Belgia: rząd rozważy rozszerzenie prawa eutanazji także na dzieci

18.12.2012 17:09
Nowe skrzydło Szpitala Dziecięcego

Nowe skrzydło Szpitala Dziecięcego (Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta)

Belgijska frankofońska Partia Socjalistyczna (PS) złożyła dziś w parlamencie projekt przewidujący rozszerzenie prawa dotyczącego eutanazji na osoby niepełnoletnie, a być może w przyszłości na chorych na alzheimera. Obecne przepisy pochodzą sprzed 10 lat.
- Chodzi o to, by dostosować prawo tak, by lepiej konfrontować się z dramatycznymi sytuacjami, ekstremalnie bolesnymi przypadkami, wobec których nie możemy pozostać obojętni - wyjaśnił szef PS Thierry Giet.

Projekt złożony przez socjalistycznego senatora Philippe'a Mahoux przewiduje m.in. umożliwienie stosowania prawa dotyczącego eutanazji wobec osób niepełnoletnich, "jeśli są zdolne do świadomego decydowania, cierpią na nieuleczalną chorobę, a ich cierpień nie da się załagodzić".

Nie tylko nieletni, ale i chorzy na alzheimera?

Obowiązujące obecnie prawo, przyjęte w 2002 r., jest stosowane wyłącznie wobec osób, które ukończyły 18 lat. Jednak - jak wskazał Mahoux - lekarze spotykają się z wieloma osobami młodszymi, które są chore na nieuleczalną chorobę i które są zdolne do decydowania o własnym losie, co będzie musiał stwierdzić psychiatra dziecięcy.

Socjalistyczny senator proponuje również debatę "mającą na celu ustalenie, czy ostatnie osiągnięcie neurobiologii umożliwiają rozszerzenie prawa na osoby cierpiące na choroby degeneracyjne, jak choroba Alzheimera".

Wnioskodawcy zastrzegają, że wszelkie okoliczności "muszą być zdefiniowane bardzo precyzyjnie, aby zagwarantować z jednej strony autonomię pacjentów, a z drugiej - prawne bezpieczeństwo lekarzy".

2011 r. - 1133 przypadków eutanazji

Projekt zachowa obecne obwarowania: pacjent, który zgłasza wniosek o eutanazję, musi być zdolny do samostanowienia i świadomy; prośba musi być zgłoszona w sposób nieprzymuszony, przemyślana i podtrzymywana.

W 2011 r. zarejestrowano w Belgii 1133 przypadków eutanazji, co odpowiada 1 proc. wszystkich zgonów; ta liczba stale rośnie - podała komisja zajmująca się przypadkami eutanazji w Belgii.

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • zz1026

  Oceniono 1 raz 1

  zabic nienarodzone bo kobieta ma taki kaprys - tak to jej prawo
  zabic chore dziecko bo maciezka chorobe a chcialem zeby byl sportowcem - tak
  zabic faceta ktory zabil 8dizeic w zlonku nozem - absolutnie nie!!!! on ma prawo do zycia!!!! (w przeciwienstwie do jego ofiar)
  ot hipokryzja zachodnia
  chorych i niewinnych zabijac mozna ale mordercow juz nie

 • antyinteligent

  0

  Dlaczego nikt prócz mnie nie rozważa eutanazji dla wykształconych wampirów na stanowiskach? Mowa nienawiści to konsekwencja ich działalności.

 • atuskr

  Oceniono 2 razy 0

  Wszystkim przeciwnikom eutanazji proponuję oglądnięcie filmu "Ostatni Mohikanin". Jest tam scena, gdy jeden z bohaterów zostaje palony na stosie przez indian, główny bohater zabija go w odruchu współczucia.
  Teraz wyobraźcie sobie co przeżywają osoby, które same proszą o śmierć albo nawet cierpią takie męki, że nie są w stanie już same o nią prosić.

 • westlondon

  Oceniono 5 razy 5

  Czesto zdarza sie, ze dwaj psychiatrzy maja rozne zdanie na temat tej samej osoby. I co wtedy? Ktory bedzie "Bogiem"?
  Czy moze opinie beda mogli wydawac tylko psychiatrzy, ktorzy oswiadcza albo udowodnia, ze nie sa "skazeni" chrzescijanska ideologia?

  "Jednak - jak wskazał Mahoux - lekarze spotykają się z wieloma osobami młodszymi, które są chore na nieuleczalną chorobę i które są zdolne do decydowania o własnym losie, co będzie musiał stwierdzić psychiatra dziecięcy."

 • tychik1

  Oceniono 9 razy 3

  " Najlepiej" to od razu chore i nie wybrane dzieci "ze skały" jak starożytni Spartanie?
  Nie kryjcie się już jewropejskie liberolewusy ze swoimi prawdziwymi zamiarami!

 • stereotyp76

  Oceniono 7 razy 5

  Do wszystkich, którzy ślepo popierają: nie rozumiecie, że tutaj chodzi o eutanazję ludzi, którzy sami o sobie nie mogą zadecydować?

 • gmerk1921

  Oceniono 1 raz 1

  leming=kozak w necie ,Ci... w swiecie

 • kongreszydowski

  Oceniono 4 razy -4

  Takie prawo moglby opracowac Terlikowski.

 • rosenrot_88

  Oceniono 3 razy 1

  Aborcja jako kaprys NIE!!
  Eutanazja TAK!!To moje życie i klechom, rządowi gó... to tego co z nim zrobię i jak je zakończę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje