Ważna misja NASA kończy się uderzeniem w Księżyc

Wielki Księżyc nad Krakowem

Wielki Księżyc nad Krakowem (Fot. Kraków / Alert24)

Dwie amerykańskie sondy badające Księżyc uderzą dziś w jego powierzchnię. Będzie to koniec trwającej niecały rok misji GRAIL.
Od stycznia sondy okrążały Księżyc na niewielkiej wysokości. Ich czułe instrumenty badały zmiany grawitacji. Okazało się, że tuż pod powierzchnią Księżyca są liczne kratery, które powstały wskutek uderzeń kosmicznych skał. Pomiar wykazał, że zewnętrzna warstwa Księżyca ma średnio 40 km grubości - nieco mniej niż sądzono. W satelitach skończyło się paliwo i nie da się nimi dalej sterować. Za kilka godzin sondy zejdą niżej i uderzą we wzniesienie niedaleko księżycowego bieguna północnego.

Eksperci NASA mówią o sukcesie misji. Jej wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Science". Nowa mapa Srebrnego Globu pokazuje wiele nieznanych wcześniej cech. Zdradza także burzliwą przeszłość naszego satelity. Badacze ustalili już, ile glinu znajduje się na Księżycu, co wzmocniło znaną już wcześniej teorię, że Księżyc powstał jako odłamek Ziemi po zderzeniu naszej planety z jakimś wielkim ciałem kosmicznym.

Sondy GRAIL były wykorzystywane nie tylko przez badaczy, ale i przez uczniów. Zamontowana na nich kamera, kierowana przez najmłodszych, wykonała ok. 115 000 zdjęć, które znajdują się w specjalnym serwerze. Można z nich korzystać w celach edukacyjnych. Ostatnie zdjęcia powstały w piątek. Potem wszystkie urządzenia zamilkły.

Zobacz także
 • Księżyc wciąż aktywny?
Komentarze (30)
Ważna misja NASA kończy się uderzeniem w Księżyc
Zaloguj się
 • ok-cham

  Oceniono 55 razy 39

  Gdzieś tam krążą wokół księżyca, badają, podglądają to nawet dzieci w szkole, rozbicie się sond wykorzystają do celów naukowych... A u nas? U nas kolejna nacjonalistyczno-klerykalna zadyma w stolicy, dyskusja, czy politycy mogą mówić na drugiego "morda" i jak za to wziąć za mordę, studenci ściągają, wykładowcy zresztą też. Kosmos na ziemi.

 • 69baron69

  Oceniono 28 razy 18

  Powstaje ciekawe pytanie czy zycie na Ziemi powstalo dzieki uderzeniu tego czegos co przyczynilo sie do powstania Ksiezyca.

 • dragon2100

  Oceniono 32 razy 14

  A 21.12.2012 nastąpi odwet za ten atak :/

 • szpak.nie

  Oceniono 20 razy 10

  Złom na księżycu? Dobra wiadomość dla przedsiębiorczych Polaków. Za kilka dni te sondy będą w skupie złomu, a wtedy, kto wie, może nawet szyneczka na święta?

 • swinton

  Oceniono 5 razy 5

  Za 4 dni ci z Księżyca odpowiedzą na tę agresję.
  Przygotujcie się.

 • astrolog_wawa

  Oceniono 7 razy 3

  Odkąd nie pozwolono im lądować na Księżycu robią w licznych rejonach Ziemi prawdziwie księżycowe krajobrazy, taka kompensacja.

 • szymek_50

  0

  Jak szybkość przekroczą fotoradar ich namierzy.

 • galnospoke

  Oceniono 10 razy 0

  Standard od jakis 30-40 lat. Wiecej nie moga zrobic, Ksiezyc jest zamkniety (doslownie)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje