Porwanie dwóch Rosjan w Syrii. Rosja wysyła okręty wojenne

18.12.2012 11:27
Okręt wojenny Admirał Winogradow w zachodniej części Oceanu Spokojnego

Okręt wojenny Admirał Winogradow w zachodniej części Oceanu Spokojnego (fot. Wikipedia)

W Syrii porwano dwóch Rosjan i Włocha, a porywacze zażądali okupu za ich uwolnienie. Rosja wysłała okręty wojenne, żeby ewakuować swoich obywateli z zagrożonego regionu.
Dwóch Rosjan zatrudnionych przez prywatną firmę syryjską zostało porwanych w Syrii wraz z pracującym z nimi włoskim inżynierem - poinformował we wtorek rzecznik rosyjskiej ambasady w Syrii. Do porwania doszło na drodze pomiędzy Tartusem, gdzie Rosja ma wojskową bazę morską, i miastem Hims - napisało rosyjskie MSZ w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej. Ministerstwo podało nazwiska uprowadzonych. Porywacze skontaktowali się telefonicznie z zakładem metalurgicznym Hmiszo, domagając się okupu za porwanych; nie ujawniono jego wysokości.

W skład małej flotylli wchodzą dwa okręty desantowe, tankowiec i eskortowiec, które opuściły bałtycki port i płyną w kierunku syryjskiego wybrzeża. Przygotowania do wysłania okrętów prowadzono pośpiesznie i w całkowitej tajemnicy - pisze Reuters, powołując się na Interfax. Agencje nie precyzują, z której bazy wyruszyła flotylla.

Plan ewakuowania Rosjan z ogarniętego wojną kraju jest wyrazem rosnącego niepokoju Moskwy, która obawia się, że postępy armii powstańczej zagrożą wkrótce stolicy Syrii - dodaje Reuters.

Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że okręty płyną ku wybrzeżom Syrii, ale nie sprecyzowało, czy mają się one udać do rosyjskiej bazy marynarki wojennej w syryjskim mieście portowym Tartus - pisze "Le Monde". Francuski dziennik podaje, powołując się na dane rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, że w Syrii przebywa od 25 tys. do 30 tys. rosyjskich obywateli.

Rosja jest głównym sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, którego reżim od marca 2011 roku walczy z powstańcami. W wojnie domowej zginęło już około 40 tys. ludzi.

Do porwań obcokrajowców dochodziło w Syrii w poprzednich latach bardzo rzadko, jednak odkąd kraj pogrąża się w chaosie, uprowadzenia stają się coraz powszechniejsze.

Zobacz także
Komentarze (205)
Porwanie dwóch Rosjan w Syrii. Rosja wysyła okręty wojenne
Zaloguj się
 • radek_sziwa

  Oceniono 306 razy 156

  No to maja przekichane. Juz im tam Specnaz zrobi z d**y jesien sredniowiecza. Do tego jeszcze ich rodzinom dajac jasny i klarowny pekaz, ze porywanie Rosjan to baaaardzo zly pomysl.

 • do1996

  Oceniono 152 razy 110

  Kilkadziesiąt lat temu była już podobna sytuacja. Dwóch obywateli ZSRR zostało porwanych dla okupu. W ciągu 48 godzin porywacze zostali dostarczeni do organizatora porwania jako "klocki lego", spokój mieli przez kolejne kilkanaście...może kilkadziesiąt.....
  Jak mówią..... historia lubi się powtarzać......

 • sedaluk

  Oceniono 117 razy 83

  W dawnych, dobrych czasach przyjezdzalo pare specow z KGB i znikalo dwoch-trzech notabli z organizacji, ktora akurat sie w takie porwania bawila. Potem ich rodziny otrzymywali zdjecia, gdzie swinskie skory byly
  juz przygotowane he..he..he..Te metody w islamie niegdy nie zawodzily......

 • kartofiellach

  Oceniono 113 razy 77

  O, a to już nagle porywacze ( zwykły bandytyzm - porwanie dla okupu) nie są powstańcami? Och, drogie media... Jak to dobrze, że jeszcze chodziłem do szkoły za tzw. komuny - wtedy nauka czytania między wierszami była życiową koniecznością, która procentuje do dziś. A myślałem, że w takich czasach nie będziemy tuczeni propagandą!

 • 123edcvb

  Oceniono 123 razy 69

  ktos kopnie amerykanina-jest wojna !!!! ktoś porwie ruskiego-nie mają pieniedzy, ale odpalają ostatni sprawny statek i płyną z pomocą!!!!! polakom się gdzieś dzieje krzywda......jest tylko jedna informacja ------sp.j i pier..l sie!!!!!

 • astrolog_wawa

  Oceniono 59 razy 53

  A po naszego geologa nikt nie popłynął, nie poleciał, nie pojechał.
  Choć chłopaków od tam groma było.

 • ben-oni

  Oceniono 99 razy 53

  A tymczasem FSB już namierza porywaczy i nawet w kiblu ich znajdą. Chłopcy zrobili błąd i chyba już o tym wiedzą...

 • olena.s

  Oceniono 97 razy 43

  No, jak bracia Rosjanie się ewakuują, to zakładam, że jednak Assad poleci przed nowym rokiem.

  katar1.blox.pl/html

 • supertlumacz

  Oceniono 34 razy 14

  To sensacja wymyślona przez gminę PAP wskutek niestrawności. Nażrą się wieprzowiny z amerykańskich tuczarni w szabas, a później duszą nie tylko goi niekoszernymi bździnami przez cały tydzień…

  Przejrzałem wiadomości w paru językach na ten temat w Internecie i 18 grudnia na godzinę 1300 czasu polskiego nie ma żadnych sensacji. Wprost przeciwnie, dzień wcześniej USA zarządziły wycofanie swoich okrętów z akwenów u wybrzeży Syrii a Federacja Rosja choć potwierdziła incydent z porwaniem ciągle bada jego okoliczności . Nie publikuje żadnych komunikatów , a tym bardziej nie podejmuje żadnych działań o charakterze militarnym.
  Wszystko wskazuje na incydent niskiego szczebla, może nawet bez podtekstów politycznych, a tylko kryminalny. Porwani dla okupu 2 Rosjanie i 1 Włoch (inżynier, 63 lata) są pracownikami należących do Syrii (państwowych?) zakładów metalurgicznych Hmiszo.

  Od czasu sromotnego lania w Gruzji kiedy kilkuset izraelskich doradców uciekając w panice zniesławiło się masową biegunką ich nastroje udzielają się ich rodakom z gminy PAP wywołując nastrój nieuzasadnionej paniki również w Polsce..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje