Belgia: rząd rozważy rozszerzenie prawa eutanazji także na dzieci

18.12.2012 17:09
Nowe skrzydło Szpitala Dziecięcego

Nowe skrzydło Szpitala Dziecięcego (Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta)

Belgijska frankofońska Partia Socjalistyczna (PS) złożyła dziś w parlamencie projekt przewidujący rozszerzenie prawa dotyczącego eutanazji na osoby niepełnoletnie, a być może w przyszłości na chorych na alzheimera. Obecne przepisy pochodzą sprzed 10 lat.
- Chodzi o to, by dostosować prawo tak, by lepiej konfrontować się z dramatycznymi sytuacjami, ekstremalnie bolesnymi przypadkami, wobec których nie możemy pozostać obojętni - wyjaśnił szef PS Thierry Giet.

Projekt złożony przez socjalistycznego senatora Philippe'a Mahoux przewiduje m.in. umożliwienie stosowania prawa dotyczącego eutanazji wobec osób niepełnoletnich, "jeśli są zdolne do świadomego decydowania, cierpią na nieuleczalną chorobę, a ich cierpień nie da się załagodzić".

Nie tylko nieletni, ale i chorzy na alzheimera?

Obowiązujące obecnie prawo, przyjęte w 2002 r., jest stosowane wyłącznie wobec osób, które ukończyły 18 lat. Jednak - jak wskazał Mahoux - lekarze spotykają się z wieloma osobami młodszymi, które są chore na nieuleczalną chorobę i które są zdolne do decydowania o własnym losie, co będzie musiał stwierdzić psychiatra dziecięcy.

Socjalistyczny senator proponuje również debatę "mającą na celu ustalenie, czy ostatnie osiągnięcie neurobiologii umożliwiają rozszerzenie prawa na osoby cierpiące na choroby degeneracyjne, jak choroba Alzheimera".

Wnioskodawcy zastrzegają, że wszelkie okoliczności "muszą być zdefiniowane bardzo precyzyjnie, aby zagwarantować z jednej strony autonomię pacjentów, a z drugiej - prawne bezpieczeństwo lekarzy".

2011 r. - 1133 przypadków eutanazji

Projekt zachowa obecne obwarowania: pacjent, który zgłasza wniosek o eutanazję, musi być zdolny do samostanowienia i świadomy; prośba musi być zgłoszona w sposób nieprzymuszony, przemyślana i podtrzymywana.

W 2011 r. zarejestrowano w Belgii 1133 przypadków eutanazji, co odpowiada 1 proc. wszystkich zgonów; ta liczba stale rośnie - podała komisja zajmująca się przypadkami eutanazji w Belgii.

Zobacz także
 • Tony Nicklinson zmarł po tym, jak brytyjski sąd odmówił mu prawa do eutanazji Tony Nicklinson nie żyje. Był symbolem walki o eutanazję
 • Tony Nicklinson Prosi o śmierć, bo od siedmiu lat może tylko mrugać oczami
 • Hiszpańscy biskupi: godna śmierć to eutanazja
Komentarze (49)
Belgia: rząd rozważy rozszerzenie prawa eutanazji także na dzieci
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 40 razy 32

  W Polsce eutanazję skutecznie zastępuje "służba zdrowia" z kilkuletnimi terminami rozpoczęcia leczenia. Żeby chorować trzeba mieć silne zdrowie.

 • iseree68

  Oceniono 19 razy 9

  Gdybym wiedziała , że jestem nieuleczalnie chora i miałabym się męczyć i cierpieć a przy tym być dla kogoś ciężarem to wolałabym żeby poddano mnie eutanazji. To na pewno bardziej godna śmierć niż umierać powoli i boleśnie....

 • czciciel_stworzonego

  Oceniono 57 razy 9

  Chciałbym wyjaśnić niektórym katolikom oraz innym chorym ludziom, że prawo do eutanazji istniejące w niektórych krajach cywilizowanej Europy nie ma nic wspólnego z nazizmem: eutanazja oznacza prawo do śmierci dla osoby nieuleczalnie chorej i cierpiącej, na jej własną prośbę, gdyż są to osoby nie mogące nawet popełnić samobójstwa.
  Tak więc każdy kto jest przeciwnikiem prawa do eutanazji, ten jest dla mnie potworem i sadystą, podobnym do gwałciciela lub porywacza. Przykre jest to, że żyjemy w kraju gdzie dominuje chory chrześcijański światopogląd, w którym nie istnieje coś takiego jak jakość życia, i według którego lepiej jest podle żyć niż godnie umrzeć. Trudno się temu dziwić, bo chrześcijanie nie tylko nie uważają cierpienia za coś złego, ale uważają je wręcz za dobre, bo w końcu Jezus też cierpiał na krzyżu i to za nasze grzechy. Wniosek: chrześcijański światopogląd trzeba wyrwać z korzeniami, gdyż jest on chorobą.

 • westlondon

  Oceniono 5 razy 5

  Czesto zdarza sie, ze dwaj psychiatrzy maja rozne zdanie na temat tej samej osoby. I co wtedy? Ktory bedzie "Bogiem"?
  Czy moze opinie beda mogli wydawac tylko psychiatrzy, ktorzy oswiadcza albo udowodnia, ze nie sa "skazeni" chrzescijanska ideologia?

  "Jednak - jak wskazał Mahoux - lekarze spotykają się z wieloma osobami młodszymi, które są chore na nieuleczalną chorobę i które są zdolne do decydowania o własnym losie, co będzie musiał stwierdzić psychiatra dziecięcy."

 • stereotyp76

  Oceniono 7 razy 5

  Do wszystkich, którzy ślepo popierają: nie rozumiecie, że tutaj chodzi o eutanazję ludzi, którzy sami o sobie nie mogą zadecydować?

 • stereotyp76

  Oceniono 22 razy 4

  Czy kogo tutaj do szczętu pogięło? Jaki stopień samoświadomości prezentuje sobą ktoś chory na zaawansowanego Alzheimera?? Jak łatwo manipuować dziecmi??? Komuś śpieszno po spadek po dziadku, czy też pozbyć się niewygodnego potomstwa????

 • tychik1

  Oceniono 9 razy 3

  " Najlepiej" to od razu chore i nie wybrane dzieci "ze skały" jak starożytni Spartanie?
  Nie kryjcie się już jewropejskie liberolewusy ze swoimi prawdziwymi zamiarami!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje