Włoska prasa: Papież uzbraja homofobów. Watykan: To wypaczenie orędzia

15.12.2012 15:28
Papież Benedykt XVI

Papież Benedykt XVI (Fot. TONY GENTILE REUTERS)

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi skrytykował dziś włoskie media za to, że "wypaczyły" treść orędzia Benedykta XVI na Światowy Dzień Pokoju, koncentrując się na krytyce środowisk homoseksualnych pod adresem papieża.
Masowy protest włoskich organizacji homoseksualistów i lesbijek oraz polityków lewicy popierających ich postulaty wywołało to, że Benedykt XVI wymienił "radykalnie inne formy związków" niż małżeństwo mężczyzny i kobiety wśród zagrożeń dla stabilizacji i pokoju.

Liczne głosy krytyczne publikuje dzisiejsza prasa, przytaczając między innymi opinię, że "papież uzbraja homofobów".

Watykan: To reakcja oparta bardziej na krzyku niż argumentacji

W reakcji na te komentarze watykański rzecznik oświadczył: - Po raz kolejny zdarzyło się to, że ważny i bogaty dokument został zaprezentowany przez wiele włoskich redakcji w sposób stronniczy i wypaczony.

Ksiądz Lombardi podkreślił, że w krótkim fragmencie orędzia papież przedstawił wizję małżeństwa mężczyzny i kobiety jako "głęboko odmiennego" od innych form związków. - Jak wiadomo, jest to wizja, którą Kościół niestrudzenie głosi w czasie, gdy jest ona przedmiotem ataków w wielu krajach - dodał.

Zdaniem rzecznika Watykanu reakcja na słowa papieża była "nieproporcjonalna, oparta bardziej na krzyku niż argumentacji, niemal nastawiona na zastraszenie tego, kto chce wspierać swobodnie taką wizję na arenie publicznej".

Ponadto, ocenił ksiądz Lombardi, doszło do "zaciemnienia wielu aspektów papieskiego orędzia, nadzwyczaj aktualnego i mocnego, które należałoby przemyśleć z wielką uwagą".

Wśród nich dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej wskazał rozważania Benedykta XVI na temat prawa do pracy i kryzysu żywnościowego, apel o rewizję modeli rozwoju gospodarczego.

- Zachęcamy wszystkich do pełnej i obiektywnej lektury dokumentu - powiedział ksiądz Lombardi.

Orędzie: Trzeba uznać i promować naturalną strukturę małżeństwa

W ogłoszonym w piątek orędziu na obchodzony przez Kościół 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju, zatytułowanym "Błogosławieni pokój czyniący", Benedykt XVI napisał: "Trzeba uznać i promować naturalną strukturę małżeństwa jako związku między mężczyzną a kobietą, wobec prób zrównania jej w obliczu prawa z radykalnie innymi formami związków, które w rzeczywistości szkodzą jej i przyczyniają się do jej destabilizacji, przesłaniając jej szczególny charakter i niezastąpioną rolę społeczną".

Papież podkreślił następnie, że zasady te "nie są prawdami wiary" i są "wpisane w samą naturę człowieka, możliwe do rozpoznania rozumem, a zatem wspólne dla całej ludzkości".

W dalszej części dodał, że działalność Kościoła na rzecz ich promowania "jest tym bardziej konieczna, im bardziej owe zasady są negowane lub błędnie rozumiane, ponieważ znieważa to prawdę o osobie ludzkiej, w poważny sposób rani sprawiedliwość i pokój".

Zobacz także
Komentarze (148)
Włoska prasa: Papież uzbraja homofobów. Watykan: To wypaczenie orędzia
Zaloguj się
 • amorvertical

  Oceniono 180 razy 120

  Dziesiątki lat życia bez kobiet wyzwoliły u księży maniakalną obsesję seksualną. Oni bez przerwy gadają o tym czego podobno nie robią. Ta choroba trawi Kościół od góry do dołu.

 • jerzysm42

  Oceniono 172 razy 86

  Ten starzec już ma niewiele kontaktów z rzeczywistością i niewiele rozumie z tego co mówi.
  Homoseksualistów i lesbijki z jego organizacji to nie dotyczy, bo ich i tak obowiązuje celibat, ale obok klechów i sióstr zakonnych na świecie żyją jeszcze miliardy ludzi, którym Watykan też chce urządzać życie.

 • niktwazny126

  Oceniono 142 razy 80

  Nasi przewielebni też potrafią "uzbrajać" swoje owieczki. Z polskich ambon (przenośnia - już nie głoszą kazań z ambony) płyną słowa pogardy, "mądre" rady leczenia osób o "niewłaściwej" orientacji seksualnej. Czekam, kiedy najgłośniejszy kościelny urzędnik zagrzmi, żeby rodzice wyrzekali się takich "odmieńców" , wydziedziczali, a kasę oczywista na jedynie słuszne rydzyjko albo na inne termy.

 • korcia2000

  Oceniono 105 razy 69

  Potwierdza się wypowiedź Chrystusa o tych, którzy widzą źdźbło w oku brata swego a nie widzą belki we własnym....

 • c.t.k

  Oceniono 94 razy 60

  Klechy zawsze wypowiadają się niejednoznacznie-chyba,że chodzi o pieniądze.To dobra-wypracowana przez wieki-metoda.Zawsze mozna póżniej powiedzieć,że chciało powiedzieć się coś innego,albo zostało się źle zrozumianym.

 • vomitorium1

  Oceniono 85 razy 49

  "Trzeba uznać i promować naturalną strukturę małżeństwa jako związku między mężczyzną a kobietą,...”
  właśnie
  (a nie tylko
  ministrantem
  i kolegą
  po fachu)

 • snajper21

  Oceniono 81 razy 45

  Papież podkreślił następnie, że zasady te "nie są prawdami wiary" i są "wpisane w samą naturę
  człowieka, możliwe do rozpoznania rozumem, a zatem wspólne dla całej ludzkości".

  Prawdą wiary wpisaną w samą naturę człowieka jest sex biskupa z klerykiem i molestowanie
  ministrantów przez klechów i kościelnych. A może to zasady z czasów kiedy Benek był
  ślepo zapatrzony w Adolfa.

 • jankbh

  Oceniono 30 razy 26

  Zakłamanie kościoła osiąga szczyty - nikt normalny na świecie nie atakuje instytucji małżeństwa jako związku kobiety z mężczyzną, chodzi tylko o to, żeby innym dać godnie żyć. W zasadzie największym wrogiem małżeństw pomiędzy kobietami i mężczyznami jest kościół katolicki, który takich związków swoim funkcjonariuszom uparcie zabrania, natomiast stwarza im idealne warunki do rozwoju zachowań homoseksualnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje