Sąd: Wznowić śledztwo dotyczące nadzoru nad BOR w sprawie Smoleńska

18.12.2012 13:57
Sąd

Sąd (Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta)

We wrześniu prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie byłego szefa MSWiA Jerzego Millera. Zarzucano mu niedopełnienie obowiązków i niewłaściwy nadzór nad Biurem Ochrony Rządu w 2010 r. podczas przygotowywania prezydenckiej wizyty w Smoleńsku. Dziś sąd przychylił się do wniosku m.in. Marty Kaczyńskiej i nakazał wznowienie śledztwa.
Prowadzone przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga śledztwo dotyczyło wyłączonego z głównego postępowania wątku dotyczącego szefa MSWiA Jerzego Millera. Zarzucano mu niedopełnienie obowiązków i niewłaściwy nadzór nad działaniami BOR. Prokuratura nie dopatrzyła się w działaniu Millera cech przestępstwa, zaś nadzór nad BOR polegał w zasadzie na ewentualnej możliwości zmian w kierownictwie Biura. We wrześniu postępowanie zostało umorzone.

Zażalenie na tę decyzję złożyła Marta Kaczyńska oraz pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego mec. Piotra Pszczółkowski. Pszczółkowski dowodził, że "nadzór to także współkierowanie i kontrola".

Sąd Rejonowy rozpatrzył zażalenia i przychylił się do opinii, że umorzenie było przedwczesne. Zdaniem sędziego Konrada Mielcarka, nie wyjaśniono całokształtu okoliczności sprawy. Sąd nakazał przesłuchanie we wznowionym śledztwie Millera oraz byłego wiceszefa MSWiA Adama Rapackiego, a także poprzednich ministrów z lat 2004-10, aby przeprowadzić szeroką analizę prawną zagadnienia nadzoru nad BOR. Dopiero wtedy - mówił sędzia - prokuratura będzie mogła zbadać, czy doszło do niedopełnienia obowiązków i czy miało to charakter umyślny (co jest konieczne, by zarzucić przestępstwo tego typu). Postanowienie jest prawomocne.

Zobacz także
Komentarze (67)
Zaloguj się
 • malgoska_k

  Oceniono 1 raz 1

  Zażalenie na tę decyzję złożyła Marta Kaczyńska oraz pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego mec. PIOTRA Pszczółkowski.

  A cóż to za imię Piotra ? Męskie, żeńskie, a może nijakie ?

 • folwark_polski

  Oceniono 1 raz 1

  Yaro bliźniak przed katastrofą rozmyślał start w wyborach prezydenckich, Macierewicz chwilę po katastrofie zwiał ze Smoleńska i pytanie dlaczego?

 • adherent1

  0

  No cóż, wydawało się że pieniądze wypłacone rodzinom to ostatni nasz koszt.
  Niestety po swoją dolę teraz sięgają wszyscy, wymiar sprawiedliwości też :-(.

 • mark6

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli Śp. nieudacznik nie miał zgody Pana Ministra Sikorskiego na OFICJALNY wyjazd do Katynia to
  była to wizyta PRYWATNA tzw. prezydęta za którą Rząd RP nie ponosi żadnej odpowiedzialności!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ax-les-thermes

  Oceniono 1 raz 1

  Czyzby borowcy mieli nadstawic swoje plecy aby tutka na nich wyladowala za wszelka cene.
  Gratuluje rozumu polskiemu wymiarowi sprawiedliwosci.

 • diabetyczka

  Oceniono 1 raz 1

  Sądy starają się, aby wszystko zostało rozpatrzone i wyjaśnione praworządnie i zgodnie z obowiązującymi procedurami, aby na przykład za 20 lat jak syn Jarka K. utworzy nowy rząd nie wszczynał śledztw smoleńskich od nowa, zarzucając, ze były one prowadzone po łebkach i zamiatane pod dywan.
  Ale media mogłyby nam już oszczędzić informacji dot. spraw Smoleńskich. Jest wąska grupka zainteresowana tym tematem i oni mają swoje źródła.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 4 razy -2

  Tusk ma problem. Miałby czyste sumienie, gdyby wyciągnął wtedy konsekwencje. A tak Janicki z pułkownika został generałem. Tak nie można.

 • pedersdorfer

  Oceniono 4 razy -2

  OOO! Zastuj sie robi czmychneli juz do domów,tak sie napracowali na urzędowych stołkach nagrody pobrali na święta ,a na biedne dzieci każą uprawic ŻEBRANINE z TUSKIEM .OCHYDA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje