prof. Kazimierz Nowaczyk. - Liczę na to, że eksperci strony rządowej stawią się, przedstawią swoje założenia i opinie - powiedział Macierewicz.

  - Gdyby zrezygnowali i nie zdecydowali się stawiać czoła (...), tezy komisji ministra Jerzego Millera zostaną odczytane przez lektora. Zostaną przedstawione tak czy inaczej, by opinia publiczna mogła się z nimi zapoznać - podkreślił poseł PiS.

 • wikal

  Oceniono 3 razy 3

  W Polsce wielu nie nauczyło się niczego z fizyki, więc wierzy w majaczenia tzw. "ekspertów" Macierewicza. Gdyby mieli choć mocne tróje, wiedzieliby ile warte są te ich ekspertyzy. Ja miałam czwórkę i to w czasach, gdy ona jeszcze coś znaczyła, dlatego z przyjemnością słucham pana Laska, który w sposób logiczny tłumaczy techniczne przyczyny katastrofy (bo były jeszcze psychologiczne). Jest to proste, układa się w całość i tyle. Jeśli ktoś nie zna podstawowych praw fizyki, to słucha Antka. Myślę, że on i pan Kaczyński je znają, ale skrajny cynizm polityczny połączony ze szmerami pod kopułą dają taki wynik, jaki dają. Szkoda, że tak wielu porządnych ludzi się na to wybiera. Ale czego by nie robił i tak nie uda się prezesowi zrobić z marnego prezydenta bohatera narodowego "poległego" za ważną sprawą. Prawda w końcu wypłynie, gdy Amerykanom i Rosjanom wygodnie będzie ujawnić ostatnia rozmowę braci. Oj, niektórzy przetrą wtedy oczęta i walną się w piersi. Niektórzy mają łby tak już zakręcone, że i to nie pomoże. Trudno, margines jest wszędzie.

 • fjellveien11

  Oceniono 1 raz 1

  '"Fiat, Profesor Rybiński, Kasandra, Europa i inne katastrofy… " 19/12/2012
  "Czego Kaczyński chce od Niemców" 11/12/2012
  “Jak daleko od cząstki wysokoenergetycznej do zamachu” – bardzo krótka rozprawa" 11/12/2012
  "Smoleńsk – tragedia ofiar i komedia absurdu" 06/12/2012
  "Skandaliczny poziom etyki zawodowej lekarzy i pracowników służby zdrowia" 05/12/2012
  "WPP w CBA" 04/12/2012

  o polskiej polityce czuytaj blog: odyseja1948.wordpress.com/category/moje-opinie/

 • sharn1

  Oceniono 5 razy -1

  No tak. Za to człowiek reżimu Markowski nie widzi nic złego jak organy władzy państwowej czyli i Tusk i Kopacz kłamią i manipulują faktami.

 • m.arco

  Oceniono 3 razy 3

  Poprzednim wpisie zaplątało mi się słowo ,,nie". poprawiam to. Powinno być:

  Wychodzi na to,że tylko psychopaci dezinformujący społeczeństwo i oszołomy wierzą w to,że w kremie do rąk czy twarzy nie ma trotylu i materiałów wybuchowych.
  Reszta podobnie jak i panowie dyskutanci są normalni.

 • m.arco

  Oceniono 3 razy 3

  Wychodzi na to,że tylko psychopaci dezinformujący społeczeństwo i oszołomy nie wierzą w to,że w kremie do rąk czy twarzy nie ma trotylu i materiałów wybuchowych.
  Reszta podobnie jak i panowie dyskutanci są normalni.

 • m.arco

  Oceniono 6 razy -2

  A już myślałem,że mają zamknąć Palikota i Niesiołowskiego.
  Całe szczęście,że mamy tego Macierewicza bo kompletnie byśmy nic nie wiedzieli o tej katastrofie. jak rząd z denną komisją gmatwa,kłamie i nie wyjaśnia to pozostaje Macierewicz.

 • baaabajaga

  Oceniono 8 razy -2

  a ja chcę usłyszeć, co mają do powiedzenia eksperci najlepiej międzynarodowi na ten temat, chcę wiedzieć dlaczego tak szybko POlski rząd oddal całą tę sprawę w ręce Rosji i dlaczego się krzywdzi wszystkich, obrażając, grożąc a nie dając dowodów "twardych" a nie przypuszczeń na to jak było w tym Smoleńsku... dlaczego ludzi uciszacie na siłę? Macie coś do ukrycia widać! Polacy chcą znać prawdę i ja też mam do tego prawo, a wy siejecie tylko niezgodę i Wy "fermentorzy PISu" bo nie umiem znaleść innego określenia na osoby nie lubiące innej racji politycznej - > nie umiecie nawet dialogu prowadzić uważacie się za kogo...zachowujecie się jak buraki

  Sama nie lubię PISu za wiele spraw ale nie lubię jak się kogoś oskarża i gnoi publicznie. A Powcy ciągle to robią przykro mi i wstyd że na PO głosowałam.

 • plumgazeta

  Oceniono 17 razy 11

  Oczywiście, że manipuluje, ale tak ,żeby ochronić dupę Kaczyńskiego i swoją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje