Rosja odpowiada USA. Moskwa wprowadzi sankcje dla Amerykanów i zakaże im adopcji rosyjskich dzieci

19.12.2012 17:18
Władimir Putin

Władimir Putin (Fot. Alexei Nikolsky AP)

Rosyjska Duma, izba niższa parlamentu, zaakceptowała poprawki do ustawy, które wprowadzą zakaz adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów. Przyjęła też w drugim czytaniu ustawę będącą odpowiedzią na krytykowaną w Moskwie przyjętą w USA ustawę Magnitskiego.
Krytykowana przez Moskwę ustawa Magnitskiego wprowadza sankcje dla Rosjan naruszających prawa człowieka. Rosja, zanim jeszcze amerykańska ustawa została uchwalona, zapowiedziała "adekwatną" odpowiedź.

Sankcje dla Amerykanów łamiących prawa obywateli Rosji

W miniony piątek Duma przyjęła w pierwszym czytaniu ustawę nakładającą sankcje na obywateli USA, których rząd Federacji Rosyjskiej uzna za łamiących prawa obywateli FR. Przed drugim czytaniem wprowadzono do projektu poprawki, w tym dotyczące zakazu adopcji przez Amerykanów rosyjskich dzieci.

Koniec działalności organizacji pozarządowych

Projekt wprowadza też zakaz działalności w Rosji organizacji pozarządowych finansowanych ze Stanów Zjednoczonych, a także takich, których działalność zagraża interesom Rosji.

Do projektu wprowadzono również poprawkę rozszerzającą zakaz wjazdu do Rosji na obywateli wszystkich państw, w których Moskwa dopatrzy się naruszania praw Rosjan.

Zaledwie 15 z 450 deputowanych sprzeciwiło się poprawkom, mimo że we wtorek pomysł wprowadzenia do ustawy zakazu adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów za szkodliwy uznał minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, skrytykował go też szef resortu oświaty i nauki Dmitrij Liwanow.

Protesty przeciwko zakazowi

30 osób zatrzymano w środę za udział w proteście przed Dumą przeciwko projektowi wprowadzenia zakazu adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów. Protest uznano za nielegalny. Rosyjscy obrońcy praw człowieka utrzymują, że deputowani Dumy, chcąc wprowadzić nowy zakaz adopcji, robią krzywdę Rosjanom.

Media krytykują

Projekt ostro krytykują również niezależne media. "Mszczą się na Ameryce, znęcając się nad sierotami i inwalidami" - skomentowało Radio Echo Moskwy. Stanowisko w sprawie zakazu adopcji zajął też we wtorek Kreml. Rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że "ostra, pełna emocji reakcja rosyjskich parlamentarzystów jest w pełni zrozumiała". Rzecznik Kremla zastrzegł jednak, że stanowisko władzy wykonawczej jest bardziej powściągliwe.

Ostateczna decyzja w piątek

Trzecie, ostatnie czytanie nowej ustawy, która nakłada sankcje na obywateli USA, może się odbyć w najbliższy piątek. Później trafi do izby wyższej parlamentu, Rady Federacji. Wiceprzewodniczący Dumy Siergiej Niewierow nie wykluczył, że ustawa wejdzie w życie już od 1 stycznia 2013 roku.

USA przyjęły ustawę Magnitskiego z racji niewyjaśnionej śmierci w moskiewskim więzieniu w roku 2009 Siergieja Magnitskiego - rosyjskiego prawnika, który walczył z korupcją w swoim kraju. Duma nazwała swoją ustawę imieniem dwuletniego Dimy Jakowlewa, który zmarł w 2008 roku pozostawiony w upał w samochodzie przez przybranego amerykańskiego ojca.

Od 1991 roku Amerykanie adoptowali około 100 tys. rosyjskich dzieci. W wielu wypadkach były to dzieci niepełnosprawne lub chore. Od kilku lat liczba sierot z Rosji trafiających do rodzin w USA maleje. W 2007 roku do Stanów Zjednoczonych wyjechało około 2 tys. rosyjskich dzieci, a w 2011 - 965.

Zobacz także
Komentarze (97)
Zaloguj się
 • aide5

  0

  Ustawa zakazuje też adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów. Wprowadza zakaz działalności w Rosji organizacji pozarządowych finansowanych ze Stanów Zjednoczonych, a także takich, których działalność zagraża interesom Rosji. Ustawa zakazuje wjazdu na terytorium FR urzędnikom państwowym Stanów Zjednoczonych i innych państw, którzy dopuścili się przestępstw wobec obywateli Rosji lub którzy przyczynili się do ich popełnienia swoimi działaniami lub bezczynnością. Nakazuje również nakładanie aresztu na aktywa finansowe tych ludzi na terytorium FR i wprowadza w stosunku do nich zakaz na wszelkie transakcje z nieruchomościami w Rosji.

 • ehtarr

  Oceniono 1 raz 1

  Ебать американских козлов. Ну их нафиг!

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 1 raz 1

  "Rosja odpowiada USA. Moskwa wprowadzi sankcje dla Amerykanów i zakaże im adopcji rosyjskich dzieci"

  Jakby im wprowadzili zakaz kontaktow z rosyjskimi prostytutkami, to byloby na powaznie...

 • doni72

  Oceniono 3 razy 1

  Oj dzieje sie dzieje na scenie politycznej groteski dla naiwnych,ludzie musza patrzec we wskazanym kirunku.Tak na powaznie to w sprawach majacych znaczenie sie dogaduja,ostatnio w sprawie Syri,przynajmniej wszystko na to wskazuje.Dla gawiedzi jak zwykle teatrzyk kukielek i deklaracje jako dekoracje picu.

 • rypalski

  Oceniono 4 razy -2

  popelni pan blad panie pulkowniku Putin wprowadzajac ustawe zakazujaca amerykanom adoptowanie rosyjskich dzieci. Ja doskonale znam powody panskiej decyzji ( zwroty rosyjskich dzieci do rosji ...) ale niech pan spojrzy na obecny finansowany przez rosje anglojezyczny kanal rosyjskiej TV nadawany z Washington'u , kanal , ktory w niecaly rok polozyl na lopatki wszystkie najbardziej znane kanaly amerykankiej telewizji takie jak CNN,ABC ,NBC , Fox news i inne ... ja osobiscie nigdy bym nie wierzyl kilka lat temu ,ze po latach rosyjska stacja news bedzie ulubiona ... a tego sukcesu panie pulkowniku nigdy by nie bylo bez wyksztalconych w USA
  i majacych amerykanskie obywatelstwo dziennikarek bedacych corkami bylych rosyjskich dyplomatow w USA,
  a teraz gwiazdami tego najlepszego kanalu anglojezycznego news ....
  Z kazdego "jaja weza" ... pomimo prob przeprogramowania przez rodziny amerykanskie ... wychowa sie "rosyjski
  waz" ... , i to na amerykanskim kontynecie ... a rosja ich naprawde potrzebuje.
  Panskie proby uczenia dzikich gesi latania za minilotem, zakaz importu przez rosje futer z mordowanych przez kanadyjczykow fok ,decyzje za ktora dziekowala panu sama Brigitte Bardot ... prosze sie tego nie wstydzic ... to tylko jest dowodem ,ze nie jest pan "Frankensteinem".

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy 2

  Polaki to jednak rekordowe barany...
  Nikt nie zwrócił uwagi na to że
  1. Wiadomość jest spóźniona
  2. Świadczenia na dzieci są w Rosji DUŻO wyższe niż w USA
  3. Do adopcji w USA przeznaczaano wyłącznie dzieci kalekie i upośledzone...

 • ben-oni

  Oceniono 7 razy 3

  Tuba Michnika się zdenerwowała i epatuje dziećmi a to jest nic nie znaczący dodatek (900 przypadków w zeszłym roku). Żydów boli, że ich "niezalezne instytuty" i fundacje będą zwijać manatki...

 • news101

  Oceniono 6 razy 0

  zakaz adopcji sierot jako sankcja dla Amerykanow. co za durnie skonczone.
  Rosja to nie narod to stan umyslu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje