Na szczycie bez dyskusji o wraku. Ambasador Rosji nie pozostawia złudzeń

19.12.2012 20:04
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta)

- Przygotowując piątkowy szczyt UE - Rosja, unijna dyplomacja nie zapowiada rozmów na temat zwrotu wraku Tu-154M do Polski - powiedział ambasador Rosji przy UE. O poruszenie sprawy na szczycie zabiegał wcześniej minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
- Nie mieliśmy żadnych sygnałów w tej sprawie (od dyplomacji UE) - powiedział dziennikarzom ambasador Władimir Czyżow.

Unijna dyplomacja pod kierownictwem Ashton przygotowuje szczyt UE - Rosja wraz z rosyjską placówką przy UE. Gdyby sprawa wraku miała się pojawić na agendzie spotkania, eurokraci uprzedziliby o tym rosyjskich partnerów.

Minister Ławrow wyjaśniał nasze stanowisko

- Kilka dni temu minister Sikorski odwiedzał Moskwę i rozmawiał o tym z ministrem (Siergiejem) Ławrowem. Minister Ławrow wyjaśniał stanowisko rosyjskie. Szczątki samolotu będą przekazane po zakończeniu śledztwa, które wciąż się toczy, ale jest w końcowej fazie. Więc to jest kwestia czasu raczej niż decyzji przywódców - przekonywał Czyżow.

Odpowiedzi na pytanie, czy sprawa wraku będzie podniesiona podczas rozmów rosyjskich z najwyższymi przedstawicielami UE, unikali też urzędnicy unijni, którzy przekazywali w środę dziennikarzom szczegóły dotyczące szczytu UE - Rosja. - Wiem, że polski minister podniósł tę sprawę z Catherine Ashton. Odnotowała tę prośbę. Nic więcej nie mogę powiedzieć - odparł jeden z nich, pytany, czy kwestia powrotu wraku Tu-154M będzie poruszana podczas piątkowego szczytu UE - Rosja.

MSZ: Mamy zaufanie do pani Ashton

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział z kolei, że ministerstwo nie planuje podejmowania kolejnych działań, by włączyć sprawę wraku do agendy spotkania. - Mamy pełne zaufanie do pani Ashton, że kwestia zwrotu wraku zostanie poruszona - zaznaczył.

10 grudnia Sikorski poprosił podczas odbywającego się w Brukseli spotkania ministrów spraw zagranicznych "27" z Ashton, aby podczas szczytu UE - Rosja formalnie została podniesiona kwestia potrzeby zwrotu wraku Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.

Wcześniej na szczycie NATO w Brukseli Sikorski rozmawiał na ten temat z Ławrowem, ale nie uzyskał od niego informacji o dacie powrotu do Polski szczątków maszyny. Wrak - jak wyjaśniał Ławrow - ma zostać w Rosji do zakończenia śledztwa. - Skoro nie skutkują dwustronne kanały komunikacji z Rosją w tej sprawie, zmuszeni jesteśmy do przeniesienia kwestii na poziom międzynarodowy - mówił wówczas szef MSZ.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Zobacz także
Komentarze (27)
Zaloguj się
 • fjellveien11

  Oceniono 1 raz 1

  '',"Fiat, Profesor Rybiński, Kasandra, Europa i inne katastrofy…"
  Fiat chce zwolnic część załogi w Tychach.
  Zdziwieni postępowaniem Fiata mogą być tylko bardzo, delikatnie mówiąc, niedoinformowani lub niezdolni do wyciągania wniosków z posiadanej wiedzy:
  1. w UE można niektóre rzeczy robić, niektóre nie – tak jak w ustawodawstwie każdego kraju
  2. w związku z tym, kraje w UE, jak firmy w kraju, starają się lawirować tak, żeby osiągnąć maximum celu i jednocześnie nie ryzykować kary
  3. dyskusja o tym, czy trzeba było wpuszczać zagraniczne firmy do Polski, jest dyskusją dla niedorozwiniętych umysłowo w dziedzinie rozumienia gospodarki – gdyby nie wpuszczono kapitału zagranicznego, nie mielibyśmy .....
  czytaj dalej na blogu: odyseja1948.wordpress.com/

 • dziadekjam

  Oceniono 1 raz 1

  Rzecznik MSZ Marcin Bosacki.:
  "Mamy pełne zaufanie do pani Ashton, że kwestia zwrotu zostanie poruszona - zaznaczył."
  =====================================================================
  Pani Ashton przy na odchodne do Putina:
  "Jakby wam ten wrak zaczął przeszkadzać, to podrzućcie go Polakom, bo marudzą mi o tym, jak Obamie o wizach...."

 • miroslawa133

  Oceniono 2 razy 2

  Tylko patrzec jak Maciarewicz z Fotyga poleca do USA naskarzyc na Rosjan. Walcza o te kupe zlomu bo maja nadzieje na odkrycie sensacyjnych dowodow na "nieslychana zbrodnie". Inne argumenty juz sie wyczerpaly.
  A "ruskie" zlomu oddac nie chca, znaczy sie zamach bez dwoch zdan. A swiat sie smieje, panie ministrze Sikorski.

 • alexy-dwa

  Oceniono 2 razy 0

  Rosja nie pierwszy raz pokazała nam faka ( fuck"a ? )

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 1 raz 1

  Międzynarodowi fachowcy przeczytali już tysiąc razy te protokoły. Znając lotniczą rzeczywistość, nie oskarżają bezsensownie tą czy inną stronę, dlatego ufam im, bo wiedzą, że to typowo polski problem, z którego tylko Polacy ami mogą wyjść.

 • donbadylio

  Oceniono 3 razy 3

  Słaba to pociecha ale jednak cieszę się że nie głosowałem
  na tych patafianów

 • vinogradoff

  Oceniono 6 razy 4

  Moze gdzies w przelocie w przedsionku doToalety przy jakims okazyjnym spotkaniu pani Ashton z jakims Rosjanienem ze skladu reprezentacji Rosji ta kwestia TU-154M zostanie i mimochodem podniesiona. Jednak juz dzis nalezy sie spodziewac, ze nizbyt wysokie bedzie to podniesienie. UE nie moze sie kompromitowac i robic z siebie Blazna skorow wiadomo, ze rosyjska prokuratura prowadzi to sledztwo na podstawie rosyjskiego KPK to ma zwiazane rency prawem narodu rosyjskiego i nie bedzie lamac tego prawa dla jakichs kaprysow Polski. Skoncza to zwroca gdyz napewno tego wraku trzymac nie beda.

 • tece92a

  0

  Tutka poleciała za daleko i wróciła lotem wsteczntm.

 • mineyko

  Oceniono 15 razy 11

  Panie Ministrze, proszę nie przenosić naszych iditotyzmów na forum unijne!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje