Młodzi, wykształceni, zaginieni. Znikają, bo nie mają pracy

20.12.2012 07:36
Coraz więcej zaginięć dotyczy osób młodych i wykształconych

Coraz więcej zaginięć dotyczy osób młodych i wykształconych (fot. ITAKA)

W tym roku zaginęło już ponad 17 tys. osób. Coraz częściej ginie ślad po młodych i wykształconych - pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita".
Brak pracy, problemy finansowe i kłopoty na studiach coraz częściej sprawiają, że młodzi ludzie zrywają kontakty z rodziną i znikają bez śladu. Zdaniem ekspertów przyczyną są często zawyżone wymagania najbliższych i strach przed niespełnieniem ich oczekiwań.

Zdaniem prof. Janusza Czapińskiego sytuacja ekonomiczna jest przyczyną tylko części zaginięć. Dużą grupę stanowią osoby, które mają złe relacje z rodziną i emigrują, nie pozostawiając kontaktu. Prof. Czapiński zaznacza, że relacje rodzinne Polaków są dziś znacznie gorsze niż kiedyś.

Coraz więcej zaginionych

W policyjnej bazie zaginionych figuruje dziś 4685 osób. Z policyjnych statystyk wynika, że co roku liczba zaginionych rośnie. W tym roku - do połowy grudnia - zaginęło 17,4 tys. osób, czyli o blisko 2 tys. więcej niż w ubiegłym roku. - Zazwyczaj rocznie wpływało do nas ok. 1400 zgłoszeń, w tym roku było ich ponad 1600. Z tej liczby jedna czwarta, czyli ok. 400 zaginięć, dotyczyła ludzi młodych w wieku od 20 do 35 lat - mówi "Rz" Zuzanna Ziajko, dyrektor Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji Itaka. 72 osoby z tej grupy nie żyją. Przyczyną było samobójstwo lub zabójstwo - dodaje Ziajko.

Zobacz także
Komentarze (151)
Zaloguj się
  • abgan

    Oceniono 343 razy 295

    4685 osób w bazie policyjnej. W tym roku zaginęło 17,4 tys. osób Z tej liczby jedna czwarta, to ok. 400.

    Co za analfabeta to pisał??? Jeśli jeszcze dostał za to pieniądze, to jest jakiś skandal.

  • nasportowo_info

    Oceniono 212 razy 168

    Wyjechałem z tego kraju, bo tu jest życie tylko dla biurw i politycznych karierowiczów. Niech się kotłują we własnym sosie. Młodzi ambitni będą uciekać. Nie uciekną ci co dostaną robotę w urzędzie, po znajomości.
    Ten kraj jest CHORY. Zobaczcie historie biura podróży z Jeleniej Góry, producentki spodni IVETT, czy OPTIMUSA. TU się nie da żyć, BIURWY tylko czekają aby CZŁOWIEKA uwalić. Czułem się tu, jak bohater powieści KAFKI. Jestem zagranicą i czują się wolny. Sos gęstnieje!!

  • heniek_szuflada

    Oceniono 124 razy 100

    Niestety mamona i pycha zrobiły swoje. A głupota w Polsce kwitnie. Tego się nie odwróci, chyba że stanie się cud.

  • mppmpp

    Oceniono 76 razy 64

    A mnie by ciekawiło, ilu w tej grupie młodych zaginionych pochodzi z rodzin polityków, lokalnych kacyków czy nawet urzędników. Myślę, że będzie to mały odsetek. Wnioski kto widzi swoją przyszłość w Polszcze pozostawiam wyborcą. To nie jest tak, że polityka jest poza mną... ano przyjdzie do ciebie i zapuka do twojej rodziny... prędzej lub później. Ale zdaję się, że milcząca większość ma to w du...żym poważaniu.

    Wesołych Świąt wszystkim!

  • kibic_rudego

    Oceniono 96 razy 58

    "relacje rodzinne Polaków są dziś znacznie gorsze niż kiedyś."

    to nie możliwe by to była prawda
    ze w Polsce prof. Balcerowicza, Kaczyńskiego, Tuska i ojców z KOR, S i Krk

  • jose_jimenez

    Oceniono 74 razy 56

    Ten obrazek to świetna ilustracja tytułu. Ile osób na tych zdjęciach jest młodych, wykształconych, w odpowiednim wieku do znalezienia pierwszej pracy ?!

  • fakie

    Oceniono 71 razy 51

    Jacy znowu zaginieni? Przecież oni wiedzą gdzie są ... co to jakiś obowiązek kontaktować się z rodziną?

  • bzyk_origo

    Oceniono 104 razy 50

    Wyglada na to ze probuja zorganizowac sobie zycie w jakis sposob na miare tego co mozliwe dzis i teraz.
    Chcielista jp2, solidaruchow, "wolnosci" (dla kogo i do czego?) no to ja mata - miales chamie zloty rog itd.

  • aqo7

    Oceniono 43 razy 31

    ..............................pewnie porwało ich UFO....................................i mają lepiej.............................

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje