90 lat temu zginął pierwszy prezydent RP Gabriel Narutowicz

15.12.2012 09:22
Gabriel Narutowicz

Gabriel Narutowicz (Fot. Wikipedia)

16 grudnia 1922 r. Eligiusz Niewiadomski, malarz sympatyzujący z endecją, zastrzelił zwiedzającego wystawę w stołecznej Zachęcie prezydenta Gabriela Narutowicza. Dwa tygodnie później zamachowca skazano na karę śmierci, a następnie rozstrzelano.
Komentarze (163)
90 lat temu zginął pierwszy prezydent RP Gabriel Narutowicz
Zaloguj się
 • jerzysm42

  Oceniono 105 razy 75

  Dzisiaj spadkobiercy Eligiusza Niewiadomskiego organizują swój marsz w Łodzi.
  Piękny dzień sobie wybrali.

 • alex240

  Oceniono 92 razy 58

  no właśnie, dzisiaj miłośnicy wypierdów Dmowskiego i ideologi z okolic dupy będą świetować to wydarzenie w Łodzi pod pretekstem walki z komuną i kosmitami

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 55 razy 49

  Dodajmy że Narutowicz oprócz tego że był Prezydentem Polski, był także (o czym mało kto wie) wybitnym w skali światowej inżynierem. Zbudowane przez niego zapory wodne stoją w Szwajcarii po dzień dzisiejszy.
  Dzisiaj takich osobowości wśród polityków już nie ma.

 • kat-kk

  Oceniono 98 razy 42

  PIS to partia kato-faszystowska.Destabilizacja,nienawiść,zamęt.Powinna być zdelegalizowana, tak jak teraz Niemcy delegalizują NPD. Programem PIS, przejąć władzę i rozprawić się z przeciwnikami.Od dawna nie mówi się tu nic,ani o gospodarce ,ani o poprawie życia,ani o niczym innym, jak chęć przejęcia władzy, i to na pewno nie na drodze demokratycznych wyborów.

 • pisedoff

  Oceniono 55 razy 41

  I jakoś z tego powodu PiS nie robi marszu? Przecież to była jawna zbrodnia przeciw Narodowi Polskiemu, godna upamiętnienia. Zginął Prezydent. Wiadomo na pewno że to był zamach, nie budzi to wątpliwości. A jednak nie robią marszu. Cholerni endecy.

 • kmicic-1-1

  Oceniono 38 razy 28

  Przedwojenna "endecja" to taki dzisiejszy PiS - ONR tamci też byli nie zadowoleni z wyboru G. Narutowicza z wyboru na prezydenta i go de faktu nie uznawali jak dziś PiS nie uznaje Pana Prezydenta Komorowskiego. Działania takie doprowadziły do zabójstwa prezydenta Narutowicz przez endeka E. Niewiadomskiego. Oto do czego może doprowadzić prowadzenie takiej polityki nienawiści , to ku rozwadze sympatyków tych partii.

 • horatio_valor

  Oceniono 43 razy 27

  Katoendecja utrąciła prezydenta nam, normalnym. Sama straciła Kaczora.

  Kwita?

  Nie, bo Kaczor zginął w wypadku komunikacyjnym, którego nikt nie spowodował, a sami nam prezydenta zabili. Nie twierdzę, że zrobili spisek, ale wywołali taką histerię nienawiści do Narutowicza i taki oszalały jazgot, że znalazł się wariat, który w to uwierzył i zabił.

  Histerię i jazgot już mamy, oni tylko to robić umieją.

 • zigzaur

  Oceniono 40 razy 26

  Na krótko przed zamordowaniem Gabriela Narutowicza miał miejsce układ w Rapallo. Rosja i Niemcy, dwaj dawni zaborcy, którzy przegrali I wojnę światową, podali sobie ręce i zaplanowali wspólne działania na rzecz odwrócenia skutków tej wojny. Jednym ze skutków tej wojny było odrodzenie niepodległej Polski (oraz wielu innych krajów).
  Sygnatariusze układu w Rapallo rozpoczęli szeroką współpracę gospodarczą, polityczną i wojskową. Z pewnością prowadzili działania agenturalne przeciwko Polsce w celu destabilizacji ustroju politycznego.
  Gdy wybory prezydenckie wygrał Gabriel Narutowicz (o wygranej z Zamoyskim) zadecydowały głosy mniejszości narodowych, endecja rozpętała podobną kampanię nienawiści, z jaką mamy do czynienia dzisiaj (PiS, kibole, postendecja, różne ONRy, radio Ha(l)tmaul itd.).
  Nie ma dowodu na to, że Niewiadomski nie był agentem ani niemieckim ani rosyjskim. W każdym razie, zamordowanie pierwszego polskiego prezydenta i to po kampanii zaiste radiorydzyjnej nienawiści, bardzo zagroziło międzynarodowemu wizerunkowi Polski.
  Podczas konferencji w Rapallo Francja i Wielka Brytania niezbyt kwapiły się do gwarantowania niepodległości i integralności Polski, która wtedy miała etykietkę kraju niestabilnego.
  A ta konferencja była bardzo ważna. Jej główni sygnatariusze, Aristide Briand i Gustav Stresemann, dostali pokojowego Nobla.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje