Rosja: 11 lat łagru dla współorganizatora zabójstwa Politkowskiej

14.12.2012 14:57
Anna Politkowska

Anna Politkowska (Fot. AP /ITAR-TASS)

11 lat kolonii karnej dla Dmitrija Pawluczenkowa - taki wyrok wydał dziś Moskiewski Sąd Miejski dla współorganizatora zabójstwa dziennikarki "Nowej Gaziety" Anny Politkowskiej. Prokuratura żądała 12 lat. Rodzina Politkowskiej zapowiedziała zaskarżenie wyroku.
Pawluczenkow był sądzony w trybie specjalnym, gdyż przyznał się do winy i zawarł układ z Prokuraturą Generalną Federacji Rosyjskiej, w ramach którego zobowiązał się do współpracy podczas śledztwa. W zamian uzyskał obietnicę złagodzenia wyroku. Groziło mu do 20 lat łagru.

Zastosowanie trybu specjalnego oznacza, że w toku postępowania sądowego nie badano dowodów, ani też nie wysłuchiwano świadków.

"Zaakceptujemy tylko maksymalną karę dla Pawluczenkowa"

Proces trwał od środy. Sędzia Aleksandr Zamaszniuk odrzucił wtedy wniosek Anny Stawickiej, adwokatki rodziny Politkowskiej, o unieważnienie układu oskarżonego z prokuraturą. Stawicka argumentowała, że Pawluczenkow nie wywiązał się z umowy, gdyż nie wskazał zleceniodawcy morderstwa i pomniejszał swoją rolę w tej zbrodni.

- Obowiązkowo zaskarżymy ten wyrok. Gotowi jesteśmy zaakceptować tylko maksymalną karę dla Pawluczenkowa - oświadczyła dziś Stawicka.

Politkowska, wybitna dziennikarka, obrończyni praw człowieka i autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce prezydenta Władimira Putina, została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

Organizator morderstwa pochodził z Czeczenii?

O zorganizowanie morderstwa dziennikarki Komitet Śledczy FR oskarżył pochodzącego z Czeczenii Łom-Alego Gajtukajewa, który w tym celu stworzył grupę przestępczą. W jej skład weszli również pochodzący z Czeczenii bracia Machmudowowie - Rustam, Dżabrail i Ibrahim - a także byli oficerowie milicji Siergiej Chadżikurbanow i Pawluczenkow.

Za bezpośredniego zabójcę Politkowskiej Komitet Śledczy FR uznał Rustama Machmudowa, który został aresztowany w maju 2011 roku w rejonie Aczchoj-Martan na południowy zachód od Groznego, stolicy Czeczenii.

Według Komitetu Śledczego FR bracia Dżabrail i Ibrahim pomogli mu dotrzeć do dziennikarki, a Chadżikurbanow zapewnił mu wsparcie techniczne. Natomiast podpułkownik Pawluczenkow ze swoimi podwładnymi śledził Politkowską, wskazał miejsce jej zamieszkania, a także dostarczył zabójcy broń.

Zleceniodawca nieznany

Komitet Śledczy FR nie ustalił zleceniodawcy morderstwa. Jego rzecznik Władimir Markin oświadczył w środę, że zbrodnia ta miała zaszkodzić władzom Rosji, o czym - jak zauważył - świadczy jej data (dzień urodzin Putina).

Gajtukajew, bracia Machmudowowie i Chadżikurbanow będą sądzeni oddzielnie. W październiku Komitet Śledczy FR zakończył śledztwo przeciwko nim.

Wcześniej z morderstwem dziennikarki "Nowej Gaziety" wiązany był również oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Paweł Riaguzow.

Zobacz także
Komentarze (15)
Rosja: 11 lat łagru dla współorganizatora zabójstwa Politkowskiej
Zaloguj się
 • keysyr

  Oceniono 22 razy 6

  Jestem przekonany, że to tylko płotki. Sam fakt, że nie dopuszczono do zeznań jego na rozprawie sądowej świadczy, iż nie powinien być słyszany przez media. A teraz? Cóż możliwości tamtejszych służb z pewnością pozwolą jemu gdzieś przeczekać zamieszanie i cieszyć się wdzięcznością Kremla.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 4

  dlaczego kryjecie borysa bieriezowskiego jako zleceniodawcę
  gpcodziennie.pl/15595-zabojca-politkowskiej-ukrywa-zleceniodawcow.html

 • herbat

  Oceniono 8 razy 4

  Wygląda jak Bruce Willis.

 • giertych-only

  Oceniono 20 razy 4

  Zamkneli Putina?!?!

 • kibic_rudego

  Oceniono 4 razy 2

  zobaczymy jak komentować będą, GW "jager, PAP"
  jak dojdzie do procesu Julki Tymoszenko o zlecenie morderstwa

 • lordvvvader

  Oceniono 6 razy 2

  Mozna dodawac komentarze?
  Myslalem ze jak o Zydowkach sa artykuly to jest blokowana mozliwosc komentarzy

 • mate29

  Oceniono 2 razy 0

  Politkowska to była agentka CIA !
  Pracowała za pieniądze CIA i pod dyktando CIA !
  Wszystkich "dziennikarzy"z "Nowej Gaziety" powinno się zamknąć w rosyjskim "Guantanamo"

 • frank1947

  0

  Ale mamy adwokatow w tych komentarzach a wiedza wiecej od tych ktorzy to zrobili .. ciekawe z kad te informacje .. pewnie z CNN albo FOX ...

 • astrolog_wawa

  0

  Istoty z poczuciem winy za dokonane w poprzednich żywotach czyny same generują sytuacje w których będą mogły spłacić dług. Ich mordercy nie są zazwyczaj świadomi tego, że przysługuje im prawo łaski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje