PO apeluje do prezesa PiS o poparcie zmian w Kodeksie pracy: Zamiast maszerować...

14.12.2012 15:52
Adam Szejnfeld

Adam Szejnfeld (fot. Kamil Wróblewski / TOK FM)

- Czy - zamiast maszerować po warszawskich ulicach - będziecie razem z nami głosować w Sejmie za przyjmowaniem potrzebnych i postulowanych przez wszystkich przepisów? - apelował Adam Szejnfeld do Prawa i Sprawiedliwości o poparcie zmian w Kodeksie pracy, mających zwiększyć elastyczność na rynku pracy. Przygotowany przez Platformę projekt ma zostać złożony dziś do marszałek Sejmu.
- Platforma przygotowała projekt zmian w Kodeksie pracy, dlatego stawiamy zasadnicze pytanie opozycji, ale szczególnie do Jarosława Kaczyńskiego: czy poprzecie projekt ustawy, który uwolni polski rynek pracy od ciężarów - pytał Adam Szejnfeld. - Czy wreszcie wyjdziecie z pola krytyki i negacji i wejdziecie na pole przyjaznej współpracy z rządem i koalicją? Czy - zamiast maszerować po warszawskich ulicach - będziecie razem z nami głosować w Sejmie za przyjmowaniem potrzebnych i postulowanych przez wszystkich przepisów? - dodał polityk PO.

Okres rozliczeniowy czasu pracy - do 12 miesięcy

Projekt zmian w Kodeksie pracy zakłada m.in. zmianę definicji doby pracowniczej. Szejnfeld wyjaśnił, że korekta przepisu spowoduje, iż będzie łatwiej planować czas pracy - bez problemów, jakie stwarzają obecne przepisy. Przekonywał, że zmiany takiej oczekują nie tylko państwowi i prywatni pracodawcy, ale też urzędy administracji.

Drugi z postulatów Platformy przewiduje wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy. Szejnfeld zwrócił uwagę, że według obecnych przepisów czas pracy należy rozliczać w okresie do czterech miesięcy. - My będziemy proponować, aby ten okres rozszerzyć do 12 miesięcy - powiedział polityk PO.

Szejnfeld zapewnił przy tym, że obie projektowane zmiany - i zmiana definicji dobry pracowniczej, i wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy - nie naruszą żadnych praw pracowników. Trzecia z propozycji Platformy to zmodyfikowanie kwestii przerywanego czasu pracy. PO chce, by przerywany czas pracy mógł być wprowadzany na zasadzie porozumienia pracodawcy ze związkami zawodowymi lub reprezentacją załogi, a nie - jak jest obecnie - tylko na mocy układu zbiorowego pracy.

Przerwa w pracy - dłużej niż 60 min

PO chce też zmienić przepisy dotyczące przerwy w czasie pracy. Obecnie przerwa taka może wynosić tylko do 1 godziny; PO chce wprowadzić rozwiązania, gdzie - na bazie porozumienia między szefem a pracownikiem - będzie można wprowadzać dłuższą niż 60-minutowa przerwę w pracy.

Projekt Platformy zakłada ponadto zmianę przepisów dotyczących zwracania dnia wolnego, za pracę w dni wolne od pracy. Jak argumentował poseł PO, ponieważ obecnie jest tak, że dzień wolny należy zwracać pod koniec okresu rozliczeniowego, de facto powoduje to brak możliwości realizacji przepisów prawa pracy. Platforma proponuje więc możliwość, aby można było wolne zwracać w danym okresie rozliczeniowym bądź w następnym i dopiero wtedy, jeżeli w następnym nie będzie takiej możliwości, to zwracać w postaci ekwiwalentu pieniężnego.

Zobacz także
Komentarze (145)
PO apeluje do prezesa PiS o poparcie zmian w Kodeksie pracy: Zamiast maszerować...
Zaloguj się
 • 141288bs

  Oceniono 205 razy 111

  dlaczego krzywousty(szenfheld)przemilcza sprawe godzin ponadwymiarowych? - nowe zasady pracy i zatrudnienia,mowia,ze pracodawca ma prawo zwiekszyc dzien pracy bez wynagrodzenia,jesli otrzyma zwiekszone zamowienia,a godziny te beda zrefundowane w okresie mniejszych zamowien przez krotszy dzien pracy np.6-cio godziny dzien.
  czy nie jest to,obok umow smieciowych,niewolnictwo?

 • jegorism

  Oceniono 174 razy 104

  Generalnie zmiany kodeksu pracy mają doprowadzić do sytuacji w której pracownik będzie miał tyle do gadania co żyd za okupacji .

  Uelastycznienie rynku pracy polegające na umowach śmieciowych i wypieprzaniu na zbity pysk bez zapłaty.

 • krk01

  Oceniono 179 razy 93

  malpia morda zadowolona na zdjeciu - nie bedzie musial pracowac do 67 roku zycia, z naszych pieniedzy napasl morde swoja i rodzinki a teraz zrobi tak ze przez 11miesiecy leming bedzie tyral 11godzin dziennie za placa mu za 8godzin a potem go wywala z pracy na zbity pysk zeby tych godzin nie musieli lemingowi zwracac :D a do tego beda mogli po zmianach zaplacic mu mniej pensji bo wytlumacza to kryzysem i bedzie to zgodne z prawem. Juz za chwilke zdelegalizuja zwiazki zawodowe bo sa "niepotrzebne w nowoczesnym spoleczenstwie" jak twierdzi np elektryk Walesa buahahahahahaha

 • kniazwitold

  Oceniono 122 razy 80

  Jeżeli niepłatne nadgodziny mają "pomóc" pracownikom na rynku pracy to lepiej niech ta ustawa gnije w koszu.

 • aide5

  Oceniono 124 razy 74

  Z usmiechem uchwalaja ustawy robiace z ludzi niewolnikow .Gdzie zeby kobiety pracowaly do 67 lat .Trzeba byc idiota zeby za czyms tak okrutnym glosowac

 • stachkaz47

  Oceniono 83 razy 51

  Uwazajcie na tego cwaniaka. To koleś VINCENTA.
  Każde zdanie przeciw ludziom pracy..To kawał łoja.

 • marooned.mb

  Oceniono 66 razy 48

  Problem w tym, że jeśli zostawić wszystko jako "porozumienie między pracodawcą a pracownikami", to pracodawca może rzec: A, B, C albo wypad. A to rzadko może być z korzyścią dla pracowników...
  Generalnie artykuł zbyt ogólnikowy, a nie chce mi się szperać po stronach sejmu za szczegółami.

 • komunikat.4

  Oceniono 29 razy 21

  Q...wa kodeks idiocie przeszkadza. Weźcię się za rządzenie a nie gnebienie robotników wy nieuki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje