Obama po strzelaninie w Newtown: USA zrobiły za mało, by chronić swoje dzieci

17.12.2012 06:11
Prezydent USA Barack Obama spotkał się z rodzinami ofiar w Newtown

Prezydent USA Barack Obama spotkał się z rodzinami ofiar w Newtown (Fot. KEVIN LAMARQUE REUTERS)

Prezydent USA Barack Obama, nawiązując do strzelaniny w Newtown, przyznał, że Stany Zjednoczone nie zrobiły wystarczająco dużo, by chronić swoje dzieci. - Nie możemy dłużej tego tolerować. Te tragedie muszą się skończyć - zaznaczył.
Prezydent spotkał się w Newtown z rodzinami ofiar masakry, do której doszło w piątek, by złożyć im wyrazy współczucia. Wziął też udział w nabożeństwie ekumenicznym. Wśród ofiar tragedii było 20 dzieci w wieku od 6 do 7 lat.

- Przyjechałem do Newtown, by przekazać miłość i modlitwy całego narodu - powiedział Obama w swoim wystąpieniu podczas wieczornego czuwania w szkolnym audytorium. - Jestem świadom, że słowa nie są w stanie oddać głębi waszego smutku ani wyleczyć zranionych serc.

Prezydent oświadczył też, że naród amerykański po masakrze w Newtown ma przed sobą trudne pytania. Dodał, że Stany Zjednoczone mają obowiązek walczyć z przemocą. - W najbliższych tygodniach użyję całej władzy swego urzędu, by zaangażować moich współobywateli - policjantów, psychologów, rodziców i nauczycieli w próbę zapobieżenia kolejnym podobnym tragediom - zapowiedział Obama i podkreślił, że nie można godzić się z obecną rzeczywistością. - Nie możemy akceptować takich zdarzeń jako normalnych. Czy naprawdę mamy stwierdzić, że jesteśmy bezradni wobec takich rzezi? - pytał prezydent.

Jak podkreśla AP, to czwarta podróż Obamy jako prezydenta do miasta, w którym doszło do strzelaniny.

Sprawca mógł cierpieć na zaburzenia osobowości

Motywy, którymi kierował się sprawca masakry w Newtown, pozostają nieznane. Policja nie znalazła żadnych listów czy dzienników, które mogłyby rzucić światło na tę tragedię.

Ustalono, że zastrzelił matkę w domu, po czym, uzbrojony w dwa pistolety i karabin, pojechał do szkoły jej samochodem, wdarł się do środka, wybijając okno i zaczął strzelać. Nie potwierdziły się pierwsze doniesienia, według których matka zabójcy była nauczycielką w szkole, w której doszło do masakry.

Funkcjonariusze policji przypuszczają, że 20-letni sprawca Adam Lanza mógł cierpieć na zaburzenia osobowości. Rodzina i znajomi charakteryzowali go jako inteligentnego, zamkniętego w sobie samotnika.

Zobacz także
Komentarze (36)
Zaloguj się
 • profesorekml

  0

  Przykre jest to, co spotkało te rodziny i dzieci, ale ograniczenie ,, swobód obywatelskich " do swobodnego dostępu do broni palnej, nie spowoduje, że problem zniknie, ani nie zostanie ograniczony, a mogą stracić tylko na tym sklepy z bronią i poniekąd ludzie, którzy są tam zatrudniani itp. Ograniczenia nic nie dadzą, jak nie będzie osoba mogła kupić legalnie w sklepie, to kupi od handlarza z auta, i jak będzie miała być masakra, to i tak będzie. Dziwie się i to bardzo, że przy tak powszechnym dostępie do broni palnej, ataki samobójcze na szkoły zdarzają się raz na parę lat a nie codziennie.

 • andy_1

  0

  Ameryka: zrobiliśmy za mało, aby ochronić nasze dzieci....
  Polska: państwo się sprawdziło...

 • crazy_world

  Oceniono 3 razy 1

  nie rozumiem porownywania tutaj to Iraku, Afganistanu - wszedzie ginie dziennie tyle niewinnych ludzi - tyle rodzicow traci swoje dzieci - ale bzdura jest twierdzenie ze zolnierze USA strzelaja do niewinnych dzieci w tych krajach. Popatrzcie sobie na pelne nienawisci wypowiedzi Ahmedijana - ten fanatyk wysadzilby w powietrze pol globu gdyby nie zaangazowanie USA i innych rozwinietych krajow. Az zal serce chwyta gdy czlowiek czyta pelne nienawisci polskie komentarze pod spodem i zawsze w kierunku Ameryki. Taki katolicki narod a na rowni z Brewikiem czy szalencem z Newtown. Zawisc was zaslepia bo Ameryka nie otwiera granicy dla takich maluczkich pelnych nienawisci prostakow. Mozecie sobie robic wizy dla Amerykanow ile chcecie - co Polska ma do zaoferowania dla amerykanskich turystow kiedy bardziej rozwinieta i CYWILIZOWANA Europa jest goscinna, szczera i wspolczujaca. Nie dziwne ze co odwazniejsi chcac sie wyswobodzic wyjezdzaja z tego jadem plujacego kraju.
  Zaden narod na swiecie nie umieszcza tak negatywnych komentarzy jak wiekszosc polskich czytelnikow. Wspolczueje Wam ze jestescie tak nieszczesliwi w swojej skorze ze nie potraficie sie zdobyc na dobre wspolczujace slowo!

 • staryidiota

  Oceniono 4 razy 2

  Obama wylewa krokodyle łzy nad amerykańskimi aniołkami. Tego dnia w Afganistanie wyleciało w powietrze na minie 20 dziewczynek. Wiadomość drobnym drukiem na ostatniej stronie.
  No tak, ale aniołki są tylko w USA. W Afganistanie zginęły pewnie arabskie bachory.
  Rzygać się chce na ten relatywizm mediów i polityków.
  Mediom też się należy pokojowa nagroda Nobla od lewackiego komitetu.

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 2 razy -2

  1. Guns do not kill people, stupid! The people deprived of morality kill people! I have been writing about this for years, under the nicknames "troubledgoodangel" and "desert voice." I also wrote as "Nathanael". I was banned on CNN for writing this! I was banned on Huffington Post. I was banned for telling America what is wrong with her! Adam Lanza was never taught morality, because the School Board had banned then teaching of morality. When I, in a U.S. state I won't mention, manifested my desire to teach morality, I was banned from teaching by the School of Education! The U.S. teaching system is guilty as hell for the deaths of these innocents! They keep blaming the brainless guns - pieces of metal! Idiots! Guns never kill people! You do by your satanic policies of not teaching respect for life!

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 2 razy -2

  Guns do not kill people, stupid! The people deprived of morality kill people! I have been writing about this for years, under the nicknames "troubledgoodangel" and "desert voice." I also wrote as "Nathanael". I was banned on CNN for writing this! I was banned on Huffington Post. I was banned for telling America what is wrong with her! Adam Lanza was never taught morality, because the School Board had banned then teaching of morality. When I, in a U.S. state I won't mention, manifested my desire to teach morality, I was banned from teaching by the School of Education! The U.S. teaching system is guilty as hell for the deaths of these innocents! They keep blaming the brainless guns - pieces of metal! Idiots! Guns never kill people! You do by your satanic policies of not teaching respect for life!

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 5 razy 3

  "użyję całej władzy swego urzędu, by zaangażować moich współobywateli - policjantów, psychologów, rodziców i nauczycieli w próbę zapobieżenia kolejnym podobnym tragediom"
  Czy ja dobrze rozumiem, że zamiast dawać Brady Bunch pole do popisu w lobbowaniu za kolejnym kretyńskim Gun Grabbing Act, Obama ma na myśli lepsze pilnowanie dzieciaków karmionych przez tzw. "psychologów" szuflami psychotropów i (nie)wychowywanych przez rodziców, którym zwyczajnie nie chce się ich pilnować, bo są zbyt zajęci zaharowywaniem się tylko po to, by żyć ponad stan?

 • dyrdy.mal

  Oceniono 3 razy 1

  "USA zrobiły za mało, by chronić swoje dzieci" - no i Obama juz ma pretekst zeby ograniczyc dostep do broni.
  A tak wogole to co nas to obchodzi...?

 • misiu-1

  Oceniono 9 razy -1

  Swobodny dostęp obywateli do broni to duża niedogodność dla władzy, która musi się wówczas z obywatelami bardziej liczyć. Nic więc dziwnego, że jest solą w oku lewicowych złodziei, którzy zamierzają ludzi rabować i zniewalać. Gdyby w Polsce każdy miał broń, to na manifestacji 11 listopada nie byłoby żadnych milicyjnych, bandyckich prowokacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje