Walera i Zoja - nie mają internetu, a stali się jego gwiazdami

16.12.2012 10:58
Zoja i Walera podczas śpiewu

Zoja i Walera podczas śpiewu (fot. Youtube)

Brat i siostra z białoruskiej wsi w obwodzie brzeskim, oboje emeryci, nie mają nawet komputera, a stali się gwiazdami internetu za sprawą wrzuconych na YouTube filmików, na których śpiewają piosenki przy akompaniamencie harmonii. Teraz ich wielbiciele zbierają fundusze na zakup komputera, w którym mogliby zobaczyć sami siebie na filmach z rodzinnego spotkania, nakręconych przez ich kuzynkę.
Walera (imię męskie) i Sofia, nazywana przez wszystkich Zoją, mają dorosłe dzieci, ale rozstali się ze swoimi partnerami i teraz mieszkają razem. Na YouTube można posłuchać, jak śpiewają na głosy kilka piosenek ludowych oraz napisanych przez siebie. Największy zachwyt internautów wzbudził jednak ich "cover" utworu rosyjskiej piosenkarki Jeleny Wajengi "Palę", w którym Zoja zdaje się wyśpiewywać całą duszę.- Piszemy z bratem piosenki. Czasem kładę się spać i w środku nocy przychodzą mi do głowy wiersze. Krzyczę do Walery: "Szybko dawaj harmonię i pisz muzykę!" - opowiedziała Zoja dziennikowi "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii". Waleria i Zoja zamieszkali osobno jako dzieci, gdy umarła im matka. 10-letnią wówczas Zoję oddano pod opiekę ciotce, a Walera trafił później z żoną do Rosji.

Walera opowiada, że zamieszkał z siostrą 8 lat temu, gdy zobaczył ją po raz pierwszy od 20 lat. - Przyjechałem na Białoruś, poszedłem do obory, a tam deski na trumnę. Zosieńka już się zbierała do grobu i wszystko przygotowała. Zakopała nawet 50 litrów samogonu w ogrodzie dla tych, którzy będą ją wspominać. Jak się dowiedziałem, powiedziałem jej, że za wcześnie na śmierć. Z desek zrobiłem nowe ogrodzenie, a samogon sami wypiliśmy w trzy miesiące - opowiada.- Od tego czasu nasz dom zaczął zapełniać się gośćmi i muzyką. Zapraszają nas na wszystkie imprezy - mówi Walera. Raz na dwa tygodnie rodzeństwo organizuje koncerty u siebie. - Trzeba przecież jakoś dać upust emocjom! - tłumaczy Zoja.

Nagrań Zoi i Walery na YouTube wysłuchało już około 600 tys. internautów, nie tylko z Białorusi i Rosji, ale też Hiszpanii, Francji, Niemiec, a nawet USA. W komentarzach piszą, że białoruscy estradowcy od nich powinni się nauczyć, jak śpiewać duszą i że to ich prezydent Alaksander Łukaszenka powinien wysłać na konkurs Eurowizji.

Zobacz także
Komentarze (64)
Walera i Zoja - nie mają internetu, a stali się jego gwiazdami
Zaloguj się
 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 175 razy 119

  Dlaczego gardzą nami inne Narody? Dlatego, że nie szanujemy własnej kultury, własnego języka. Dlatego, że gardzimy sami sobą, gardzimy wszystkim co nasze.

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 162 razy 106

  przesrane na tej Białorusi ,emeryci nie mają komputerów i netu ,u nas to co innego ,wszyscy emeryci po wioskach siedzą przed kompami z szrokopasmowym netem,a dzięki swym wysokim emeryturom (zwłaszcza po ostatniej waloryzacji) prawie każdy ma najnowsze Aplle

 • neronek1

  Oceniono 102 razy 96

  Polacy bierzmy przykład z nich , a nie tylko stękajmy że pogoda że kasy mało k... mać sorki ale zobaczcie jak oni są szczęśliwi ! zazdroszczę im tego szczęścia ! są po prostu kochani !

 • stahoo1976

  Oceniono 101 razy 81

  tiaa... dajcie im kompa i internieta .. to w pół roku przestaną grać i śpiewać..
  będą mieli łola na fejsie.. i będą pisali durne komenty na forach...

  Internet ZABIJA własną inwencję i motywację, bo daje wszystko gratis na gotowo.

  ONI to robią właśnie dlatego że są odcięci od popkultury, od tandetnej masówki... a wy im to chcecie wykastrować... feee!

 • em_enna

  Oceniono 58 razy 56

  Niesamowite, oglądam to i po prostu czuję jak serce mi się cieszy. Takiej szczerości i radości - chociaż od czasu do czasu - brakuje mi w moim otoczeniu.

 • bartassa

  Oceniono 48 razy 44

  Szacun !

 • pianistka32

  Oceniono 37 razy 35

  очень приятно она хорошо поет что люди имеют возможность наслаждаться музыкой

 • 5rolnikzwilkowiecka

  Oceniono 66 razy 34

  Na przekór wszystkich i wszystkiemu, znosząc trudy dnia codziennego,
  pracujmy radując się i podśpiewując:
  "Grajmy Panu na harfie, grajmy Panu na skrzypkach"

  a wtedy kazdy oszołom z rząda może nam skoczyć !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje