Włoska prasa: Papież uzbraja homofobów. Watykan: To wypaczenie orędzia

15.12.2012 15:28
Papież Benedykt XVI

Papież Benedykt XVI (Fot. TONY GENTILE REUTERS)

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi skrytykował dziś włoskie media za to, że "wypaczyły" treść orędzia Benedykta XVI na Światowy Dzień Pokoju, koncentrując się na krytyce środowisk homoseksualnych pod adresem papieża.
Masowy protest włoskich organizacji homoseksualistów i lesbijek oraz polityków lewicy popierających ich postulaty wywołało to, że Benedykt XVI wymienił "radykalnie inne formy związków" niż małżeństwo mężczyzny i kobiety wśród zagrożeń dla stabilizacji i pokoju.

Liczne głosy krytyczne publikuje dzisiejsza prasa, przytaczając między innymi opinię, że "papież uzbraja homofobów".

Watykan: To reakcja oparta bardziej na krzyku niż argumentacji

W reakcji na te komentarze watykański rzecznik oświadczył: - Po raz kolejny zdarzyło się to, że ważny i bogaty dokument został zaprezentowany przez wiele włoskich redakcji w sposób stronniczy i wypaczony.

Ksiądz Lombardi podkreślił, że w krótkim fragmencie orędzia papież przedstawił wizję małżeństwa mężczyzny i kobiety jako "głęboko odmiennego" od innych form związków. - Jak wiadomo, jest to wizja, którą Kościół niestrudzenie głosi w czasie, gdy jest ona przedmiotem ataków w wielu krajach - dodał.

Zdaniem rzecznika Watykanu reakcja na słowa papieża była "nieproporcjonalna, oparta bardziej na krzyku niż argumentacji, niemal nastawiona na zastraszenie tego, kto chce wspierać swobodnie taką wizję na arenie publicznej".

Ponadto, ocenił ksiądz Lombardi, doszło do "zaciemnienia wielu aspektów papieskiego orędzia, nadzwyczaj aktualnego i mocnego, które należałoby przemyśleć z wielką uwagą".

Wśród nich dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej wskazał rozważania Benedykta XVI na temat prawa do pracy i kryzysu żywnościowego, apel o rewizję modeli rozwoju gospodarczego.

- Zachęcamy wszystkich do pełnej i obiektywnej lektury dokumentu - powiedział ksiądz Lombardi.

Orędzie: Trzeba uznać i promować naturalną strukturę małżeństwa

W ogłoszonym w piątek orędziu na obchodzony przez Kościół 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju, zatytułowanym "Błogosławieni pokój czyniący", Benedykt XVI napisał: "Trzeba uznać i promować naturalną strukturę małżeństwa jako związku między mężczyzną a kobietą, wobec prób zrównania jej w obliczu prawa z radykalnie innymi formami związków, które w rzeczywistości szkodzą jej i przyczyniają się do jej destabilizacji, przesłaniając jej szczególny charakter i niezastąpioną rolę społeczną".

Papież podkreślił następnie, że zasady te "nie są prawdami wiary" i są "wpisane w samą naturę człowieka, możliwe do rozpoznania rozumem, a zatem wspólne dla całej ludzkości".

W dalszej części dodał, że działalność Kościoła na rzecz ich promowania "jest tym bardziej konieczna, im bardziej owe zasady są negowane lub błędnie rozumiane, ponieważ znieważa to prawdę o osobie ludzkiej, w poważny sposób rani sprawiedliwość i pokój".

Zobacz także
Komentarze (148)
Zaloguj się
 • zeldox

  Oceniono 3 razy 1

  papież jest i musi być homofobem. na szczęście ludzi przytomnych na umyśle w ogóle to nie obchodzi.

 • marsyas

  Oceniono 2 razy 0

  "Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi skrytykował dziś włoskie media za to, że 'wypaczyły' treść orędzia Benedykta XVI"

  Orędzie jest szlifowane, bardzo starannie robi się konstrukcja, bardzo starannie dobiera się słowa. Pewnie specjalnie dobrano takie, a nie inne sformułowania. Taki po prostu był zamiar papieża/Watykanu. Trudno mówić o wypaczeniu przez dziennikarzy.

 • st.bareja

  Oceniono 6 razy 4

  ale ma wypasiony balkonik! Zazdrośćcie,polscy emeryci !

 • w.kropa

  Oceniono 1 raz 1

  B-16 jest takim samym czlowiekiem jak kazdy inny i moze miec wlasne zdanie na dowolny temat-- coz zycie .
  Ale my nie musimy sie tym tak bardzo podniecac - wiecej luzu, zbliza sie karnawal .

 • boznik1

  Oceniono 5 razy 3

  Dziadzio Benio bredzi jak zwykle.

 • pro-contra

  Oceniono 5 razy 3

  O, rany! Ale bełkot!

 • muzzyczny

  Oceniono 5 razy -1

  Nie popieram pogańskiego Kościoła Katolickiego co miesza prawde z kłamstwem .
  I bez niego wiadomo, że małżeństwo kobiety i mężczyzny jest podstawą rodziny jak w Biblii
  homoseksualizm to grzech ciężki i wypaczenie

 • v_kolumna_v

  Oceniono 7 razy -7

  A wścieklizna antyklerykalna zaklina rzeczywistość, gotowa do akceptacji każdego absurdu, neguje prawdę obiektywną, usiłuje zrównać cnotę z grzechem. Najchętniej wprowadziłaby ostracyzm społeczny dla myślących inaczej niż politpoprawni i prawne karanie dobra. Nie wiedzą tylko że to co chcieliby zrobić to nic innego jak totalitaryzm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje