Ministerstwo chce odzyskać od Kościoła setki hektarów bezprawnie przyznanej ziemi

20.12.2012 06:28
Jeden z terenów, o które istnieją kontrowersje na linii państwo-Kościół: ziemia w Białołęce przyznana poznańskim elżbietankom. Kościół wycenił ją na 30 mln zł, lokalny samorząd - na 240 mln zł

Jeden z terenów, o które istnieją kontrowersje na linii państwo-Kościół: ziemia w Białołęce przyznana poznańskim elżbietankom. Kościół wycenił ją na 30 mln zł, lokalny samorząd - na 240 mln zł (Fot. Jerzy Gumowski / AG)

PRZEGLĄD PRASY. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni stara się unieważnić błędne decyzje urzędników, którzy przyznali legnickiemu Kościołowi setki hektarów ziemi niezgodnie z prawem - informuje "Rzeczpospolita". Jeśli odzyskanie ziemi się nie uda, minister chce wywalczyć odszkodowanie.
Sprawa ma początek w latach 1999-2004, kiedy to parafie z diecezji legnickiej występowały o nieodpłatne przekazanie gruntów rolnych. Czyniły to na podstawie Ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, mówiącej, że parafie, które po wojnie podjęły działalność na ziemiach zachodnich i północnych, mogą ubiegać się o grunty od skarbu państwa. Wielkość nie mogła przekraczać 15 hektarów na parafię.

Minister Boni walczy o grunty oddane Kościołowi

Problem w tym, że parafie otrzymały znacznie więcej gruntów, niż pozwala na to prawo. W sumie kilkadziesiąt parafii otrzymało ponad pół tysiąca hektarów. Działki, za zgodą Agencji Nieruchomości Rolnych, przekazywał Kościołowi wojewoda. Jego decyzje zostały wydane z naruszeniem prawa - stwierdził w maju 2012 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Sąd skazał też pracowników ANR za przyjmowanie łapówek

Teraz ministerstwo chce odzyskać przekazane niezgodnie z prawem grunty - pisze "Rzeczpospolita". To pierwsza taka próba podjęta przez administrację państwową. Ale odzyskanie sprzedanej ziemi przez skarb państwa w wielu przypadkach będzie niemożliwe. Z odszkodowaniem też jest problem.

Państwo płaci za błędy urzędników - może nie odzyskać ziemi

Za złe decyzje organów administracyjnych winę ponosi bowiem... państwo - przypomina "Rz". I powołuje się na... mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, byłego eksperta Komisji Majątkowej, która... zajmowała się zwrotem majątku odebranego Kościołowi za PRL.

"Od kogo Skarb Państwa miałby żądać odszkodowania, skoro błędne decyzje wydali urzędnicy? Nie można winą obarczać tych, którzy nabyli prawa w dobrej wierze" - cytuje "Rz" Wąsowskiego.

Przypomnijmy: z rządowego raportu o Komisji Majątkowej wynikało, że Komisja m.in. przyznała zakonom i parafiom o kilkaset rekompensat więcej, niż złożyły wniosków.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
 • Ścieżka rowerowa do Powsina wzdłuż ul. Łukasza Drewny Kościół sprzedał deweloperowi kawałek wylotówki. Jak?
Komentarze (181)
Ministerstwo chce odzyskać od Kościoła setki hektarów bezprawnie przyznanej ziemi
Zaloguj się
 • judaszowy

  Oceniono 291 razy 285

  BRAVOOOOOOOO !!..... i dodatkowo ukarać tych którzy dawali i zagarniali mienie !!!!

 • fakiba

  Oceniono 266 razy 256

  Nie będzie to proste bo jak klechy coś w swoje łapska dostaną to jak kanień w wodę a do tego jeszcze ten wrzask o brutalnym ataku na kościół

 • niktwazny126

  Oceniono 255 razy 247

  Może więc jakieś wnioski? Oddać kościelnym urzędnikom łatwo, robimy to lekką rączką. Ale oddawać to oni nie lubią, oj, nie lubia.

 • koloratura1

  Oceniono 180 razy 170

  Co KK łyknął, tego NA PEWNO nie odda.
  A Pana, Panie Boni, poślą do piekła, o!

 • 7rybek

  Oceniono 183 razy 159

  Mam obawy, że to się rozmyje i minister Boni nie da rady. To będzie świadczyło o słabości tego rządu.

 • good_vibrations

  Oceniono 166 razy 156

  Kolejny front walki z państwem w państwie. Może już czas, żeby obywatele się obudzili i zobaczyli na ile milionów ich okradziono?

 • c.t.k

  Oceniono 141 razy 137

  To bardzo dobrze,że chce odzyskać,ale czy ci,którzy bezprawnie dawali poniosą jakąś karę-osobiście wątpię.Zresztą banda czarnych,wypasionych,kłamliwych darmozjadów nie podda się tak łatwo.

 • zbig501

  Oceniono 141 razy 109

  Dlaczego nie wierzycie,że Kościół Katolicki nie odda tego co bezprawnie dostał przecież było by to kłamstwo oszczerstwo wyłudzenie, Kościół Katolicki przestrzega przecież przkazań boskich min. nie kradnij i sam z własnej inicjatywy wszystko sprawdzi i odda wszystko co do grosza, a nawet zadośćuczyni i pomodli się za wszystkich , którzy nieopatrznie dopuścili się grzechu oszustwa i zachłanności. Mój Kościół jest uczciwy i rzetelny rzetelnością swoich kapłanów. Tylko czakać, a biskupi Mojego kościoła ogłoszą , że do końca przyszłego roku odda wszystko to co zostało mu nienależnie przyznane. Ludzie małej wiary nie traćcie ducha. Szczęść Boże

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 128 razy 108

  cd

  Uwazasz , ze tzw. "Dziesiecioro przykazan" to najwyzsze osiagniecie ludzkiej mysli humanistycznej i uniwersalnych wartosci moralnych gwarantujacych pokoj na swiecie i postep cywilizacyjny ludzkosci zwlaszcza w 21 wieku?
  Odczytujesz napis "Gott Mit Uns" otulajacy hitlerowska swastyke jako chrzescijanski symbol milosci do blizniego?
  Jestes przekonany, ze Komitet Noblowski powinien w koncu uznac tzw. "teologie" za prawdziwa dyscypline naukowa?
  Bedac przygnieciony jasnoscia i logika argumentow swiatlych i bardziej kompetentnych interlokutorow znajdujesz w sobie czelnosc aby z poczuciem moralno-intelektualnej wyzszosci i wszechwiedzy powiedziec im prosto w twarz, ze religijny nonsens, ktory uprawiasz to transcendentalna poetycka przenosnia zrozumiala tylko dla "wtajemniczonych"?
  Nazywasz ludzi, ktorzy publicznie udowadniaja i ujawniaja twoja ignorancje i ograniczenie umyslowe - "wojujacymi ateistami" lub "bezboznikami"
  Podkreslasz kulture i tolerancje tych ateistow, ktorzy wysluchujac religijnego belkotu trzymaja gebe w kubel i nie zadaja zadnych "niewlasciwych" pytan?
  Wierzysz, ze 2000 lat temu ludzkosc nauczyla sie odrozniac dobro od zla od prymitywnych niepismiennych pustynnych plemion koczowniczych z Bliskiego Wschodu zapominajac, ze w Indiach i w Chinach, tysiace lat przed Chrystusem rozkwitala cywilizacja z bogata sztuka, pismiennictwem i filozofia?
  (Ciekawe jak Chinczycy i Hindusi, ktorzy nie doznali blogoslawienstw nauk Chrystusowych potrafili przetrwac biologicznie i kulturowo bez zrozumienia podstawowych kategorii dobra i zla?)
  Lubisz sie przebierac w sukienki ukrywajace twoja otylosc?
  Pragniesz darmowego utrzymania/dachu nad glowa/zachodniego samochodu?
  Masz obsesje na punkcie narzadow rozrodczych kobiet?
  Pragniesz "wszechstronnej" 24/7 zenskiej poslugi domowej i nie ograniczonego i nie nadzorowanego dostepu do dzieci obojga plci?
  Lubisz uprawiac seks z parafiankami ( w tym nieletnimi) bez odpowiedzialnosci ? (w przypadku “ wpadki” pokrywamy koszta alimentacyjne i zalatwiamy ciche przeniesienia na inne placowki).
  Pragniesz awansu na wyzsze stanowiska w hierarchii koscielnej z mozliwoscia transferu za granice ( nawet do Watykanu)?
  Pragniesz bezkarnosci przed organami scigania/ prokuratura i calkowite pokrycie kosztow sadowych?
  Pragniesz nie ograniczonego dostepu do organow ( w tym rowniez wladzy )?
  Nie masz wyrzutow sumienia dajac naiwnym ludziom obietnice bez pokrycia?
  Chcialbys zrelizowac swoje dzieciece marzenie zostania pasterzem stada bezmyslnych i bezwolnych baranow i owieczek?
  Uwielbiasz manipulowac ludzmi chorymi, starszymi i tymi, ktorzy nie sa zdolni do krytycznego i samodzielnego myslenia (ale za to maja forse)?

  JEZELI PRZYNAJMNIEJ NA JEDNO Z POWYZSZYCH PYTAN ODPOWIESZ POZYTYWNIE JESTES WYBRANCEM BOGA I IDEALNYM KANDYDATEM NA ZOSTANIE SEMINARZYSTA - SZERMIERZEM KROLOWEJ POLSKI MARYJI ZAWSZE DZIEWICY.
  NASZE AGENTURY W POLSCE CZEKAJA NA CIEBIE.
  GWARANTUJEMY DOZYWOTNIE 100% ZATRUDNIENIE I OPIEKE EMERYTALNA TUTAJ NA ZIEMI + UWAGA!!! WIECZNE ZBAWIENIE NA TAMTYM SWIECIE.
  NIE ZAPRZEPASC TEJ SZANSY. WEJDZ DOBROWOLNIE W OBJECIA CHRYSTUSA PANA NASZEGO - KROLA POLSKI.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje