Porażka Sikorskiego? Unia nie zajmie się wrakiem Tu-154M

19.12.2012 13:08
Catherine Ashton i Radosław Sikorski

Catherine Ashton i Radosław Sikorski (Fot. LAURENT DUBRULE REUTERS)

W programie piątkowego szczytu Unia Europejska - Rosja nie ma sprawy zwrotu wraku samolotu TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. Podniesienia tej kwestii na szczycie w Brukseli domagał się minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i prosił o to szefową unijnej dyplomacji.
Polska bezskutecznie domaga się zwrotu wraku, władze w Moskwie mówią, że musi on pozostać w Rosji do czasu zakończenia śledztwa. Wysoki rangą unijny dyplomata pytany, czy sprawa może pojawić się podczas szczytu, mimo że dyskusji na ten temat nie zaplanowano, powtórzył dotychczasowe oświadczenia - szefowa unijnej dyplomacji przyjęła do wiadomości prośbę polskiego ministra i to wszystko, co można teraz powiedzieć.

Na piątkowy szczyt zaplanowano za to dyskusję między innymi na temat współpracy Unii z Rosją w sprawach gospodarczych i energetycznych. Rozmowy mają dotyczyć też kwestii wizowych oraz - jak zapowiadają unijni dyplomaci - przestrzegania praw człowieka w Rosji.

"Komunikacja z Rosjanami nie skutkuje"

- Poprosiłem szefową unijnej dyplomacji, Cathy Ashton, aby podczas szczytu z Rosją podnieść formalnie kwestię potrzeby zwrotu wraku prezydenckiego TU-154 do Polski - poinformował tydzień temu szef MSZ Radosław Sikorski. Według niego komunikacja z Rosją nie skutkuje, dlatego zdecydował się na przeniesienie sprawy na poziom międzynarodowy.

Polska będzie drążyć sprawę, aż Rosja uzna, że wrak nie jest już potrzebny jej prokuraturze i przekaże go polskim prokuratorom. Pytany przez dziennikarzy, co Cathy Ashton odpowiedziała na jego prośbę, szef MSZ odparł: "Wydaje mi się, że wzięła sobie to do serca, ale co będzie - zobaczymy".

Sikorski w Moskwie

Następnie Radosław Sikorski spotkał się w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. - Jesteśmy zainteresowani tym, żeby śledztwo jak najszybciej zostało zakończone. Oczywiście, śledztwo musi być najpierw zakończone, a dopiero wtedy dowody rzeczowe mogą być przekazane. Nie możemy tego zmienić, ale chcemy to zrobić jak najszybciej. Chcemy to zrobić nie dlatego, że nas będzie prosić Unia Europejska albo USA, ale dlatego, że rozumiemy całą głębię tej tragedii - powiedział na konferencji prasowej Ławrow.

- Dziękuję za te słowa, trzymam za słowo i proszę stronę rosyjską o zrozumienie, dlaczego ta sprawa jest dla nas tak ważna, o wyobrażenie sobie sytuacji, że to rosyjski samolot rozbił się za granicą, na przykład w Stanach Zjednoczonych - odpowiedział Sikorski.

Zobacz także
Komentarze (135)
Zaloguj się
 • antybiurokrata

  0

  Czytam z ust na obrazku:

  Catherine Ashton: You truly are a complete idiot, aren't you?
  Sikorka: Hi hi hi his

 • franek-janek

  Oceniono 1 raz 1

  Jak Sikorski dal sie namowic by sie wlaczac w to Smolenskie bagno. Pewnie wie wiecej niz my i ma troszke doswiadczenia by sie nie pozwolic wypuszczac w maliny.

 • kharper

  0

  rzad chlystkow...............chlystek rzadu

  sikorski do szmaty ci daleko

 • fjellveien11

  Oceniono 1 raz 1

  +,"Fiat, Profesor Rybiński, Kasandra, Europa i inne katastrofy…"
  Fiat chce zwolnic część załogi w Tychach.
  Zdziwieni postępowaniem Fiata mogą być tylko bardzo, delikatnie mówiąc, niedoinformowani lub niezdolni do wyciągania wniosków z posiadanej wiedzy:
  1. w UE można niektóre rzeczy robić, niektóre nie – tak jak w ustawodawstwie każdego kraju
  2. w związku z tym, kraje w UE, jak firmy w kraju, starają się lawirować tak, żeby osiągnąć maximum celu i jednocześnie nie ryzykować kary
  3. dyskusja o tym, czy trzeba było wpuszczać zagraniczne firmy do Polski, jest dyskusją dla niedorozwiniętych umysłowo w dziedzinie rozumienia gospodarki – gdyby nie wpuszczono kapitału zagranicznego, nie mielibyśmy .....
  czytaj dalej na blogu: odyseja1948.wordpress.com/

 • koloratura1

  Oceniono 1 raz 1

  Pani Ashton nie będzie się wygłupiać i domagać czegoś, na co usłyszy od Rosji to samo, co od miesięcy słyszy Sikorski...

 • baaabajaga

  Oceniono 1 raz -1

  nie można dymisjonować kogoś, kto aż tak jest przydatny premierowi a przede wszystkim kremlowi.... to potrzebny człowiek jak Palikot jako awanturnik też potrzebny dla PO, w ten sposób można mieć czyste ręce brudząc inne....prawda?

 • rypalski

  Oceniono 1 raz -1

  ten polski dupek probuje "czarowac" ta ohydna ryza kure ... liczac ,ze ta za niego robote odwali.
  A tak poza tym ... Sikorski to nie ta jedna ale porazka za porazka. To NIEUDACZNIK ...

 • iremus

  Oceniono 3 razy -1

  Ale wiocha. Pewnie oboje ubierają sie na nieistniejącym stadionie X-cio lecia.
  Jak to to sie nazywa? Elyta?

 • heederman

  Oceniono 3 razy 1

  Du....a nie minister,dymisja mile widziana(wtedy można spożywać na full) zapraszam do bractwa AA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje