Młodzi, wykształceni, zaginieni. Znikają, bo nie mają pracy

20.12.2012 07:36
Coraz więcej zaginięć dotyczy osób młodych i wykształconych

Coraz więcej zaginięć dotyczy osób młodych i wykształconych (fot. ITAKA)

W tym roku zaginęło już ponad 17 tys. osób. Coraz częściej ginie ślad po młodych i wykształconych - pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita".
Brak pracy, problemy finansowe i kłopoty na studiach coraz częściej sprawiają, że młodzi ludzie zrywają kontakty z rodziną i znikają bez śladu. Zdaniem ekspertów przyczyną są często zawyżone wymagania najbliższych i strach przed niespełnieniem ich oczekiwań.

Zdaniem prof. Janusza Czapińskiego sytuacja ekonomiczna jest przyczyną tylko części zaginięć. Dużą grupę stanowią osoby, które mają złe relacje z rodziną i emigrują, nie pozostawiając kontaktu. Prof. Czapiński zaznacza, że relacje rodzinne Polaków są dziś znacznie gorsze niż kiedyś.

Coraz więcej zaginionych

W policyjnej bazie zaginionych figuruje dziś 4685 osób. Z policyjnych statystyk wynika, że co roku liczba zaginionych rośnie. W tym roku - do połowy grudnia - zaginęło 17,4 tys. osób, czyli o blisko 2 tys. więcej niż w ubiegłym roku. - Zazwyczaj rocznie wpływało do nas ok. 1400 zgłoszeń, w tym roku było ich ponad 1600. Z tej liczby jedna czwarta, czyli ok. 400 zaginięć, dotyczyła ludzi młodych w wieku od 20 do 35 lat - mówi "Rz" Zuzanna Ziajko, dyrektor Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji Itaka. 72 osoby z tej grupy nie żyją. Przyczyną było samobójstwo lub zabójstwo - dodaje Ziajko.

Zobacz także
Komentarze (151)
Zaloguj się
 • vicepremier

  Oceniono 1 raz 1

  Pracy może i jest, zwłaszcza przy usługach krajowych, w tym zdrowotnych, tylko nie ma kasy na jej opłacenie z NFZ, można pięknie odśnieżać polskie chodniki, skwery i place, ulice i dachy, posesje prywatne i publiczne, sprzątać, podlewać przycinać krzewy i drzewa, siać i orać, malować, remontować i konserwować, opiekować się dziećmi, psami i kotami, staruszkami, tylko kto to kupi, tę pracę, czym zapłaci? Można pięknie myć autobusy i tramwaje, pociągi i dworce, przycinać trawniki wzdłuż torów i dróg, roznosić zakupy pod drzwi, masować i strzyc klienta w domu itp. itd. To wszystko wypada roic legalnie, płacąc podatki i składki, ZUS, OFE, ubezpieczenie obowiązkowe, aby państwo PO/PSL rosło w siłę i wysłało więcej wojska na wojenki, więcej dało na Greków i innych cwaniaków z UE, bogatszych od nas, głośniej upominających się o dalszy dobrobyt, w jakim żyją od lat, w porównaniu z nami, kupiło więcej sprzętu i części wojskowego wyposażenia, podniosło znowu pensje mundurowce i górnikom, urzędnikom. Tylko nie ma chętnych na sfinansowanie tych niewątpliwie pożytecznych prac, z emerytur i pensji głodowych, albo z dziurawych budżetów samorządów, wzajemnie się wspierających, wg podatku janosikowego. Budżet państwa ma inne cele, niż opłacanie prac jak wyżej, nie stanowiących eksportu produkcji, ani nie wytwarzających towarów, które trzeba kupować z Chin i UE, bo tam są fabryki, które UE planowo wykasowała u nas....

 • vicepremier

  Oceniono 3 razy 3

  Taki młodzian włącza codziennie telewizor, a tu z ekranu leją się seriale polskie o ludziach sukcesu w wieku 20-25 lat, takie same reklamy, jak to ludzie w jego wieku lub znacznie młodsi tubylcy, mieszkają już we własnych willach, daczach, pałacykach, splacają raty kredytu po 15 tys. zł miesięcznie i jeszcze im zbywa na luksusowe życie w Polsce, niczym aktorzy z amerykańskich filmów; przed chatą stoją fury za setki tys. zł, kupują samochody swojej lasce, dobierane pod kolor jej bluzki, w polskim salonie, i dziwią, się, że wózek taki tani, to dla tej laski za tani... Pracują tylko intelektualnie, za ciężkie miliony, w polskim tajemniczym bizne sie, mają "własne firmy", założone w 15 minut, albo tułają się na planie filmowym lub jako prezesi w firmie super dochodowej, ale nie wiadomo co w trawie piszczy, z tą firmą, żyją w telewizyjnym luksusie i tylko patrzeć, kiedy kupią sobie jacht i awionetkę, dla kaprysu. A ten nieborak 30/35-latek, po dwóch fakultetach, mieszka kątem, w ciasnej kuchni, w blokach u rodziców, bo w pokoju jest siostra z małym dzieckiem, a w drugim staruszki sypiają, pracuje dorywczo, roznosi ulotki, rejestruje się w pośredniaku, czeka na jałmużnę od matki i oczekuje, że jego laska - postawi mu... kolację w KFC. Jak tu żyć. panie premierze, z takim obciążeniem psychicznym? Polski "młodzian" bez sukcesów pokazywanych w TV, albo się wiesza, albo ucieka daleko od wszystkich...

 • zenblue1

  Oceniono 2 razy 0

  Rzepa znowu antyrządowa.Jakie bezrobocie ? Firmy polskie szukają pracowników za granicą bo na zielonej wyspie brakuje rąk do pracy.

 • w.trajkowski

  Oceniono 1 raz -1

  Jak rząd i kościół w zgodzie to biada tobie narodzie !

 • 44092203459epm

  0

  Wyrzuca się ludzi z firma , bo plajtują. Jak zamykali PGR to nikt nie pytał , górników trochę a jak Urzędasów to ustawa nie przeszła. Skandal

 • 44092203459epm

  0

  Główna przyczyna to ,że wspomaganie rządowe nie funkcjonuje . Dlaczego ? Bo kasę zamrożono ca 1.5 mlrd zł.
  Jak się nie zmieni radykalnie polityka rządu to czeka nas wielkie bum!!!. Bum ZUS - owskie. Kto zarobi na emerytów i rencistów. Jak oni pracowali to zarobili na swoich Ojców i Matki , A teraz co???
  Rozwalić NFZ , który zżera 15 miliardów zł rocznie na swoje utrzymanie. To powinno robić Min. Zdrowia. Dodać jeden departament rozliczeniowy i koniec. NFZ uzurpował sobie rolę eksperta , orzecznika itp w sprawie na której się nie zna. Od tego jest LEKARZ . Całą tą bandę pseudo ekspertów na zasiłek.

 • kyrie25

  Oceniono 1 raz 1

  Dzis prawdziwych Polakow juz nie ma
  Tylko miotla, sciera i kurz
  I po katach na obcych terenach
  Z glowa na dol. poddany i tchorz....

 • max2-012

  Oceniono 1 raz 1

  Powszechna nedza, seryjne samobojstwa, znikanie ludzi, niewolnictwo - oto postsolidarusza "wolnosc i demokracja" IIIRP.

 • auslander1

  Oceniono 1 raz -1

  emigracyjny.blogspot.de/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje