Schetyna: Kaczyński nie szanuje wielu pokoleń Polaków

Jarosław Kaczyński podczas marszu w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Jarosław Kaczyński podczas marszu w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Jarosław Kaczyński nie szanuje wysiłku wielu pokoleń i odbiera nam satysfakcję, że osiągnęliśmy w 1989 r. coś wielkiego. I to jest osiągnięcie wielu milionów Polaków. Mówiąc takie rzeczy, prezes Kaczyński obraża tych, którzy wiedzą, jak kiedyś było - mówił dziś w Programie 1 Grzegorz Schetyna, komentując wypowiedzi prezesa PiS podczas marszu z okazji 31. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
- Czy jest pan sobie w stanie wyobrazić "Polskę inną niż dziś, w której będzie pluralizm mediów, nie będzie się wyrzucało odważnych dziennikarzy z telewizji, nie będzie się wyrzucało innych dziennikarzy za pisanie prawdy, nie będzie się przygotowywało ustawy o cenzurze, nie będzie więźniów politycznych"? - pytała, cytując Jarosława Kaczyńskiego, prowadząca program Zuzanna Dąbrowska.

- Jest mi przykro, że ktoś mówi o takich rzeczach, i to jeszcze 13 grudnia, w takim symbolicznym dniu, symbolu dławienia normalności i demokracji w Polsce - stwierdził Schetyna i rozwinął: - Cieszę się z osiągnięć ostatnich 23 lat i jestem z tego dumny. Uważam, że Polska jest demokratyczna i suwerenna, i trzeba to szanować. A Jarosław Kaczyński nie szanuje, mówiąc, że w Polsce demokracja jest łamana, że nie jest suwerenna. Nie szanuje wysiłku wielu pokoleń i odbiera nam satysfakcję, że osiągnęliśmy w 1989 r. coś wielkiego. I to jest osiągniecie wielu milionów Polaków. Mówiąc takie rzeczy, prezes Kaczyński obraża tych, którzy wiedzą, jak kiedyś było.

"Z PO będzie dobrze"

Zdaniem Schetyny dopóki PiS i Kaczyński w taki sposób jak podczas czwartkowego marszu będą artykułować problemy, z jakimi boryka się Polska, "to z PO będzie dobrze" . - Scena polityczna będzie stabilna, a PiS w opozycji. Czego im serdecznie życzę, bo Polsce potrzebny jest spokój, zaufanie i poczucie wspólnoty. Nad tym musimy wszyscy pracować i temu powinna służyć polityka. PiS robi zupełnie coś innego i robi to konsekwentnie. Dlatego przegrywa wybory za wyborami - mówił wiceprzewodniczący PO.

Schetyna był też gościem w RMF FM, gdzie prowadzący Konrad Piasecki zacytował inne słowa prezesa PiS - "Polska musi odzyskać wolność, a niepodległość nie może być na sprzedaż" - i zapytał: Gdy prezes mówi takie słowa, Platforma zaciera ręce?

- Tak - odpowiedział wiceprzewodniczący PO i wyjaśnił: - Zawsze, gdy Polacy przechodzą przez trudny czas - a wszyscy czujemy, że ten czas jest trudny, a przyszły rok też do najłatwiejszych nie będzie należał - to prezes Kaczyński i PiS pomagają, żeby Polaków przestraszyć i pokazać, że PO jest czymś, co gwarantuje bezpieczeństwo i normalność.

- Czyli im więcej takiego prezesa, tym Platforma ma większe szanse? - dopytywał Piasecki. - Tak jest. I to są twarde fakty wynikające z badań i intuicji politycznej - odparł Schetyna.

"Zderzenie nastąpiło. I dobrze..."

Piasecki poruszył też temat telewizyjnego spotu, w którym premier Donald Tusk składa rodakom świąteczne życzenia.

- Przyzna pan, że w tym spocie chodzi tylko i wyłącznie o to, by skonfrontować Tuska pod choinką z Kaczyńskim z placu Trzech Krzyży? - zapytał prowadzący. - Ale taka jest rzeczywistość. Zderzenie nastąpiło. I dobrze się stało, że taki spot się pojawił, że pojawił się głos spokoju, zadumy, przywołujący atmosferę świąteczną - stwierdził Schetyna.

- Ale nastroje Polaków są coraz gorsze i czy nie jest tak, że PiS ze swoim przesłaniem będzie w te nastroje trafiał coraz bardziej? - argumentował Piasecki. - Dużo łagodniej przechodziliśmy kryzys 2009 r. Trudno nam było uwierzyć, że możliwy jest kryzys światowy - odpowiadał Schetyna. - Teraz jesteśmy mądrzejsi o te doświadczenia i wiemy, że można i trzeba się bać, spodziewamy się trudnego roku. To wynika z odpowiedzialności i daru przewidywania, który mają Polacy. I choć prezes Kaczyński mówi o zagrożeniu niepodległości i wolności, to ja uważam, że Polska jest silna, wolna i bezpieczna.

Zobacz także
Komentarze (60)
Schetyna: Kaczyński nie szanuje wielu pokoleń Polaków
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 105 razy 79

  Kaczor z normalnego łobuza stadionowego zrobił więżnia politycznego jednak jego paranoja nie zna granic

 • klikon55

  Oceniono 67 razy 53

  Uparcie twierdzę, że Kaczyński to agent jakiegoś mocarstwa, bo Polak nie robiłby tyle złego własnej ojczyźnie.

 • hans_close

  Oceniono 54 razy 40

  "Jarosław Kaczyński nie szanuje wysiłku wielu pokoleń i odbiera nam satysfakcję, że osiągnęliśmy w 1989 r. coś wielkiego."

  Przecież Kłamczyński reprezentuje elektorat nieudaczników, którzy ponad życie stracili nic nie osiągając w życiu. Dzisiaj ta leniwa hołota rozdrażniona naszymi osiągnięciami wyzywa klasę średnią od "lemingów" i "wykształciuchów" a półtorametrowy Stalin spod Odessy daje im nadzieję, że przyjdzie dzień w którym odbiorą lemingom to co dzięki nauce ciężkiej pracy zarobili.

  Inteligencji i edukacji nam nie odbiorą prymitywne kato-bolszewiki. ;)

 • ulanzalasem

  Oceniono 50 razy 40

  Czy Jarosław Kaczyński nie chce wygrać ? Może on chce być wiecznym opozycjonistą ? Te 20-30% daje dużo posad, spore wpływy, wystarczające dla sporego grona kolegów. A rządzić ? PKB nie rośnie tak szybko, bezrobocie rośnie, a przecież mamy 2 mln osób, które wyjechały. Sama Platforma ma problemy bo polityka ugładzania przestaje działać, nijakość i brak działań przestaje się sprawdzać, a co zrobiłby PiS bez zadłużania się w kwestii podatków, bezrobocia, w tym 30% młodych bez pracy (większość skończyła studia i nie ma pracy więc co ponownie mają "zdobywać" umiejętności ?), budżety miast są bardzo napięte...kto chciałby wygrywać wybory ? :>

 • zbigstar

  Oceniono 30 razy 22

  Kaczor obraża inteligencję wielu milionów Polaków. Pozostanie więc już na zawsze chaplinowskim, małym człowieczkiem, któremu wierzą tylko moherowi prostaczkowie. Nikt o mózgu większym od rozwielitki nie złapie się na demagogię i kłamstwa prezesa.

 • led2007

  Oceniono 19 razy 11

  A kto jest ten Kwaczyński o którym tak ostatnio głośno?

 • jestemzalegalem

  Oceniono 17 razy 9

  Nie od dzis wiadomo, ze Kaczynski, Macierewicz i spolka to rosyjscy agenci. Dzieki takim ludziom, sowieci nie potzrebuja miec tu swoich ludzi. Oni wykonuja cala czarna robote

 • galik79

  Oceniono 38 razy 4

  Za każdym razem, kiedy przedstawiciel partii rządzących otwiera usta, mam wrażenie że wyleje mu się z nich gnojówka.
  I wcale się nie mylę - PO pokazuje swoją siłę kontrastując się od PIS, PIS kontrastuje się od PO, prawica od lewicy i vice versa.
  Nikt za to nie otwiera ust aby powiedzieć:
  dzięki poparciu ekipy rządzącej i opozycji udało się zlikwidować problem głodujących dzieci, ubezpieczeń społecznych, służby zdrowia, długu publicznego.
  Nikt nie zajmuje się prawdziwymi problemami, wszyscy tylko Smoleńsk, Kaczyński, Tusk, Radio Maryja, my Ci dobrzy, oni ci źli.
  Weźcie sie k... wszyscy do roboty - za to Wam płacimy i to niemałe pieniądze.

 • xorock

  Oceniono 6 razy 4

  Oj, panie Schetyna. Prędzej czy później przeliczysz się z takim podejściem. Można przez jakiś czas bazować tylko na niechęci większej grupy Polaków do PiS ale oprócz tego trzeba mieć jakiś program i pomysł na rządzenie. A tego już dawno brakuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje