Iran: Rozmieszczenie rakiet Patriot w Turcji "grozi wojną światową"

16.12.2012 08:42
Irański prezydent Mahmud Ahmadineżad

Irański prezydent Mahmud Ahmadineżad (Fot. KHAM REUTERS)

Planowane przez NATO rozmieszczenie rakiet Patriot na granicy turecko-syryjskiej "grozi wojną światową", która ogarnęłaby także Europę - oświadczył szef sztabu armii irańskiej.
Turcja poprosiła w listopadzie NATO o system rakiet Patriot, które są w stanie przechwytywać samoloty, pociski manewrujące i głowice taktycznych rakiet balistycznych. Wystąpiła z tą prośbą po powtarzających się przypadkach ostrzeliwania tureckiego terytorium z terenu Syrii podczas toczącej się tam wojny domowej.

- Każda z tych rakiet będzie czarnym punktem na mapie świata i może stać się przyczyną wojny światowej - oświadczył szef sztabu irańskich sił zbrojnych generał Hassan Firuzabadi, którego cytuje irańska agencja ISNA. - Oni planują wojnę światową, co jest bardzo niebezpieczne dla przyszłości rodzaju ludzkiego i dla przyszłości samej Europy - ostrzegł irański generał.

NATO poparło prośbę Turcji

Ministrowie spraw zagranicznych krajów należących do NATO 30 listopada poparli prośbę Turcji o rozmieszczenie systemów Patriot. - Gdy o pomoc prosi partner z NATO, to tylko z bardzo ważnych powodów można by odmówić jej spełnienia. Nie dostrzegam takich powodów - powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle.

Rząd w Ankarze zaniepokojony jest mnożącymi się w regionie przygranicznym incydentami, będącymi następstwem syryjskiej wojny domowej. Turcja zwiększyła swą obecność wojskową wzdłuż granicy z Syrią i odpowiada ogniem, gdy na jej terytorium spadają pociski artyleryjskie, do czego dochodzi regularnie podczas walk wojsk syryjskich z przeciwnikami reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Rząd w Ankarze zaniepokojony jest mnożącymi się w regionie przygranicznym incydentami, będącymi następstwem syryjskiej wojny domowej. Turcja zwiększyła swą obecność wojskową wzdłuż granicy z Syrią i odpowiada ogniem, gdy na jej terytorium spadają pociski artyleryjskie, do czego dochodzi regularnie podczas walk wojsk syryjskich z przeciwnikami reżimu prezydenta Baszara el-Asada

Pomoc od Niemiec, Holandii i USA

Holandia, Niemcy i USA jako jedyne posiadają ich zaawansowaną technologicznie wersję PAC-3, której Turcja potrzebuje do przechwytywania rakiet balistycznych. Niemcy i Holandia dostarczą po dwie baterie tego systemu obrony rakietowej. USA najprawdopodobniej wypełnią ewentualne luki, wysyłając część ze swojego arsenału tych rakiet znajdującego się w Europie.

Turcja należy do NATO od lat 50. zeszłego wieku. Jej system obrony powietrznej opiera się w większości na rakietach krótkiego zasięgu Rapier i Stinger oraz amerykańskich rakietach Hawk. Ankara chce zakupić również nowe pociski, by zastąpić pochodzące z czasów zimnej wojny rakiety Nike-Hercules.

Zobacz także
Komentarze (90)
Zaloguj się
 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  Oto jak bardzo pokojowi są wpływowi ludzie w Izraelu, kraju miłosierdzia i współczucia, idylli i ogólnej miłości do innych nacji i wyznań"Izrael posiada pociski nuklearne wycelowane w Europę"www.voltairenet.org/Israel-aims-its-nuclear-warheads Professor Martin Van-Creve, były pracownik Uniwersystetu Hebrajskiego w Jerozolimie stwierdził w wywiadzie radiowym, że należy deportować wszystkich Palestyńczyków, władze tylko czekają na odpowiedniego przywódcę. Gdyby Europa się sprzeciwiła, to jej stolice zostaną zniszczone głowicami nuklearnymi.
  Nie zapominajmy też o mordowaniu Irańskich naukowców przez tchórzliwych, terrorystycznych zbrodniarzy z Izraela.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  Co prawda w Iranie wznosi się okrzyki i tworzy napisy "Marg bar Esra’il", ale nie znaczą one jak perfidne media chciałyby wmówić "Śmierć Izraelowi", tylko "Do diabła z Izraelem". W ten sam sposób zdenerwowani kierowcy grożą sobie nawzajem.
  Iran nie zaatakował żadnego państwa od dziesięcioleci (za to został np. zaatakowany przez Irak podżegany przez USA, czy przez służby specjalne USA, które doprowadziły do puczu, który obalił świeckiego, postępowego i demokratycznie wybranego premiera Mossadeka). O wiele bardziej niepokojące i zatrważające jest zachowanie Izraela:
  1) niszczenie palestyńskich studni
  wyborcza.pl/1,76842,13006157,PAH_walczy_w_obronie_wody_dla_palestynskich_pasterzy.html
  2) niszczenie palestyńskich gajów, terroryzowanie mieszkańców:
  mondoweiss.net/2012/10/in-village-after-village-settlers-attack-palestinians-seeking-to-harvest-olives.html
  3) plucie przez żydów na chrześcijan w Jerozolimie
  www.haaretz.com/news/national/ultra-orthodox-spitting-attacks-on-old-city-clergymen-becoming-daily-1.393669
  4) segregacja etniczna w transporcie publicznym "nur fur Jude":
  maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=542602
  5) w obliczu uznania państwowości Palestyny na forum ONZ rząd Natajachu zamroził fundusze tego państwa
  6) wezwania do eksterminacji Palestyńczyków
  - syn Ariela Szarona Gilad wezwał niedawno do zrównania Gazy z ziemią
  - min. transportu Israel Katz chciał by zbombardować Palestyńczyków tak mocno, by uciekli do Egiptu
  - minister Avi Dichter mówił do "zbombardowaniu do czysta"
  - kolejna wypowiedź ministra "Gaza powinna być zbombardowana by zapanowało tam Średniowiecze"
  - w 2007 główny rabin Safadu Eliyahu wezwał by w odwecie za ataki rakietowe zamordować milion Palestyńczyków
  - podczas ostatnich bombardowań w czwartek w wieczorem na ulicach Tel Awiwu Izraelczycy skandowali: "[Palestyńczycy] Nie zasługują by żyć, powinni umrzeć", "Oby wasze dzieci zginęły" oraz "Chcemy teraz powrócić [do Gazy] i wykopać wszystkich Arabów”.
  counterpsyops.com/2012/11/22/bloodlust-in-israel-son-of-sharon-flatten-gaza-send-it-back-to-middle-ages-they-need-to-die/
  - podczas pogrzebu w Izraelu Barucha Goldsteina, Amerykańskiego Żyda osadnika, który zamordował co najmniej 29 Muzułmanów, rabin Yaacov Perin w czasie modlitwy 23 Lutego 1994 zadeklarował “1 milion Arabów nie jest wart paznokcia 1 Żyda”
  - w odpowiedzi na zwycięstwo Hamasu w wyborach przedstawiciel Izraela powiedział, że "należy Palestyńczykom narzucić dietę na tyle by ledwo nie zmarli z głodu"

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  Ahma nigdy nie nawoływał o "wymazania Izraela z mapy": www.theinsider.org/news/article.asp?id=2325 To kłamliwa, obrzydliwa, podła propaganda w stylu Goebelsa. W myśl przysłowia "powtórz kłamstwo wiele razy, a wszyscy uznają je za prawdę" "Indeed Khamenei was quick to try to adjust the misperceptions of Ahmadinejad's comments. A few days after the president made them, Khamenei said Iran "will not commit aggression against any nation"." "Rzeczywiście Khamenei szybko postarał się wyjaśnić niezrozumienie komentarzy Ahamdinejad'a. Kilka dni po ich wygłoszeniu, Khamenei powiedział, że Iran "nie dokona aktu przemocy wobec żadnego narodu"
  "Mit ten narodził się w roku 2006. Wówczas to jakiś dziennikarz New York Timesa, (jednej z najbardziej proizraelskich gazet na świecie) przetłumaczył fragment przemówienia Ahmadineżada z języka perskiego na angielski. Według tego dziennikarza prezydent Iranu powiedział: “Our dear Imam said that the occupying regime must be wiped off the map and this was a very wise statement”. Można to przetłumaczyć na polski jako: „Nasz drogi Imam powiedział, że reżim okupacyjny musi zostać wymazany z mapy i jest to bardzo mądre stwierdzenie”. Jest tylko jedno ale: taki idiom jak wipe of the map (czyli wymazać z mapy) w ogóle nie występuje w języku perskim. Występuje on tylko w języku angielskim. Poniżej podałem linki do artykułów profesora Juana Cole’a. Jest on profesorem historii na Uniwersytecie Michigan, zajmuje się on też tłumaczeniami z języka perskiego. Poszukaj w nich fragmentów, w których opisane jest co dokładnie prezydent Iranu powiedział.www.juancole.com/2009/10/top-things...know-about.htmlwww.juancole.com/2006/05/hitchens-h...d-hitchens.htm. W istocie Ahma powiedział, że syjonistyczny reżmi w Jerozolimie zniknie z kart historii, tak jak to się stało z reżimem Saddam i z ZSRR. Czy zniknięcie ZSRR oznacza Rosji i wymordowanie Rosjan ? Fragment tego przemówienia został w swojej przekręconej i zmanipulowanej postaci szeroko rozpropagowany przez główne zachodnie media."
  Niedawno okazało się, że terrorystyczna grupa Irańska Jundallah, która dąży do obalenia obecnego rządu, jest wspierana nie przez USA, jak się powszechnie sądziło, ale przez Mossad podający się za CIA.A teraz USA udostępniają swoja bazę w Iraku dla szkolenia innego Irańskiej grupy terrorystycznej MEKnews.antiwar.com/2012/02/07/former-us-base-opened-to-iranian-terrorist-group/

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  Jak zabijać gojów i manipulować ludźmi: główni rabini Izraela bronią podręcznika zabijania nie-Żydów:
  maxblumenthal.com/2010/08/how-to-kill-goyim-and-influence-people-leading-israeli-rabbis-defend-manual-for-for-killing-non-jews/

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  Tak o wizycie Begina, który założył ruch polityczny obecnie przewodzący Izraelowi, w USA pisały w liście do redakcji New York Times wybitne osobistości jak Hanna Arendt i Albert Einstein:
  "Wśród najbardziej bulwersujących obecnie zjawisk politycznych jest powstanie w nowym państwie Izrael "Partii Wolności (Tnuat Haherut) bardzo bliskiej w organizacji, metodach, filozofii politycznej i atrakcyjności społecznej do partii Nazistów i Faszystów. Została sformowana przez członków i zwolenników byłego Irgun Zvai Leumi, terrorystycznej, skrajnie prawicowej, szowinistycznej organizacji w Palestynie.
  Odbywająca się wizyta w USA lidera tej partii Menachema Begina jest oczywiście obliczona na stworzenia wrażenia amerykańskiego poparcia dla jego partii podczas zbliżających się wyborów w Izraelu oraz by scementować związki z konserwatywnymi syjonistycznymi elementami w USA. Kilkoro znanych Amerykanów użyczyło swojego imienia dla tej wizyty. Jest nie do pomyślenia żeby ci, którzy na całym świecie sprzeciwiają się faszyzmowi, będąc właściwie poinformowanymi co do politycznej historii i perspektyw p. Benegina, mogli dać swoje imię i wesprzeć ruch, który on reprezentuje.
  Zanim dokonane zostaną nieodwracalne szkody wynikłe z datków, publicznych manifestacji w imieniu Begina oraz stworzenie w Palestynie wrażenia, że duża część Ameryki popiera elementy faszystowskie w Izraelu, amerykańska opinia publiczna musi zostać poinformowana o politycznej historii i perspektywach p. Benegina i jego ruchu.
  Publiczne poparcia dla partii Begina nie są wskaźnikiem jego prawdziwego charakteru. Dzisiaj mówią o wolności, demokracji i antyimperializmie, podczas gdy jeszcze niedawno otwarcie dawali kazania w duchu doktryny państwa faszystowskiego. Poprzez swoje akcje ta terrorystyczna partia zdradza swój prawdziwy charakter;na podstawie jej dotychczasowych działań możemy osądzić czego możemy spodziewać w przyszłości."
  en.wikisource.org/wiki/New_Palestine_Party;_Visit_of_Menachen_Begin_and_Aims_of_Political_Movement_Discussed
  Terrorystami byli premierzy Izraela (Perski) i wysocy oficjele, ojciec pierwszego szefa gabinetu politycznego Obamy Rahma Emanuala (podwójne obywatelstwo, służył w armii Izraela IDF) był jednym z organizatorów prowokacyjnego zamachu na Hotel Dawid w Jerozolimie (przebrani za Arabów).

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  "Iran jest zagrożony przez możliwy bunt w siłach powietrznych Stanów Zjednoczonych (USAF)
  Sytuacja porządku i dyscypliny w USAF budzi zaniepokojenie ponieważ ujawniono, że w akademii w Colorado Springs rekrutowano do ekstremistycznych sekt. Raporty Mikey Weinstein z Military Religious Freedom Foundation stwierdzają całą listę naruszeń, indoktrynacja ekstremistycznymi poglądami stała się powszechna w USAF. Zaleca ścisłe monitorowanie przeciw "powszechnemu szpiegostwu" jak i "przemocy".
  Od 1 do 3 strategicznych samolotów do tankowania w powietrzu KC 135 wyleciało z USA prawdopodobnie z Arizona Air National Guard w Sky Harbor IAP/ANGB koło Phoenix do bazy Diego Garcia by wziąć udział w operacji Izraela przeciw Iranowi. "
  Atak Iranu wobec Arabii Saudyjskiej (która ostatnio wysłała 200 więźniów skazanych na karę śmierci do walki przeciwko Syrii) skończyłby się b. szybko zniszczeniem sił saudyjskich.
  Dalsze szczegóły w jaki sposób tankowce mogą być użyte poniżej:
  www.veteranstoday.com/2012/12/12/press-tv-iran-threatened-by-possible-us-air-force-mutiny/

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  A co mają myśleć mieszkańcy Iranu, kiedy widzą znanego bezlitosnego podżegacza wojennego senatora John'a McCain'a nucącego "Bomb bomb bomb, bomb bomb Iran" podczas wystąpienia przed słuchaczami na nutę skocznej piosenki Beach Boys?
  www.youtube.com/watch?v=o-zoPgv_nYg
  Syjonista przyznaje, że jego koledzy brali udział w zamachach 11 Września:
  www.veteranstoday.com/2012/08/15/zionist-extremist-chamish-admits-bollyn-is-right-zionists-did-911/
  W/g źródeł zbliżonych do wywiadu (Veterans Today) USA ma dość wojennego podżegania Izraela i sterowania przez nich polityką zagraniczną USA i mieszania się w tak newralgiczne sprawy wewnętrzne jak wybory, czy groźby śmierci wobec Obamy (Andrew Adler), nie wspominając o wcześniejszych zbrodniach jak atak na USS Liberty czy zabójstwo 400 żołnierzy USA w Iraku przez służby Izraela.
  www.veteranstoday.com/2012/11/23/white-house-announces-insider-threat-policy/
  Szeroko w zachodniej prasie komentowana jest ostatnia wypowiedź Brzezińskiego, że "USA nie musi się się słuchać jak głupi muł" żądaniom Izraela, który "chce rozpocząć wojnę z Iranem licząc, że USA będą zmuszone wziąć udział". USA zredukowały liczbę lotniskowców w Zatoce Perskiej do zaledwie 1 co się nie zdarzyło od dłuższego czasu.
  www.veteranstoday.com/2012/11/27/brzezinski-us-must-stop-following-israel-like-a-stupid-mule/
  Fajny tekst o powstaniu Izraela: www.veteranstoday.com/2012/10/30/illuminati-nazis-the-illegal-state-of-israel/
  Warto też poczytać o terroryźmie syjonistów w Palestynie w XX w, np. o zamachu na hotel Dawid w Jerozolimie, a także o aferze Lavona czy ataku na USS "Liberty". Prowokacje to ich ulubiona metoda.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  On April 27, 2002 an article in the Arizona Daily Star carried a report with a statement by Ra'anan Gissen, a senior adviser to Ariel Sharon.
  WWIII Is Coming 'Whether They Like It Or Not' - Top Sharon Aide
  "The Terror attacks on September 11 and extreme turmoil in the Middle East point to one thing - World War III, a spokesman for Israeli Prime Minister Ariel Sharon said Friday during a visit to Tucson."
  "We've been fighting a war for the past 18 months, which is the harbinger of World War III. The world is going to fight, whether they like it or not. I'm sure". [Gissen stated]
  www.sweetliberty.org/issues/israel/zionist.html
  "27 Kwietnia 2002 r. artykuł w Arizona Daily Star przedstawił raport zawierający wypowiedzi Ra'anan Gissen, doradcy Ariela Szarona."
  <<"3 Wojna Światowa nadchodzi, czy się wam podoba, czy nie" - wysoki stopniem doradca Szarona>>
  "Ataki terrorystyczne 11 Września i niezwykłe niepokoje na Środkowym Wschodzie prowadzą do jednego - 3 Wojny Światowej - rzecznik izraelskiego premiera Ariela Szarona powiedział w Piątek podczas wizyty w Tucson"
  "Prowadzimy wojnę od 18. miesięcy, która jest zwiastunem III Wojny Światowej. Świat będzie walczyć, czy się to ludziom podoba czy nie. Jestem pewien"

 • pismaki_klamia

  Oceniono 1 raz 1

  Kolejny fragment przemówienia Benjamina Freedmana w 1961 r. w hotelu Willard.
  www.iamthewitness.com/audio/Benjamin.H.Freedman/Benjamin.H.Freedman.1974.Polish.translation.rtf
  "Jesteśmy teraz na drodze do III wojny światowej. Z ogromną szansą, że tym razem wojny nuklearnej. Jest taka szansa i ja walczyłem o to (poświęcając czas i pieniądze) by warunki nie zostały na to przygotowane.
  Teraz, co się dzieje. Kanclerz Senackiego Komitetu do Spraw Zagranicznych, Mr.Fulbright, oświadczył w niedzielę w porannym programie telewizyjnym, który według serwisu reklamowego miał oglądalność 28 milionów; powiedział w odpowiedzi na pytanie o Bliski Wschód:
  „Nic nie możemy zrobić w sprawie Bliskiego Wschodu!” i dodał: „Senat jest kontrolowany przez Żydów: 90% Senatu Stanów Zjednoczonych znajduje się pod wpływami i nic nie możemy zrobić”- w takich mniej więcej słowach."
  "Jak już mówiłem tutaj do jednego z Waszych członków, to w porządku interesować się piłką nożną, koszykówką, siatkówką, golfem i krzyżówkami - nie wiem ile setek, milionów godzin rocznie było roztrwonione przez kobiety przy krzyżówkach!!! Zaspokaja ich stwierdzenie ‘o, mam wszystkie słowa poza dwoma od wczoraj!’ I robią zawody o to między sobą. Spędzają godziny, kupują słowniki, ale nie znają chosiazby podstawowych faktów dotyczących ich egzystencji.
  I tak, nie prosimy się o to by przyjść na ten świat, ani nasze dzieci, ale mamy wobec nich dług. Mamy dług wobec ludzi, którzy poświęcili swoje życie by zachować ten kraj, wiec zobaczmy co możemy zrobić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje