Sikorski odpowiada Rosji: Domagamy się realizacji obietnicy Miedwiediewa ws. wraku

14.12.2012 13:08
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. UESLEI MARCELINO REUTERS)

Polska niezmiennie domaga się realizacji obietnicy b. prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, że wrak Tu-154M wróci do Polski - oświadczył dziś Radosław Sikorski. Szefa dyplomacji poprał dziś premier. - Stanowisko Rosji w sprawie zwrotu wraku tupolewa bywa wyrażane w sposób arogancki - powiedział Tusk.
Sikorski, który przebywa w Armenii na pytanie dziennikarzy, czy poruszy kwestię zwrotu wraku Tu-154M podczas poniedziałkowego spotkania w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem odparł: - Sprawę tę podnosimy niezmiennie od 2,5 roku na wszystkich możliwych szczeblach. Domagamy się niezmiennie realizacji obietnicy prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa wobec rodzin smoleńskich, że wrak, nasza własność, wróci do Polski.

Sikorski: Jesteśmy niezadowoleni, że Rosja nie dotrzymuje obietnic

Szef polskiej dyplomacji był też pytany o piątkowe stanowisko MSZ Rosji, które wyraziło "skrajne zdumienie" z powodu propozycji Sikorskiego, aby podczas szczytu UE - Rosja została podniesiona kwestia zwrotu przez stronę rosyjską wraku Tu-154M.

- Jesteśmy nie tylko zdumieni, ale i niezadowoleni z tego, że obietnica prezydenta Rosji nadal nie jest realizowana - skomentował szef polskiego MSZ.

Tusk poparł Sikorskiego: Stanowisko Rosji bywa aroganckie

- Mam wrażenie, że stanowisko rosyjskie w tej kwestii bywa wyrażane czasami w sposób niepotrzebnie, powiedziałbym, arogancki, ponieważ tak naprawdę przedłużający się pobyt wraku Tu-154 stawia w dwuznacznej sytuację Rosję, a nie Polskę - mówił polskim dziennikarzom szef rządu.

Tusk ocenił, że w interesie Rosji byłoby przekazanie Polsce wraku, zgodnie z obietnicą ówczesnego prezydenta, tak szybko jak to tylko możliwe.

Poparcie dla inicjatywy Sikorskiego świadczy o zmianie stanowiska premier, który jeszcze wczoraj mówił, że "nie ma zdania" w sprawie, czy kwestia zwrotu polskiego wraku powinna zostać formalnie podniesiona podczas grudniowego szczytu UE-Rosja.

Wizyta Miedwiediewa w Polsce grudniu w 2010 r.

Po wizycie w Polsce ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w grudniu 2010 r. premier Donald Tusk poinformował, że zwrócił się do strony rosyjskiej o otwartość - jeśli chodzi o oczekiwanie strony polskiej - dotyczące przekazania wraku Tu-154M do Polski.

- Trudno mi powiedzieć, na ile deklaracja prezydenta Miedwiediewa będzie miała wpływ na postępowanie MAK i prokuratury rosyjskiej, ale usłyszeliśmy zapewnienie, że strona rosyjska nie będzie stawiała żadnych przeszkód, aby wrak samolotu wrócił do Polski tak szybko jak to możliwe - powiedział wtedy szef rządu.

Premier przyznał też, że słyszał, iż rosyjska prokuratura zwróciła uwagę, że będzie potrzebowała sporo czasu na swoje działania śledcze po przejęciu dysponowania wrakiem od MAK. - Ale ja słowa prezydenta Miedwiediewa traktuję poważnie - że strona rosyjska rozumie polską potrzebę, aby przed 10 kwietnia (2011 r.) szczątki samolotu znalazły się w Polsce. Czy to będzie możliwe - zobaczymy, ale sygnał z naszej strony był jednoznaczny - zaznaczył Tusk.

Zobacz także
Komentarze (150)
Zaloguj się
 • lolik52

  Oceniono 2 razy 2

  Polska niezmiennie domaga się realizacji obietnicy b. prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, że wrak Tu-154M wróci do Polski - oświadczył dziś Radosław Sikorski.

  -czy coś przeoczyłem,czy też Sikorski ma poufne informacje że ten wrak nam nie chcą w ogóle oddać?powiedzieli ci ze oddadzą,więc czekaj....

  Szefa dyplomacji poprał dziś premier. - Stanowisko Rosji w sprawie zwrotu wraku tupolewa bywa wyrażane w sposób arogancki - powiedział Tusk.

  -jak Kuba Bubie tak Buba Kubie:)))

 • alextade

  Oceniono 4 razy 2

  Po co nam ten wrak -przepraszam: szczątki spoczywające na lotnisku w Smoleńsku-? Sprzedać go za symboliczną złotówkę i nowy właściciel niech go sprowada na swój koszt! Potem zrobi ryngrafy, medaliki, itp.,itd, i koszty mu się zwrócą!

 • 2560a

  Oceniono 3 razy 1

  Sikorski odpowiada Rosji: Domagamy się realizacji obietnicy Miedwiediewa ws. wraku
  -----g...prawda. ten wrak jest nam potrzebny jak kolarzowi czyrak na dup....
  my ten zlom chcemy ale jeszcze bardziej nie chcemy. bo co z ty, kur..., zrobic?
  maciarewicz ze swiroslawem beda mieli kosmiczny orgazm!

 • niko8473

  Oceniono 3 razy 1

  Radek, po ch... Wolsce ten wrak. Placz coby Wolsce kosztow skladowania nie rachowali. Moze sie rozliczy z wartoscia zlomu? Moze nie...

  Ach, mozna po 100g wotaliow somlenskich opychac, po powiedzmy 100 PLN sztuka, niezly interes, to faktycznie niech wroci do Wolski;)

 • razb1947

  Oceniono 3 razy -3

  Tusk oddał ruskim śledztwo to teraz niech po kolanach prosi ich o oddanie wraku.

 • 410insidejob

  Oceniono 3 razy 1

  A co NATO na to? co pomagamy im heroine z Afganistanu wyowozic za nic?

 • yarrrr

  Oceniono 5 razy -1

  Mamy jak najbardziej prawo wyrażać naszą opinię o Rosji i jej polityce. Natomiast większość kretyńskich komentarzy tutaj wynika z niechęci do samej osoby Sikorskiego. Kretyni z prawa i lewa się zebrali, żeby popluć.

 • lodzermensz1

  Oceniono 2 razy 2

  To co dzieje się z waszym portalowym systemem komentarzy woła o pomstę do nieba.
  Po kiego grzyba ten fejsbuk? Dlaczego ten durny system wywala komentarze, albo przenosi odpowiedzi w zupełnie inne miejsca?
  Zróbcie coś z tym, bo nie jestem jedynym, który narzeka.

 • lodzermensz1

  Oceniono 1 raz -1

  Masz specyficzne pojęcie godności. Ale czego się spodziewać po dresie, który dorwał się do komputera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje