Barack Obama spotka się z rodzinami ofiar masakry w Newtown

16.12.2012 07:12
Prezydent Barack Obama ze łzami w oczach przemawiał do Amerykanów

Prezydent Barack Obama ze łzami w oczach przemawiał do Amerykanów (Fot. LARRY DOWNING REUTERS)

Prezydent Barack Obama uda się w niedzielę do Newtown, w stanie Connecticut aby spotkać się z rodzinami ofiar piątkowej masakry w szkole podstawowej Sandy Hook - poinformował Biały Dom.
Prezydent ma wygłosić przemówienie podczas wieczornej uroczystości ekumenicznej poświęconej pamięci ofiar i wziąć udział we wspólnym czuwaniu.

W sobotnim cotygodniowym przemówieniu radiowym Obama wezwał do podjęcia "znaczących działań, które zapobiegłyby podobnym tragediom". Nie sprecyzował jednak ich charakteru.

26 ofiar

Po tragedii w szkole w Newtown, w której od kul szaleńca zginęło 26 osób, w tym 20 dzieci, w Stanach Zjednoczonych ponownie odezwały się głosy domagające się zaostrzenia przepisów regulujących dostęp do broni palnej.

Ojciec sprawcy masakry Peter Lanza wyraził w sobotę wielki smutek i współczucie dla rodzin ofiar. "Nasza rodzina dzieli rozpacz z wszystkimi tymi, których dotknęła ta straszna tragedia" - powiedział Lanza. Dodał, że cała rodzina "wciąż nie jest w stanie uwierzyć w to co się stało".

Masakra w szkole w Newtown

Naczelny lekarz sądowy stanu, H. Wayne Carver przedstawił na konferencji prasowej pełną listę ofiar, która liczy 28 osób (łącznie ze sprawcą i jego matką). Potwierdził, że sprawca, który popełnił samobójstwo, zastrzelił swoją matkę w domu, który znajduje się nieopodal szkoły.. Carver dodał, że dokonał już sekcji zwłok siedmiu ofiar. Sekcja zwłok sprawcy i jego matki zostanie dokonana w niedzielę.

Dzieci, które poniosły śmierć były w wieku 6-7 lat. Carver powiedział, że jedna z dziewczynek, która zginęła, obchodziła siódme urodziny zaledwie na 4 dni przed masakrą.

Według słów Carvera, sprawca jako głównego narzędzia zbrodni użył karabinu. Wszystkie ofiary zostały postrzelone wielokrotnie, od 3 do 11 razy.

Funkcjonariusze policji przypuszczają, że 20-letni sprawca Adam Lanza mógł cierpieć na zaburzenia osobowości. Rodzina i znajomi charakteryzowali go jako inteligentnego, zamkniętego w sobie samotnika.

Zobacz także
Komentarze (8)
Barack Obama spotka się z rodzinami ofiar masakry w Newtown
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 4

  "Barack Obama spotka się z rodzinami ofiar masakry w Newtown."
  =====================================================
  A kiedy spotkania z rodzinami ofiar amerykańskich działań terrorystycznych zwanych dla hecy "MISJAMI STABILIZACYJNYMI"?

 • nie-tak

  Oceniono 4 razy 4

  Wow, on się spotyka z rodzinami ofiar, współczuje im, a z drugiej strony finansuje wraz z całym amerykańskim społeczeństwem takie masakry. Wow, tylko podziwiać.

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  A po spotkaniu przywdzieje strój dinozaura Obamadon i będzie reklamował najnowszy karabinek automatyczny dla zamachowców i najnowszą konsolę dla dzieci pt "Polowanie na bin Ladena"

 • ctadek

  Oceniono 5 razy 3

  Współczuję wszystkim,ktorych bliscy zostali zabici.

 • dariuszczwa

  Oceniono 1 raz 1

  MuBarack dzieci kochać...

 • plorg

  Oceniono 4 razy 0

  Z iloma ofiarami wypadków drogowych spotkał się Seotoro.
  Wypadki są codziennie i jest ich więcej niż ofiar tego zamachu.

 • wlodzimierz.ilicz

  Oceniono 12 razy -6

  Obama, zbrodniarzu, co zrobiłaś dla zakazu broni w USA?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje