Obama po strzelaninie w Newtown: USA zrobiły za mało, by chronić swoje dzieci

17.12.2012 06:11
Prezydent USA Barack Obama spotkał się z rodzinami ofiar w Newtown

Prezydent USA Barack Obama spotkał się z rodzinami ofiar w Newtown (Fot. KEVIN LAMARQUE REUTERS)

Prezydent USA Barack Obama, nawiązując do strzelaniny w Newtown, przyznał, że Stany Zjednoczone nie zrobiły wystarczająco dużo, by chronić swoje dzieci. - Nie możemy dłużej tego tolerować. Te tragedie muszą się skończyć - zaznaczył.
Prezydent spotkał się w Newtown z rodzinami ofiar masakry, do której doszło w piątek, by złożyć im wyrazy współczucia. Wziął też udział w nabożeństwie ekumenicznym. Wśród ofiar tragedii było 20 dzieci w wieku od 6 do 7 lat.

- Przyjechałem do Newtown, by przekazać miłość i modlitwy całego narodu - powiedział Obama w swoim wystąpieniu podczas wieczornego czuwania w szkolnym audytorium. - Jestem świadom, że słowa nie są w stanie oddać głębi waszego smutku ani wyleczyć zranionych serc.

Prezydent oświadczył też, że naród amerykański po masakrze w Newtown ma przed sobą trudne pytania. Dodał, że Stany Zjednoczone mają obowiązek walczyć z przemocą. - W najbliższych tygodniach użyję całej władzy swego urzędu, by zaangażować moich współobywateli - policjantów, psychologów, rodziców i nauczycieli w próbę zapobieżenia kolejnym podobnym tragediom - zapowiedział Obama i podkreślił, że nie można godzić się z obecną rzeczywistością. - Nie możemy akceptować takich zdarzeń jako normalnych. Czy naprawdę mamy stwierdzić, że jesteśmy bezradni wobec takich rzezi? - pytał prezydent.

Jak podkreśla AP, to czwarta podróż Obamy jako prezydenta do miasta, w którym doszło do strzelaniny.

Sprawca mógł cierpieć na zaburzenia osobowości

Motywy, którymi kierował się sprawca masakry w Newtown, pozostają nieznane. Policja nie znalazła żadnych listów czy dzienników, które mogłyby rzucić światło na tę tragedię.

Ustalono, że zastrzelił matkę w domu, po czym, uzbrojony w dwa pistolety i karabin, pojechał do szkoły jej samochodem, wdarł się do środka, wybijając okno i zaczął strzelać. Nie potwierdziły się pierwsze doniesienia, według których matka zabójcy była nauczycielką w szkole, w której doszło do masakry.

Funkcjonariusze policji przypuszczają, że 20-letni sprawca Adam Lanza mógł cierpieć na zaburzenia osobowości. Rodzina i znajomi charakteryzowali go jako inteligentnego, zamkniętego w sobie samotnika.

Zobacz także
Komentarze (36)
Obama po strzelaninie w Newtown: USA zrobiły za mało, by chronić swoje dzieci
Zaloguj się
 • bardzouparty

  Oceniono 52 razy 16

  20 osób w USA- to "masakra".
  A 400 tysięcy w Iraku- to: "wolność", "demokracja" i "praworządność".

 • asturas

  Oceniono 22 razy 10

  Dlaczego mam wrażenie, że skończy się na wyposażeniu nauczycieli i/lub pracowników szkół w broń, ewentualnie na wprowadzeniu uzbrojonych po zęby strażników?

  Prawo do posiadania broni w USA nie zniknie nigdy, producenci broni wyrobili sobie już bardzo dawno temu zbyt silną pozycję żeby teraz śmierć jakiś dzieci miała utrudnić im sprzedaż.

  W dyskusji o dostępności broni palnej powiedziano już pewnie wszystko. Ja tylko dodam, że w Australii dostęp jest ograniczony niemalże do zera. Nie wolno mieć przy sobie nawet noża! Ciekawe ile tam mają napadów z bronią? Jakieś pewnie są, pomysłowość ludzka nie zna granic, ale ilu narąbanych lub naćpanych kretynów po wytrzeźwieniu stwierdza, że jednak nie chce im się szukać kałacha od lokalnej mafii czy innego czegoś?

 • plorg

  Oceniono 11 razy 7

  "USA zrobiły za mało, by chronić swoje dzieci"

  Raczej za dużo żeby je zabijać.
  Skończą kiedyś z Prozakiem czy nie?

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 5 razy 3

  "użyję całej władzy swego urzędu, by zaangażować moich współobywateli - policjantów, psychologów, rodziców i nauczycieli w próbę zapobieżenia kolejnym podobnym tragediom"
  Czy ja dobrze rozumiem, że zamiast dawać Brady Bunch pole do popisu w lobbowaniu za kolejnym kretyńskim Gun Grabbing Act, Obama ma na myśli lepsze pilnowanie dzieciaków karmionych przez tzw. "psychologów" szuflami psychotropów i (nie)wychowywanych przez rodziców, którym zwyczajnie nie chce się ich pilnować, bo są zbyt zajęci zaharowywaniem się tylko po to, by żyć ponad stan?

 • staryidiota

  Oceniono 4 razy 2

  Obama wylewa krokodyle łzy nad amerykańskimi aniołkami. Tego dnia w Afganistanie wyleciało w powietrze na minie 20 dziewczynek. Wiadomość drobnym drukiem na ostatniej stronie.
  No tak, ale aniołki są tylko w USA. W Afganistanie zginęły pewnie arabskie bachory.
  Rzygać się chce na ten relatywizm mediów i polityków.
  Mediom też się należy pokojowa nagroda Nobla od lewackiego komitetu.

 • baba_zy_wsi

  Oceniono 12 razy 2

  Dość łatwo - niestety - obliczyć, ile niewinnych osób zginęło przez powszechny, gwarantowany konstytucją dostęp do broni.

  Nie da się jednak obliczyć, ile niewinnych osób zostało dzięki temu samemu prawu uratowanych.

  Czyli, jak to się na "zachodzie" pisze - Wasz argument jest inwalidą.

 • crazy_world

  Oceniono 3 razy 1

  nie rozumiem porownywania tutaj to Iraku, Afganistanu - wszedzie ginie dziennie tyle niewinnych ludzi - tyle rodzicow traci swoje dzieci - ale bzdura jest twierdzenie ze zolnierze USA strzelaja do niewinnych dzieci w tych krajach. Popatrzcie sobie na pelne nienawisci wypowiedzi Ahmedijana - ten fanatyk wysadzilby w powietrze pol globu gdyby nie zaangazowanie USA i innych rozwinietych krajow. Az zal serce chwyta gdy czlowiek czyta pelne nienawisci polskie komentarze pod spodem i zawsze w kierunku Ameryki. Taki katolicki narod a na rowni z Brewikiem czy szalencem z Newtown. Zawisc was zaslepia bo Ameryka nie otwiera granicy dla takich maluczkich pelnych nienawisci prostakow. Mozecie sobie robic wizy dla Amerykanow ile chcecie - co Polska ma do zaoferowania dla amerykanskich turystow kiedy bardziej rozwinieta i CYWILIZOWANA Europa jest goscinna, szczera i wspolczujaca. Nie dziwne ze co odwazniejsi chcac sie wyswobodzic wyjezdzaja z tego jadem plujacego kraju.
  Zaden narod na swiecie nie umieszcza tak negatywnych komentarzy jak wiekszosc polskich czytelnikow. Wspolczueje Wam ze jestescie tak nieszczesliwi w swojej skorze ze nie potraficie sie zdobyc na dobre wspolczujace slowo!

 • dyrdy.mal

  Oceniono 3 razy 1

  "USA zrobiły za mało, by chronić swoje dzieci" - no i Obama juz ma pretekst zeby ograniczyc dostep do broni.
  A tak wogole to co nas to obchodzi...?

 • profesorekml

  0

  Przykre jest to, co spotkało te rodziny i dzieci, ale ograniczenie ,, swobód obywatelskich " do swobodnego dostępu do broni palnej, nie spowoduje, że problem zniknie, ani nie zostanie ograniczony, a mogą stracić tylko na tym sklepy z bronią i poniekąd ludzie, którzy są tam zatrudniani itp. Ograniczenia nic nie dadzą, jak nie będzie osoba mogła kupić legalnie w sklepie, to kupi od handlarza z auta, i jak będzie miała być masakra, to i tak będzie. Dziwie się i to bardzo, że przy tak powszechnym dostępie do broni palnej, ataki samobójcze na szkoły zdarzają się raz na parę lat a nie codziennie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje