10 dziewczynek zginęło w wybuchu miny przeciwpiechotnej

17.12.2012 07:54
Afganki przy jednej z dróg pod Kabulem

Afganki przy jednej z dróg pod Kabulem (Fot. MOHAMMAD ISMAIL REUTERS)

Dziesięć dziewczynek w wieku od 9 do 11 lat zginęło w wybuchu miny przeciwpiechotnej. Zbierały drewno w lesie niedaleko swej wioski w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu - poinformowały lokalne władze.
- Stara mina z okresu dżihadu (świętej wojny przeciwko wojskom sowieckim w latach 80. XX wieku) eksplodowała, zabijając dziesięć dziewczynek i raniąc dwie - oświadczył gubernator okręgu Chaparhar. Ranne są w krytycznym stanie. Odwieziono je do szpitala.

Rzecznik władz prowincji Nangarhar poinformował, że mina została podłożona przez "wrogów Afganistanu". Określenia tego afgańskie władze często używają w odniesieniu do talibów.

Według danych ONZ od wycofania się w 1989 r. armii radzieckiej z Afganistanu zniszczono tam prawie 700 tysięcy min i ponad 15 milionów ładunków wybuchowych. Pomimo operacji oczyszczania terenów z min i ładunków Afganistan, po ponad trzech dekadach konfliktów, wciąż jest jednym z najbardziej zaminowanych państw na świecie. Od kilku lat talibscy rebelianci umieszczają wzdłuż dróg miny chałupniczej roboty.

Według ONZ prawie 1,3 miliona ludzi jest wciąż zagrożonych wybuchem min w Afganistanie. Wspólnota międzynarodowa wydaje co roku około 90 milionów dolarów na rozminowywanie tego kraju.

Zobacz także

Najnowsze informacje