Polska znów biedniejsza od Litwy. 4. miejsce od końca w UE

17.12.2012 06:32
Minister finansów

Minister finansów (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Jak wynika z danych Eurostatu, jesteśmy zamożniejsi tylko od trzech państw UE, jeszcze pół roku temu byliśmy przed czterema krajami - alarmuje "Rzeczpospolita".
Poziom zamożności w Polsce, czyli PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej, wyniósł 64 proc. unijnej średniej - podał Eurostat. Gorzej jest tylko na Łotwie (58 proc.), w Rumunii (49 proc.) i Bułgarii (46 proc.). Jeszcze w ubiegłym roku według wstępnych szacunków za 2011 r. podanych w połowie roku wyprzedzaliśmy także Litwę. Teraz jednak nasi sąsiedzi skoczyli do 66 proc. średniej.

- Między nami a naszymi sąsiadami różnice są niewielkie, nie ma sensu się o nie spierać. Prawda jest taka, że my i oni jesteśmy biedakami na tle większości krajów Europy Zachodniej - komentuje Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

- Istotne jest to, że to właśnie Polsce udaje się najszybciej nadrobić zaległości wśród krajów regionu - podkreśla Jacek Wiśniewski, dyrektor Domu Maklerskiego Raiffeisen Bank Polska. W porównaniu z 2007 r., a więc z okresem przedkryzysowym, udało się nam zbliżyć do unijnej średniej o 10 pkt proc.

Zobacz także
Komentarze (218)
Polska znów biedniejsza od Litwy. 4. miejsce od końca w UE
Zaloguj się
 • tacx

  Oceniono 488 razy 354

  Zielona wyspa w rozkwicie. Dla pisowców ważny smoleńsk i wódz jeden jedyny a dla peowców dobre samopoczucie... ich samopoczucie rzecz jasna. Ciekawie to dopiero bedzie jak się kasa z unii skończy. kasa która została przez rząd tuska zmarnowana i przejedzona przez urządasów. utopiona w absurdalnych inwestycjch stadionowych. Oprócz paru km koślawych autostrad które już trzeba remontowac wszystko leży odłogiem od Gierka. System kształcenia to kabaret. Dlaej trwa produkcja mundurowych emerytów z których wielu nie przekroczyło 40 roku życia. Zus ma miiardowe dziury a urzędnicy jadą na narty za budżetową kasę.
  Dom wariatów i strach pomyślec jak to się skończy

 • smakoszsoli

  Oceniono 291 razy 261

  Ale za to nepotyzm mamy najwyższy w całej Unii. Patrz przykład największy nieudacznik Grad dostaje bez konkursu posadę za 100 000 zł miesięcznie.

 • dziadekjam

  Oceniono 168 razy 148

  Jedyny sposób na poprawę "pozycji" Polski, to wciągnięcie do UE najbiedniejszych krajów Świata...

 • dziadekjam

  Oceniono 194 razy 144

  "Gorzej jest tylko na Łotwie (58 proc) w Rumunii(49 proc) i Bułgarii (46 proc)."
  ============================================================
  Coś kiepsko wygląda ta "zielona wyspa". A może to nie żadna "zielona wyspa", a tylko kępa bagiennej trawy ?

 • dziadekjam

  Oceniono 170 razy 122

  "Jak wynika z danych Eurostatu..."
  ==========================
  Ten Eurostat, to jakaś przekupna instytucja szkalująca "Zieloną Wyspę". Ja wierzę Panu Premierowi, a te puste lodówki Polaków, to z tego samego powodu co u Lecha Wałęsy - baby nie zrobiły zakupów....

 • mefisto1606xl

  Oceniono 93 razy 75

  Czyżby dla Polski nadszedł już przepowiadany koniec świata ?? .
  - Panowie politycy ..
  Dobrego samopoczucia i wesołych świąt !!!!! ...
  Amen .

 • dpalac

  Oceniono 139 razy 63

  to juz jest naprawde cienko, skoro litwa wyprzedza polske. Kraina ktorej podobno bronia polskie f-16, a jednoczesnie w kosciolach miejscowi ksieza wyrzucaja polakow jak jakichs kloszardow. Ciekawe co dalej z panstwem polskim, bo wszystko wskazuje na to, ze nie wyciagnelismy zadnych wnioskow z historii: nie ma wojska, nie ma panstwowosci tylko obluda i zaklamanie. Ba, nawet nie ma komu bronic tego kraju bo znowu wyslaliby kawalerie przeciw czolgom :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje