"Było słychać strzały i przeraźliwe krzyki". "Widziałam zakrwawione dzieci" [RELACJE ŚWIADKÓW STRZELANINY W NEWTOWN]

14.12.2012 19:40
Policjant wyprowadza ze szkoły dwie kobiety i dziewczynkę tuż po strzelaninie

Policjant wyprowadza ze szkoły dwie kobiety i dziewczynkę tuż po strzelaninie (Fot. Shannon Hicks AP)

- Usłyszałam około siedmiu głośnych strzałów. Nauczycielka kazała nam biec do rogu klasy. Tam się wszyscy schowaliśmy. Wtedy słyszałam kolejne strzały - mówi dla portalu NBCNews.com jedna z uczennic szkoły w Newtown w stanie Connecticut w USA. W strzelaninie zginęło 26 osób, w tym 20 dzieci. Wypytywani przez media świadkowie podają kolejne, dramatyczne szczegóły tragedii.
- To było przerażające. Wszyscy histeryzowali, rodzice, uczniowie - mówi Brenda Lebinsky, matka jednej z trzecioklasistek. - Dzieci wychodziły ze szkoły zakrwawione. Nie wiem, czy zostały postrzelone, ale były pokryte krwią - dodaje.

- To była totalna panika, wszyscy byli w szoku. Słychać było krzyki i płacz - relacjonuje kolejna matka. - Usłyszeliśmy strzały. Trzy osoby wyszły na korytarz, wróciła tylko jedna - opowiadała matka jednego z uczniów, która była wtedy w szkole.

Dramat w szkole Sandy Hook zaczął około godziny 9.30 rano, gdy napastnik wszedł do jednej z sal i otworzył ogień do nauczycielki i dzieci. W dwóch salach lekcyjnych i na korytarzu zabójca oddał co najmniej 100 strzałów. W szkole rozgrywały się przerażające sceny. Według telewizji CNN ciała dyrektorki oraz szkolnego psychologa leżały na korytarzu, w kałużach krwi.

- Było słychać strzały i przeraźliwe krzyki - relacjonowali uczniowie. - Brat mojego kolegi był w jednej z klas. Opowiadał, że do sali lekcyjnej wszedł nieznajomy człowiek i po prostu zastrzelił nauczycielkę - opowiadała uczennica Julia.

Nauczyciele próbowali wyprowadzić dzieci ze szkoły. Jeden z uczniów opowiadał potem, że tłumaczyli im, że w budynku szaleje "dzikie zwierzę".

"Słyszałem pociski"

CBS News cytuje 8-latka, który opisuje, jak nauczyciel ocalił go przed strzałami. - Słyszałem pociski lecące korytarzem, do którego się zbliżałem. W tym momencie nauczyciel wciągnął mnie do klasy. Poniżej relacja chłopca:Według relacji jednego z rodziców nauczyciele kazali uczniom ukryć się w biurze. - Potem przyszedł policjant i kazał nam wybiec na zewnątrz - mówi uczennica.

"To było najbezpieczniejsze miejsce w USA"

- To niepokojące, zwłaszcza że do tego doszło w Newtown, które zawsze uważałem za najbezpieczniejsze miejsce w Ameryce - powiedział CBS News Stephen Delgiadice, rodzic 8-letniej dziewczynki. - Newtown to spokojne miasteczko. Nigdy nie spodziewałem się, że może tu się coś wydarzyć. To jest przerażające. Nie ma miejsca, w którym twoje dzieci są bezpieczne - mówi Lisa Bailey, mieszkanka Newtown i matka trójki dzieci uczęszczających do tej szkoły.Zobacz także
Komentarze (21)
Zaloguj się
 • serjicalme

  0

  ...a ja sie zastanawiam, ilu rodziców zastrzelonych i rannych dzieci było zwolennikami swobodnego dostępu do broni..?Ilu ma w szafie w pudełku po butach schowany pistolet...?

 • historia37

  0

  A cóż tu pisać? Wprowadzić zakaz posiadania broni osobom cywilnym i będzie spokój. Jedno, co mnie tutaj zadziwia, że on wymordował również swoją rodzinę. Znaczy to, że nie zadowalały go ani relacje w domu, ani w szkole, ani w pracy - o ile gdziekolwiek pracował. Prawdą jest, że gdy byłem uczniem kilku kolejnych szkół (podstawówka, liceum, a trochę i studia) to się na uczniów krzyczało, wrzeszczało, a nieraz wręcz ryczało. A ponieważ IV przykazanie brzmi "Czcij ojca swego i matkę swoją", a myśmy je znali i przestrzegali, to się wszystko potulnie znosiło. Nie przypominam sobie, żebyśmy we własnym gronie (np. w sypialni) mówili źle o jakimkolwiek dorosłym. Dorosłego się słucha i koniec. Jakkolwiek teraz widzę, że trafił nam się wówczas i psychol - sadysta, i histeryczka itd. Teraz sprężyna odgięła się w drugą stronę. Trzeba będzie wypracować jakiś konsensus. Ora et labora. I "dziateczki Duch św. rózeczką bić każe". W konwiktach (to szkoła z internatem) jezuickich i pijarskich karano chłostą za mówienie w języku urodzenia (poza polskim jeszcze rusiński etc.).
  Wróćmy do starych sprawdzonych wzorów.

 • elkoguto11

  Oceniono 3 razy 1

  Podpisano ustawy które sprawiają że przeciwni korupcji urzędniczej i rozrzutności państwa są "terrorystami". Terrorystami są również osoby biorące udział w antyrządowych protestach. Administracji Obamy zależy na rozbrojeniu Amerykan, przygotowania do stanu wojennego w USA, postępują w zastraszającym tempie.
  Obozy FEMA wybudowano lata temu, są gotowe na "przyjęcie wielu przeciwników politycznych lecz najpierw, należy ich rozbroić.... Potrzebne jest jedynie przekonanie społeczeństwa, by odbyło się to bez protestów... To dlatego obserwujemy nagły wysyp "świrów". Busz i Obama owinięci Amerykańską Flagę wolności, wprowadzili ustawy które zniewalają i niszczą. To są Zdrajcy i z całą pewnością skąpani są we krwi niewinnych...
  Powinni trafić przed sąd za zbrodnie wojenne.

 • heniek_szuflada

  Oceniono 6 razy 0

  Moze ktos ma fejsbuka i zna angielski i napisze tam do tego stanu My mlodzi i Polacy.... Wyrazy współczucia z powodu tragedii...>>>>zrob to!!!!!!! to jest wielka ich tragedia !

 • calmy

  Oceniono 19 razy 17

  Usuńcie wreszcie te perwersyjne przyciski LUBIE TO i FAJNE TO obok tego tekstu. Są jakieś granice braku wyobraźni i znieczulicy, których nawet hienom nie wolno przekraczać.

 • ptr0

  Oceniono 9 razy 1

  Nie wiem, ale jakoś mnie to nie emocjonuje. To w lipcu 2012 na Batmanie roku też, strzelaniny w USA to niemalże normalka, taki łatwy dostęp do broni. Tylko niech nikt nie pisze, że akurat w tym stanie jest najtrudniej o broń.. Przecież do cholery można podróżować po USA, nie? Mógł sobie zrobić zakupy w innym stanie.

 • ssen

  Oceniono 17 razy -3

  Tak przy okazji droga gejzeto wybiorcza to ze w usa w przeciwienstwie do nas 'dziennikarze' moga brac maloletnich na beben (nawet po czyms takim) to nie znaczy ze nalezy to linkowac i robic z tego mega artykul na pierwsza strone.
  Jest to zalosne gowne w waszym wykonaniu.

 • listopad50

  Oceniono 17 razy 9

  oj ciotko, ciotko, przeciez jatomato ma racje.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 56 razy -8

  @ jatomato

  1) to miasteczko z jakimis 25-30 tys mieszkancow
  2) to byla podstawowka dla maluchow w wieku 5-10 lat
  3) w Connecticut pozwolenia na bron sa wymagane:
  www.cga.ct.gov/2008/rpt/2008-R-0167.htm
  4) nie wiadomo czy sprawca uzyl legalnej broni
  Ale ty sobie znajdujesz problemy, gdy mowa o ewidentnym szalencu, ogarnietym mordercza pasja - gdyby nie mial broini, to zarznalby te dzieci lub zatlukl palka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje