Angela Merkel bije rekordy popularności. 81 proc. Niemców ocenia ją pozytywnie

Kanclerz Angela Merkel

Kanclerz Angela Merkel (Fot. Michel Euler AP)

81 proc. Niemców pozytywnie ocenia działalność Angeli Merkel jako kanclerza Niemiec. To rekordowe poparcie jest dobrym prognostykiem dla przywódczyni chadecji, która będzie ubiegać się w przyszłym roku o trzecią kadencję. Popularność Merkel pomaga jej partii - chce na nią głosować ok. 40 proc. badanych.
Gdyby wybory w Niemczech odbyły się w najbliższą niedzielę, popularność Angeli Merkel zapewniłaby zwycięstwo konserwatystom z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Poparcie około 40 proc. to najlepszy wynik partii od ostatnich wyborów. CDU zawdzięcza go sympatii, jaką polityka pani kanclerz znajduje w niemieckim społeczeństwie.

Rekordowa popularność Merkel - 81 proc.

81 proc. pozytywnych ocen działalności w przeprowadzonym dla telewizji ZDF badaniu ośrodka Politbarometer to absolutny rekord. Pytani o ocenę pracy rządu Merkel Niemcy również ocenili ją pozytywnie - 62 proc. badanych aprobuje pracę koalicji chadecko-liberalnej.

To najwyższe oceny od 2009 r. Te wyniki współgrają z innym czynnikiem - niemal trzy czwarte Niemców (72 proc.) ocenia 2012 rok jako dobry. 27 proc. oczekuje, że następny będzie jeszcze lepszy.

Merkel chce kontynuować koalicję. Ale może nie mieć z kim

Opozycja wypada w rankingach gorzej. Na główną opozycyjną socjaldemokratyczną partię SPD chce głosować 30 proc. badanych. 36 proc. poparłoby na stanowisko kanclerza Niemiec lidera socjaldemokratów Peera Steinbruecka - wykazał sondaż przeprowadzony dla telewizji ZDF. Według tego samego sondażu 54 proc. Niemców w dalszym ciągu preferowałoby Merkel jako szefa rządu.

Angela Merkel już zapowiedziała, że po wyborach chciałaby kontynuować obecną koalicję z liberałami. Jednak FDP w sondażach wypada fatalnie - na poziomie 4 proc., co nie daje nawet miejsc w parlamencie.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie na próbie 1,280 osób między 11 a 13 grudnia, zaraz po konwencjach CDU i SPD w Hanowerze.

Zobacz także
 • Angela Merkel na kongresie CDU Kongres CDU: Rekordowy wynik Angeli Merkel
Komentarze (17)
Angela Merkel bije rekordy popularności. 81 proc. Niemców ocenia ją pozytywnie
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 74 razy 32

  Pani kanclerz bije rekordy popularności, bo nie wciska kitu swoim obywatelom że jesteśmy zieloną wyspą kiedy 1500 ludzi traci pracę chociaż rząd wiedział o zaistnieniu takiej sytuacji od trzech lat. Bije rekordy popularności bo chociaż minister finansów w jej rzadzie nie mowi po angielsku z idealnym akcentem to potrafi przekonać obywateli żeby nie wydawali wiecej niż są w stanie zarobić i taką samą zasadę stosuje w swojej ministerialnej działalności. Bo potrafi jasno wyartykułować swoje zdanie w Europie a nie sciemnia że wszystko jest w porzadku by potem prosić Unię o pomoc w odebraniu własnego złomu!!

 • kolejorz63

  Oceniono 40 razy 30

  A u nas marsze, Smoleńsk, stan wojenny i inne pierdoły, po prostu polnische wirtschaft w pełnym rozkwicie.

 • zgr-edo

  Oceniono 15 razy 9

  pozazdrościć Niemcom takiej Kanclerz, rządu i opozycji. W Polsce mamy raj, zieloną wyspę, modły, IPN, konkordat, miesięcznice, marsze, krzyże, fundusze kościelne, obrazę uczuć religijnych, ksenofobię , nacjonalizm, bezrobocie i hordy bezużytecznych magistrów teologi, socjologii, dziennikarstwa. Nigdy im nie dorównamy, a wystarczy pogonić watykańskich okupantów i ich kolaborantów. Wprowadzić niemiecki system prawny oświatowy i zarządzania, bo inaczej dalej będziemy w czarnej d.pie , sto lat za murzynami.
  Polak potrafi wszystko, a najlepiej spieprzyć.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 12 razy 4

  Niemcy ją lubią bo wiedzą że ona dba WYŁACZNIE o interesy Niemców. Nasi "za wolność waszą i naszą" politycy muszą się jeszcze dużo uczyć.

 • cypich

  Oceniono 9 razy 3

  kiedy wybory w Niemczech? Pytam bo chciałbym wiedzieć kiedy Grecja wreszcie zbankrutuje.

 • chrobotek46

  Oceniono 2 razy 2

  Nie przepadam za Niemcami - ale niech nasi politycy uczą się od nich : świat światem, ale dla niej liczą się korzyści Niemiec. Choćby nawet była, jak kpią niektórzy - babochłopem - na jej plus zaliczam to, że głownie dba o swoich i swój kraj .Można się z niej naśmiewać - ale od niej należy się uczyć, co znaczy pracować dla Ojczyzny. Chyba wolałbym taką polską Merkel od tych co są obecnie przy korycie. Ona naprawdę broni głównie interesów narodu - swojego Narodu. Uczmy się od niej !

 • jano53

  Oceniono 3 razy 1

  To i tak op wiele mniej niż Jarosław................... w jednym z kościołów miał 94,5% po..parcia.

 • szczuras99

  Oceniono 2 razy -2

  Merkel jest cwana , pomimo ze z chadecji to kosciolkom ( glownie katolickiemu ) nie pozwala byc V kolumna .
  Nikt w Niemczech z hitlerowskiego papieza nie robi tam polboga jak to jest w Polsce z naszym grafomanem .
  Ma spokoj to moze rozsadnie rzadzic .

 • pikkollo

  Oceniono 14 razy -4

  Zaiste Niemcy mają powód do zadowolenia z frau Merkel, bo doprowadzenie do sytuacji gdy premier sąsiedniego i całkiem dużego europejskiego kraju zachowuje się jak wasal, a jego minister spraw zagranicznych składa hołdy w Berlinie prosząc Niemcy o opiekę , to dyplomatyczny sukces jakiego Niemcy nie zanotowały od czasów Fryderyka II

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje