Egipt: referendum ws. nowej konstytucji

15.12.2012 08:53
Referendum w Egipcie

Referendum w Egipcie (Fot. Nasser Nasser AP)

W Egipcie rozpoczął się pierwszy etap referendum konstytucyjnego. Opozycja, która wzywa do głosowania na "nie", krytykuje projekt ustawy zasadniczej, opracowany przez konstytuantę zdominowaną przez rządzących islamistów z Bractwa Muzułmańskiego.
Siły laickie, liberałowie i egipscy chrześcijanie zarzucają projektowi konstytucji m.in. ograniczanie wolności religii i swobody wypowiedzi, co toruje drogę do bardziej surowego stosowania prawa islamskiego.

Z kolei Bractwo Muzułmańskie twierdzi, że projekt, w którym utrzymano zapis o "zasadach szariatu" jako głównego źródła prawa, jest wyważony i w minimalnym stopniu odnosi się do wartości islamskich.

Referendum rozłożono na dwa etapy, gdyż większość sędziów odmówiła nadzoru nad głosowaniem po wydanym w listopadzie dekrecie prezydenta Mohammeda Mursiego, który rozszerzał kompetencje prezydenta i tymczasowo uniemożliwił zaskarżanie jego działań w sądzie. Po wielodniowych protestach opozycji dekret został odwołany, ale w nowym pozostały artykuły chroniące konstytuantę i izbę wyższą parlamentu przed rozwiązaniem.

W pierwszym etapie głosują mieszkańcy Kairu, Aleksandrii i Asuanu; drugi etap odbędzie się tydzień później, m.in. w Gizie, Port Saidzie i Suezie. W pierwszym i drugim etapie referendum uprawnionych do głosowania jest po 26 mln Egipcjan. Lokale referendalne są czynne od godziny 8 (7 czasu polskiego) do 7 (6 czasu polskiego), lecz głosowanie może być przedłużone w zależności od frekwencji.

Komentarze (5)
Egipt: referendum ws. nowej konstytucji
Zaloguj się
 • olena.s

  Oceniono 9 razy 7

  Bardzo wątpie, aby Egipt w efekcie stał się państwem liberalniejszym i lepszym dla ludzi. niestety.

  katar1.blox.pl/html

 • swinton

  Oceniono 2 razy 2

  W podobny sposób (wykorzystanie rewolucji) doszli do władzy bolszewicy.

 • kongreszydowski

  Oceniono 1 raz 1

  ?

 • yoonior4

  0

  Albo mahometanizm, albo normalność. Bo pogodzić się nie da...
  izrael.org.il/historia/2972-glucha-cisza-nad-zydowskimi-uchodzcami-z-krajow-islamskich.html

 • takiezlewiesci

  Oceniono 3 razy -3

  Ryzy bedzie tak swoje wyborcze istoty farba zaznaczal ze to jego glosy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje