Chińscy żołnierze będą ćwiczyć za polską granicą. Z wojskami Łukaszenki

20.12.2012 07:26
Nowi rekruci chińskiej Ludowej Armii Wyzwoleńczej czekają na pociąg w Nanjingu, prowincja Jiangsu, 10.12.2012 r.

Nowi rekruci chińskiej Ludowej Armii Wyzwoleńczej czekają na pociąg w Nanjingu, prowincja Jiangsu, 10.12.2012 r. (Fot. Sun Can AP)

Białoruskie władze przygotowują grunt prawny i organizacyjny pod wspólne ćwiczenia wojskowe z armią Chin - informuje telewizja Biełsat, powołując się na portal AFN.by. To kolejny etap współpracy wojskowej reżimu w Mińsku z ChRL. Mińsk chce ją rozwijać.
Białoruskie władze szykują bazę prawną do przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych z udziałem chińskich żołnierzy na swoim terytorium. To oznacza, że żołnierze Państwa Środka będą ćwiczyć bardzo blisko polskich granic - wynika z cytowanych przez Biełsat informacji białoruskiego portalu AFN.by.

6 grudnia prezydent Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret nr 547. Zatwierdza on projekt porozumienia między Białorusią i Chińską Republiką Ludową. Współpraca ma być dwustronna - dokument ten określa zarówno status chińskich oddziałów wojskowych na terytorium Białorusi, jak i białoruskich wojsk przebywających okresowo na terytorium Chin - "w celu przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń". Rozmowy i podpisania umowy ma dopilnować minister obrony Białorusi Jurij Żadobin.

Białoruś chce kupić broń od Pekinu?

Nie wiadomo na razie, jak Mińsk chce pogodzić prawnie planowaną współpracę z Pekinem i swoje członkostwo w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, do której należy większość krajów WNP. Białoruskie władze sprawy nie komentują.

Jak jednak informuje Biełsat, Białoruś podkreśliła swoje plany szerszej współpracy wojskowej z Chinami "podczas ostatniej defilady z okazji święta niepodległości", kiedy to ulicami białoruskiej stolicy "przejechały m.in. chińskie wozy bojowe, które w przyszłości mogą stać się częścią uzbrojenia białoruskiej armii".

Zobacz także
Komentarze (138)
Zaloguj się
 • zyks

  0

  No, no, Alek chce pokazać Putinowi, że ma też innych nprzyjaciół...:)))

 • ulebyk

  Oceniono 2 razy 0

  Inni żołnierze zza oceanu robili sobie u nas tajne więzienia gdzie torturowali ludzi.

 • frank1947

  Oceniono 3 razy 1

  O co tutaj chodzi ...oni cwicza razem a polacy otwieraja swoje terytoria dla wiezien CIA ...co gorsze???

 • jrb11

  Oceniono 1 raz 1

  Jak dotychczas Chiny i Rosja zakladaja klapki na oczy i zwijaja ogon miedzy nagami i opuszczaja
  miejsca bidboju NATO i innych agresji.

  Oczywiscie zdaja sobie sprawe ze wczesniej czy pozniej sami stana sie obiektem tej agresji.

  Po pobiciu w Azjii , Afganistanie, Iraku i niepomyslnych wynikach "wiosny arabskiej" strategia
  przeniesie sie na inne tereny. Na celowniku beda kraje Kaukazu, Ukraaina< Bialorus i sama Rosja.

  Psychiczna podbudowa do tej agresjii juz miala miejsce w postaci tzw. DRUGIEGO KATYNIA".
  Nowy Pan ambasador w Polsce zapowiedzia ze bedzie "rozszezal demokracje na Bialorus". To jego zadanie.

  Jest wiec zupelnie prawdopodobne ze Polsce zachce sie (jak dawniej) zwrotu porcji Bialorusi, Ukrainy
  i moze i Rosji do "MACIEZY".

  Wiec Bialorus zupelnie logicznie "przesyla ostrzezenie.

 • szymek_50

  Oceniono 1 raz 1

  Do Wisły niedaleko. Gen. Koziej powinien zareagować i zwołać radę BBN z udziałem prezesa Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza. Na ścianie wschodniej pis ma przewagę.

 • zenblue1

  Oceniono 1 raz -1

  Chciałbym żeby wojska chińskie zaatakowały Polske. Trzy razy. I wycofały się po przegraniu. Przeszłyby 6 razy przez Rosję.

 • 3jw60

  Oceniono 2 razy 2

  Wiele razy w historii Wandalowie, Hunowie czy Europejczycy pokonywali państwa o wyższej kulturze. Wymieniłem tylko wydażenia zmieniające bieg historii. Oczywiste jest, że hcińc zycy odpłacą Europie za zbrodnie Anglii. Podobnie uczynią inne narody Azji. Jako rasa prowadziliśmy tam politykę ludobójstwa. Szkoda tylko, że pójdą przez nasz kraj.

 • kacap_z_moskwy

  0

  Ostatni akapit tekstu pokazuje, ze ani polska gazeta, ani polska stacja TV Bielsat, nie sa rzetelni w swojej pracy. Bo wystarczylo by troszeczke poszukac i znalezc Szangchajska Organizacje Wspolpracy. Bialorus ma status partnera tej organizacji. Uczesniczyla n ie duza iloscia, ale uczesniczyla w manewrach SzOW niedawno w Kazachstanie. Nic strasznego, jak chinczycy przyjada. BO zwiazek obronny, na ktory powoluja sie polscy dzienikarze jest faktycznie juz widmem. A SzOW rozwija sie na calego.

 • stefanpajonk

  Oceniono 4 razy 0

  Chiny, potężny kapitał państwa, niewyobrażalny potencjał, jedna z najbardziej licznych armii świata jednak mają jedną przewagę nad światem. Są samo wystarczalni, nie muszą kupować nic od USA, żadnego sprzętu, jest on gorszej jakości ale przy tej ilości to znaczenie jest niknie. To państwo wyprzedza nasza epokę, nie rozumiemy jak ani dlaczego, sukces Chin jako państwa jest potężny. Jest coś co czyni że maszerują ku przyszłości z dumą jest to paradoksalnie spowodowane podporządkowaniem się obywateli, inna mentalność połączenie gospodarki komunistycznej z kapitalistyczną i polityki którą bym określił jako zachodnia demokracja z jednie słuszną partią. Co ważniejsze oni są w stanie produkować to co my musimy kupować, prowadzą realny przemysł. Europie się wydaje że jest nowoczesna ale kolejna epoka to będzie ponowna silna industrializacja być może "eko-industrialziacja" a jak wiadomo historia lubi zataczać koło więc kolejnym epizodem ludzkości będzie wojna i sprawdzenie tego co udało się osiągnąć.

  Europa gdzieś umarła w XVII-XVIII w. a dziś już tylko biały szkielet kruszeje z myślami o supermocarstwie, równości i dobrobytu, wśród milionów ton papierów, biurokracji, CORPO-SZKLARNI....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje