Porażka Sikorskiego? Unia nie zajmie się wrakiem Tu-154M

19.12.2012 13:08
Catherine Ashton i Radosław Sikorski

Catherine Ashton i Radosław Sikorski (Fot. LAURENT DUBRULE REUTERS)

W programie piątkowego szczytu Unia Europejska - Rosja nie ma sprawy zwrotu wraku samolotu TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. Podniesienia tej kwestii na szczycie w Brukseli domagał się minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i prosił o to szefową unijnej dyplomacji.
Polska bezskutecznie domaga się zwrotu wraku, władze w Moskwie mówią, że musi on pozostać w Rosji do czasu zakończenia śledztwa. Wysoki rangą unijny dyplomata pytany, czy sprawa może pojawić się podczas szczytu, mimo że dyskusji na ten temat nie zaplanowano, powtórzył dotychczasowe oświadczenia - szefowa unijnej dyplomacji przyjęła do wiadomości prośbę polskiego ministra i to wszystko, co można teraz powiedzieć.

Na piątkowy szczyt zaplanowano za to dyskusję między innymi na temat współpracy Unii z Rosją w sprawach gospodarczych i energetycznych. Rozmowy mają dotyczyć też kwestii wizowych oraz - jak zapowiadają unijni dyplomaci - przestrzegania praw człowieka w Rosji.

"Komunikacja z Rosjanami nie skutkuje"

- Poprosiłem szefową unijnej dyplomacji, Cathy Ashton, aby podczas szczytu z Rosją podnieść formalnie kwestię potrzeby zwrotu wraku prezydenckiego TU-154 do Polski - poinformował tydzień temu szef MSZ Radosław Sikorski. Według niego komunikacja z Rosją nie skutkuje, dlatego zdecydował się na przeniesienie sprawy na poziom międzynarodowy.

Polska będzie drążyć sprawę, aż Rosja uzna, że wrak nie jest już potrzebny jej prokuraturze i przekaże go polskim prokuratorom. Pytany przez dziennikarzy, co Cathy Ashton odpowiedziała na jego prośbę, szef MSZ odparł: "Wydaje mi się, że wzięła sobie to do serca, ale co będzie - zobaczymy".

Sikorski w Moskwie

Następnie Radosław Sikorski spotkał się w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. - Jesteśmy zainteresowani tym, żeby śledztwo jak najszybciej zostało zakończone. Oczywiście, śledztwo musi być najpierw zakończone, a dopiero wtedy dowody rzeczowe mogą być przekazane. Nie możemy tego zmienić, ale chcemy to zrobić jak najszybciej. Chcemy to zrobić nie dlatego, że nas będzie prosić Unia Europejska albo USA, ale dlatego, że rozumiemy całą głębię tej tragedii - powiedział na konferencji prasowej Ławrow.

- Dziękuję za te słowa, trzymam za słowo i proszę stronę rosyjską o zrozumienie, dlaczego ta sprawa jest dla nas tak ważna, o wyobrażenie sobie sytuacji, że to rosyjski samolot rozbił się za granicą, na przykład w Stanach Zjednoczonych - odpowiedział Sikorski.

Zobacz także
Komentarze (135)
Porażka Sikorskiego? Unia nie zajmie się wrakiem Tu-154M
Zaloguj się
 • petelkowa

  Oceniono 92 razy 46

  Pogięło was z tym wrakiem? A gdyby tak z tą samą energią i zaangażowaniem całego świata, próbować zdobyć zapis ostatniej rozmowy L. Kaczyńskiego?

 • chi_neng1

  Oceniono 99 razy 35

  To nie jest zadna porazka !

  To jest zdrowy rozsadek ?

  Nie ma kraju ktory urzadzal taki cyrk z powodu katastrofy samolotowej, a bylo ich wiele.

  Tyle tylko, ze ten, co sie do owej katastrofy przyczynil ,chce teraz owa katastrofe przeksztalcic w historyczne wydarzenie i cala Polska tanczy od ponad dwoch lat jak ten paranoik chce.

 • chi_neng1

  Oceniono 66 razy 28

  Szalenstwo smolenskie opanowalo caly kraj tuz przed swietami i zaczyna osiagac apogeum, gdy w swiecie szaleje kryzys !

  Katastrofa samolotowa zawladnela wszystkim mozgami w Polsce !

  I w dalszym ciagu nie ma nikogo kto by sie zajal tym co jest powodem tego szalenstwa !

  Nie mniej, gratuluje kurazu Millerowi, ktory nazwal rzeczy po imieniu .

 • mark6

  Oceniono 75 razy 27

  Sikorski najwyrazniej zwariował uważając, że jakakolwiek instytucja międzynarodowa zajmie się LOKALNĄ
  katastrofą lotniczą. Zresztą nie tylko on. Naukowiec No 1 w Polsce niejaki Kleiber "profesor" też domagał
  się powołania Komisji Międzynarodowej. Co wymagać od "moherów" kiedy polskie "elity" wykazują kompletne
  ZIDIOCENIE?????
  Trzeba być bowiem DEBILEM aby uważać, że MOCARSTWO jakim jest Rosja pozwoli aby jakieś "szkopy"
  przesłuchiwały /przypalały ogniem"/ ich obywateli prowadząc śledztwo na ich terenie.
  Jakiekolwiek rezultaty uzależnione są od DOBREJ WOLI Rosjan.
  Prowokując Rosjan na pewno nic nie osiągniemy. Poza tym podejrzewam, że Rosjanie mają dobry ubaw patrząc jak mały "kundelek" próbuje ich ugryzć w nogawkę.
  "Smoleńsk" ukazał jedną smutną prawdę. Mianowicie kompletne skretynienie Polaków. Nie dziwne, że to
  Państwo było kiedyś pod Zaborami.

 • bent-ley

  Oceniono 41 razy 25

  to nie jest porażka. Tak kraje Europy i USA postrzegają rolę Polski. Wyłącznie do załatwiania własnych interesów.

 • vomitorium1

  Oceniono 28 razy 18

  pani ashton
  pani ashton
  te świnie
  zabrały mi
  samolocik
  i nie chcą
  oddać

 • rokis60

  Oceniono 39 razy 17

  Sikorski chciał coś zrobić aby Jarek ze swoją opcją się odczepili i widzieli że się coś robi , daremne , nie tędy droga . Zamknąć śledztwo , wrak na złom , jak Jarek wygra wybory to niech dalej wyjaśnia co chce.

 • herbat

  Oceniono 26 razy 16

  Jakbyśmy o to nie zabiegali to sami ruscy by nam to opchnęli po cenie złomu co per saldo by taniej kosztowało niż cały ten cyrk z dyplomacją.

 • chi_neng1

  Oceniono 38 razy 16

  Zrobcie,( na zyczenie paranoika), Lecha z wraka, przerastajacego tego swiebodzinskiego - to moze zadowli sie wreszcie i zostawi Polske w spokoju - skoro nie umiecie sobie z nim poradzic !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje