Rosja odpowiada USA. Moskwa wprowadzi sankcje dla Amerykanów i zakaże im adopcji rosyjskich dzieci

19.12.2012 17:18
Władimir Putin

Władimir Putin (Fot. Alexei Nikolsky AP)

Rosyjska Duma, izba niższa parlamentu, zaakceptowała poprawki do ustawy, które wprowadzą zakaz adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów. Przyjęła też w drugim czytaniu ustawę będącą odpowiedzią na krytykowaną w Moskwie przyjętą w USA ustawę Magnitskiego.
Krytykowana przez Moskwę ustawa Magnitskiego wprowadza sankcje dla Rosjan naruszających prawa człowieka. Rosja, zanim jeszcze amerykańska ustawa została uchwalona, zapowiedziała "adekwatną" odpowiedź.

Sankcje dla Amerykanów łamiących prawa obywateli Rosji

W miniony piątek Duma przyjęła w pierwszym czytaniu ustawę nakładającą sankcje na obywateli USA, których rząd Federacji Rosyjskiej uzna za łamiących prawa obywateli FR. Przed drugim czytaniem wprowadzono do projektu poprawki, w tym dotyczące zakazu adopcji przez Amerykanów rosyjskich dzieci.

Koniec działalności organizacji pozarządowych

Projekt wprowadza też zakaz działalności w Rosji organizacji pozarządowych finansowanych ze Stanów Zjednoczonych, a także takich, których działalność zagraża interesom Rosji.

Do projektu wprowadzono również poprawkę rozszerzającą zakaz wjazdu do Rosji na obywateli wszystkich państw, w których Moskwa dopatrzy się naruszania praw Rosjan.

Zaledwie 15 z 450 deputowanych sprzeciwiło się poprawkom, mimo że we wtorek pomysł wprowadzenia do ustawy zakazu adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów za szkodliwy uznał minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, skrytykował go też szef resortu oświaty i nauki Dmitrij Liwanow.

Protesty przeciwko zakazowi

30 osób zatrzymano w środę za udział w proteście przed Dumą przeciwko projektowi wprowadzenia zakazu adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów. Protest uznano za nielegalny. Rosyjscy obrońcy praw człowieka utrzymują, że deputowani Dumy, chcąc wprowadzić nowy zakaz adopcji, robią krzywdę Rosjanom.

Media krytykują

Projekt ostro krytykują również niezależne media. "Mszczą się na Ameryce, znęcając się nad sierotami i inwalidami" - skomentowało Radio Echo Moskwy. Stanowisko w sprawie zakazu adopcji zajął też we wtorek Kreml. Rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że "ostra, pełna emocji reakcja rosyjskich parlamentarzystów jest w pełni zrozumiała". Rzecznik Kremla zastrzegł jednak, że stanowisko władzy wykonawczej jest bardziej powściągliwe.

Ostateczna decyzja w piątek

Trzecie, ostatnie czytanie nowej ustawy, która nakłada sankcje na obywateli USA, może się odbyć w najbliższy piątek. Później trafi do izby wyższej parlamentu, Rady Federacji. Wiceprzewodniczący Dumy Siergiej Niewierow nie wykluczył, że ustawa wejdzie w życie już od 1 stycznia 2013 roku.

USA przyjęły ustawę Magnitskiego z racji niewyjaśnionej śmierci w moskiewskim więzieniu w roku 2009 Siergieja Magnitskiego - rosyjskiego prawnika, który walczył z korupcją w swoim kraju. Duma nazwała swoją ustawę imieniem dwuletniego Dimy Jakowlewa, który zmarł w 2008 roku pozostawiony w upał w samochodzie przez przybranego amerykańskiego ojca.

Od 1991 roku Amerykanie adoptowali około 100 tys. rosyjskich dzieci. W wielu wypadkach były to dzieci niepełnosprawne lub chore. Od kilku lat liczba sierot z Rosji trafiających do rodzin w USA maleje. W 2007 roku do Stanów Zjednoczonych wyjechało około 2 tys. rosyjskich dzieci, a w 2011 - 965.

Zobacz także
Komentarze (97)
Rosja odpowiada USA. Moskwa wprowadzi sankcje dla Amerykanów i zakaże im adopcji rosyjskich dzieci
Zaloguj się
 • yani-51

  Oceniono 138 razy 56

  Rosjia nalozyla sankcjie na ...wlasne dzieci pozbawiajac ich mozliwosci poprawy zycia
  no pieknie......;-))))

 • kireta21

  Oceniono 70 razy 42

  Chcieli dać Amerykanom popalić. Więc szukali coraz niżej i niżej, aż znaleźli. Nic tylko pozazdrościć samozaparcia.
  [/sarkazm]

 • smokull

  Oceniono 49 razy 31

  Gorzej by zrobili, jakby zakazali Amerykanom poślubiac Rosjanki . Takich pięknych i dobrych kobiet ze świecą szukac na całym świecie !

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 82 razy 20

  To się tym amerykanom pogorszy od tych sankcji...
  Widac że USA mocno nadepnęła ruskom na dumę, bo złość im rozum odjęła.
  Niestety (bo wolałbym aby takiej zalezności nie było - nikomu nie chcę źle życzyć) ale im gorzej dla Rosji tym lepiej dla nas.Tylko słaby i zbity jak pies rusek jest skłonny do rozmowy jak cywilizowany człowiek, inaczej to swołocz.

 • stilonek

  Oceniono 51 razy 13

  walonki - stop, kwas chlebowy - stop, łada - stop. Ameryka drży w posadach!!

 • grymas50

  Oceniono 50 razy 8

  Ograniczony łeb Putina. Nie myliłem się.

 • slawek12-1

  Oceniono 10 razy 4

  A my Polacy do dzisiaj nie wprowadziliśmy wiz amerykanom.

 • nikola_piterski2

  Oceniono 10 razy 4

  wolny.kan.gur
  "... im gorzej dla Rosji tym lepiej dla nas.Tylko słaby i zbity jak pies rusek jest skłonny do rozmowy jak cywilizowany człowiek, inaczej to swołocz"

  I to jest typowe i rozpowszechione spojrzenie wsrod Polakow.

  Wlasnie dlatego az ponosi polskie media i przede wszystkim tych, kto pracowal i pracuje w Moskwie, w odsylaniu do wlasnego kraju jednostronnych i absolutnie gorzkich, ale i klamliwych wiadomosci z Rosji, zeby polepszyc zycie swoich rodakow.

  Problem tylko jest w tym, ze biedaczki dotychczas nie zrozumieja przyslowia, ze na "na cudzym nieszczesciu - szczescia nie zbudujesz".
  Dlatego na razie nic wam i nie polepszylo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje