Rosyjski MSZ "skrajnie zdumiony" propozycją Sikorskiego ws. wraku Tu-154

14.12.2012 12:08
Catherine Ashton i Radosław Sikorski podczas spotkania 10 grudnia 2012 r.

Catherine Ashton i Radosław Sikorski podczas spotkania 10 grudnia 2012 r. (Fot. REUTERS/LAURENT DUBRULE)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wyraziło "skrajne zdumienie" wobec propozycji Radosława Sikorskiego, by podczas szczytu UE - Rosja rozmawiać na temat zwrotu przez stronę rosyjską wraku Tu-154M.
"Nasi polscy partnerzy bardzo dobrze znają stanowisko Rosji, które wielokrotnie przekazywano im na różnych szczeblach" - oświadczył rzecznik prasowy MSZ FR Aleksandr Łukaszewicz.

"Wrak Tu-154M to dowód rzeczowy"

Rzecznik przypomniał, że "sprowadza się ono do tego, iż sprawa zwrotu szczątków (samolotu), mających status dowodów rzeczowych, zgodnie z rosyjskim prawem może być rozpatrywana tylko po zakończeniu wszystkich procedur śledczych związanych z katastrofą".

Łukaszewicz przypomniał też, że śledztwo w sprawie katastrofy polskiego Tu-154 pod Smoleńskiem, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, prowadzi Komitet Śledczy FR.

"Co więcej, wychodząc naprzeciw uporczywym prośbom strony polskiej i czyniąc gest dobrej woli, przejawiliśmy gotowość, by jeszcze przed podjęciem stosownej decyzji zacząć omawianie technicznych aspektów organizacji procesu przekazywania fragmentów maszyny" - powiedział rzecznik rosyjskiego MSZ, dodając, że "kontakty ekspertów odbyły się latem tego roku, w tym bezpośrednio na terenie lotniska Smoleńsk-Siewiernyj, gdzie znajduje się wrak".

Rosja: Propozycje Sikorskiego wywołują skrajne zdumienie

"W tej sytuacji oświadczenia niektórych polskich polityków, wzywających do utworzenia jakiejś międzynarodowej komisji do zbadania tragedii smoleńskiej lub wniesienia sprawy zwrotu szczątków pod obrady szczytu Unia Europejska - Rosji 21 grudnia w Brukseli, jak kilka dni temu zaproponował to minister spraw zagranicznych Polski, pan Sikorski, wywołują u nas skrajne zdumienie" - oznajmił.

Sikorski: Mamy problemy w relacjach z Rosją

Radosław Sikorski informował w poniedziałek, że na forum Rady ds. Zagranicznych UE poprosił Catherine Ashton, aby podczas szczytu Unia Europejska - Rosja formalnie została podniesiona kwestia zwrotu wraku Tu-154M. Służby prasowe Ashton podały, że szefowa unijnej dyplomacji przyjęła do wiadomości prośbę polskiego ministra.

We wtorek Sikorski tłumaczył, że zwrócił się do Ashton z taką prośbą, ponieważ Polska wyczerpała możliwości działania dwustronnego. Pytany, o co konkretnie poprosił Ashton, Sikorski odparł: "O to, aby podczas szczytu powiedzieć, że jedno z państw członkowskich ma problem w relacjach z Rosją".

"Nie pierwszy raz zwracamy się w takiej formule do Unii Europejskiej. Przypomnę - prezydencja niemiecka udzieliła nam wsparcia w sprawie bojkotu naszych produktów żywnościowych, a później Komisja Europejska wsparła nas w negocjacjach gazowych, dzięki czemu uzyskaliśmy lepszy efekt. Więc póki co precedensy są dobre" - ocenił polski minister.

W ubiegłym tygodniu szef polskiego MSZ przekazał, że przy okazji posiedzenia Rady NATO - Rosja w Brukseli rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych FR Siergiejem Ławrowem na temat zwrotu wraku Tu-154.

"Podczas Rady NATO - Rosja w Brukseli ponownie poruszyłem potrzebę powrotu do Polski wraku Tu-154. Także w rozmowach z S. Ławrowem i H. Clinton" - napisał Sikorski na Twitterze.

Początek szczytu UE - Rosja 21 grudnia

Szczyt UE - Rosja odbędzie się 21 grudnia w Brukseli; zacznie się od roboczej kolacji już 20 grudnia. Ze strony unijnej wezmą w nim udział szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, Ashton oraz kilku innych komisarzy. Z Rosji mają być prezydent Władimir Putin, szef MSZ Siergiej Ławrow i kilku innych ministrów.

Zobacz także
Komentarze (209)
Zaloguj się
 • plumgazeta

  0

  Pan "wyrżnąc watahe" chce przejąć dowód.

 • pendrek_wyrzutek

  Oceniono 1 raz 1

  domis086: "Skierować nasze dywizje w strone Moskwy!"

  Wszystkie dwie? ;)

 • pedersdorfer

  Oceniono 2 razy 2

  Kto sie liczy z biednym,Sprzedajnym rzadem,bez silnej armii.Wina kanciasto_stołowej mafii z magdaleni i 3-Rp rzadzonej przez Przestepcze zwiazki w ministerstwach i pajacowatym sejmem który wykonuje polecenia tych przestepców.mamgosia.nowyekran.pl.nowyekran.pl/post/82961,chipowanie-polskich-pacjentow-obowiazkowe-od-2013-roku nowine nie długo was zaobraczkują ,bedziecie jak bydlenta kontrolowane w ZOO;

 • zenblue1

  Oceniono 4 razy 2

  PO w sondażach spada więc Igor Ostachowicz ma nowy plan---stosunki z Rosją pogarszają się,wina Kaczora

 • staryrys48

  Oceniono 4 razy -4

  Unia nie ma nic innego do roboty jak zajmować się jakimś tupolewem. Unia wszystko robi żeby nie narazić się Rosji.Jak Sikorski tego nie widzi to nie nadaje się na żadnego ministra.

 • babaqba

  Oceniono 2 razy 0

  Proszę uprzejmie nie zaieszczać zdjęć Sikorskiego! Zdarza się, że czytam przy posiłku!

 • jagb50

  Oceniono 4 razy 0

  To jakieś szaleństwo w tych opiniach, które czytam. Rosjanie nas "'olewają", lekceważą nasze prośby o zwrot naszej własności, tłumacząc jakimś zakończeniem niekończącym się śledztwem, a my opluwamy się nawzajem w tych opiniach. A gdzie nasza jedność w takich wypadkach. WSTYD mi za tych polaków, co tak opluwają swoich rodaków.

 • andrzej_z_dzialdowa

  Oceniono 3 razy -1

  Panie Bronku, ratuj pan sytuację!!! Ratuj!

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 3 razy 1

  sposob nr 10 – POZNAJ LUDZI LEPIEJ NIŻ ONI SAMYCH SIEBIE

  Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit.
  Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system” osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną.
  Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje