Bartoś o reakcji Kościoła ws. konwencji KRE: "Płeć jako zjawisko tylko biologiczne? Ignorancja"

20.12.2012 08:46
Prof. Tadeusz Bartoś

Prof. Tadeusz Bartoś (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Do dziś religia jest inspiracją do okaleczania kobiet, traktowania ich jako gorsze istoty. To są fakty, wiemy to od setek lat - mówił na antenie Radia Zet były dominikanin, prof. Tadeusz Bartoś. Jego zdaniem działania Kościoła katolickiego w związku z podpisaniem przez Polskę konwencji ds. przemocy wobec kobiet są wyrazem ignorancji.
- Episkopat uważa, że nie istnieje coś takiego, jak kulturowa definicja płci i domaga się definicji biologicznej. To wyraz pewnej ignorancji. Nieuznawanie, że kultura jest źródłem zachowań ludzkich, że religia jest źródłem zachowań ludzkich - powiedział profesor w rozmowie z Moniką Olejnik.

Filozof podkreślił, że konwencja ds. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet nie dotyczy tylko religii katolickiej. - Najbardziej przykre jest to, że episkopat wie, że dzisiaj w Indiach jest wielki protest przeciw przemocy wobec kobiet. A episkopat protestuje przeciwko konwencji, która ma chronić te kobiety - mówił.

Kościół nie rozumie sensu tej konwencji

Były duchowny wyjaśniał na antenie Radia Zet, że konwencja ma na celu wymuszenie na państwach zmian przepisów. Kościół nie rozumie sensu tych konwencji międzynarodowych - stwierdził. - Są głosy episkopatu, że można inaczej bronić praw kobiet. Może w Polsce, ale przecież ta konwencja dotyczy ochrony praw kobiet na całym świecie. Polska ma ją podpisać, żeby uczestniczyć w procesie międzynarodowego wpływu na tę sytuację - dodał Tadeusz Bartoś.

Dlaczego biskupi tak krytycznie podchodzą do tego typu dokumentów? Konwencji o przemocy wobec kobiet Watykan nie podpisał od pięciu lat. Z innymi konwencjami dotyczącymi praw człowieka nie jest lepiej. - Biskupi boją się, choć nie wiem na jakiej zasadzie, że jeżeli płeć jest kulturowa, to małżeństwo można zdefiniować jako małżeństwo homoseksualne - wyjaśnia profesor. - Wyjaśnienia biskupów są ad hoc, kiepskie i niezrozumiałe, ponieważ najpierw jest polecenie, a później się szuka argumentacji - przekonuje.

Zdaniem Bartosia problemem jest to, że Kościół katolicki to organizacja scentralizowana. Jest zasada, że obowiązuje posłuszeństwo wobec papieża. I być może episkopat po prostu realizuje politykę Watykanu. Jeśli Watykan nie podpisał tylu konwencji, to i tej nie chce. Nie podpisał jej od kilku lat. To spójna polityka - podkreśla prof. Bartoś.

Zobacz także
Komentarze (273)
Zaloguj się
 • cynik24pl

  0

  Czemuż się dziwicie ?! To takie proste. Przecież, to taka polska odmiana katolicyzmu. Patronką Polski jest czarna kobieta do której księża gonią pielgrzymki kobiet. A wogóle to kobieta jawi się niby szatan, bo do złego namawia i łamie celibat oraz przerywa inne zabawy .... .

 • 1965mario

  0

  kolejna menda co chce zdobyc popularnosc ma d...e Maryni . W Polsce kobiety nie sa dyskryminowane

 • patriotaa

  0

  Tak mocno wieszacie lewacy psy na kościele a ja się pytam dlaczego w swych domach urządzacie święta bożego narodzenia czy inne święta kościelne? Pytam się was lewacy a co ze świętym mikołajem? Fundujecie dzieciom swoim prezenty od świętego mikołaja a tu na łamach prasy, czy internetu mówicie że to kłam.
  Piszecie ze katolicyzm źle traktuje kobiety, pokażcie choć jeden werset w świętych księgach kościoła który o tym mówi. Nie ma ludzi doskonałych, Bóg dał ludziom wolną wolę i rozum by myśleli. A co ludzie zrobili ze swoim rozumem> Sami to oceńcie, jakie macie swoje rozumy. Nie twierdze że i wszyscy kapłani są dobrymi ludźmi. Ale wielu komunistów i wrogów kościoła wysłano do seminariów tylko po to by kościół rozwalić od środka i to ci właśnie będąc kapłanami robią opinię złą kościołowi.
  Panie Bartoś pan nie jest dr. hab lecz doktorem rehabilitowanym i nie do końca zrehabilitowanym. Lekarze musieli popełnić jakiś błąd rehabilitując pana bo pan nie jest w stanie mówić ani prawdy ani mądrze. Plecie pan trzy po trzy na potrzeby z nierehabilitowanej gawiedzi z psychiatryka.

 • 1965mario

  0

  Balcerowicz to ekspert z ktorego opinia nalezy sie liczyc. Podziwiam tego pana ze jest Czlowiekiem, nie zadziera nosa i niezaleznie od tendencji politycznych na chwile obecna zawsze wyraza swe zdanie. Wiecej takich swiatlych osob a w Polsce zylo sie lepiej.

 • von_seydlitz

  Oceniono 3 razy -1

  No i dobrze, że go usunęli, kolejna menda, która chciała w sukience zakonnej zdobywać "rząd dusz" zamiast służyć....

 • savrin

  Oceniono 2 razy -2

  gdyby kościół dopuścił myślenie, to bu go nie było. ja i tak nie wybaczę zabicia wiary w Światowida na rzecz jakiegoś buca z pax Germanica

 • koloratura1

  Oceniono 3 razy -1

  To Pan nie wiesz, że jak się baby nie bije, to jej wątroba gnije?

 • yani-51

  Oceniono 6 razy 6

  I dla przeciwnikow aborcji.....

  Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by p r z e r w a ł y ciążę.!!!!!!!
  Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport.

  Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu.

 • yani-51

  Oceniono 4 razy 4

  Jak donosi włoski dziennik "Il Resto del Carlino", w Macerata - miejscowości w regionie Marche - wybuchł spór sądowy o dziecko oddane do adopcji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że matką rocznej dziewczynki jest była siostra zakonna, a ojcem - ksiądz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX