Nowy system pomiaru prędkości na drogach. A mandaty zdrożeją...

PRZEGLĄD PRASY. Na polskich drogach pojawi się nowy system tzw. odcinkowego pomiaru prędkości. Oznacza to badanie czasu wjazdu i wyjazdu z odcinka trasy objętego systemem i obliczanie średniej prędkości, z jaką poruszał się pojazd - pisze ?Rzeczpospolita?.
Ten całkowicie nowy system pomiaru prędkości pojawi się na polskich drogach w lipcu 2013 r. 29 takich systemów ruszy na najbardziej ruchliwych trasach. Kontrolowane odcinki tras będą specjalnie oznakowane. Na obszarze zabudowanym mogą obejmować do 10 km, a poza zabudowanym do 20 km - informuje "Rzeczpospolita". To ma być sposób na kierowców, którzy zwalniają przy fotoradarach, a potem dodają gazu.

Nowy system i wyższe mandaty

Jak to będzie działać? System zeskanuje numer rejestracyjny samochodu, a potem sprawdzi czas wjazdu i wyjazdu np. z 6-kilometrowego odcinka drogi, a potem obliczy średnią prędkość, z jaką jechał kierowca. Jeśli przekroczy dopuszczalną prędkość, grozi mu mandat na tych samych zasadach jak w przypadku zdjęcia z fotoradaru.

W grę wchodzą więc kary od 50 zł przy niewielkim przekroczeniu aż do 500 zł przy prędkości przekroczonej o 51 km/h. Niebawem kwoty te mają być jednak dwukrotnie wyższe - przypomina "Rz". Do tego na drogach pojawi się 300 nowych fotoradarów. Fiskus planuje ściągnąć w ten sposób z kierowców 1,5 mld zł.

Gdzie nowy system przypilnuje kierowców?

Ostateczne decyzje o lokalizacji pierwszych odcinków dróg, które obejmie system, jeszcze nie zapadły, rozważane są miejsca ruchliwe i najbardziej niebezpieczne, głównie takie, które prowadzą przez małe miejscowości. Jak ustaliła "Rz", w grę wchodzi m.in. 5,5-km odcinek drogi w miejscowości Kamień (Podkarpackie) i 11-km odcinek drogi nr 50 Sobiekursk-Człekówka (Podlaskie). Więcej w "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
 • Tablica "Kontrola prędkości" w Świerczewie Prosił o fotoradar - bezskutecznie. Sam postawił znak. Trafi przed sąd? [ZDJĘCIA]
Komentarze (316)
Nowy system pomiaru prędkości na drogach. A mandaty zdrożeją...
Zaloguj się
 • huston_mamy_problem

  Oceniono 290 razy 130

  wróciłem z UK - państwa policyjnego właśnie ze względu na CCTV ( podglądanie obywateli na ulicach, w sklepach itp) i wszechobecne fotoradary...
  mineło kilka lat...wzglednego spokoju w Polsce i ....
  .
  fotoradarów jest 10 razy tyle, monitoringu 20 razy tyle... a z prasy dowiaduje się że Polacy są najczęściej podsłuchiwanym narodem na świecie...
  .
  prawda wyglada tak że to SOLIDARUCHY - Tusk i Kaczyński do spółki zgotowali nam ten los.
  .
  miasta bez obwodnic, ale mają bus pasy - ewenement na skalę światową :)
  .
  nagminne usuwanie postów w internecie przez moderatorów ( czytaj: cenzorów )
  Solidaruchy walczyli o zniesienie cenzury - nastepnie sami ja wprowadzają...
  Komuchy tez nie byli dobrzy - ale jak pojechali na Ukraine czy do Rosji to się razem z towarzyszami nawalili i zawsze coś załatwili dla naszego kraju - teraz z Solidaruchami nikt nie chce orzmawiać...a na zachodzie nikt się z nimi nie może dogadac...bo rzadko który prosty człowiek z po czy pis umie mówic po angielsku...jak juz umie to robia z niego natychmiast ministra :) żałosne to.

 • wsadzcie_sobie_to_logowanie

  Oceniono 127 razy 85

  a od kiedy to mandaty maja ceny? od kiedy to placi sie ZA mandaty???
  redaktorku..... wysokosc mandatu moze wzrosnac lub spasc, ale mandat nie moze ZDROZEC
  poziom polszczyzny w GW wola o pomste do nieba

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 127 razy 75

  Hmm z ta srednia predkoscia to bedzie pewnie jak ze srednia placa w Polsce.
  Jezeli pomiar bedzie np. co 6 km to mozna 5 km jechac 200 na godzine a po 5 km mozna sobie zrobic przerwe na zjedzenie kanapki lub poprawienie makijazu ........ i srednia wyjdzie oki. Zakladam ze na tym odcinku bedzie tez obowiazywal zakaz wyprzedzania bo niestety zeby wyprzedzic samochod jadacy przed nami trzeba troche "depnac" wlasnie po to zeby bezpiecznie wykonac manewr wyprzedzania.. Ewentualnie wszystko skonczy sie korkami na tych odcinkach bo kazdy przezornie bedzie wolal jechac o te 10 km mniej od "normy".
  Generalnie nowa maszynka do "produkcji" pieniedzy.

 • pamparampapam

  Oceniono 109 razy 71

  W wielu krajach afrykańskich i azjatyckich nie ma fotoradarów, więc po co u nas stawiają?

 • pestycyd

  Oceniono 90 razy 62

  Kryzys idzie i trzeba okraść społeczeństwo jeszcze bardziej. Ja proponuję, zróbcie im na złość i zacznijcie jeździć powoli, nic nie zarobią. Czekam na kolejne wystąpienie propagandysty Konkolewicza (czy Kąkolewicza), który będzie znowu pierniczył o cwaniakach itp.... pewnie nigdy sam nie pojechał szybciej niż dozwolone 40km/h i nie przeszedł na czerwonym świetle.

 • brown-szesze

  Oceniono 81 razy 45

  Za rok będą artykuły "Szok! Odcinkowy pomiar prędkości nie działa na kierowców!". Po pierwsze żeby na odcinku 20 km osiągnąć średnią prędkość wyższą o 10 km od dozwolonej to trzeba ostro szarżować (nie mówiąc o tym, że poza autostradą trudno o tak długi odcinek z jednym ograniczeniem prędkości). Wystarczy jeden ciągnik blokujący ruch, żeby średnia spadła drastycznie.
  Przede wszystkim jednak nikt o zdrowych zmysłach nie przyjmie mandatu za przekroczenie prędkości na odcinku. Wystarczy podać zgodnie z prawdą, że pierwszą połowę odcinka kierowała żona, a drugą mąż. Nie mają wtedy możliwości wystawienia mandatu żadnej z tych osób, bo jak udowodnią, która przekroczyła prędkość.

 • zigzaur

  Oceniono 73 razy 41

  Nie wiem, kiedy to nastąpiło pierwszy raz w Polsce czy innych krajach, ale w Niemczech ograniczenia prędkości (oraz oczywiście jej pomiary przez policję) wprowadzono 7 maja roku 1939, kiedy to szefem policji był Heinrich Himmler. Gdy HH objął zwierzchnictwo nad całą niemiecką policją (a jednocześnie był szefem organizacji o nazwie SS), zadeklarował 3 priorytetowe kierunki działań policji: walkę z aborcją, homoseksualizmem i właśnie wypadkami drogowymi.
  W owych czasach nie było radarów (co Niemcy przypłaciły klęską wojenną) więc prędkość jazdy mierzono stoperem, do czego potrzeba było 2 policjantów.
  Również z inicjatywy Himmlera wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenie OC właścicieli samochodów i to w dodatku 7 listopada 1939.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje