PO apeluje do prezesa PiS o poparcie zmian w Kodeksie pracy: Zamiast maszerować...

14.12.2012 15:52
Adam Szejnfeld

Adam Szejnfeld (fot. Kamil Wróblewski / TOK FM)

- Czy - zamiast maszerować po warszawskich ulicach - będziecie razem z nami głosować w Sejmie za przyjmowaniem potrzebnych i postulowanych przez wszystkich przepisów? - apelował Adam Szejnfeld do Prawa i Sprawiedliwości o poparcie zmian w Kodeksie pracy, mających zwiększyć elastyczność na rynku pracy. Przygotowany przez Platformę projekt ma zostać złożony dziś do marszałek Sejmu.
- Platforma przygotowała projekt zmian w Kodeksie pracy, dlatego stawiamy zasadnicze pytanie opozycji, ale szczególnie do Jarosława Kaczyńskiego: czy poprzecie projekt ustawy, który uwolni polski rynek pracy od ciężarów - pytał Adam Szejnfeld. - Czy wreszcie wyjdziecie z pola krytyki i negacji i wejdziecie na pole przyjaznej współpracy z rządem i koalicją? Czy - zamiast maszerować po warszawskich ulicach - będziecie razem z nami głosować w Sejmie za przyjmowaniem potrzebnych i postulowanych przez wszystkich przepisów? - dodał polityk PO.

Okres rozliczeniowy czasu pracy - do 12 miesięcy

Projekt zmian w Kodeksie pracy zakłada m.in. zmianę definicji doby pracowniczej. Szejnfeld wyjaśnił, że korekta przepisu spowoduje, iż będzie łatwiej planować czas pracy - bez problemów, jakie stwarzają obecne przepisy. Przekonywał, że zmiany takiej oczekują nie tylko państwowi i prywatni pracodawcy, ale też urzędy administracji.

Drugi z postulatów Platformy przewiduje wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy. Szejnfeld zwrócił uwagę, że według obecnych przepisów czas pracy należy rozliczać w okresie do czterech miesięcy. - My będziemy proponować, aby ten okres rozszerzyć do 12 miesięcy - powiedział polityk PO.

Szejnfeld zapewnił przy tym, że obie projektowane zmiany - i zmiana definicji dobry pracowniczej, i wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy - nie naruszą żadnych praw pracowników. Trzecia z propozycji Platformy to zmodyfikowanie kwestii przerywanego czasu pracy. PO chce, by przerywany czas pracy mógł być wprowadzany na zasadzie porozumienia pracodawcy ze związkami zawodowymi lub reprezentacją załogi, a nie - jak jest obecnie - tylko na mocy układu zbiorowego pracy.

Przerwa w pracy - dłużej niż 60 min

PO chce też zmienić przepisy dotyczące przerwy w czasie pracy. Obecnie przerwa taka może wynosić tylko do 1 godziny; PO chce wprowadzić rozwiązania, gdzie - na bazie porozumienia między szefem a pracownikiem - będzie można wprowadzać dłuższą niż 60-minutowa przerwę w pracy.

Projekt Platformy zakłada ponadto zmianę przepisów dotyczących zwracania dnia wolnego, za pracę w dni wolne od pracy. Jak argumentował poseł PO, ponieważ obecnie jest tak, że dzień wolny należy zwracać pod koniec okresu rozliczeniowego, de facto powoduje to brak możliwości realizacji przepisów prawa pracy. Platforma proponuje więc możliwość, aby można było wolne zwracać w danym okresie rozliczeniowym bądź w następnym i dopiero wtedy, jeżeli w następnym nie będzie takiej możliwości, to zwracać w postaci ekwiwalentu pieniężnego.

Zobacz także
Komentarze (145)
Zaloguj się
 • politol59

  0

  Najlepiej KP do kosza i powrót do wczesnego liberalizmu.

 • pumpernik

  Oceniono 1 raz -1

  Następny, prawdopodobny "antykryzysowy" pomysł Szejnfelda:
  okres rozliczeniowy - 10 lat,
  przerwa w pracy - dłużej niż 24 godziny.

 • jacek-1111

  Oceniono 1 raz -1

  to nie apel ,tylko prowokacja ,, patrzcie c...... znowu macie co opluć ,spieszcie się, bo nam notowania spadają"

 • cracovpl

  Oceniono 3 razy 1

  Ja już kupiłem bilet w jedną stronę (w 2005r :) ).
  Nie mam zamiaru być niewolnikiem we własnym kraju za marne grosze.
  Jestem niewolnikiem u obcych ale za godziwą zapłatę.

  PO wprowadza system wspierania zamożnych kosztem biedoty.

  Nekrocelebryta Kaczyński łazi po ulicach w poszukiwaniu zamachowców.

  99,9% polaków zgadza się na ten stan rzeczy?

  Kocham Polskę tylko dlatego za to że mogłem z niej uciec.

 • otworz_umysl

  Oceniono 4 razy 2

  Co to za pracodawca co nie stać go za zapłacenie za pracę! Pracodawcy, apeluję do was, skoro wam się nie opłaca, to nie zatrudniajcie ludzi i nie płaczcie. Kamysz idź się utop i zwolnij stołek dla innego ala ministra tornistra, niech Bochiarzowa i spółka sama zapi..... na taśmie.

 • chudowaty

  Oceniono 3 razy 1

  Kraj mamy piękny ale z takimi politykami daleko nie dojdziemy... lewica tęskni z komuną, prawica cierpi na paranoje myśląc że wszyscy chcą ich zabić a centroprawica nie widząc przeszkód okrada nas jawnie wmawiając nam że to dla naszego dobra :( Jak ktoś już tu napisał trzeba by było wypuścić Brunona K. żeby dokończył swoją misję....

 • gadojan

  Oceniono 4 razy 2

  No jasne pracuj caly rok, ciagnij nadgodziny za darmo, to na koniec okresu rozliczeniowego, dostaniesz zaplate, chyba ze pracodawca kupi sobie nowe auto, dom, samolot wrzuci w koszty firmy, a ty pracuj dalej, moze cie nie zwolni?

 • pedromatero

  Oceniono 1 raz -1

  Chyba już więcej hipokryzji nie mógł Pan wykrzesać z siebie.
  Od prazu miesięcy leża w sejmie propozycje kompleksowych rozwiązać dot. rozwiązań problemu bezrobocia w Polsce złożonych przez PiS, ale pani marszałek robi wszystko, aby nie doszło do ich czytania w sejmie, a teraz Pan mówi dopiero TERAZ o jakiś propozycja PO. Śmiać się, czy płakać, chyba to drugie. Do tej pory PO NIC NIE ROBI w KWESTII poprawy sytuacji zatrudnienia - zmniejszenia bezroboci. A gdy już FIAT zwolni 1500 pracowników, bezrobocie wzrasta z miesiąca na miesiąc, to teraz się obudzili - chyba za późno ale na hipokryzję zawsze jest czas!

 • almagus

  Oceniono 2 razy 2

  Gadanie , a jak ktoś firmę zakładał na własnych patentach to służby co robiły i forsa gdzie szła.
  Co robią prawnicy i rzecznicy naginając prawo z Kodeksu Spółek Handlowych i wynalazcze.
  Dobić i zgarnąć kasę?
  Ile tego krajowego?

  Tylko z parafią i przy parafii moze robota jakaś się trafi!

  Kurduplom nic wydziobanie, kiedy kur nie stanie.

  Sekretarz zjada ostatnią kurę.
  Bo u nich nie ma boga.
  On ma boga posturę.
  Kura unika wroga.

  Więcej kaszy poddanym.
  Co dziobałaby kura.
  Jedynie tym zaufanym.
  Reszcie w śmietniki nura.

  W Polsce to się nie uda.
  Bo kura będzie Pana.
  Podzielić, to tylko cuda.
  Z woli papieża zjadana.

  Przecież jeszcze zostaną.
  Łapki, dziób i pióra.
  Masz ziemię obiecaną.
  I emigracja, chałtura.

  2012-12-14 almagus
  almagus.blox.pl/html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje