Poznań tnie wydatki na zdrowie mieszkańców. "Nie obchodzi ich nasze zdrowie"

14.12.2012 18:24
Szpital przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu

Szpital przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu (Fot. Lukasz Ogrodowczyk / Agencj)

Poznań szuka oszczędności, gdzie tylko się da. I tnie wydatki, które z punktu widzenia urzędników nie są najważniejsze w roku 2013. A za takie uznano większość programów zdrowotnych, które miasto finansowało w ostatnich latach mieszkańcom.
- Poznaniacy nie skorzystają już m.in. z bezpłatnych badań serca. Miasto nie ufunduje też dzieciom szczepionki na pneumokoki - mówi TOK FM Elżbieta Dybowska z poznańskiego Urzędu Miasta. - Musimy zrezygnować z wielu programów, które do tej pory prowadziliśmy, choćby z badań w kierunku wykrycia u mężczyzn nowotworów prostaty. Nie będzie też szczepień przeciwko grypie dla osób powyżej 60. roku życia - wylicza Dybowska.

Kobiety z kolei mogą zapomnieć o darmowej mammografii, znika także profilaktyka osteoporozy i bardzo popularny wśród mieszkańców program realizowany pod hasłem "Poznaniacy będą żyć dłużej". - Dotyczył zapobiegania chorób układu krążenia - mówi wiceszefowa miejskiego wydziału zdrowia.

Tną ważny program

Jednym z najważniejszych - zdaniem lekarzy - programów, na którym miasto postawiło krzyżyk, jest "Szeroka Aorta". - Dzięki niemu kardiolodzy ze szpitala uniwersyteckiego im. Przemienienia Pańskiego wielu osobom w porę wykryli niebezpieczne tętniaki aorty - podkreśla doktor Małgorzata Pyda. - Zdecydowanie zmniejszyła się wśród poznaniaków śmiertelność, podobnie jak udaje się to nam w przypadku zawałów serca. Dlatego wprowadzenie tego programu było niezwykle ważne - uważa.

Pacjenci, którzy w ramach "Szerokiej Aorty" trafiali do kardiologów, byli błyskawicznie badani metodą rezonansu magnetycznego, która jest niezwykle kosztowna, ale, co najważniejsze, bardzo dokładna. - Główną zaletą rezonansu jest to, że nie stosujemy w nim promieniowania jonizującego tak jak przy rentgenie, dzięki czemu takie badanie może być powtarzane - podkreśla.

A to w przypadku tętniaków ma kolosalne znaczenie. Bo gdy taki tętniak przekroczy pewne rozmiary, wówczas pęka i dochodzi do śmierci chorego. Dzięki programowi wielu pacjentów zostało szybko zoperowanych i dzięki temu przeżyło - mówią lekarze.

Zwiększyła się także świadomość poznaniaków na temat tego, jak groźne są tętniaki aorty zarówno piersiowej, jak i brzusznej - uważają z kolei kardiolodzy. I bardzo żałują, że miasto przerywa tak ważny program profilaktyczny.

Ale 2 miliony zł oszczędności...

Urzędnicy bezradnie rozkładają ręce. - Powodem tak głębokich oszczędności jest fatalna sytuacja finansowa, w jakiej znalazło się miasto - podkreśla Elżbieta Dybowska. - Oczywiście, że taniej jest zapobiegać niż leczyć, ale musimy pamiętać, że ten rok (2013 r. - red.) będzie dla nas rokiem wielkiego kryzysu. Nic na to nie poradzimy - tłumaczy.

Miasto twierdzi, że wycofując się z programów profilaktycznych, zaoszczędzi ponad 2 miliony złotych. - Są to dla nas duże pieniądze, w obecnej sytuacji każdy milion jest na wagę złota - dodaje Elżbieta Dybowska z poznańskiego Urzędu Miasta.

Mieszkańcy nie kryją oburzenia. - Miasto znów uderza w najsłabszych i najbiedniejszych. Chorzy długimi miesiącami, a nawet latami czekają w kolejce na badania u specjalistów, a teraz dodatkowo odbiera się to, z czego mogli za darmo korzystać. To skandal. Przecież nie wszystkich stać na prywatne leczenie - mówi poznanianka, pani Mariola. - Miasto pokazuje, że nie obchodzi go nasze zdrowie - dodaje pan Tomasz.

Urzędnicy podkreślają, że w przyszłym roku skoncentrują się bardziej na akcjach edukacyjnych i promowaniu zdrowego stylu życia.

Zobacz także
Komentarze (59)
Zaloguj się
 • 3bleblebleble

  Oceniono 1 raz 1

  Trzeba bylo nastepny park oddac Kulczykom za friko.... a co tam.... w koncu panstwowe to niczyje.... najlatwiej ukrasc.

 • atibalo

  Oceniono 1 raz 1

  I tak trwa napuszczanie pacjentów na lekarzy .
  Ale o tym że np. lekarz został ukarany 2 000 zł przez NFZ za to że
  przyjął więcej pacjentów jak powinien , nie dowiemy się nigdy .
  Ciiiii...........

 • asocjacja_w

  Oceniono 2 razy 2

  Spytajcie mamy lub taty za tej złej komuny cały Poznań od pętli na Miłostowie do pętli na Górczynie czyli przez całe miasto tramwajem jechało się za pięćdziesiąt groszy !!!

 • asocjacja_w

  Oceniono 1 raz 1

  Art. 68 ustawy zasadniczej stwierdza , iż każdy ma prawo do bezpłatnej ochrony zdrowia , obywatelom , niezależnie od ich sytuacji materialnej , władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych . Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa !!!

 • 11111

  Oceniono 3 razy -3

  niech sie kardiolodzy ze szpitala uniwersyteckiego nie bulwersuja, tylko sami sfinansuja badania aorty. Moze wprowadzenie podatku katastralnego pozwoli miastu otworzyc jakis darmowy program, jak na razie obywatelu sam dbaj o swoje zdrowie, nie ma nic za darmo, komuna dawno minela.

 • smantur

  Oceniono 2 razy 2

  Takie oszczędności należy uznać za zbiorową eutanazje. Ale czy kościół katolicki potrafi się temu przeciwstawić? Przecież w pierwszej kolejności z tych oszczędności na pewno skorzystają biskupi i księża. Dla nich pieniądze muszą być.

 • mniklasp

  0

  Jezeli w Polsce jest powszechbe i obowiazkowe ubezpieczenie medyczne to rezonans magnetyczny jest przypisywany kazdemu kto potrzebuje. To znaczy ze obywatel nie moze isc na bezplatne badania profilaktyczne prostaty. Polskie zlorzeczenia na Ameykanska sluzbe zdrowia sa chyba oparte na niewiedzy. U nas kazda kobieta ma bezplatne badania mamograficzne oraz kazdy facet bezplatne badania prostaty. Jezeli ma migotanie serca , niewydolnosc serca to jest operowany za darmo jak nie ma pieniedzy.

 • azazel66

  Oceniono 5 razy 5

  PO 23 latach zielonej wyspy jasno widać że gdyby nie komuna 70 % ludzi by żyło w gettach zwanych czworakami, do czego zresztą zmierzamy !!!!!!!!!

 • drozd215

  Oceniono 3 razy 3

  Nie obchodzi ich nasze zdrowie
  -------------
  Oczywiście że ich nie obchodzi, "rząd sobie poradzi".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje