Obama podpisał ustawę Magnitskiego. Rosja: Ubolewamy, to przeciwko nam

14.12.2012 23:21
Obama podpisuje ustawę Magnitskiego

Obama podpisuje ustawę Magnitskiego (Fot. LARRY DOWNING REUTERS)

Barack Obama podpisał ustawę Magnitskiego, która modernizuje handel z Rosją, lecz ustanawia także sankcje dla Rosjan naruszających prawa człowieka. Rosja wyraziła "ubolewanie". "To krótkowzroczne i niebezpieczne mieszanie się w sprawy wewnętrzne Rosji" - ogłosiło rosyjskie MSZ.
"Prezydent USA podpisał zatwierdzoną przez amerykański Kongres odstręczającą ustawę (...). Wprowadza ona nowe sankcje przeciwko obywatelom Rosji" - podkreśla rosyjskie MSZ. I ocenia: połączenie ustawy o handlu z sankcjami jest "cyniczne", a stanowisko Waszyngtonu to "krótkowzroczne i niebezpieczne" mieszanie się w sprawy wewnętrzne Rosji.

MSZ Rosji wyraziło ubolewanie, że administracja USA, która mówi o zaangażowaniu w rozwój stabilnych stosunków dwustronnych, nie była w stanie obronić deklarowanego stanowiska przed tymi, którzy widzą w Rosji nie partnera, lecz przeciwnika.

Ustawa na cześć rosyjskiego prawnika

Obama - zgodnie z oczekiwaniami - podpisał ustawę o normalizacji stosunków handlowych z Rosją. Dokument, zatwierdzony wcześniej przez Kongres, uchyla datującą się z czasów zimnej wojny tzw. poprawkę Jacksona-Vanika, która ogranicza handel z Rosją, a którą wprowadzono za czasów ZSRR z powodu restrykcji nałożonych przez Moskwę na emigrację Żydów.

Jednocześnie ustawa Magnitskiego, nazwana tak na cześć zmarłego w 2009 roku w więzieniu w Moskwie rosyjskiego prawnika, który walczył z korupcją w swoim kraju, zabrania udzielania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom państwowym - sędziom, prokuratorom, policjantom, oficerom tajnych służb, inspektorom podatkowym i pracownikom służby więziennej - współodpowiedzialnym za śmierć adwokata, a także innym urzędnikom podejrzanym o łamanie praw człowieka.

37-latek zmarł w więzieniu

37-letni Magnitski, uważany za więźnia politycznego, zmarł 16 listopada 2009 roku w moskiewskim więzieniu Matrosskaja Tiszyna. Przed tym przez prawie rok był więziony w Butyrkach. Jego obrońcom powiedziano, że przyczyną zgonu była przepuklina przewodu pokarmowego.

Tymczasem zarówno oni, jak i sam Magnitski kilkakrotnie składali wcześniej skargi, że odmawia się leczenia go na zapalenie trzustki, którego się nabawił po zatrzymaniu w 2008 roku. Przed aresztowaniem prawnik nie narzekał na zdrowie. W ocenie ekspertów z zakresu medycyny sądowej, Magnitskiemu nie udzielono należytej pomocy lekarskiej i nie podjęto koniecznego leczenia.

Zobacz także
Komentarze (120)
Zaloguj się
 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 0

  Przyganiał kocioł garnkowi:
  www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/744232,Pierwszy-wyrok-ws-tortur-w-wiezieniach-CIA
  "Niemiecki obywatel pochodzenia libańskiego torturowany przez amerykańskie tajne służby wygrał skargę w Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.
  Sprawa toczyła się przeciwko Republice Macedonii. Kraj skazany został za czterokrotne naruszenie Europejskiej Konwencji.
  Khaled El-Masri został zatrzymany w 2003 roku w czasie pobytu na wakacjach w Skopje. Przez trzy tygodnie w tajemnicy przetrzymywany był przez tajne służby, po czym wydany w ręce agentów CIA, którzy przewieźli go do tajnego więzienia w Afganistanie. Tam poddawano go torturom i przesłuchiwano przez pięć miesięcy w celu udowodnienia współpracy z Al-Kaidą. Zatrzymanemu odmówiono kontaktu z niemieckim konsulem. Gdy okazało się, że został zatrzymany przez pomyłkę, przewieziono go do Albanii i porzucono w górach.
  Trybunał nie miał wątpliwości. Macedonia złamała cztery artykuły Europejskiej Konwencji - zakazujący nieludzkiego i poniżającego traktowania, gwarantujący prawo obywatelom do wolności oraz chroniący życie prywatne. Naruszeniem zdaniem Trybunału było także wydanie zatrzymanego obcym służbom, pomimo prawdopodobieństwa stosowania tortur. Trybunał nakazał wypłacenie skarżącemu 60 tysięcy euro zadość uczynienia."

 • politol59

  Oceniono 1 raz 1

  Tak się podbija bębenek.

 • antyinteligent

  Oceniono 2 razy 0

  Polska łamie prawa człowieka w szkołach dla dzieci dyscyplinując radzieckim regulaminem narzucony program edukacji.

 • lolik52

  Oceniono 5 razy 3

  Jednocześnie ustawa Magnitskiego, nazwana tak na cześć zmarłego w 2009 roku w więzieniu w Moskwie rosyjskiego prawnika, który walczył z korupcją w swoim kraju

  na złodzieju czapka gore....a sam siedział oskarżony o udział w machinacjach z podatkami rosyjskiej fili Hermitage Capital Management(co tłumaczy wściekłość amerykanów) któremu oficjalnie firma Firestone Dunken ( w której Magnitski pracował) udzielała konsultacji podatkowych ,de facto,jak unikać płacenia podatków w Rosji:)))
  Gdyby akcja nie działa się w Rosji,byłbym skłonny uwierzyć że to były uczciwe konsultacje zgodne z przepisami,ale to było w Rosji i machinacje z podatkami to niezły biznes.I dla biznesmenów i dla "doradców"...
  Tak wiec siedział nie za pietruszkę a miał konkretne oskarżenie.To tak,gwoli ścisłości,bo dużo się w Polsce pisze o Magnitskim,ale mało o tym czym się zajmował i o co był oskarżony i aresztowany.
  A USA kolejny raz oficjalnie pokazało że podwójne standardy to norma.
  Ciekaw jest to że w senacie był projekt tej ustawy który dotyczył wszystkich państw bez wyjątku,ale przeszedł tylko ten wariant konkretnie przeciwko Rosji.Dziwne,czyżby już w całym świecie prawa człowieka wszyscy przestrzegali?według amerykańskiego senatu wygląda że pozostała tylko Rosja...
  A Guantanamo trzeba wszystkim reklamować jako wzorzec demokracji i praw człowieka!
  ech,byłoby śmieszne gdyby nie było tak prawdziwe...

 • arab-z-bajki

  Oceniono 7 razy 5

  Demokracja w wydaniu amerykańskim jest bardzo wybiórcza, nie dotyczy palestyńczyków, chińczyków i jeszcze wielu innych nacji ale bardzo interesuje się krzywda wyrządzonym żydom. I tak stwierdzenie Obamy, że Israel ma prawo do obrony "swoich" terytoriów bardzo dobitnie określa liczba ofiar : izraelczyków - 5 osób, palestyńczyków - 150. USA i Israel to najbardziej zakłamane kraje na świecie

 • starszy-65

  Oceniono 6 razy -2

  Nareszcie Obama zrobił coś minimalnego przeciwko rosji

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 6 razy 4

  Eksperymenty medyczne prowadzone przez Amerykanów w Gwatemali w latach 40. spowodowały śmierć co najmniej 83 osób - poinformowała specjalna komisja powołana przez prezydenta USA Baracka Obamę. W poniedziałek komisja ujawniła nowe, szokujące szczegóły procederu.

  Jak pisze agencja AP, eksperymenty Gwatemali, które ujawniono dopiero w zeszłym roku, już uważane były za jeden z najciemniejszych punktów badań medycznych w historii Stanów Zjednoczonych. Członkowie komisji twierdzą jednak, że nowo odkryte informacje wskazują, iż naukowcy prowadzili o wiele bardziej szokujące i nieetyczne "badania", niż początkowo uważano, nawet w historycznym kontekście innej epoki.

  Jak wynika z ustaleń komisji, w latach 1946-1948 eksperymentom poddano około 5, 5 tys. osób, w tym żołnierzy, prostytutki, więźniów oraz osoby psychicznie chore. Testy miały na celu sprawdzenie działania stosunkowo nowej wtedy penicyliny i wykrycie, czy zapobiega ona przenoszeniu chorób płciowych, takich jak kiła, rzeżączka czy zakażenie bakteryjne, objawiające się owrzodzeniem narządów płciowych - archiwsta.

  Jako przykład szokujących praktyk podano wstrzykiwanie kiły w tył głowy pacjentkom szpitala psychiatrycznego w Gwatemali - kobietom, chorym na padaczkę. W związku z eksperymentami, kobiety zachorowały na bakteryjne zapalenie opon mózgowych.

  Innym, nie mniej przerażającym "badaniem" było zakażenie śmiertelnie chorej kobiety rzeżączką. Bakterię wszczepiono chorej do oczu i w inne narządy. Kobieta zmarła pół roku później.

  - Sądzimy, że w związku z eksperymentami zmarły 83 osoby - powiedział agencji AFP członek komisji Stephen Hauser. Agencja AP pisze, że tylko 700 osób zakażonych podczas badań poddano potem leczeniu.

  Według ekspertów, "badania" nie przyniosły żadnych efektów, przydatnych później medycynie.

  Kiedy sprawa ujrzała światło dzienne w 2010 roku, prezydent Barack Obama przeprosił prezydenta Gwatemali Alvaro Coloma za przeprowadzanie eksperymentów. Powołał także komisję, mającą na celu dokładne wyjaśnienie szokującego odkrycia. Raport opracowany przez tą komisję ma być gotowy pod koniec tego roku.

  Tymczasem rząd Gwatemali zapowiedział przeprowadzenie własnego dochodzenia w tej sprawie

  wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Makabryczne-eksperymenty-medyczne-zginely-83-osoby,wid,13731069,wiadomosc.html?ticaid=1fb52&_ticrsn=5

 • zewszad_i_znikad

  0

  Tak, tak, jak ktoś śmie nam sugerować, że obywatele nie są naszą prywatną własnością.
  Państwo samo w sobie nie ma żadnych praw. Państwa, rynki, instytucje istnieją po to, by pokornie służyć istotom odczuwającym.

 • niko8473

  Oceniono 5 razy 3

  Zara zara, Obama to ten typ co obiecal zamknac Qauntanomo? Och. Kiedy to bylo? Cos 4 lata temu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje