Osuwisko w Ostrowcu. Wyrwa ma 12 metrów głębokości

W nocy na rogu ul. Polnej i Rosłońskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim zapadła się ziemia

W nocy na rogu ul. Polnej i Rosłońskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim zapadła się ziemia (fot. Maciej Chajski)

W nocy na rogu ul. Polnej i Rosłońskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim zapadła się ziemia. Wyrwa ma co najmniej 12 metrów głębokości i 70 metrów szerokości. Mieszkańcy okolicznych bloków czekają na przywrócenie ogrzewania. Woda jest już dostępna. Ich zdaniem zawinił przedwojenny tunel.
Na szczęście nie ma informacji o poszkodowanych. - Nasze działania polegały na przeszukaniu tego osuwiska kamerą termowizyjną, aby sprawdzić, czy nie ma osób poszkodowanych. Na ten moment nie mamy takich informacji - powiedziała dyżurna ostrowieckiej straży pożarnej Beata Strzębska.

Według straży pożarnej przebiegające w poprzek ulicy osuwisko ma ponad 10 metrów głębokości. - Ziemia z błotem spłynęła po skarpie i zalała dwa rzędy garaży - relacjonowała Strzębska.

Odwołano lekcje

W okolicy znajduje się blok, jego mieszkańcy w nocy zostali postawieni w stan gotowości. - 80 osób miało być ewakuowanych. Spakowali się, część przeniosła się do rodziny. Jednak dom stoi na skarpie, którą wzmacniają drzewa, i odwołaliśmy ewakuację - mówi portalowi Gazeta.pl Wiesław Cisek, komendant PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Na miejscu pracowały straż pożarna, policja, pogotowie gazowe i wodociągowe. - Na razie nie wiadomo, dlaczego powstała wyrwa. Może pękła rura wodociągowa. Kilka bloków w tej okolicy ma wyłączoną wodę, gaz i ogrzewanie - dodaje Cisek.

Wodę dostarczono beczkowozami. W dwóch szkołach położonych w pobliżu osuwiska - Publicznego Gimnazjum nr 2 oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza - odwołano lekcje. Na razie nie są znane przyczyny katastrofy.

Woda będzie za kilka godzin, ciepło - być może w nocy

Przywrócono już dostawy wody do budynków przy ul. Polnej i Rosłońskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Trwają prace przy naprawieniu infrastruktury ciepłowniczej przerwanej w wyniku osunięcia się skarpy w centrum miasta. - Woda już popłynęła do mieszkańców wszystkich budynków, które po osunięciu skarpy były od niej odcięte - poinformował zastępca kierownika miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego Tomasz Góra.

W Ostrowcu zapadła się ziemia. Winny przedwojenny tunel?

Według mieszkańców pod ulicą znajdował się przedwojenny tunel i magazyn, który nie został nigdy zabudowany. - Teraz widać do niego wejście - mówi jeden z mieszkańców pobliskiej ulicy.

Starosta Kałamaga, pytany przez reporterkę TVP Info o pretensje mieszkańców okolicznych bloków, którzy "mówili, że były wcześniej symptomy tego, że może dojść do podobnej awarii", odparł: - Nieprawda, to są jakieś takie wymyślone fantazje. - Nie mieliśmy żadnych symptomów, żadnych zgłoszeń. Jeżdżę tą jezdnią codziennie - zapewnił. Równocześnie zaznaczył, że "naprawienie szkód potrwa długo, bo szkody idą w miliony zł". - Pierwszy raz się z takim zjawiskiem spotkałem. Geolodzy określą, na ile możemy ingerować w wyrobisko - zakończył.

Masz zdjęcia? Wyślij na Alert24 >>
Kliknij, by przeczytać artykuł

Zobacz także
 • Byliśmy w tunelu drugiej linii metra. Zobacz efekt pracy "Anny" i "Marii" [WIDEO]
 • Prace przy osuwisku Zapadła się ziemia w centrum Warszawy na budowie metra. Ewakuacja okolicy [ZDJĘCIA]
Komentarze (65)
Osuwisko w Ostrowcu. Wyrwa ma 12 metrów głębokości
Zaloguj się
 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 149 razy 143

  MORDOR otwiera podwoje na zwiedzających...

 • incipit

  Oceniono 141 razy 133

  »Do wyrwy asfaltu brakuje na około 20 metrach, wpadł garaż.«

  A po polsku ?

 • morning.calm

  Oceniono 125 razy 107

  Podobno tym od budowy drugiej nitki metra się mapy popier*oliły i zboczyli z kursu.

 • wielka_smuta

  Oceniono 71 razy 57

  A jednak koniec świata nadchodzi... Lecę korzystać z życia!

 • cannabinolpl

  Oceniono 35 razy 33

  www.ostrowiecka.pl/ostrowiec-swietokrzyski/kryminalne/5383-wielka-katastrofa-zdjcia - jeśli ktoś chce aktualnych informacji oraz fotek.

 • siekier35

  Oceniono 65 razy 23

  co by tam się działo gdyby jakaś plebania z lokatorem wpadła do takiej dziury....

 • pathos_phobos

  Oceniono 31 razy 19

  Czytać się nie chce tych bzdur.
  Ostrowiec leży na lessie,zaczął wytwarzać się wąwóz jakich wiele w okolicy.

 • cannabinolpl

  Oceniono 22 razy 18

  dodam jeszcze, że miejsce katastrofy znajduje się niemal w samym centrum miasta. z tego miejsca do Rynku jest około pięciu minut z buta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje