Bomba w Bonn została odpalona. Nie wybuchła, bo wyczerpały się baterie

Bomba miała podobną siłę rażenia co bomby użyte do zamachu na kolej w Madrycie

Bomba miała podobną siłę rażenia co bomby użyte do zamachu na kolej w Madrycie (Fot. AP)

Znaleziona w zeszły poniedziałek na Dworcu Głównym w Bonn bomba została odpalona. Nie wybuchła tylko ze względu na wadliwą konstrukcję - podają niemieckie media.
Jak pisze dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), powołując się na jednego ze śledczych, bomba została odpalona, ale nie eksplodowała. Oficjalnie władze mówią o jednej z tez, która jest weryfikowana przez specjalistów. Przemawia za nią to, że znalezione przy bombie baterie były wyczerpane.

Bomba składała się z metalowej rury wypełnionej substancją wybuchową, czterech butli z gazem, budzika, baterii i gwoździ.

W opinii Prokuratury Federalnej istnieją uzasadnione podejrzenia, że "za próbą zamachu bombowego stoi organizacja terrorystyczna o radykalnie islamistycznej proweniencji". Stąd decyzja o przejęciu nadzoru nad dochodzeniem przez Prokuraturę Federalną.

Jak podaje publiczna stacja radiowo-telewizyjna WDR, policja ma już konkretnych podejrzanych. Jeden z nich pochodzi z miejscowości Langenfeld w pobliżu Kolonii i utrzymuje kontakty z Al-Kaidą. Drugi to somalijski islamista z Bonn.

Zarówno Bonn, jak i graniczące z Langengeld miasto Solingen jest skupiskiem salafitów - radykalnej sekty islamskiej.

Według dziennika "Tageszeitung" konstrukcja bomby znalezionej na peronie Dworca Głównego w Bonn odpowiada instrukcjom zamieszczanym na stronach internetowych regionalnej organizacji Al-Kaidy w Jemenie.

Dlaczego Bonn?

Prasa spekuluje, że wybór Bonn na miejsce zamachu może być zemstą za serię wyroków na salafitów, którzy w maju 2012 roku zaatakowali i ranili w Bonn funkcjonariuszy policji.

Bonn liczy obecnie 320 tys. mieszkańców. Do 1990 roku miasto było stolicą RFN. W mieście nadal mieści się sześć ministerstw federalnych, m.in. ministerstwo obrony, oraz wiele ważnych urzędów szczebla federalnego. Swoją drugą siedzibę mają tu nadal prezydent oraz kanclerz RFN.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Jak już pisaliśmy, bomba znaleziona i unieszkodliwiona na dworcu w Bonn miała podobną siłę rażenia, co bomby użyte do zamachu na kolej w Madrycie 11 marca 2004. Zginęło wtedy 191 osób. WięcejZobacz także
 • Policjanci na dworcu w Bonn Bomba na dworcu w Bonn miała ogromną siłę rażenia. Byłaby tragedia jak w Madrycie
 • Schemat, który przekazali irańscy urzędnicy dziennikarzom AP Z Iranu wyciekł tajny schemat działania bomby atomowej. "Trzy razy silniejsza od tej z Hiroszimy"
Komentarze (67)
Bomba w Bonn została odpalona. Nie wybuchła, bo wyczerpały się baterie
Zaloguj się
 • kain_brat_abla

  Oceniono 242 razy 174

  Multi-kulti się nie sprawdza...

  Religia - niebezpieczny nonsens, który uczy wrogości wobec innych ludzi.

 • turpin

  Oceniono 127 razy 109

  We wojsku, jeszcze za komuny miałem naprawdę dobrego wykładowcę, który z nudnych tematów przewidzianych programem zajęć nieodmiennie zbaczał na swe nader ciekawe kombatanckie wspomnienia ze służby w polskim kontyngencie pokojowym na Synaju. Kończył nieodmiennie:

  'Pamiętajcie Podchorążowie, cokolwiek Arabowie robią, robią źle i wolno!'

  Jak widać, ppłk. F. się nie mylił.

 • radio_szatan_rydzyka

  Oceniono 84 razy 72

  Wojna religijna: to wojna o to, czyj niewidzialny przyjaciel jest lepszy...

 • nostradamuspl

  Oceniono 90 razy 66

  Skarb Polski jest ten ze nie mamy tego gowna u nas, to jest obligacja finansowa jakiej nawet nie da sie pojac.
  Zobaczycie za 10 lat jaka Polska stanie sie popularna na zachodzie jak taki Francuz czy Anglik bedzie sie bal wyjsc na wlasna ulice po 7pm, wtedy ta "biala" nie-nowoczesna Polska stanie sie nagle rajem.

 • piotron63

  Oceniono 73 razy 57

  to dopiero początek... niemcy mają problem... kiedyś zamiast Polaków woleli Turków i innych to teraz mają...

 • szpak.nie

  Oceniono 43 razy 41

  haha, W Polsce tego nie ma, bo nie ma socjału. Nawet większosć Romów uciekła z Polski do Czech i gdzie tylko się dało:D

 • rud_aa

  Oceniono 77 razy 39

  Panie B. Dudek!- SALAFICI! a nie salafiści!! Salafizm- salafici/ salafita! Doucz się miernoto dziennikarska bo to po prostu wstyd, w mediach pełno o SALAFITACH, a tu takie twory nadal jak "salafista". Wstyd! Skąd GW bierze tych dziennikarzy?

 • olena.s

  Oceniono 24 razy 18

  Ciekawe, czy policja ma nagranie podkładającego bombę.

  katar1.blox.pl/html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje