"Poseł organizuje grupę, która systematycznie dezinformuje społeczeństwo. Tak być nie może"

20.12.2012 10:25
Jerzy Baczyński, Radosław Markowski i Paweł Wroński

Jerzy Baczyński, Radosław Markowski i Paweł Wroński (fot. Kamil Wróblewski/TOK FM)

- Nie ma prawa być tak, że poseł na Sejm Rzeczypospolitej organizuje grupę, która systematycznie dezinformuje społeczeństwo na temat ważnej sprawy społecznej - mówił w Poranku TOK FM o zespole Macierewicza prof. Radosław Markowski. - Ale obszar logiki smoleńskiej to jest dziwna przestrzeń... - dodał Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki".
Publicyści w Poranku TOK FM rozmawiali m.in. o dyskusji dotyczącej katastrofy smoleńskiej, posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego na ten temat oraz o pomyśle spotkania grup ekspertów, które miałyby dyskutować o przyczynach tragedii.

"Logika smoleńska. Zniekształca fizykę i logikę"

Komentatorzy zauważyli jednak, że nie każda dyskusja o katastrofie smoleńskiej jest ich zdaniem uprawniona. - Jeżeli na poziomie parlamentu powstaje komisja, która ewidentnie ze zdrowym rozsądkiem nie ma nic wspólnego i kreuje rzeczywistość, dla której nie ma żadnych dowodów, to może warto spojrzeć z punktu widzenia efektów jej pracy dla społeczeństwa - zauważył prof. Radosław Markowski, mówiąc o zespole Macierewicz. - Nie ma prawa być tak, że poseł na Sejm Rzeczypospolitej organizuje grupę, która systematycznie dezinformuje społeczeństwo na temat ważnej sprawy społecznej - dodał.

- Nie wypada się nie zgadzać z profesorem. Ale jak wejdziemy w obszar logiki smoleńskiej, to jest to dziwna przestrzeń, gdzie odkształcają się normalne reguły fizyki i logiki - zauważył z kolei Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika "Polityka". Tłumaczył: - Według tej logiki pewne rzeczy są uzasadnione, celowe, prawdopodobne, także posiedzenie RBN stawiające pytanie, czy Rosja ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski. Tak samo rozważania naukowe na temat betonowej brzozy. W tej logice się to mieści. Czasami próbuję się upominać, żebyśmy na ten obszar zapuszczali jak najrzadziej, ponieważ jeżeli wchodzi się w ten rodzaj dyskursu i dyskusji, to szansa na zwycięstwo jest niewielka. Wszyscy zostajemy wciągani do pewnej gry, w której sukcesu być nie może.

Spotkanie ekspertów? "Wyszliby poharatani..."

Baczyński argumentował, dlaczego nie wróży sukcesu ewentualnemu spotkaniu ekspertów ws. katastrofy smoleńskiej: - Próbuję sobie wyobrazić posiedzenie zespołu, o którym mówił pan Lasek i na który wstępnie zgadzał się pan Macierewicz. Nie mam wątpliwości, że naukowcy z komisji wyszliby silnie poharatani. Zwłaszcza gdyby odbyło się to przed kamerami, gdzie stonowanym profesorom z komisji odpowiadaliby ludzie rozgrzani, rozemocjonowani, przekonani o swojej racji. Tego się propagandowo nie da wygrać. Jeżeli wchodzi się w obszar tej logiki, to trzeba pogodzić się z tym, że wszyscy wyglądamy jak w krzywym lustrze. Jesteśmy w dziwnych miejscach pogięci, mamy dziwne głowy i krótkie nóżki - dodał naczelny "Polityki".

- Miałem przyjemność słuchać ekspertów Antoniego Macierewicza - wtrącił Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". - I w momencie, kiedy wychodzi profesor, który dostał na 40 minut kawałeczek poszycia samolotu i mówi, że to dowód na wybuch, bo to się tak a nie inaczej wygięło, a przy okazji mówi, że jego doświadczenie z lotnictwa polega na tym, że był modelarzem, to myślę, że rozmowa z panem profesorem na temat teorii wybuchu i odkształceń w takich warunkach nie ma sensu.

Zobacz także
Komentarze (51)
"Poseł organizuje grupę, która systematycznie dezinformuje społeczeństwo. Tak być nie może"
Zaloguj się
 • orion57

  Oceniono 64 razy 50

  trudno być spokojnym, dobrze że powoli budzi się świadomość wśród posłów że coś jest nie tak z J.Kaczyńskim i PiS. Czekam na obudzenie się odpowiednich służb, które już dawno powinni się zająć PiS i jego guru. Jeśli panowie w prokuraturze nie wiedzą jakie paragrafy mogą tu zastosować, to służę swoja pomocą.

  Czas na normalną działalność dla dobra Polski i Polaków a nie zajmowanie się chorymi z nienawiści do ludzi

 • chi_neng1

  Oceniono 57 razy 47

  Zgadzam sie z prof Markowskim, ze:

  "Nie ma prawa być tak, że poseł na Sejm Rzeczypospolitej organizuje grupę, która systematycznie dezinformuje społeczeństwo na temat ważnej sprawy społecznej".

  Natomiast jest mi trudno zgodzic sie z "logika smolenska" - co to jest ?

  Czyzby powstala nowa logika o ktorej jeszcze nie slyszelismy ?

  Komisja Macierewicza cierpi raczej na brak logiki i zgadzam sie z panem Baczynskim co do reszty, ale prosze nie tworzyc na wzor kaczynskiego nowego slownictwa z dotkiem "smolenki /-ska ", bo naprawde zaczyna sie robic niedobrze, gdy wszystko zaczyna smierdziec smolenszczyzna.

  Niebawem cale nasze zycie bedzie podporzadkowane katastrofie smolenskiej - wlascie jest juz od ponad 2 lat sterowane przez ten obled.

  "

 • andrzej-01

  Oceniono 46 razy 34

  Ile jeszcze gadania, o idiocie antku tumanie-smoleńskim,o kaczce prawie internowanej,to chore.
  Nie ma ważniejszych problemów w Polsce.

 • plumgazeta

  Oceniono 17 razy 11

  Oczywiście, że manipuluje, ale tak ,żeby ochronić dupę Kaczyńskiego i swoją.

 • wikal

  Oceniono 3 razy 3

  W Polsce wielu nie nauczyło się niczego z fizyki, więc wierzy w majaczenia tzw. "ekspertów" Macierewicza. Gdyby mieli choć mocne tróje, wiedzieliby ile warte są te ich ekspertyzy. Ja miałam czwórkę i to w czasach, gdy ona jeszcze coś znaczyła, dlatego z przyjemnością słucham pana Laska, który w sposób logiczny tłumaczy techniczne przyczyny katastrofy (bo były jeszcze psychologiczne). Jest to proste, układa się w całość i tyle. Jeśli ktoś nie zna podstawowych praw fizyki, to słucha Antka. Myślę, że on i pan Kaczyński je znają, ale skrajny cynizm polityczny połączony ze szmerami pod kopułą dają taki wynik, jaki dają. Szkoda, że tak wielu porządnych ludzi się na to wybiera. Ale czego by nie robił i tak nie uda się prezesowi zrobić z marnego prezydenta bohatera narodowego "poległego" za ważną sprawą. Prawda w końcu wypłynie, gdy Amerykanom i Rosjanom wygodnie będzie ujawnić ostatnia rozmowę braci. Oj, niektórzy przetrą wtedy oczęta i walną się w piersi. Niektórzy mają łby tak już zakręcone, że i to nie pomoże. Trudno, margines jest wszędzie.

 • m.arco

  Oceniono 3 razy 3

  Poprzednim wpisie zaplątało mi się słowo ,,nie". poprawiam to. Powinno być:

  Wychodzi na to,że tylko psychopaci dezinformujący społeczeństwo i oszołomy wierzą w to,że w kremie do rąk czy twarzy nie ma trotylu i materiałów wybuchowych.
  Reszta podobnie jak i panowie dyskutanci są normalni.

 • m.arco

  Oceniono 3 razy 3

  Wychodzi na to,że tylko psychopaci dezinformujący społeczeństwo i oszołomy nie wierzą w to,że w kremie do rąk czy twarzy nie ma trotylu i materiałów wybuchowych.
  Reszta podobnie jak i panowie dyskutanci są normalni.

 • fjellveien11

  Oceniono 1 raz 1

  '"Fiat, Profesor Rybiński, Kasandra, Europa i inne katastrofy… " 19/12/2012
  "Czego Kaczyński chce od Niemców" 11/12/2012
  “Jak daleko od cząstki wysokoenergetycznej do zamachu” – bardzo krótka rozprawa" 11/12/2012
  "Smoleńsk – tragedia ofiar i komedia absurdu" 06/12/2012
  "Skandaliczny poziom etyki zawodowej lekarzy i pracowników służby zdrowia" 05/12/2012
  "WPP w CBA" 04/12/2012

  o polskiej polityce czuytaj blog: odyseja1948.wordpress.com/category/moje-opinie/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje