Schetyna: Kaczyński nie szanuje wielu pokoleń Polaków

14.12.2012 09:34
Grzegorz Schetyna

Grzegorz Schetyna (Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta)

Jarosław Kaczyński nie szanuje wysiłku wielu pokoleń i odbiera nam satysfakcję, że osiągnęliśmy w 1989 r. coś wielkiego. I to jest osiągnięcie wielu milionów Polaków. Mówiąc takie rzeczy, prezes Kaczyński obraża tych, którzy wiedzą, jak kiedyś było - mówił dziś w Programie 1 Grzegorz Schetyna, komentując wypowiedzi prezesa PiS podczas marszu z okazji 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
- Czy jest pan sobie w stanie wyobrazić "Polskę inną niż dziś, w której będzie pluralizm mediów, nie będzie się wyrzucało odważnych dziennikarzy z telewizji, nie będzie się wyrzucało innych dziennikarzy za pisanie prawdy, nie będzie się przygotowywało ustawy o cenzurze, nie będzie więźniów politycznych"? - pytała, cytując Jarosława Kaczyńskiego, prowadząca program Zuzanna Dąbrowska.

- Jest mi przykro, że ktoś mówi o takich rzeczach, i to jeszcze 13 grudnia, w takim symbolicznym dniu, symbolu dławienia normalności i demokracji w Polsce - stwierdził Schetyna i rozwinął: - Cieszę się z osiągnięć ostatnich 23 lat i jestem z tego dumny. Uważam, że Polska jest demokratyczna i suwerenna, i trzeba to szanować. A Jarosław Kaczyński nie szanuje, mówiąc, że w Polsce demokracja jest łamana, że nie jest suwerenna. Nie szanuje wysiłku wielu pokoleń i odbiera nam satysfakcję, że osiągnęliśmy w 1989 r. coś wielkiego. I to jest osiągniecie wielu milionów Polaków. Mówiąc takie rzeczy, prezes Kaczyński obraża tych, którzy wiedzą, jak kiedyś było.

"Z PO będzie dobrze"

Zdaniem Schetyny dopóki PiS i Kaczyński w taki sposób jak podczas czwartkowego marszu będą artykułować problemy, z jakimi boryka się Polska, "to z PO będzie dobrze" . - Scena polityczna będzie stabilna, a PiS w opozycji. Czego im serdecznie życzę, bo Polsce potrzebny jest spokój, zaufanie i poczucie wspólnoty. Nad tym musimy wszyscy pracować i temu powinna służyć polityka. PiS robi zupełnie coś innego i robi to konsekwentnie. Dlatego przegrywa wybory za wyborami - mówił wiceprzewodniczący PO.

Schetyna był też gościem w RMF FM, gdzie prowadzący Konrad Piasecki zacytował inne słowa prezesa PiS - "Polska musi odzyskać wolność, a niepodległość nie może być na sprzedaż" - i zapytał: Gdy prezes mówi takie słowa, Platforma zaciera ręce?

- Tak - odpowiedział wiceprzewodniczący PO i wyjaśnił: - Zawsze, gdy Polacy przechodzą przez trudny czas - a wszyscy czujemy, że ten czas jest trudny, a przyszły rok też do najłatwiejszych nie będzie należał - to prezes Kaczyński i PiS pomagają, żeby Polaków przestraszyć i pokazać, że PO jest czymś, co gwarantuje bezpieczeństwo i normalność.

- Czyli im więcej takiego prezesa, tym Platforma ma większe szanse? - dopytywał Piasecki. - Tak jest. I to są twarde fakty wynikające z badań i intuicji politycznej - odparł Schetyna.

"Zderzenie nastąpiło. I dobrze..."

Piasecki poruszył też temat telewizyjnego spotu, w którym premier Donald Tusk składa rodakom świąteczne życzenia.

- Przyzna pan, że w tym spocie chodzi tylko i wyłącznie o to, by skonfrontować Tuska pod choinką z Kaczyńskim z placu Trzech Krzyży? - zapytał prowadzący. - Ale taka jest rzeczywistość. Zderzenie nastąpiło. I dobrze się stało, że taki spot się pojawił, że pojawił się głos spokoju, zadumy, przywołujący atmosferę świąteczną - stwierdził Schetyna.

- Ale nastroje Polaków są coraz gorsze i czy nie jest tak, że PiS ze swoim przesłaniem będzie w te nastroje trafiał coraz bardziej? - argumentował Piasecki. - Dużo łagodniej przechodziliśmy kryzys 2009 r. Trudno nam było uwierzyć, że możliwy jest kryzys światowy - odpowiadał Schetyna. - Teraz jesteśmy mądrzejsi o te doświadczenia i wiemy, że można i trzeba się bać, spodziewamy się trudnego roku. To wynika z odpowiedzialności i daru przewidywania, który mają Polacy. I choć prezes Kaczyński mówi o zagrożeniu niepodległości i wolności, to ja uważam, że Polska jest silna, wolna i bezpieczna.

Zobacz także
Komentarze (60)
Zaloguj się
 • filmik2000

  Oceniono 2 razy 0

  Prezes Jarosław nikogo nie szanuje poza samym sobą i to bardzo ;) www.youtube.com/watch?v=Hhe1OpXXdq8&list=PLyfz7tY_aBSHSZqqddA9EXjIj2zyOfmSG

 • moyokoyani

  Oceniono 2 razy 0

  O na zdjęciu czynny współpracownik o pseudonimie "Radek" jakież to oczywiste. Buuuu a on powiedział, że my czerwone pluskiewki to be jestemy buuuu...i tak każda pluskwa.

 • dimo333

  Oceniono 2 razy 0

  jak zobaczylem zdjecie powyzej to pomyslalem ze to aktualny 007 - James. Bond za 20 lat

 • zygosz

  Oceniono 3 razy 1

  Gwizdek Kremla
  13 grudnia 1981 roku w nocy gen. Jaruzelski
  spojrzal wrogo Polakom w oczy.
  A jego oprawcy tej nocy na terenie kraju
  uzyli ludzkiej przemocy.
  Wyrywali ze snu matki ,ojcow ,synow i corki
  transportujac do przygotowanj kryjowki.

  Wczesnym rankiem o swicie,ruszyly
  pancerne kolumny wojska ,milicji i ZOMO
  na ulice i mieszkancow dzielnice.
  Zniwo bylo obfite, stu zabitych ,a tysiace
  aresztowanych ,na rok czasu skazanych.
  Sturm czolgow pacyfikowal fabryki ,huty
  i kopalnie,a do opornych strzelal z broni palnej.
  Tak gineli bracia Kopalni Wujek obrancy
  sprawiedliwosci i ludzkiej godnosci.
  Czolgami mury sforsowali ,pierwszych
  bezbronnych dziewieciu rozstrzelali.
  Taka demokracje budowali gen.Jaruzelski,
  Kiszczak,a Urban i inni brawa im dawali.

  Tuz przyszly swieta ,choinka i gwiazdka
  betlejemska ,a nad Polska zaloba i ludzka kleska.
  Kraj przez towarzyszy gnebiony,brakiem zywnosci
  i panstwowej suwerennosci.
  Urban i jego towarzysze wladzy,zywnosc
  sprzedali ,a spoleczenstwo kartkami obdarowali.

  Swiecily pustkami polki sklepowe
  i stacje benzynowe.
  Zniszczono ludzka SOLIDARNOSC i jej nadzieje
  na lepsze jutro i przyszle pokolenie.
  Za przyzwoleniem Bolka,znow sie kreci
  partyjna rolka.

  Tylko przez lata cztery ,swiecila gwiazda
  ludzkiej nadzieji,ale ja stracono do smolenskiej ziemi.
  I teraz znow sie panoszy u wladzy na nowo to co kiedys
  bylo Rzadowa Zmowa.

 • piemont12

  Oceniono 5 razy 1

  Posłuchajcie, naprawdę warto !

  Proroczy utwór "Trzeci oddech Kaczuchy " z dawnych lat...

  www.youtube.com/watch?v=jeGL2K4JN0g

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 4 razy 2

  A czy przeciętnego Polaka ktoś jeszcze szanuje w naszym kraju?Czy pół roku w kolejce do kardiologa świadczy o poszanowaniu ludzi starszych i chorych?A czy 60-latkowie,którzy musieli zawiesić emerytury,lub zrezygnować z pracy,mimo wyroku TK o nielegalności ustawy,muszą się ze skarbem państwa sądzić o swoje pieniodze,przez to państwo zagrabione , świadczy o szacunku tego państwa do swych obywateli?

 • aszlow54

  Oceniono 6 razy 0

  Czytam te posty i widzę ze bardzo lubicie tego Schetynę reprezentanta bandy kolesi.

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 0

  Obawiam się, że kiedy umrze matka Kaczydupa, to pójdzie on "na całość", bo teraz jeszcze się trochę hamuje ze względu na matkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje