Chińscy żołnierze będą ćwiczyć za polską granicą. Z wojskami Łukaszenki

Nowi rekruci chińskiej Ludowej Armii Wyzwoleńczej czekają na pociąg w Nanjingu, prowincja Jiangsu, 10.12.2012 r.

Nowi rekruci chińskiej Ludowej Armii Wyzwoleńczej czekają na pociąg w Nanjingu, prowincja Jiangsu, 10.12.2012 r. (Fot. Sun Can AP)

Białoruskie władze przygotowują grunt prawny i organizacyjny pod wspólne ćwiczenia wojskowe z armią Chin - informuje telewizja Biełsat, powołując się na portal AFN.by. To kolejny etap współpracy wojskowej reżimu w Mińsku z ChRL. Mińsk chce ją rozwijać.
Białoruskie władze szykują bazę prawną do przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych z udziałem chińskich żołnierzy na swoim terytorium. To oznacza, że żołnierze Państwa Środka będą ćwiczyć bardzo blisko polskich granic - wynika z cytowanych przez Biełsat informacji białoruskiego portalu AFN.by.

6 grudnia prezydent Alaksandr Łukaszenka podpisał dekret nr 547. Zatwierdza on projekt porozumienia między Białorusią i Chińską Republiką Ludową. Współpraca ma być dwustronna - dokument ten określa zarówno status chińskich oddziałów wojskowych na terytorium Białorusi, jak i białoruskich wojsk przebywających okresowo na terytorium Chin - "w celu przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń". Rozmowy i podpisania umowy ma dopilnować minister obrony Białorusi Jurij Żadobin.

Białoruś chce kupić broń od Pekinu?

Nie wiadomo na razie, jak Mińsk chce pogodzić prawnie planowaną współpracę z Pekinem i swoje członkostwo w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, do której należy większość krajów WNP. Białoruskie władze sprawy nie komentują.

Jak jednak informuje Biełsat, Białoruś podkreśliła swoje plany szerszej współpracy wojskowej z Chinami "podczas ostatniej defilady z okazji święta niepodległości", kiedy to ulicami białoruskiej stolicy "przejechały m.in. chińskie wozy bojowe, które w przyszłości mogą stać się częścią uzbrojenia białoruskiej armii".

Zobacz także
 • Podrabiane chińskie części montowano m.in. w amerykańskich samolotach wojskowych Hercules C-130 Amerykańska armia stoi na chińskich podróbkach. "To zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego"
 • Wojskowi delegaci na niedzielną sesję Zgromadzenia Ludowego w Chinach 100 mld. dolarów na armię. Chiny się zbroją. Ich sąsiedzi też. Ze strachu
Komentarze (138)
Chińscy żołnierze będą ćwiczyć za polską granicą. Z wojskami Łukaszenki
Zaloguj się
 • zdzisiek66

  Oceniono 267 razy 239

  Czyżby marzenie pokoleń Polaków, czyli granica polsko-chińska, zaczęło się powoli sprawdzać?

 • szoferek1

  Oceniono 172 razy 142

  Skoro Amerykanie ćwiczą u nas to dlaczego Cińczycy nie mogliby ćwiczyć na Białorusi?

 • unnabujp

  Oceniono 80 razy 70

  Chinczycy, a wlasciwie Ch.R.L z Premierem Czuenlaijem na czele juz raz pozytywnie zapisala sei w naszej histrorii. W roku 1956, gdy Sowieci rozwazali mozliwosc interwencji w Polsce, a wlasciwie juz ja rozpoczynali czego dowodzily ruchy ich woisk, dowodzonych przez Zukowa i Koniewa ( przylecieli razem z Chruszczowem do Warszawy ) to wtedy wlasnie Chiny wyrazily swoj kategoryczny sprzeciw. Gdy Premier Ch.R.L. byl w roku 1957 w Warszawie to spotkalo go entuzjastyczne przyjecie.

 • konto_live

  Oceniono 75 razy 69

  podobno Chińczycy będą ćwiczyć odbicie tej autostrady, z której ich wyrzucono

 • talbor73

  Oceniono 49 razy 31

  Batka ma łeb. Ściąga na Białoruś chińską armię by zmiękczyć Putina. Chińczycy(ma ich być nawet 650tys-oficjalnie robotników-hehe) przy smoleńskiej bramie z pewnością podziałają na wyobraźnię decydentów na Kremlu. Prawdopodobnie Putin zezwoli Batce na eksport przerobionej ropy na zachód bez konieczności zwracania zysków do kasy Unii Celnej.

 • galnospoke

  Oceniono 39 razy 21

  Czyli WSZYSTKO zgodnie z planem. Tak sie znow zastanawiam: jeszcze kilka czy kilkanascie lat. Obstawiam kilka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje