Na szczycie bez dyskusji o wraku. Ambasador Rosji nie pozostawia złudzeń

19.12.2012 20:04
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)

- Przygotowując piątkowy szczyt UE - Rosja, unijna dyplomacja nie zapowiada rozmów na temat zwrotu wraku Tu-154M do Polski - powiedział ambasador Rosji przy UE. O poruszenie sprawy na szczycie zabiegał wcześniej minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
- Nie mieliśmy żadnych sygnałów w tej sprawie (od dyplomacji UE) - powiedział dziennikarzom ambasador Władimir Czyżow.

Unijna dyplomacja pod kierownictwem Ashton przygotowuje szczyt UE - Rosja wraz z rosyjską placówką przy UE. Gdyby sprawa wraku miała się pojawić na agendzie spotkania, eurokraci uprzedziliby o tym rosyjskich partnerów.

Minister Ławrow wyjaśniał nasze stanowisko

- Kilka dni temu minister Sikorski odwiedzał Moskwę i rozmawiał o tym z ministrem (Siergiejem) Ławrowem. Minister Ławrow wyjaśniał stanowisko rosyjskie. Szczątki samolotu będą przekazane po zakończeniu śledztwa, które wciąż się toczy, ale jest w końcowej fazie. Więc to jest kwestia czasu raczej niż decyzji przywódców - przekonywał Czyżow.

Odpowiedzi na pytanie, czy sprawa wraku będzie podniesiona podczas rozmów rosyjskich z najwyższymi przedstawicielami UE, unikali też urzędnicy unijni, którzy przekazywali w środę dziennikarzom szczegóły dotyczące szczytu UE - Rosja. - Wiem, że polski minister podniósł tę sprawę z Catherine Ashton. Odnotowała tę prośbę. Nic więcej nie mogę powiedzieć - odparł jeden z nich, pytany, czy kwestia powrotu wraku Tu-154M będzie poruszana podczas piątkowego szczytu UE - Rosja.

MSZ: Mamy zaufanie do pani Ashton

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział z kolei, że ministerstwo nie planuje podejmowania kolejnych działań, by włączyć sprawę wraku do agendy spotkania. - Mamy pełne zaufanie do pani Ashton, że kwestia zwrotu wraku zostanie poruszona - zaznaczył.

10 grudnia Sikorski poprosił podczas odbywającego się w Brukseli spotkania ministrów spraw zagranicznych "27" z Ashton, aby podczas szczytu UE - Rosja formalnie została podniesiona kwestia potrzeby zwrotu wraku Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.

Wcześniej na szczycie NATO w Brukseli Sikorski rozmawiał na ten temat z Ławrowem, ale nie uzyskał od niego informacji o dacie powrotu do Polski szczątków maszyny. Wrak - jak wyjaśniał Ławrow - ma zostać w Rosji do zakończenia śledztwa. - Skoro nie skutkują dwustronne kanały komunikacji z Rosją w tej sprawie, zmuszeni jesteśmy do przeniesienia kwestii na poziom międzynarodowy - mówił wówczas szef MSZ.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Zobacz także
Komentarze (27)
Na szczycie bez dyskusji o wraku. Ambasador Rosji nie pozostawia złudzeń
Zaloguj się
 • mineyko

  Oceniono 15 razy 11

  Panie Ministrze, proszę nie przenosić naszych iditotyzmów na forum unijne!

 • elkipan

  Oceniono 25 razy 11

  Znaczy się... Wszyscy nas nisko mają...

 • jerjar

  Oceniono 20 razy 10

  "Szczątki samolotu będą przekazane po zakończeniu śledztwa, które wciąż się toczy, ale jest w końcowej fazie. "

  Tak powiedzial Ławrow. Czas byłby przyjąć to do wiadomosci, a już w żadnym razie nie dziwić się, ze UE nie ma zamiaru toczyć boje o coś, co w ich pojęciu jest tylko złomem.

  Tych, którzy darzą kultem wyżej wymieniony, pragnę pocieszyć, że im dłuzej relikwia będzie we wrażych rękach, tym cenniejsza na koniec, bo umęczona. Znakomity surowiec na Złotego Cielca.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 13 razy 9

  To UE "oleje ciepłym moczem" swoje państwo członkowskie - i to jakie! - Winkelrieda narodów, przedmurze zachodniej cywilizacji, bastion wartości chrześcijańskich i to tylko dlatego, żeby nie wzbudzić niezadowolenia nie będącej jej członkiem Rosji?!

  O matko boska! O Jezusie nazareński tudzież świebodziński - JAK TERAZ ŻYĆ???

 • popijajac_piwo

  Oceniono 19 razy 5

  I znowu wszyscy szczą na SRadka...

 • vinogradoff

  Oceniono 6 razy 4

  Moze gdzies w przelocie w przedsionku doToalety przy jakims okazyjnym spotkaniu pani Ashton z jakims Rosjanienem ze skladu reprezentacji Rosji ta kwestia TU-154M zostanie i mimochodem podniesiona. Jednak juz dzis nalezy sie spodziewac, ze nizbyt wysokie bedzie to podniesienie. UE nie moze sie kompromitowac i robic z siebie Blazna skorow wiadomo, ze rosyjska prokuratura prowadzi to sledztwo na podstawie rosyjskiego KPK to ma zwiazane rency prawem narodu rosyjskiego i nie bedzie lamac tego prawa dla jakichs kaprysow Polski. Skoncza to zwroca gdyz napewno tego wraku trzymac nie beda.

 • donbadylio

  Oceniono 3 razy 3

  Słaba to pociecha ale jednak cieszę się że nie głosowałem
  na tych patafianów

 • chelmiak

  Oceniono 7 razy 3

  Nie, to nie jest tak, że wszyscy mają nas gdzieś tam. To po prostu jest obciach. Rosja potrzebuje szczątki samolotu do zakończenia śledztwa a Polactwo z Sikorskim na czele robi z tego szowinistyczną aferę na forum międzynarodowym. Obciach i tyle.

 • antymilo92

  Oceniono 7 razy 3

  Jesli ten zlom kiedys wroci to zobaczycie jakie pieklo rozpeta Kaczynski.
  Plan z pewnoscia ma dopiety na ostatni guzik. To szachista, lubi antycypowac.
  Ruscy tez maja plan, moga podrzucic szrot np. w roku wyborczym zeby miec ubaw jak sie Paljaczki pozagryzaja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje