"Amerykanie są zakochani w broni", "Mniej broni nie rozwiąże problemu" - Niemcy po tragedii w Newtown

17.12.2012 11:04
Pod szkołą podstawową w Newtown gromadzą się ludzie - przynoszą maskotki, świece

Pod szkołą podstawową w Newtown gromadzą się ludzie - przynoszą maskotki, świece (Fot. ERIC THAYER REUTERS)

W centrum uwagi dzisiejszych wydań niemieckich gazet znalazła się masakra w szkole w Newtown oraz polityka ws. broni. Choć piszą, że druga kadencja Obamy to idealna okazja, by zaostrzyć prawo dotyczące posiadania broni, to ta zmiana może nie wystarczyć, by uniknąć kolejnych tragedii: "Eksperci zwracają ponownie uwagę na deficyty w systemach wychowania, służby zdrowia, prewencji oraz terapii schorzeń psychicznych. Mniej broni nie rozwiąże tego problemu" - pisze "Kölner Stadt Anzeiger".
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze: "Jeszcze więcej broni w tornistrach szkolnych, w szufladach szafek nocnych nie uczyni Ameryki bezpieczniejszą. Obama, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, zamierza podjąć próbę przekonania obywateli (nie chodzi tu wyłącznie o środowiska lobbystyczne) o konieczności zaostrzenia kontroli. Jego skromne inicjatywy rozbrojeniowe z pierwszej kadencji nie zaprowadziły go zbyt daleko. Teraz przynajmniej nie zajmuje go już obawa o ponowny wybór. Przy tym również Republikanie muszą, podobnie jak wszyscy Amerykanie, zadać sobie pytanie, co jest dla nich ważniejsze: prawo do posiadania broni czy istnienie szkół i uniwersytetów wolnych od lęku przed śmiercią. Masakra dzieci przed Bożym Narodzeniem nie była dotąd częścią amerykańskiego snu".

"Westfalische Nachrichten" komentują: "Amerykanie są zakochani w broni i wyczuleni na prawo do samoobrony. Przypomina to zasady rodem z Dzikiego Zachodu - wtedy bezprawnie wypędzano, linczowano oraz obowiązywało wymuszone bronią prawo silniejszego. Dla Baracka Obamy jest to druga kadencja i nie potrzebuje teraz walczyć o zwycięstwo w wyborach. Jeśli istnieje w USA szansa na nowe prawo dotyczące posiadania broni, to właśnie teraz".

"Main-Post" z Würzburga ocenia, że: "Przecież tak w Ameryce, jak i w Niemczech na pewno większa jest liczba tych, którzy wraz ze swymi dziećmi czują się bezpieczniej w otoczeniu bez broni. Jeśli oni wszyscy zaczną wybierać tylko te partie, które stawią czoła lobby producentów broni, powstanie nowe, o wiele silniejsze lobby".

"Kölner Stadt Anzeiger" jest bardziej pesymistyczny: "Nie uda się samym zaostrzeniem przepisów dotyczących posiadania broni zapobiec takim szalonym czynom, jak ten w Newtown. Kolejnym krokiem byłoby intensywne zajęcie się tymi, którzy dopuszczają się takich zbrodni oraz ich potencjalnymi naśladowcami. Przecież chodzi tu w końcu o młodych mężczyzn między 18. a 25. rokiem życia, którzy w mniejszym lub większym stopniu cierpią na zaburzenia osobowości. Po dramacie w Newtown eksperci zwracają ponownie uwagę na deficyty w systemie wychowania, w systemie służby zdrowia, prewencji oraz terapii schorzeń psychicznych w USA. Mniej broni nie rozwiąże tego problemu".

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.Zobacz także
Komentarze (50)
Zaloguj się
 • bolekso

  0

  Ewentualne zaostrzenia zaowocują za sto lat, broni w stanach jest więcej niż obywateli.

 • maciejg6

  0

  Wielu ludzi w USA nie posiada broni ale jednoczesnie nie chca zakazu posiadania. Ci co narzekaja na bron musza kiedys w koncu zrozumiec ze problem jest gdzie indziej niz mozliwosc prawo-przestrzegajcego obywatela na zakup broni.

 • ryanmdusa

  0

  Racjonalna kontrola sprzedaży broni w USA nie jest możliwa, zbyt dużo jest w obiegu, bardzo łatwo jest kupić niezarejestrowana broń. To nie broń zabija, zabija ludzie. Problemem jest militaryzacja społeczeństwa, poprzez ciagłe wojny I towarzyszaca temu propaganda robiona w celu rekrutacji mięsa na następny wojnę, stad te idiotyczne filmy, gry komputerowe trenujace w zabijaniu dotowane przez komplex militarno-przemysłowy

 • q-ku

  0

  wyobrażacie sobie ten tłumek na Krakowskim Przedmieściu - każdy uczestnik z bronią przy sobie?

 • remo29

  Oceniono 6 razy 6

  Taka ciekawostka: o.canada.com/2012/12/14/interactive-mass-shootings-around-the-world-since-1996/
  Bez komentarza.
  --
  parada karzełków

 • jerjar

  Oceniono 5 razy 1

  Wolność wolnością, ale czy to jest wolność dla innych ludzi, gdy matka niezrównoważonego osobnika nabywa i przetrzymuje w domu trzy sztuki wysoko wydajnej broni?

  Z jednej strony pouczają cały świat, podsłuchują podobno nawet, a nie są w stanie zapobiec dostępowi do broni ludzi z grupy ryzyka.

 • hrkukus

  Oceniono 7 razy 5

  Tak jest, gdyby dzieci przyszły do szkoły z bronią nie doszło by do takiej tragedii. Zaraz by któreś wyciągnęło Kałacha i powstrzymało szaleńca. Takie szaleństwa były i będą i tylko dziwi, że jeśli dochodzi do nich w USA, to nikogo to specjalnie nie dziwi.

 • balrog008

  Oceniono 14 razy 0

  No tak, lewica widzi strzelaninę, to chce zabierać broń. Klasyczny populizm. A raczej chęć wprowadzenia zamordyzmu.
  Należy zauważyć, że strzelaniny bardzo często zdarzają się w szkołach- dlaczego? Bo właśnie szkoły są jednymi z miejsc, gdzie wnoszenie broni jest ZABRONIONE. I nie chodzi mi tu oczywiście o dzieci, ale broni nie mogą mieć nauczyciele, ochrona ani żadna obsługa. Dlatego psychopaci strzelają tam jak do kaczek.

  A teraz trochę faktów.
  Jak mówi sławne powiedzenie- Bóg stworzył ludźmi wolnymi, ale dopiero Samuel Colt uczynił ich równymi. Statystyki są nieubłagane- im bardziej liberalizowano dostęp do broni palnej tym bardziej spadała liczba przestępstw. Wskaźnik przestępczości w USA systematycznie spada (tylko w zeszłym roku był wyższy niż w 2010) tvp.info/informacje/swiat/usa-wzrosl-wskaznik-przestepczosci/8850101 co nakłada się z liberalizacją przepisów dot. broni palnej www.miasik.net/archive/2011/08/mapa-pozytywnych-zmian/ jak i ciągłym wzrostem zakupu broni przez cywilów www.altair.com.pl/news/view?news_id=7151
  Polecam też artykuł nczas.com/wazne/dostep-do-broni-gwarantem-bezpieczenstwa/

  Wszędzie statystyki a nie czcza gadanina. Jakieś argumenty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje