Balcerowicz o słowach Kaczyńskiego: Diagnoza jaskrawie fałszywa

14.12.2012 15:00
Jarosław Kaczyński, Leszek Balcerowicz

Jarosław Kaczyński, Leszek Balcerowicz (Fot. S3awomir Kaminski / Agencja Gazeta, Wojciech Olkuonik / Agencja Gazeta)

- Jaskrawie fałszywa diagnoza. Jeżeli się mówi, że nie ma różnicy między obecną, demokratyczną Polską a tym, co było w naszym kraju ponad 20 lat temu, to powinno być niewiarygodne w uszach rozumnych ludzi - ocenia Leszek Balcerowicz, odnosząc się do słów Jarosława Kaczyńskiego mówiącego o zniewolonej Polsce.


Prezes PiS Jarosław Kaczyński już kilkakrotnie w ostatnim czasie mówił o zniewoleniu, o zagrożonej wolności słowa. Wczoraj zapowiedział podczas marszu, że PiS będzie próbowało na początku przyszłego roku powołać nowy rząd. Zdaniem prezesa PiS polską godność i suwerenność może budować tylko nowa władza.

"Niewiarygodne w uszach rozumnych ludzi"

Do tych słów odniósł się Leszek Balcerowicz, który był gościem serwisu Wyborcza.biz. - Jeżeli się mówi, że nie ma różnicy między obecną, demokratyczną Polską a tym, co było w naszym kraju 20 lat temu, to powinno być niewiarygodne w uszach rozumnych ludzi - mówił.

Według Balcerowicza "w ramach demokracji, która jest lepsza od ustrojów niedemokratycznych, działają rozmaite grupy roszczeniowe". - Domagają się od państwa, by było większe, tzn. żeby były większe podatki, wydatki, więcej przepisów chroniących dane grupy. Jeśli te naciski roszczeniowe przeważają, to pojawia się stagnacja jak we Włoszech albo głęboki kryzys jak w Grecji - wyliczał.

"Za mało nacisków, by państwo było praworządne"

I zaznaczył: - Demokracja sama nie gwarantuje rozwoju, nie gwarantuje także wysokiej praworządności. Jakie my mamy problemy? Niedawno była publikacja o niesłusznych skazaniach przez sądy. To jest drastyczne naruszenie sprawiedliwości. A o ilu słyszymy niesłusznych ściganiach przez prokuraturę? To tylko czubek góry lodowej. Dlaczego tak jest? Jest za mało nacisków, by państwo było praworządne.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (221)
Zaloguj się
 • 1stanczyk

  Oceniono 4 razy -2

  Ta nachalna Michnik-owska propaganda jest robiona przez debilów dla debilów
  To podwórkowe Michnik-owskie pokolenie prostaków niczego dobrze zrobić po prostu nie potrafi.
  Oni na to są po prostu i najzwyczajniej za głupi.

  I to wlasnie jest największa tragedia tego kraju.

  Wystarczy przyjrzeć się tutaj tym wypowiedziom i punktowym ocenom.

  Ilość minusów przy negatywnych ocenach "dorobku" Balcerowicza w stosunku do ilości pozytywnych ocen tego "dorobku" opartych na takiej czy innej argumentacji (i dającej możliwości "pogłębiania tematu") świadczy ze Balcerowicz zatrudnił "minusujaca brygadę".

  Pozytywnych ocen jest niewiele zaś minusów przy negatywnych cale setki.
  To jest nie tylko strategia debila ale odmóżdżonego prostaka mającego innych za kompletnych glupcow.

  To w tym pokoleniu pretensjonalnych okraglostolowych zasrańców jest reszta coraz częstsze niezależnie od opcji politycznej

  Brygada Balcerowicza, Kaczyńskiego, Michnika, Tuska, Rydzyka itd itd itd z polityka maja tyle wspólnego co "stajnie wyborcze" okrągłostołowej hołoty, z demokracją, co ta ich "patriotyczne" wyszczekanie z troską o przyszłość kraju, co te ich watykańskie opętanie z wiarą i religią itd itd itd

  To jest ta wersja "low cost" naszego żałosnego swoja nieogarniętą prostacką głupotą establishmentu nazywanego przez ogłupiałą sforę dziennikarska "elitami".
  "Elitami" które koniecznie chciałaby dumnie uchodzić za spadkobierców naszej, dawno już przegranej przez naszych przodków, świetności.

  Świetności opartej głównie na sarmackich mięśniowcach.
  Dzisiaj czasy nie są dla mięśniowców (niezależnie od kolekcji posiadanych dyplomów) !!

  Ta rządząca krajem okrągłostołowa hołota to są te wybrakowane produkty PRL-owskiej "dyktatury proletariatu" którym zdawało się, że są czym lepszym tylko dlatego, ze na czas, najczęściej tylko kłamliwie przypisując sobie zasługi w ich inspiracji, załapali się w pierwszych szeregach na dziejowe wydarzenie.

  Stad zresztą to ich uwielbienie dla żądnego podziwu i poklasku otoczenia awanturnika LW.
  Jako mięśniowiec się sprawdził: dalej niestety nie wystarczyło ani wiedzy ani inteligencji.

  Cala reszta wyrównała w szeregu !!

 • birlec2

  Oceniono 1 raz 1

  "Zapluty, potworny karzeł na krzywych nóżkach, wypluwający swoją brudną duszę, opluwający mnie zewsząd, nie szczędzący niczego, co szczędzić trzeba – rodziny, stosunków, bliskich mi ludzi, śledzący moje kroki, robiący małpie grymasy, przekształcający każdą myśl odwrotnie – ten potworny karzeł pełzał za mną, jak nieodłączny druh, ubrany w chorągiewki różnych typów i kolorów – to obcego, to swego państwa, krzyczący frazesy, wykrzywiający potworną gębę, wymyślający jakieś niesłychane historie, ten karzeł był moim nieodstępnym druhem, nieodstępnym towarzyszem doli i niedoli, szczęścia i nieszczęścia, zwycięstwa i klęski "- Józef Piłsudski 3 lipca 1923 - przemówienie po wycofaniu się z życia politycznego

 • politol59

  Oceniono 3 razy 1

  Jak długo jeszcze będziemy karmieni objaśnianiami strzelistych imaginacji chorego umysłu?

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 9 razy -1

  To ten Balcerowicz nie siedzi ? Ten główny likwidator Polski ,złodziej dorobku naszych dziadów i ojców?

 • witkosia100

  Oceniono 6 razy 0

  panie Balcerowicz,tak przyziemnie zapytam a propos raju,ile razy biegal panu komornik po domu,ile razy pana przesiedlono,jak sie mają pańskie dzieci,na śmieciowo,czy przyzwoite akurat trafione posadki,na chlebuś,omastkę ,drobne przyjemnosci kino ,teatr(Filharmonia-o Boze tez jest!),książka,kosmetyki,itp...starcza?
  niech się pan już nie ośmiesza-niech pan poczyta Konstytucję,od preambuły,art.art.1,2,8......
  to straszne państwo,albo cos co państwo udaje

 • jg_gw

  Oceniono 5 razy 1

  > "Demokracja sama nie gwarantuje rozwoju, nie gwarantuje także wysokiej praworządności."

  To racja. Demokracja (i republika) jest optymalnym ustrojem dla ludzi, którzy czują się równoprawnymi obywatelami i mają chęć uczestniczyć w polityce. Choćby od czasu do czasu. Czyli mają chęć wpływać na swoje sprawy.

  Tymczaem u nas ledwie połowa "obywatelstwa" fatyguje się co 4 lata na wybory. A z tych politycznie aktywnych spora grupa biega po kraju z krzyżami itp . rekwizytami i oddaje się jakimś dziwnym obrzędom, daje się wodzić za nos różnym cwaniakom wmawiającym im smoleńskie bzdury.

  No to jak ma się u nas demokracja rozwijać, skoro kwestia trotylu itp.pryncypia (dotyczące głównie samolotu, który twardo "wylądował" w smoleńskiej mgle) zajmują aktywny politycznie lud już ponad 2 lata i końca tego nie widać?
  Demokracja u nas trzyma się na 60 procentach z tych niecałych 50 procent w ogóle gotowych zdobyc się na jakieś minimum aktywności. Nie jest zbyt dobrej próby.

 • m.arco

  Oceniono 6 razy -4

  c.d. mojego wpisu:
  Charakterystyczne jest to,że stwierdzenie Adama Smitha będące do dzisiaj podstawą w światowej ekonomii i krajach cywilizowanych jest rozumiane przez premiera Jarosława Kaczyńskiego, było rozumiane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego a nie rozumie go absolwent studiów ekonomicznych Leszek Balcerowicz.

 • m.arco

  Oceniono 7 razy -3

  Balcerowicz jest bardzo złym ekonomistą i jeszcze gorszym urzędnikiem państwowym. Nie przeszkadza mu w żaden sposób,że ludzie buisinessu wykorzystują uprawniania rządu do wpływania na gospodarkę w celu uzyskania własnych interesów. Natomiast ojciec nowoczesnej ekonomii Adam Smith przestrzegał przed takimi działaniami. Uważał,że propozycje ustaw lub regulacji handlu przez przedsiębiorców powinny zostać wysłuchane przez rząd z dużą ostrożnością i nie powinny być wprowadzane bez długiego i wnikliwego badania z najbardziej podejrzliwym nastawieniem. Gdyż pochodzi ona od ludzi mających interes w oszukiwaniu a nawet prześladowaniu ludzi.

 • la111da

  Oceniono 9 razy 1

  Balcerowicz jak zawsze ma rację, tylko mówi rzeczy trudne i prawdziwe dlatego niepopularne, demokracja to ciężka praca, trzymanie się zasad praworządności, odpowiedzialność za swoje działania, w naszej polskiej kulturze wolimy drogę na skróty i bylejakość, dlatego między innymi taka wyboista ta nasza droga do demokracji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje