Polska znów biedniejsza od Litwy. 4. miejsce od końca w UE

17.12.2012 06:32
Minister finansów

Minister finansów (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Jak wynika z danych Eurostatu, jesteśmy zamożniejsi tylko od trzech państw UE, jeszcze pół roku temu byliśmy przed czterema krajami - alarmuje "Rzeczpospolita".
Poziom zamożności w Polsce, czyli PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej, wyniósł 64 proc. unijnej średniej - podał Eurostat. Gorzej jest tylko na Łotwie (58 proc.), w Rumunii (49 proc.) i Bułgarii (46 proc.). Jeszcze w ubiegłym roku według wstępnych szacunków za 2011 r. podanych w połowie roku wyprzedzaliśmy także Litwę. Teraz jednak nasi sąsiedzi skoczyli do 66 proc. średniej.

- Między nami a naszymi sąsiadami różnice są niewielkie, nie ma sensu się o nie spierać. Prawda jest taka, że my i oni jesteśmy biedakami na tle większości krajów Europy Zachodniej - komentuje Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

- Istotne jest to, że to właśnie Polsce udaje się najszybciej nadrobić zaległości wśród krajów regionu - podkreśla Jacek Wiśniewski, dyrektor Domu Maklerskiego Raiffeisen Bank Polska. W porównaniu z 2007 r., a więc z okresem przedkryzysowym, udało się nam zbliżyć do unijnej średniej o 10 pkt proc.

Zobacz także
Komentarze (218)
Zaloguj się
 • szczuras99

  0

  Ale za to nasz palant swiebodzinski i piramida- bunkier Heopsa w Licheniu sa najwieksze w Europie i z tego qlwa jestem bardzo dumny . .

 • inkwizytorstarszy

  Oceniono 2 razy -2

  O cho, sądząc po komentarzach pracę domową odrabiają klerycy lub nawiedzeni nieszczęśliwcy którym w życiu nic się nie udało.
  Ciekawe kto im biedakom opłaca Internet....?

 • 410insidejob

  Oceniono 2 razy 0

  Polacy najcierzej pracuja a najmniej maja jak to tak jest? tak jest w niesuwerennym panstwie.

 • piotr.skwir

  Oceniono 3 razy -1

  zielona wyspa, jak zazieleniała szynka lub zazieleniały ser - pokryty pleśnią smierdzącą i niejadalną (peło). Niestety ludzie nie potrafią czytać po polsku: Własciwe hasłó wyborce pełowców to" BY ZGNIŁO SIE LEPIEJ !"

 • kararaka

  Oceniono 3 razy 1

  Jeszcze troszkę nierządów Tuska i będziemy pierwsi tuż za murzynami.

 • romek4805

  Oceniono 1 raz -1

  a jak to wygląda z zarobkami i dietami w śród posłów w unii europejskiej prawdopodobnie zajmujemy jedno z pierwszych miejsc .

 • 1neo1

  Oceniono 3 razy 1

  Towarzyszu Wiesław: POkażcie no tę mapkę z POlską jako zieloną wyspą. I nie zapomnijcie też zaprośic nasze Słoneczko Peru które tak sie łasnie uśmiecha i tak ładie potrafi mówić i obiecywać...

 • jantos51

  0

  Panu Rostowskiemu nie zależy na rozwoju naszego kraju, Czy Polacy nie mają dobrego ministra finansów w kraju i musimy sięgać za ocean. Za rok będziemy na końcu UE i najbiedniejszym krajem w Europie. I będziemy płacili haracz w dalszym ciągu dla watykańskich nierobów. Obudź się POLSKO.

 • razb1947

  Oceniono 2 razy 0

  Głosowaliście na PO to teraz macie czwarte miejce od końca a jakby głosowaliście na PIS to by było czwarte miejsce ale od przodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje