"Judeosceptycyzm" i kpiny z prokuratury. Grzegorz Braun odpowiada na zarzut podżegania do zbrodni

Grzegorz Braun

Grzegorz Braun (fot. Blogpressportal/Youtube)

- Słyszę, że przysparzam zajęcia prokuraturze - kpił 9 grudnia na spotkaniu w Izabelinie Grzegorz Braun. Prokuratura sprawdza, czy nie wzywał do popełnienia zbrodni. - Wręcz przeciwnie, nawoływałem od surowego i przykładnego karania zbrodni ze szczególnym uwzględnieniem zbrodni zdrady stanu - podkreślał Braun.
- Wiara w pacyfizm to przesąd. Wiara, że tu można cokolwiek załatwić, jeśli się nie wyprawi na tamten świat tuzina redaktorów ''Wyborczej'' i dwóch tuzinów drugiej Gwiazdy Śmierci (nawiązanie do Gwiezdnych Wojen - red.) - TVN - z powodu tych właśnie słów, wypowiedzianych przez Grzegorza Brauna 10 września w tzw. Klubie Ronina, prawicowym reżyserem zainteresowała się prokuratura.

"Nawoływałem do karania zbrodni, a nie do jej popełniania"

- Nie podżegałem do zbrodni, a wręcz przeciwnie, nawoływałem do surowego i przykładnego karania zbrodni ze szczególnym uwzględnieniem zbrodni zdrady stanu - mówił w Izabelinie Braun przy okazji promocji swojego najnowszego filmu "Transformacja".

- Moja wypowiedź została selektywnie podana do wierzenia przez Gwiazdę Śmierci i zreprodukowana przez drugą Gwiazdę Śmierci, pochodziła z kontekstu szerszego, ona została podana, by nastąpiły rytualne akty potępienia i dystansowania się - podkreślił. Dodał, że "nastąpiły takie akty ze strony ludzi, z którymi nigdy nie był w specjalnej zażyłości".

Szerszy kontekst słów o "wyprawianiu na tamten świat"

- A to była wypowiedź, w której sformułowałem mój rejestr fatalnych przesądów polskiej inteligencji. Pięć takich, którym hołdowanie zdaje się ciążyć garbem na naszych dziejach - mówił dalej Braun.

Reżyser najpierw wymienił "demokratyzm, czyli wiarę, że sprawy istotne mogą podlegać głosowaniu", i "etatyzm, czyli wiarę, że to władza ludowa w Warszawie ma konstruować Polskę i że Polska ma chodzić jak w zegarku wedle tego, co władza ludowa będzie transmitować na kraj za pośrednictwem swojej biurokracji".

A potem dorzucił jeszcze "modernizm w kwestiach religijnych, modernizm w sensie antytradycjonalizmu, odejścia od Tradycji na rzecz szeregu nieuporządkowanych i owocujących chaosem wymysłów" i "pacyfizm, a więc samorozbrojenie, udzielanie gwarancji bezkarności na zawsze tym, którzy chcieliby się targnąć na życie ludzkie lub też na całość państwa polskiego". Jako ostatni przesąd wymienił "judeosceptycyzm".

"Tworzy się popyt na zdradę"

- W kontekście czwartego z kluczowych przesądów polskiej inteligencji wspomniałem o tym, że jeżeli się zdrajców, podżegaczy do zdrady i promotorów zdrady nie piętnuje, nie ściga i nie karze przykładnie, no to hulaj dusza, piekła nie ma - zaznaczył Braun.

- Tworzy się popyt na zdradę. Niewątpliwie z takim popytem mamy do czynienia w Polsce. Podaż też jest rosnąca - mówił dalej. - Rośnie bezczelność ludzi, którzy publicznie, piastując notabene urzędy państwowe, kwestionują sens i potrzebę istnienia państwa polskiego - dodał i podkreślił, że właśnie z tej długiej wypowiedzi wycięto "jedno ze sformułowań".

Zobacz także
 • Agata Nowakowska, Andrzej Stankiewicz, Waldemar Kuczyński "Braun wyraził wspólną emocję środowiska - pragnienie rozprawy" [PUBLICYŚCI]
 • Rafał Grupiński, szef klubu PO Mowa nienawiści? "Niesiołowski używa mocnych słów, ale nie przekracza granic jak Braun"
 • Grzegorz Braun (pierwszy z lewej) w Klubie Ronina Braun w Klubie Ronina: Kule powinny świstać
Komentarze (59)
"Judeosceptycyzm" i kpiny z prokuratury. Grzegorz Braun odpowiada na zarzut podżegania do zbrodni
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 145 razy 95

  Kolejny człowiek, w stosunku do którego trzeba zadać sobie pytanie: czy wierzy w to, co mówi, czy też robi to tylko po to, żeby zdobyć poklask i napędzić parę głosów tej czy innej sile politycznej.

  Innymi słowy: czy mamy do czynienia z idiotą, czy z kanalią?

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 79 razy 35

  niech sobie gada co chce - każdy cymbał cieszy się z reklamy w gazetach i poklasku wśród debili...

 • wilkor111

  Oceniono 53 razy 29

  Transformacja - w głownej roli Optimusa Prime oczywście Jarosław Kaczyński

 • lodzermensz1

  Oceniono 50 razy 18

  Kolejny geniusz niepokorny licytujący się z Ziemkiewiczem i Łysiakiem na radykalizm.
  Prawdziwy katolik - do zdrajców strzelać. A on będzie "zdrajców" wyznaczał.

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 44 razy 12

  Brown, sprzedaj mi patent na swoje używki, bo trzepie po nich widzę, aż miło. Czy to tak z natury, po kawie?

 • fan2k

  Oceniono 33 razy 11

  Prawda jest taka że wszyscy, powtarzam wszyscy związani z PiSem nie mają za grosz cywilnej odwagi. Za każdym razem jak coś dosadnie powiedzą (co zwykle jest co najmniej na granicy prawa) to następnie zasłaniają się "szerszym kontekstem" i "nagonką". Nigdy nie powiedzą wprost i nie przyznają się że mówiąc że rząd zamordował 96 osób to znaczy że oskarżają rząd o zamach itd itd itd.

  Tchórze

 • supertlumacz

  Oceniono 7 razy 5

  Rzeczywiście, przeglądając komentarze widzę że niebezpiecznie jest być w Polsce niezależną osobą puubliczną niezwiązaną z żadną frakcją Okrąglego Stołu.
  Pamietam że kiedyś anonimowy policjant celowo wyłamywal mu palce gdy byl skuty podczas przypadkowego zatrzymania...
  I ta nienawiść stad ześwinionych internautów... Straszne!

 • ale-only

  Oceniono 9 razy 5

  Braun robi sobie kabaret z naszej prokuratury.

 • nickodem2

  Oceniono 9 razy 5

  Braun jest autorem pierwszego filmu o Bolku "Plusy dodatnie,plusy ujemne", filmu zakazanego w tv, do obejrzenia tylko w internecie. Kultowa scena z tego filmu: youtu.be/OraDJR7H4mg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje