Wszystko zapłacone? I tak możesz trafić na listę dłużników

18.12.2012 07:23
Siedziba firmy windykacyjnej Kruk

Siedziba firmy windykacyjnej Kruk (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

Firmy windykacyjne domagają się spłaty przedawnionych długów. Nie masz dowodu, że zobowiązanie jest już uregulowane, a odmawiasz spłaty? Trafisz na czarną listę, co oznacza brak dostępu do kredytów, zakupów na raty, telefonu na abonament itp. - pisze "Gazeta Wyborcza".
Metoda działania firm windykacyjnych jest prosta: wysyłają wezwanie do zapłaty rachunku pochodzącego sprzed kilku lat. Ponieważ mało kto trzyma polecenia wpłaty tak długo, nie ma możliwości udowodnienia, że zobowiązanie zostało już uregulowane. Ci, którzy nie zdecydują się na ponowną wpłatę, trafiają na listę dłużników.

Dług przedawniony

Kodeks cywilny określa czas, po jakim roszczenia firmy wobec konsumenta są już nieważne. Większość długów ulega przedawnieniu po kilku latach - po terminie można je spłacać, ale nie trzeba. Mimo to firmy windykacyjne wpisują na listę dłużników osoby, które odmówiły spłaty przedawnionych zobowiązań. - Przedawniony dług nie znika, wierzyciel wciąż może domagać się spłaty na drodze dobrowolnej - tłumaczy Iwona Słomska, rzeczniczka prasowa windykacyjnej Grupy Kruk.

Po stronie firm windykacyjnych opowiada się też Ministerstwo Sprawiedliwości. "Gdyby do rejestrów nie można było wpisywać roszczeń przedawnionych, wówczas dłużnicy wszelkimi sposobami dążyliby do przedawnienia, co naruszałoby pewność obrotu gospodarczego i stymulowało zjawisko cwaniactwa" - pisze biuro prasowe ministerstwa w stanowisku przesłanym do redakcji "Gazety Wyborczej".

Cały tekst w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (23)
Zaloguj się
 • beblok

  Oceniono 1 raz 1

  Cos czuje ze zbliza sie ten moment kiedy to ludzie wezma sprawy w swoje rece i wybija dla przykladu kilku najwiekszych pasozytow ktorzy tak zachlannie i bez umiaru codziennie okradaja "w imie prawa" tych najbiedniejszych...

 • chrobotek46

  0

  Ministerstwo Sprawiedliwości doskonale wie o czym mówi ! Tylko usiłuje nie pamiętać, że nie jest nic lepsze od ludzi. Po prostu brak pieniędzy na utrzymanie "taniego" państwa Tuska, stad takie pomysły i np radary tam gdzie nie ma zagrożenia, i liczenie prędkości przelotowej itd. Skąd takie pomysły ? Bo " rodzina na swoim " musi mieć kasę na to swoje !

 • blogfiles

  0

  A jak przedstawisz dowody to dług stanie się na powrót wymagalny? :)

 • maradona1986

  0

  nieroby z kruka i tak wam nic nie dam ha ha

 • laksmana

  0

  Autor artykułu nie bardzo rozumie, o czym pisze. W nagłówku o długu spłaconym (czyli długu nie ma), a poniżej o przedawnionym (dług jest, ale się przedawnił).
  Jeżeli spłaciliśmy dług, to dowód należy przechowywać tak długo, ile trwa przedawnienie (różne terminy, w zależności, komu "wisieliśmy").
  Jeżeli nie spłaciliśmy długu, a się przedawnił, to już żadne dowody potrzebne nie są (bo też ich nie mamy przecież). Przedawnienie liczy się od terminu zapłaty, na fakturze widnieje taka data (a faktura jest dowodem powstania długu) to po okresie przedawnienia każemy dłużnikowi albo firmie windykacyjnej spadać na drzewo i niczego udowadniać nie musimy.

 • reductio_ad_absurdum

  0

  To ile lat mamy trzymać dowody zapłaty?
  Nawet rozliczenia w z US można wyrzucić do kosza po 5 latach!

 • laksmana

  Oceniono 1 raz 1

  Tak się składa, że firmy windykacyjne doskonale wiedzą, które długi są przedawnione. Nie przeszkadza im to jednak próbować je odzyskać. Z reguły wystarczy wtedy (przy pierwszej rozmowie telefonicznej) podnieść zarzut przedawnienia i sprawa jest automatycznie zamknięta.

 • ok-cham

  Oceniono 13 razy 13

  To zjawisko powinno stać się masowe. W krótkim czasie lista dłużników przestanie kogokolwiek obchodzić, gdy w wielkich w sieciach handlowych siądzie sprzedaż ratalna, a banki nie będą miały komu wcisnąć kolejnego super-hiper-okazyjnego kredytu. Polityka golenia już ostrzyżonych ma bardzo krótkie nóżki.

 • eric154

  Oceniono 3 razy 1

  Jak Panstwo Polskie zacznie splacac dlugi wobedz ludzi to moze ludzie zaczna splacac wlasne !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje