Sikorski odpowiada Rosji: Domagamy się realizacji obietnicy Miedwiediewa ws. wraku

14.12.2012 13:08
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. UESLEI MARCELINO REUTERS)

Polska niezmiennie domaga się realizacji obietnicy b. prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, że wrak Tu-154M wróci do Polski - oświadczył dziś Radosław Sikorski. Szefa dyplomacji poprał dziś premier. - Stanowisko Rosji w sprawie zwrotu wraku tupolewa bywa wyrażane w sposób arogancki - powiedział Tusk.
Sikorski, który przebywa w Armenii na pytanie dziennikarzy, czy poruszy kwestię zwrotu wraku Tu-154M podczas poniedziałkowego spotkania w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem odparł: - Sprawę tę podnosimy niezmiennie od 2,5 roku na wszystkich możliwych szczeblach. Domagamy się niezmiennie realizacji obietnicy prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa wobec rodzin smoleńskich, że wrak, nasza własność, wróci do Polski.

Sikorski: Jesteśmy niezadowoleni, że Rosja nie dotrzymuje obietnic

Szef polskiej dyplomacji był też pytany o piątkowe stanowisko MSZ Rosji, które wyraziło "skrajne zdumienie" z powodu propozycji Sikorskiego, aby podczas szczytu UE - Rosja została podniesiona kwestia zwrotu przez stronę rosyjską wraku Tu-154M.

- Jesteśmy nie tylko zdumieni, ale i niezadowoleni z tego, że obietnica prezydenta Rosji nadal nie jest realizowana - skomentował szef polskiego MSZ.

Tusk poparł Sikorskiego: Stanowisko Rosji bywa aroganckie

- Mam wrażenie, że stanowisko rosyjskie w tej kwestii bywa wyrażane czasami w sposób niepotrzebnie, powiedziałbym, arogancki, ponieważ tak naprawdę przedłużający się pobyt wraku Tu-154 stawia w dwuznacznej sytuację Rosję, a nie Polskę - mówił polskim dziennikarzom szef rządu.

Tusk ocenił, że w interesie Rosji byłoby przekazanie Polsce wraku, zgodnie z obietnicą ówczesnego prezydenta, tak szybko jak to tylko możliwe.

Poparcie dla inicjatywy Sikorskiego świadczy o zmianie stanowiska premier, który jeszcze wczoraj mówił, że "nie ma zdania" w sprawie, czy kwestia zwrotu polskiego wraku powinna zostać formalnie podniesiona podczas grudniowego szczytu UE-Rosja.

Wizyta Miedwiediewa w Polsce grudniu w 2010 r.

Po wizycie w Polsce ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w grudniu 2010 r. premier Donald Tusk poinformował, że zwrócił się do strony rosyjskiej o otwartość - jeśli chodzi o oczekiwanie strony polskiej - dotyczące przekazania wraku Tu-154M do Polski.

- Trudno mi powiedzieć, na ile deklaracja prezydenta Miedwiediewa będzie miała wpływ na postępowanie MAK i prokuratury rosyjskiej, ale usłyszeliśmy zapewnienie, że strona rosyjska nie będzie stawiała żadnych przeszkód, aby wrak samolotu wrócił do Polski tak szybko jak to możliwe - powiedział wtedy szef rządu.

Premier przyznał też, że słyszał, iż rosyjska prokuratura zwróciła uwagę, że będzie potrzebowała sporo czasu na swoje działania śledcze po przejęciu dysponowania wrakiem od MAK. - Ale ja słowa prezydenta Miedwiediewa traktuję poważnie - że strona rosyjska rozumie polską potrzebę, aby przed 10 kwietnia (2011 r.) szczątki samolotu znalazły się w Polsce. Czy to będzie możliwe - zobaczymy, ale sygnał z naszej strony był jednoznaczny - zaznaczył Tusk.

Zobacz także
Komentarze (150)
Sikorski odpowiada Rosji: Domagamy się realizacji obietnicy Miedwiediewa ws. wraku
Zaloguj się
 • smok61

  Oceniono 67 razy 47

  Jak nie oddają , to może zamiana.
  My im damy dobre Tu 154 M, a oni nam to lekko bite.

 • smok_sielski

  Oceniono 125 razy 43

  Nasze silne Państwo zdaje egzamin za egzaminem! Gdyby tylko Kaczor nie przeszkadzał...

 • heniek300

  Oceniono 105 razy 37

  Ach ten nasz Raduś i jego groźne miny.
  Już on tym ruskim pokaże.Walnie taki tekst na 'Tłiterze',że im walonki pospadają.

 • 1234qwerty

  Oceniono 79 razy 25

  Radek nie spinaj się tak bardzo bo Ci żyłka pęknie a oni (słusznie) i tak mają Cię w dupie.

 • waw-el

  Oceniono 89 razy 23

  kiedy bedzie wrak juz w Polsce to sytuacja materialna spoleczenstwa znacznie sie poprawi, bezrobocie spadnie. wszyscy beda szczesliwi. ...... Rosjanie oddajcie ta kupe zlomu!!!!!!!!!!!

 • nino.rota

  Oceniono 43 razy 21

  skoro minister SZ jest od wielu miesięczny nieskuteczny, a w dyplomacji to poważna wada, to już najwyższy czas na dymisję!

 • wodz.wielka.woda

  Oceniono 18 razy 14

  Zgodnie z logiką rządu należy wywnioskować, że Polska formułowała prośby względem Rosji zdecydowanie zbyt ostro !
  I teraz mamy skutki.

  Może POmoże zlizywanie śmietany z kolan ? Byleby Rosjanie się nie wkurzyli, że wpadliście na to dopiero teraz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje