Osuwisko w Ostrowcu. Wyrwa ma 12 metrów głębokości

19.12.2012 06:51
W nocy na rogu ul. Polnej i Rosłońskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim zapadła się ziemia. Wyrwa ma co najmniej 12 metrów głębokości i 70 metrów szerokości. Mieszkańcy okolicznych bloków czekają na przywrócenie ogrzewania. Woda jest już dostępna. Ich zdaniem zawinił przedwojenny tunel.
Na szczęście nie ma informacji o poszkodowanych. - Nasze działania polegały na przeszukaniu tego osuwiska kamerą termowizyjną, aby sprawdzić, czy nie ma osób poszkodowanych. Na ten moment nie mamy takich informacji - powiedziała dyżurna ostrowieckiej straży pożarnej Beata Strzębska.

Według straży pożarnej przebiegające w poprzek ulicy osuwisko ma ponad 10 metrów głębokości. - Ziemia z błotem spłynęła po skarpie i zalała dwa rzędy garaży - relacjonowała Strzębska.

Odwołano lekcje

W okolicy znajduje się blok, jego mieszkańcy w nocy zostali postawieni w stan gotowości. - 80 osób miało być ewakuowanych. Spakowali się, część przeniosła się do rodziny. Jednak dom stoi na skarpie, którą wzmacniają drzewa, i odwołaliśmy ewakuację - mówi portalowi Gazeta.pl Wiesław Cisek, komendant PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Na miejscu pracowały straż pożarna, policja, pogotowie gazowe i wodociągowe. - Na razie nie wiadomo, dlaczego powstała wyrwa. Może pękła rura wodociągowa. Kilka bloków w tej okolicy ma wyłączoną wodę, gaz i ogrzewanie - dodaje Cisek.

Wodę dostarczono beczkowozami. W dwóch szkołach położonych w pobliżu osuwiska - Publicznego Gimnazjum nr 2 oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Chreptowicza - odwołano lekcje. Na razie nie są znane przyczyny katastrofy.

Woda będzie za kilka godzin, ciepło - być może w nocy

Przywrócono już dostawy wody do budynków przy ul. Polnej i Rosłońskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Trwają prace przy naprawieniu infrastruktury ciepłowniczej przerwanej w wyniku osunięcia się skarpy w centrum miasta. - Woda już popłynęła do mieszkańców wszystkich budynków, które po osunięciu skarpy były od niej odcięte - poinformował zastępca kierownika miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego Tomasz Góra.

W Ostrowcu zapadła się ziemia. Winny przedwojenny tunel?

Według mieszkańców pod ulicą znajdował się przedwojenny tunel i magazyn, który nie został nigdy zabudowany. - Teraz widać do niego wejście - mówi jeden z mieszkańców pobliskiej ulicy.

Starosta Kałamaga, pytany przez reporterkę TVP Info o pretensje mieszkańców okolicznych bloków, którzy "mówili, że były wcześniej symptomy tego, że może dojść do podobnej awarii", odparł: - Nieprawda, to są jakieś takie wymyślone fantazje. - Nie mieliśmy żadnych symptomów, żadnych zgłoszeń. Jeżdżę tą jezdnią codziennie - zapewnił. Równocześnie zaznaczył, że "naprawienie szkód potrwa długo, bo szkody idą w miliony zł". - Pierwszy raz się z takim zjawiskiem spotkałem. Geolodzy określą, na ile możemy ingerować w wyrobisko - zakończył.

Masz zdjęcia? Wyślij na Alert24 >>
Kliknij, by przeczytać artykuł

Zobacz także
Komentarze (65)
Zaloguj się
 • lesnik_z_lasu

  0

  ciekawe jak szybko na tą wieść zareagują producenci nawigacji, z tego co widziałem Yanosik ma dzisiaj mapę zaktualizować pod tym kątem

 • kararaka

  Oceniono 2 razy 0

  Widząc takie nieudaczne rządy od 5 lat, nic dziwnego że wszystko będzie się ze wstydu pod ziemię zapadać

 • marka77

  Oceniono 1 raz -1

  Wow, postep w Gazecie, to juz nie Kaczynski dzieli Ostrowiec.

 • panurg

  Oceniono 2 razy 2

  Nie jestem z Ostrowca, więc nie wiem jak było naprawdę ale, z tego co wdziałem w telewizji, to akcja podjęta po powstaniu wyrwy była bardzo profesjonalnie zorganizowana. Wyglądało to pokrzepiająco (zwłaszcza jak sobie przypomnieć np. łapanie tygrysa)

 • tadeusz542

  0

  wąWÓZ to kiedyś a dzisiaj to chyba wąAuto.

 • mucha-kopaczka

  Oceniono 2 razy -2

  odpowiedzialność za ten dół ponosi PiS i osobiście Kaczyński jak również za mroźny wyż nadchodzący z Syberii...

 • spokojny102

  Oceniono 2 razy 2

  Ta dziura to znak ze ma tam powstac pomnik Wielkiego Lecha.

 • kilomike

  Oceniono 1 raz 1

  Nikt nie napisał jeszcze, że winna jest PO i Tusk Donald osobiście. Rydzykowcy widocznie na rekolekcjach i na gazeta.pl nie zaglądają :-)

 • proxio

  Oceniono 1 raz 1

  Łał, autorzy na gazeta.pl potrafią znaleźć Ostrowiec Świętokrzyski na mapie Google. Jestem pod wrażeniem, bo dzięki temu obrazkowi wszyscy dowiedzą się, gdzie leży to miasto.

  Dla osób chcących dowiedzieć się, gdzie dokładnie powstała ta wyrwa podrzucam link: www.openstreetmap.org/export/embed.html?bbox=21.380494,50.943655,21.386915,50.945842&layer=mapnik&marker=50.94463,21.38314

  Aha, autorzy: po raz kolejny łamiecie regulamin Google Maps, wg którego nie wolno umieszczać map googla jako statyczny obrazek (zrzut ekranu). Polecam lekturę wspomnianego regulaminu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje