Schetyna: Kaczyński nie szanuje wielu pokoleń Polaków

14.12.2012 09:34
Grzegorz Schetyna

Grzegorz Schetyna (Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta)

Jarosław Kaczyński nie szanuje wysiłku wielu pokoleń i odbiera nam satysfakcję, że osiągnęliśmy w 1989 r. coś wielkiego. I to jest osiągnięcie wielu milionów Polaków. Mówiąc takie rzeczy, prezes Kaczyński obraża tych, którzy wiedzą, jak kiedyś było - mówił dziś w Programie 1 Grzegorz Schetyna, komentując wypowiedzi prezesa PiS podczas marszu z okazji 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
- Czy jest pan sobie w stanie wyobrazić "Polskę inną niż dziś, w której będzie pluralizm mediów, nie będzie się wyrzucało odważnych dziennikarzy z telewizji, nie będzie się wyrzucało innych dziennikarzy za pisanie prawdy, nie będzie się przygotowywało ustawy o cenzurze, nie będzie więźniów politycznych"? - pytała, cytując Jarosława Kaczyńskiego, prowadząca program Zuzanna Dąbrowska.

- Jest mi przykro, że ktoś mówi o takich rzeczach, i to jeszcze 13 grudnia, w takim symbolicznym dniu, symbolu dławienia normalności i demokracji w Polsce - stwierdził Schetyna i rozwinął: - Cieszę się z osiągnięć ostatnich 23 lat i jestem z tego dumny. Uważam, że Polska jest demokratyczna i suwerenna, i trzeba to szanować. A Jarosław Kaczyński nie szanuje, mówiąc, że w Polsce demokracja jest łamana, że nie jest suwerenna. Nie szanuje wysiłku wielu pokoleń i odbiera nam satysfakcję, że osiągnęliśmy w 1989 r. coś wielkiego. I to jest osiągniecie wielu milionów Polaków. Mówiąc takie rzeczy, prezes Kaczyński obraża tych, którzy wiedzą, jak kiedyś było.

"Z PO będzie dobrze"

Zdaniem Schetyny dopóki PiS i Kaczyński w taki sposób jak podczas czwartkowego marszu będą artykułować problemy, z jakimi boryka się Polska, "to z PO będzie dobrze" . - Scena polityczna będzie stabilna, a PiS w opozycji. Czego im serdecznie życzę, bo Polsce potrzebny jest spokój, zaufanie i poczucie wspólnoty. Nad tym musimy wszyscy pracować i temu powinna służyć polityka. PiS robi zupełnie coś innego i robi to konsekwentnie. Dlatego przegrywa wybory za wyborami - mówił wiceprzewodniczący PO.

Schetyna był też gościem w RMF FM, gdzie prowadzący Konrad Piasecki zacytował inne słowa prezesa PiS - "Polska musi odzyskać wolność, a niepodległość nie może być na sprzedaż" - i zapytał: Gdy prezes mówi takie słowa, Platforma zaciera ręce?

- Tak - odpowiedział wiceprzewodniczący PO i wyjaśnił: - Zawsze, gdy Polacy przechodzą przez trudny czas - a wszyscy czujemy, że ten czas jest trudny, a przyszły rok też do najłatwiejszych nie będzie należał - to prezes Kaczyński i PiS pomagają, żeby Polaków przestraszyć i pokazać, że PO jest czymś, co gwarantuje bezpieczeństwo i normalność.

- Czyli im więcej takiego prezesa, tym Platforma ma większe szanse? - dopytywał Piasecki. - Tak jest. I to są twarde fakty wynikające z badań i intuicji politycznej - odparł Schetyna.

"Zderzenie nastąpiło. I dobrze..."

Piasecki poruszył też temat telewizyjnego spotu, w którym premier Donald Tusk składa rodakom świąteczne życzenia.

- Przyzna pan, że w tym spocie chodzi tylko i wyłącznie o to, by skonfrontować Tuska pod choinką z Kaczyńskim z placu Trzech Krzyży? - zapytał prowadzący. - Ale taka jest rzeczywistość. Zderzenie nastąpiło. I dobrze się stało, że taki spot się pojawił, że pojawił się głos spokoju, zadumy, przywołujący atmosferę świąteczną - stwierdził Schetyna.

- Ale nastroje Polaków są coraz gorsze i czy nie jest tak, że PiS ze swoim przesłaniem będzie w te nastroje trafiał coraz bardziej? - argumentował Piasecki. - Dużo łagodniej przechodziliśmy kryzys 2009 r. Trudno nam było uwierzyć, że możliwy jest kryzys światowy - odpowiadał Schetyna. - Teraz jesteśmy mądrzejsi o te doświadczenia i wiemy, że można i trzeba się bać, spodziewamy się trudnego roku. To wynika z odpowiedzialności i daru przewidywania, który mają Polacy. I choć prezes Kaczyński mówi o zagrożeniu niepodległości i wolności, to ja uważam, że Polska jest silna, wolna i bezpieczna.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (60)
Zaloguj się
 • filmik2000

  Oceniono 2 razy 0

  Prezes Jarosław nikogo nie szanuje poza samym sobą i to bardzo ;) www.youtube.com/watch?v=Hhe1OpXXdq8&list=PLyfz7tY_aBSHSZqqddA9EXjIj2zyOfmSG

 • moyokoyani

  Oceniono 2 razy 0

  O na zdjęciu czynny współpracownik o pseudonimie "Radek" jakież to oczywiste. Buuuu a on powiedział, że my czerwone pluskiewki to be jestemy buuuu...i tak każda pluskwa.

 • dimo333

  Oceniono 2 razy 0

  jak zobaczylem zdjecie powyzej to pomyslalem ze to aktualny 007 - James. Bond za 20 lat

 • zygosz

  Oceniono 3 razy 1

  Gwizdek Kremla
  13 grudnia 1981 roku w nocy gen. Jaruzelski
  spojrzal wrogo Polakom w oczy.
  A jego oprawcy tej nocy na terenie kraju
  uzyli ludzkiej przemocy.
  Wyrywali ze snu matki ,ojcow ,synow i corki
  transportujac do przygotowanj kryjowki.

  Wczesnym rankiem o swicie,ruszyly
  pancerne kolumny wojska ,milicji i ZOMO
  na ulice i mieszkancow dzielnice.
  Zniwo bylo obfite, stu zabitych ,a tysiace
  aresztowanych ,na rok czasu skazanych.
  Sturm czolgow pacyfikowal fabryki ,huty
  i kopalnie,a do opornych strzelal z broni palnej.
  Tak gineli bracia Kopalni Wujek obrancy
  sprawiedliwosci i ludzkiej godnosci.
  Czolgami mury sforsowali ,pierwszych
  bezbronnych dziewieciu rozstrzelali.
  Taka demokracje budowali gen.Jaruzelski,
  Kiszczak,a Urban i inni brawa im dawali.

  Tuz przyszly swieta ,choinka i gwiazdka
  betlejemska ,a nad Polska zaloba i ludzka kleska.
  Kraj przez towarzyszy gnebiony,brakiem zywnosci
  i panstwowej suwerennosci.
  Urban i jego towarzysze wladzy,zywnosc
  sprzedali ,a spoleczenstwo kartkami obdarowali.

  Swiecily pustkami polki sklepowe
  i stacje benzynowe.
  Zniszczono ludzka SOLIDARNOSC i jej nadzieje
  na lepsze jutro i przyszle pokolenie.
  Za przyzwoleniem Bolka,znow sie kreci
  partyjna rolka.

  Tylko przez lata cztery ,swiecila gwiazda
  ludzkiej nadzieji,ale ja stracono do smolenskiej ziemi.
  I teraz znow sie panoszy u wladzy na nowo to co kiedys
  bylo Rzadowa Zmowa.

 • piemont12

  Oceniono 5 razy 1

  Posłuchajcie, naprawdę warto !

  Proroczy utwór "Trzeci oddech Kaczuchy " z dawnych lat...

  www.youtube.com/watch?v=jeGL2K4JN0g

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 4 razy 2

  A czy przeciętnego Polaka ktoś jeszcze szanuje w naszym kraju?Czy pół roku w kolejce do kardiologa świadczy o poszanowaniu ludzi starszych i chorych?A czy 60-latkowie,którzy musieli zawiesić emerytury,lub zrezygnować z pracy,mimo wyroku TK o nielegalności ustawy,muszą się ze skarbem państwa sądzić o swoje pieniodze,przez to państwo zagrabione , świadczy o szacunku tego państwa do swych obywateli?

 • aszlow54

  Oceniono 6 razy 0

  Czytam te posty i widzę ze bardzo lubicie tego Schetynę reprezentanta bandy kolesi.

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 0

  Obawiam się, że kiedy umrze matka Kaczydupa, to pójdzie on "na całość", bo teraz jeszcze się trochę hamuje ze względu na matkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje