Turcja: wprowadzą pytania z religii na uniwersyteckich egzaminach wstępnych

18.12.2012 17:30
Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan (Fot. OSMAN ORSAL REUTERS)

W przyszłym roku tureckie uniwersytety wprowadzą na egzaminach wstępnych pytania dotyczące religii - poinformowały dziś władze. Krytycy twierdzą, że to naruszenie zasady laickości obowiązującej w tym muzułmańskim kraju.
W ramach reformy kandydaci będą musieli odpowiedzieć na pięć pytań dotyczących religii w czasie egzaminu wstępnego, zaplanowanego na 24 marca - wyjaśnił przedstawiciel ośrodka egzaminacyjnego, który podlega ministerstwu edukacji. Osiem pytań dotyczących tematyki religijnej znajdzie się również na egzaminie państwowym dla studentów nauk społecznych, planowanym na 15 czerwca 2013 r.

W publicznych szkołach w Turcji jest obowiązkowy kurs religii.

Premier: Trzeba edukować w duchu religii

W lutym premier Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że jego islamsko-konserwatywny rząd chciałby "edukować młodzież w duchu religii". Wywołało to protesty części Turków, przywiązanych do zasady świeckości państwa wprowadzonej przez twórcę współczesnego państwa tureckiego Kemala Ataturka.

Erdogan, którego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju jest u władzy od 2002 r., sam ma dyplom szkoły islamskiej. Opozycja stale zarzuca szefowi rządu zamiar islamizacji społeczeństwa, wskazując m.in. na ograniczenia sprzedaży alkoholu obowiązujące w niektórych miastach i w wielu restauracjach.

Inna reforma wprowadzona w tym roku przez rząd Erdogana umożliwiła przedkładanie dyplomów szkół religijnych w czasie egzaminów na uniwersytety, podczas gdy wcześniej było to możliwe tylko w przypadku studiów teologicznych.

Zobacz także
Komentarze (32)
Zaloguj się
 • mar58

  0

  Wychowanie seksualne zabiera godzinę historii, o która biją się nauczyciele. A ile godzin zabiera religia, o które biją się poloniści, bilodzy. fizycy, matematycy...? A uczniowie z religii wynoszą tylko tyle,że trzeba chodzic do kościoła, dawać na tacę, ubrać choinkę i poświęcić jajka.

 • prof.miauczur

  Oceniono 1 raz 1

  chodzi o egzamin ze znajomości islamu. a przecież jest tam chrześcijańska większość, tak? chociaz teraz moze już mniejszość. wkrótce zacznie się - rano meczet, w południe maczeta...

 • mangusta3

  Oceniono 1 raz 1

  Islamistyczny reżim AKP pokazuje swoje oblicze...

 • rybabezroweru

  Oceniono 2 razy 2

  Tutaj też o tym. Z bardzo słuszną konkluzją: Turcja skończy jak Iran i Afganistan:
  www.portalmaturzysty.pl/aktualnosci/pytania-z-religii-na-egzaminach-na-studia,1232,1.html
  Zobaczcie jak wyglądał Afganistan w latach 60tych .Szok!

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 3

  Nie lękajcie się!
  Islam jest religią bardzo prostą. Ot, parę formułek, parę nakazów i zakazów. Żadnych tam intelektualnych rozważań o dogmatach (np. o trójcy, o niepokalanym poczęciu itd.). Żadnych żywotów świętych. Mało pieśni do wyuczenia się, mało modlitw. Żadnych litanii, antyfon, koronek, hymnów.
  To właśnie chrześcijaństwo jest trudne i skomplikowane. Czym się różni biskup pomocniczy od biskupa-sufragana?
  Jaki kolor ornatu nosi się w adwencie a jaki w trzech króli?
  Wymienić wszystkich papieży od - powiedzmy - roku 1800.

 • antyinteligent

  Oceniono 6 razy -6

  Eliminowanie religii jest jednoczesnym eliminowaniem matematyki dyplomacji z powodu formy jej eliminowania.Walka eliminuje prawidłowy kontakt co ewoluuje na wszystkie kierunki nauki.Inteligentni paranoicy eliminując religię eliminują społeczeństwo to jest powodem działania Turków.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 7 razy 3

  Powodzenia kozojeby... Z cynicznym uśmieszkiem na gębię będę za parę lat oglądał wiadomości o kolejnych zamachach bombowych w Turcji.

 • elucidator

  Oceniono 15 razy 13

  A co z chrzescijanskimi, zydowskimi i innymi nie-muzulmanskimi studentami?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje