Seria ataków na pracowników programu szczepień w Pakistanie. 9 osób nie żyje

19.12.2012 10:41
Rodzina zastrzelonej we wtorek Nasimy Bibi, pracownicy programu szczepień przeciw polio w Pakistanie

Rodzina zastrzelonej we wtorek Nasimy Bibi, pracownicy programu szczepień przeciw polio w Pakistanie (Fot. ATHAR HUSSAIN REUTERS)

Kolejne trzy osoby zginęły dziś w atakach na pracowników uczestniczących w rządowym programie szczepień przeciwko polio na północy Pakistanu. UNICEF i WHO po serii ataków zawiesiły akcję przeprowadzania szczepień.
Jedna z pracownic i jej kierowca zostali zastrzeleni przez uzbrojonych mężczyzn w mieście Ćarsadda w pobliżu Peszawaru. Kilka godzin wcześniej ciężko ranny w strzelaninie został inny pracownik w pobliskim mieście Nauśahra. Zmarł w szpitalu. W innym ataku w pobliżu Nauśahry zaatakowano kolejne cztery pracownice, ale nie odniosły one obrażeń. Oznacza to, że od poniedziałku w atakach na pracowników z programu szczepień przeciw polio zginęło w sumie dziewięć osób. UNICEF i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dwie organizacje, które w ramach ONZ nadzorują kampanię szczepień, już we wtorek wieczorem zawiesiły działalność w dwóch prowincjach. W środę zdecydowały się rozszerzyć wyjątkowe środki bezpieczeństwa na cały Pakistan - poinformował rzecznik Michael Coleman.

Pakistan to jeden z trzech krajów na świecie, gdzie wciąż dochodzi do zachorowań na polio (obok Nigerii i Afganistanu). Rząd pakistański we współpracy z agendami ONZ prowadzi ogólnokrajowy program szczepień, który ma objąć ok. 34 mln dzieci poniżej piątego roku życia. Podobne kampanie zdrowotne, zwłaszcza te wspierane przez organizacje międzynarodowe, są przyjmowane z podejrzliwością przez miejscową ludność, która obawia się, że lekarze mogą być szpiegami CIA, tropiącymi islamskich radykałów i naprowadzającymi amerykańskie samoloty na cele. Dzięki fikcyjnej kampanii szczepień pakistański lekarz doprowadził wywiad USA do kryjówki szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena pod Islamabadem.

Niektórzy islamiści, w tym talibowie, sprzeciwiali się takim kampaniom, twierdząc także, że ich rzeczywistym celem jest sterylizowanie muzułmanów.

Komentarze (8)
Seria ataków na pracowników programu szczepień w Pakistanie. 9 osób nie żyje
Zaloguj się
 • ferroetigni

  Oceniono 18 razy 8

  No cóż, kolejny przykład, jak prymitywnym ludziom religia może objaśniać świat.

 • laksmana

  Oceniono 22 razy 8

  Pewnie CIA wszczepia im chipy.
  Zresztą daleko szukać nie trzeba, w Polsce też nie brakuje przeciwników szczepień, choć z innych (acz równie durnych) pobudek.

 • blski

  Oceniono 5 razy 3

  Nieprzewidziane konsekwencje akcji CIA spowoduja tragedie wielu tysiecy ludzi.

 • color.one

  Oceniono 24 razy 0

  ot ignorancja i niewiedza, najpierw poczytaj materiały naukowe (te niepublikowane w codziennej prasie, nie finansowane z kasy koncernów farmaceutycznych) na temat szkodliwości szczepień a potem się wypowiadaj w tej sprawie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje