Przyjaciel Olewnika: Krzysztof mógł zginąć przez dziewczynę

17.12.2012 12:44
W studzience kanalizacyjnej na działce pod Różanem (woj. mazowieckie) Krzysztof Olewnik był przetrzymywany przed śmiercią

W studzience kanalizacyjnej na działce pod Różanem (woj. mazowieckie) Krzysztof Olewnik był przetrzymywany przed śmiercią (Fot. Damian Kramski / AG)

- Od początku się mówiło, że to jest zemsta za dziewczynę - tak o okolicznościach uprowadzenia i zamordowania Krzysztofa Olewnika mówi Jacek Krupiński. Wspólnik i najbliższy przyjaciel porwanego w najnowszym "Wprost" opowiada o tym, co według niego mogło wydarzyć się w nocy z 26 na 27 października 2001 r.
- Teoria, do której bym się skłaniał i już nie pisał żadnych bajek, wygląda tak: rzeczywiście, ktoś tam został postrzelony czy zastrzelony (...). I rzeczywiście ktoś chciał Krzyśka ukryć. Dał go na przechowanie czy w zastaw, żeby tu posprzątać, zatuszować sprawę, wyczyścić. Krzysiek miał wrócić, ale coś poszło nie tak. Ja w 80 proc. wierzę, że tak to wygląda - opowiada Krupiński w rozmowie z Sylwestrem Latkowskim.

Ojciec furiat?

Przyjaciel porwanego nie wyklucza nawet, że Krzysztof mógł zostać oddany przez ojca w zastaw w następstwie jakiś tragicznych wydarzeń, do których doszło w domu Olewników.

- Widząc, jak się zachowywał w stosunku do Krzyśka, i widząc go w furii, czy podczas awantury, czy nawet sprzeczki, do której doszło 26 października 2001 r. o godzinie 15.30 przed domem Włodzimierza Olewnika między nim a Krzyśkiem, gdy ten się spóźnił 15 czy 20 minut, jestem w stanie uwierzyć, że machnął ręką na coś takiego - opowiada we "Wprost" Krupiński. - Od początku się mówiło, że to jest zemsta za dziewczynę - dodaje.

Dziewczyna gangstera

O zabójstwie kobiety w domu Krzysztofa mówi się od dawna. "Gazeta Wyborcza " napisała, że w październiku 2001 r. "po imprezie policyjnej w domu Krzysztofa, rozwiezieniu gości, a przed uprowadzeniem mogła się odbyć jeszcze jedna impreza, ale w węższym gronie. Jej ślady starano się potem zatuszować. Prokuratura ma dowody, np. różne wersje nagrań z domu (świadczą o tym, że usuwano niektóre przedmioty, np. ręczniki znad basenu, krawat Krzysztofa zawiązany na słupie w salonie itp.).

Jacek Krupiński przyznaje, że faktycznie w domu Olewników mogła zginąć kobieta. - Biorę to pod uwagę. Nie wiem, czy to była dziewczyna Rechula (Artura Rechula, jednego ze skazanych za porwanie Olewnika - przyp. red.), ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka dziewczyna mogła być wstawiona na wabika. (...) Mogła skądś przyjechać, mógł ją zgarnąć, wcześniej znać, po prostu do niego przyjechała i potem to wszystko się stało - mówi.

Po latach prokuratorzy odnaleźli też w domu ślady krwi nienależące ani do Krzysztofa, ani do porywaczy. W 2010 roku Krzysztof Tyrka, rzecznik gdańskiej prokuratury apelacyjnej, przyznał, że znaleziono krew na kanapie w domu Krzysztofa Olewnika. - Krew nie należy ani do Krzysztofa Olewnika, ani do członków jego rodziny. Nie jest to także krew żadnego z uczestników imprezy, jaka odbyła się w domu Krzysztofa Olewnika przed jego porwaniem. Ani żadnego z porywaczy - wyjaśnił.

Do porwania Krzysztofa Olewnika doszło w nocy z 26 na 27 październiku 2001 r. Mężczyzna został uprowadzony z własnego domu w Drobinie, w którym 26 października odbyła się impreza z udziałem m.in. lokalnych policjantów. Sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak uprowadzony nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r.

Cały tekst w najnowszym numerze "Wprost".

Zobacz także
Komentarze (39)
Zaloguj się
 • persephonix

  0

  jaka lipna ustawe znowu po cichu przepycha rzad ze glosno jest o olewniku, matce madzi i iwonie wieczorek?

 • gralfa00aa11

  0

  Ten "Zastaw" dla "wyciszenia" w klopocie i od razu nie wiadomo skad,z rekawa czarnego Kulawego chyba czy od ochroniarza disco Ciechanow( np) - dziewczyna ?? Ale swaboda ,ruda podluszczka jedna za druga,kazda z piana .a ustach-innym,nie sobie smiertelna..

 • notremak

  Oceniono 2 razy 2

  Może prawda, może pół prawdy, może g.... prawda. Wszystko na żałosny użytek żałosnych mediów, które każde - przepraszam za powtórzenie - g.... kupią.
  Ale w końcu przestało być zabawne wymyślanie przez tę szemraną rodzinkę i jej okolice coraz to nowych cudów. W takiej właśnie (goownokupna) nadziei.
  Dajmy im jeszcze ze dwie, trzy szanse i niech się wreszcie zamkną Raz na zawsze.

 • sxati

  Oceniono 6 razy 6

  "w następstwie jakiś tragicznych wydarzeń"

  Panie redaktorze jagor, czy pan nie kończył szkoły podstawowej i nie wie, że dopełniacz liczby mnogiej od "jakiś" brzmi "jakichś"? Wiem, że teraz prawie wszyscy mówią: jakiś problemów, jakiś rozwiązań, jakiś perspektyw, ale czy dziennikarze GW muszą tej nowomowie ulegać?

 • onbielskoo

  Oceniono 1 raz 1

  Według mnie teoria, do której bym się skłaniał i już nie pisał żadnych bajek, wygląda tak: rzeczywiście, brali w tym udział kosmici. ci sami co brali udział w Smoleńsku.
  od początku się o tym mówiło.

  Fakt udziału kosmitów potwierdza bardzo wiarygodny świadek koronny.

 • rezun-one

  Oceniono 5 razy 5

  O charakterze tatusia świadczy to że strzelił w pysk przesłuchującego go prokuratora.
  Na dobrą sprawę mógł w furii sam zabić synka. Strata 300 tyś euro musiała boleć.

 • awitold

  Oceniono 3 razy 3

  Krupiński - gangster, który chciał robić u Olewników przekręty ze stalą, teraz stał się kolejnym "autorytetem" w GW? Wiecie co? Po prostu napiszcie, że Olewnika zabili jacyś złodzieje samochodów...

 • kondi55

  Oceniono 5 razy 3

  Dlaczego na to śledztwo idzie tyle pieniędzy i piszę się o tym w gazetach i tak się to rozdmuchuje? W Polsce każdego roku porwanych zostaje dziesiątki ludzi i nikt o tym nie pisze i nie wydaje na to aż tyle pieniędzy więc czym różni się to porwanie od innych?

 • jkredman

  Oceniono 2 razy 2

  nikt nie słyszał, ale mówiło się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje