Ministerstwo chce odzyskać od Kościoła setki hektarów bezprawnie przyznanej ziemi

20.12.2012 06:28
Jeden z terenów, o które istnieją kontrowersje na linii państwo-Kościół: ziemia w Białołęce przyznana poznańskim elżbietankom. Kościół wycenił ją na 30 mln zł, lokalny samorząd - na 240 mln zł

Jeden z terenów, o które istnieją kontrowersje na linii państwo-Kościół: ziemia w Białołęce przyznana poznańskim elżbietankom. Kościół wycenił ją na 30 mln zł, lokalny samorząd - na 240 mln zł (Fot. Jerzy Gumowski / AG)

PRZEGLĄD PRASY. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni stara się unieważnić błędne decyzje urzędników, którzy przyznali legnickiemu Kościołowi setki hektarów ziemi niezgodnie z prawem - informuje "Rzeczpospolita". Jeśli odzyskanie ziemi się nie uda, minister chce wywalczyć odszkodowanie.
Sprawa ma początek w latach 1999-2004, kiedy to parafie z diecezji legnickiej występowały o nieodpłatne przekazanie gruntów rolnych. Czyniły to na podstawie Ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, mówiącej, że parafie, które po wojnie podjęły działalność na ziemiach zachodnich i północnych, mogą ubiegać się o grunty od skarbu państwa. Wielkość nie mogła przekraczać 15 hektarów na parafię.

Minister Boni walczy o grunty oddane Kościołowi

Problem w tym, że parafie otrzymały znacznie więcej gruntów, niż pozwala na to prawo. W sumie kilkadziesiąt parafii otrzymało ponad pół tysiąca hektarów. Działki, za zgodą Agencji Nieruchomości Rolnych, przekazywał Kościołowi wojewoda. Jego decyzje zostały wydane z naruszeniem prawa - stwierdził w maju 2012 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Sąd skazał też pracowników ANR za przyjmowanie łapówek

Teraz ministerstwo chce odzyskać przekazane niezgodnie z prawem grunty - pisze "Rzeczpospolita". To pierwsza taka próba podjęta przez administrację państwową. Ale odzyskanie sprzedanej ziemi przez skarb państwa w wielu przypadkach będzie niemożliwe. Z odszkodowaniem też jest problem.

Państwo płaci za błędy urzędników - może nie odzyskać ziemi

Za złe decyzje organów administracyjnych winę ponosi bowiem... państwo - przypomina "Rz". I powołuje się na... mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, byłego eksperta Komisji Majątkowej, która... zajmowała się zwrotem majątku odebranego Kościołowi za PRL.

"Od kogo Skarb Państwa miałby żądać odszkodowania, skoro błędne decyzje wydali urzędnicy? Nie można winą obarczać tych, którzy nabyli prawa w dobrej wierze" - cytuje "Rz" Wąsowskiego.

Przypomnijmy: z rządowego raportu o Komisji Majątkowej wynikało, że Komisja m.in. przyznała zakonom i parafiom o kilkaset rekompensat więcej, niż złożyły wniosków.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
Komentarze (181)
Zaloguj się
 • togo13

  0

  Jak kościół coś dostał, a wiedzieli, że kruche są podstawy - to szybko sprzedawali. A kasa - zawsze się ulotni. ,

 • franek-janek

  Oceniono 1 raz 1

  Kosciol zwroci co do nich nie Nalezy, bylby smiertelny grzech gdyby bylo inaczej.

 • bajubajubaju

  0

  PItu, pitu - bajdu, Robią pozorne ruchy, bo słupki w sondażach spadają. Chyba nikt nie bierze tego na poważnie.

 • pablobodek

  Oceniono 2 razy 2

  Żądam niepodległej Polski.
  Nie będącej watykańskim dominium.
  Domagam się zerwania konkordatu, tej poniżającej, niechlubnej i rabunkowej spuścizny po JP2.
  Koniec z "robieniem salezjana" sekcie Krk.
  Usunąć katolicką propagandę z publicznych przedszkoli i szkół.

 • kazole

  Oceniono 1 raz 1

  Nic nie zrobi bo jest z PO. Boniego tylko interesuje szlaban na internet i chipowanie pacjentów NFZ. O tym nie mówi tylko robi. Reszta to pic i propaganda.
  Będą odzyskiwać, złożą wniosek, mają zamiar itd itp.tj. czysta propaganda.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 2

  Czarna mafia wciąż nie do ruszenia...

 • czarny_walc

  0

  To samo tylko z innej gazety, dwa swiaty?

  13 mln zł odszkodowania za mienie zabrane w PRL żąda na drodze sądowej od państwa zakon sióstr elżbietanek. Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa chce oddalenia pozwu zakonu. W pozwie prowincja poznańska zakonu elżbietanek domaga się odszkodowania od państwa, bo uważa, że wartość nieruchomości przyznanych jej przez Komisję nie rekompensuje wartości nieruchomości zagarniętych w PRL.

  Prokuratoria Generalna twierdzi, że to, co Komisja zwróciła zakonowi, równoważy wartość zabranego mienia. Radca Prokuratorii Maria Twaróg mówiła w sądzie, że Komisja oddała zakonowi nieruchomość w Poznaniu oraz przyznała tzw. mienie zamienne w postaci działek na stołecznej Białołęce (46 ha) i kilku ha na Śląsku. Mówiła, że nie były one mniej warte niż ok. 50 ha w Poznaniu i okolicach, zabranych siostrom w PRL.

  Pełnomocnik zakonu mec. Ryszard Kryj-Radziszewski wniósł, by sąd powołał biegłego do wyceny wartości zabranych nieruchomości (poprzedniej wyceny dokonano na potrzeby Komisji). Prokuratoria była temu przeciwna.

  Sąd na razie nie rozstrzygnął tego wniosku. Proces odroczono do 19 lutego 2013 r.

  W 2011 r. warszawska prokuratura umorzyła śledztwo ws. nieprawidłowości przy orzeczeniu Komisji z 2008 r. o przekazaniu elżbietankom ziemi na Białołęce. Wcześniej czterem członkom Komisji postawiono zarzuty nieprawidłowości przy podpisywaniu tej decyzji. Podejrzani rzeczoznawcy mieli zaś w operatach szacunkowych zaniżać wartość tej nieruchomości. Prokuratura uznała jednak, że nie dowiedziono, by świadomie zmierzali oni do zaniżenia wartości nieruchomości dla osiągnięcia korzyści majątkowej.

  Otrzymane w Białołęce mienie siostry za ponad 30 mln zł (na tyle ekspert Komisji wycenił działkę) sprzedały biznesmenowi. Władze dzielnicy Białołęka twierdziły, że ziemia jest warta 240 mln zł i złożyły doniesienie do prokuratury. Siostry twierdzą z kolei, że kupujący je oszukał.

 • 0zoja29

  0

  no...wreszcie Państwo zrobi porządek z kk. Najprościej byłoby upaństwowić wszystkie ziemie które są w posiadaniu kk i i małą część im wydzierżawić. Przecież księża nic nie mają a ziemia na terenach Polski należy do Polski nie do Watykanu !!! PROSTE !!!

 • wyciety

  Oceniono 2 razy -2

  Jak Michnik z obrzezanymi kolegami zawlaszczyl gw to was nie ciekawi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje